AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno postupovno pravo

patkica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Budući nitko nije napisao pitanja koja su bila na probnom testu, evo ja ću staviti čisto da vidite formu pitanja:

OZNAČITE TOČNE TVRDNJE/TVRDNJU O TOME KAKO ĆE POSTUPITI SLUŽBENA OSOBA AKO UREDNO POZVANA STRANKA, BEZ OPRAVDANOG RAZLOGA, NE DOĐE NA USMENU RASPRAVU:
  • donijet će zaključak o privođenju stranke
  • ako se radi o stranci na zahtjev koje je pokrenut postupak, odbit će njezin zahtjev
  • niti jedna od ponuđenih tvrdnji nije točna
  • rješenjem će stranci izreći novčanu kaznu u iznosu do dvije prosječne godišnje brutto plaće ostvarene u RH u prethodnoj godini
  • obavezno će odgoditi raspravu
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE SU OD NAVEDENIH TVRDNJI O OPUNOMOĆENIKU TOČNE:
  • dostavom rješenja opunomoćenikiu smatra se da je dostava izvršena samoj stranci, ali se rješenje mora osobno dostaviti i stranci
  • ako se opunomoćenik kojem je poziv uredno dostavljen ne odazove pozivu, izostanak ne opravda, može mu se rješenjem izreći novčana kazna
  • u slučaju da stranka ima opunomoćenika, javnopravno tijelo ne može od stranke tražiti davanje izjave
  • punomoć se može opozvati samo u pisanom obliku
  • opunomoćenik ne mora biti odvjetnik
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

OZNAČITE TOČNE TVRDNJE/TVRDNJU O TOME KAKO ĆE POSTUPITI JAVNOPRAVNO TIJELO AKO U TIJEKU POSTUPKIA STRANKA UMRE (fizička osoba) ILI PRESTANE POSTOJATI (pravna osoba):
  • ako je postupak pokrenut na zahtjev stranke, odbacit će zahtjev
  • postupak će se prekinuti u svakom slučaju
  • ako je postupak pokrenut na zahtjev stranke, odbit će zahtjev
  • postupak se može obustaviti ili nastaviti
  • postupak će obustaviti u svakom slučaju
  • MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​
IZBACITE ULJEZA:
  • opunomoćenik
  • zakonski zastupnik
  • privremeni zastupnik
  • zajednički predstavnik
  • stručni pomagač
  • MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​
KOJI SU RAZLOZI ZA RASKID UPRAVNOG UGOVORA PREMA ZUP-u:
  • ako tako odluči Vlada RH
  • ako je stranka navela netočne podatke temeljem kojih se sklopio ugovor
  • kad je prije isteka roka za ispunjenje obveze očito da stranka neće ispuniti svoju obvezu iz ugovora
  • ako javnopravno tijelo ne pristane na izmjenu upravnog ugovora
  • ako je stranka prenijela na treću osobu svoja prava iz ugovora suprotno odredbama zakona
  • MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​
IZBACITE ULJEZA:
  • putovnica
  • domovnica
  • uvjerenje
  • ugovor
  • svjedodžba
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJI SE IZVANREDNI PRAVNI LIJEK MOŽE IZJAVITI AKO JE RJEŠENJE DONIJELO NENADLEŽNO TIJELO:
  • zahtjev za zaštitu zakonitosti
  • obnova postupka
  • ukidanje zakonitog rješenja
  • poništavanje nezakonitog rješenja
  • ukidanje nezakonitog rješenja
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

OZNAČITE TOČNE TVRDNJE/TVRDNJU O ODREĐIVANJU I RAČUNANJU ROKOVA PREMA ZUP-u:
  • rok koji je propisan zakonom ne može se produžavati, ako nije drukčije propisano
  • rok koji određuje službena osoba može se na zahtjev stranke iz opravdanih razloga produljiti, ali produljen rok može trajati najdulje onoliko koliko je trajao rok koji se produljuje i ne može se ponovno produljivati
  • ako je dopis od kojeg se računa rok dostavljen i stranci i njezinom opunomoćeniku, ali u različite dane, rok se računa od ranijeg dana
  • nedjelje, blagdani i neradni dani ne uračunavaju se u rok
  • rokovi se računaju na sate, dane, mjesece i godine
MENI OVAJ ODGOVOR NIJE BIO TOČAN​

KOJE SU OD NAVEDENIH TVRDNJI O STRANCI U UPRAVNOM POSTUPKU TOČNE:
  • ako osoba nije podnijela zahtjev za pokretanje postupka niti se protiv nje vodi postupak, takva osoba ne može biti stranka u postupku
  • tijelo državne uprave je stranka u drugostupanjskom postupku, ako je ono donijelo rješenje u prvostupanjskom postupku protiv kojeg je izjavljena žalba
  • tijelo jedinice lokalne samouprave može biti stranka, ako se o pravima i/ili obvezama jedinice lokalne uprave rješava u upravnom postupku
  • stranka može biti skupina osoba povezanih zajedničkim interesom
  • stranka može biti dijete
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE OD NAVEDENIH TVRDNJI O NADLEŽNOSTI PROPISUJE ZUP:
  • kad postoji opasnost od odgode, a mjesno nadležno tijelo ne može poduzeti potrebnu hitnu radnju, drugo stvarno nadležno javnopravno tijelo može poduzeti radnju i izvan područja svoje mjesne nadležnosti
  • mjesna nadležnost određuje se propisima o upravno-teritorijalnoj podjeli, odnosno o ustrojstvu javnopravnih tijela
  • javnopravna tijela dužna su tijekom cijelog postupka po službenoj dužnosti paziti na svoju stvarnu i mjesnu nadležnost
  • javnopravno tijelo koje je pokrenulo postupak može ustupiti predmet drugom tijelu koje je zbog nastupa novih okolnosti postalo mjesno nadležno, ako se time znatno olakšava postupak, osobito za stranku
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KAKO ĆE PREMA ZUP-u POSTUPITI JAVNOPRAVNO TIJELO KADA PUTEM POŠTE PRIMI PODNESAK ZA KOJI NIJE NADLEŽNO (označite točne tvrdnje):
  • donijet će rješenje kojim će odbaciti podnesak zbog nenadležnosti samo ako iz podneska ne može utvrditi koje je tijelo nadležno za rad po podnesku
  • ako iz podneska može utvrditi koje je tijelo nadležno za rad po podnesku, proslijedit će podnesak nadležnom tijelu, te o tome obavijestiti stranku
  • neće primiti takav podnesak odnosno vratit će ga podnositelju
  • ako iz podneska može utvrditi koje je tijelo nadležno za rad po podnesku, donijet će rješenje kojim će odbaciti podnesak zbog nenadležnosti, te će ujedno proslijediti podnesak nadležnom tijelu
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE DOKAZE ZUP SPOMINJE?
  • pretraga osobnih prostorija
  • ispitivanje okrivljenika
  • očevid
  • privremeno oduzimanje predmeta
  • pribavljanje isprava
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

ŠTO NE SPADA U OBVEZAN SADRŽAJ ŽALBE:
  • oznaka rješenja koje se pobija
  • zahtjev za naknadu štete
  • opseg osporavanja rješenja
  • razlozi izjavljivanja žalbe
  • naziv javnopravnog tijela koje je rješenje donijelo
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJI SU NAČINI POKRETANJA UPRAVNOG POSTUPKA?
  • žalbom
  • tužbom
  • po zahtjevu stranke
  • javnom objavom
  • po službenoj dužnosti
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE SU OD NAVEDENIH TVRDNJI O PRAVOMOĆNOSTI TOČNE:
  • pravomočnošću se štite stečena prava stranaka
  • pravomoćnost se odnosi samo na odluke kojima je stranka stekla određeno pravo
  • pravomoćna odluka je odluka protiv koje se ne može izjaviti žalba, niti pokrenuti upravni spor
  • pravomoćna odluka je odluka protiv koje se ne može izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor
  • pravomoćna odluka ne može se poništiti, ukinuti niti izmijeniti ni u kojem slučaju
MENI JE OVAJ ODGOVOR NIJE BIO TOČAN​

KOME I IZ KOJIH RAZLOGA SE MOŽE ODREDITI NOVČANA KAZNA (označite točne tvrdnje):
  • svjedoku – ako bez opravdanog razloga izostane s usmene rasprave
  • opunomoćeniku stranke – ak bez opravdanog razloga izostane s usmene rasprave
  • sve navedene tvrdnje su točne
  • vlasniku odnosno posjedniku – ako bez opravdanog razloga onemogući obavljanje očevida
  • vještaku – ako bez opravdanog razloga izostane s očevida
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

U KOJIM SLUČAJEVIMA ĆE SLUŽBENA OSOBA NEPOSREDNO RIJEŠITI UPRAVNU STVAR PREMA ZUP-u:
  • ako stranka izričito ne zahtijeva vođenje ispitnog postupka
  • kada je podnositelj zahtjeva naveo sve činjenice na temelju kojih se može utvrditi materijalna istina, a nema drugih stranaka u postupku
  • kada se stranke o tome izrijekom suglase
  • ako stranka prizna postojanje razloga za pokretanje postupka
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE SU OD NAVEDENIH TVRDNJI O MOGUĆNOSTI SPAJANJA DVIJE ILI VIŠE UPRAVNIH STVARI U JEDAN POSTUPAK TOČNE:
  • javnopravno tijelo koje vodi postupak mora biti stvarno i mjesno nadležno za vođenje svih tih postupaka
  • protiv odluke kojom se odlučuje o spajanju upravnih stvari nije dopuštana posebna žalba
  • prava ili obveze stranaka ne moraju se temeljiti na istoj pravnoj stvari, ali moraju na istom činjeničnom stanju
  • niti jedna od ponuđenih tvrdnji nije točna
  • o spajanju upravnih stvari odlučuje se rješenjem
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KAKO SE ZAKLJUČAK MOŽE POBIJATI:
  • predstavkom protiv zaključka
  • niti jedna od ponuđenih tvrdnji nije točna
  • žalbom protiv zaključka
  • prigovorom protiv zaključka
  • tužbom protiv zaključka
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE SU TVRDNJE O RJEŠAVANJU SUKOBA NADLEŽNOSTI TOČNE:
  • ako su u sukobu upravno tijelo županije i DGU, sukob rješava Upravni sud u Zagrebu
  • ako su u sukobu nadležnosti dva upravna tijela županije, sukob rješava Ministarstvo pravosuđa i uprave
  • ako su u sukobu nadležnosti Ministarstvo uprave i upravno tijelo županije, sukob rješava Vlada RH
  • ako su u sukobu gradovi Duga Resa i Karlovac, sukob rješava Ministarstvo pravosuđa i uprave
  • ako su u sukobu porezna uprava i carinska uprava, sukob rješava Ministarstvo financija
MENI JE OVAJ ODGOVOR NIJE BIO TOČAN​

KAKO ĆE POSTUPITI JAVNOPRAVNO TIJELO OD KOJEG DRUGO JAVNOPRAVNO TIJELO ZATRAŽI PRAVNU POMOĆ (označite samo točne tvrdnje/tvrdnju):
  • pružit će pravnu pomoć najkasnije u roku od 8 dana od kada je zatražena
  • u slučaju velikih troškova može odbiti pružiti pravnu pomoć
  • u slučaju neravnomjerne opterećenosti može odbiti pružiti pravnu pomoć
  • naplatit će naknadu javnopravnom tijelu za pruženu pravnu pomoć u svakom slučaju
  • pružit će pravnu pomoć najkasnije u roku od 30 dana od kada je zatražena
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJI SE IZVANREDNI PRAVNI LIJEK MOŽE IZJAVITI U SLUČAJU OČITE POVREDE MATERIJALNOG PRAVA (označite jedan ili više točnih odgovora):
  • ukidanje zakonitog rješenja
  • obnova postupka
  • poništavanje nezakonitog rješenja
  • oglašivanje rješenja ništavim
  • ukidanje nezakonitog rješenja
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​

KOJE SU OD NAVEDENIH TVRDNJI O ZAŠTITI OD POSTUPANJA PRUŽATELJA JAVNIH USLUGA TOČNE:
  • ako korisnik usluga nije zadovoljan s poduzetim mjerama može pokrenuti upravni spor
  • prigovor se može izjaviti u roku od 8 dana od poduzimanja nezakonite radnje
  • o poduzetim radnjama povodom prigovora nadležno tijelo donosi obavijest, a ne rješenje
  • prigovor se izjavljuje tijelu nadležnom za provedbu nadzora nad obavljanjem javnih usluga
  • prigovor se mora riješiti u roku od 8 dana od dana podnošenja
MENI OVAJ ODGOVOR NIJE BIO TOČAN​

KOJE SU PRAVNE POSLJEDICE AKO SLUŽBENA OSOBA U SLUČAJEVIMA NEPOSREDNOG RJEŠAVANJA NA ZAHTJEV STRANKE NE DONESE I NE DOSTAVI RJEŠENJE U ROKU OD 30 DANA OD DANA PODNOŠENJA UREDNOG ZAHTJEVA:
  • smatrat će se da je zahtjev stranke odbijen
  • smatrat će se da je zahtjev stranke usvojen
  • ne nastupaju nikakve pravne posljedice
  • stranka ima pravo izjaviti žalbu ili pokrenuti upravni spor ako žalba nije dopuštena
  • stranka ima pravo izjaviti prigovor
MENI OVAJ ODGOVOR NIJE BIO TOČAN​

OZNAČITE NA KOJE SE SITUACIJE PRIMJENJUJE ZUP:
  • ukidanje građevinske dozvole
  • donošenje podzakonskih općenormativnih akata (propisa)
  • odlučivanje o prigovoru protiv prekršajnog naloga
  • raskid upravnog ugovora stranka ima pravo izjaviti prigovor
MENI JE OVAJ ODGOVOR BIO TOČAN​
 

mira

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Danas sam odgovarala u 16 h kod profesora Šikića i dobila 4 (kolokvij mi je bio trojka, uglavnom diže ocjene) . Doslovno jedno pitanje iz ZUS-a i to je to, u 3 minute je ispit bio gotov. Mene je pitao predmet upravnog spora a kolegicu prije mene ogledni spor. Nakon što sam odgovorila odmah sam se isključila s meeta, pa ne znam za ostale. Ali svakako mislim da nema razloga za strah jer je profesor opusten i ne stvara dodatan stres.
ako si kolokvirala zup, jel si morala zus ic na pismeni ili samo usmeni?
 

mira

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ako
Ima na Merlinu prezentacije. Ja sam ZUP preko kolokvija, a ZUS na roku. Nije materija jako teška samo treba da se slegne dosta. Pošto radim, trebalo mi je za ZUP i ZUS po 2 tjedna. Samo što su prezentacije u biti zakon - članak po članak obrađene. Mislim da ti dođe na isto učio iz zakona ili prezentacija.
si zup kolokvirala, jesi zus morala na pismeni ili usmeni?
 

gogs

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ako se netko sjeća sa zadnjih rokova, koliko pitanja iz Prekršajnog zakona je bilo u testu iz Zus-a?
 

Matija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
USMENI 8.2.2023. prof. Šikić
Kolokviji su mi bili (3)
Pitao me jedno pitanje da potvrdim ocjenu
- Ocjena zakonitosti općih akata (pričao sam sve o tome)
Rekao je ovo je dobar (3), ako želite možemo dalje za vrlo dobar (4), ja nisam htio.
Koliko mi je poznati svi su ispred mene prošli i mislim da nikog nije pitao Prekršajni zakon
 

uniball

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
USMENI 8.2.2023. prof. Šikić
Kolokviji su mi bili (3)
Pitao me jedno pitanje da potvrdim ocjenu
- Ocjena zakonitosti općih akata (pričao sam sve o tome)
Rekao je ovo je dobar (3), ako želite možemo dalje za vrlo dobar (4), ja nisam htio.
Koliko mi je poznati svi su ispred mene prošli i mislim da nikog nije pitao Prekršajni zakon
Po čemu je sad aktualno učiti UPP? I dalje su ok one prezentacije?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks