AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Temeljni komparativni upravni sistemi

londres

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko može reći u kojoj literaturi mogu naći odgovor na pitanja o reformama u SAD-a i SIGMI?
U knjizi Javna uprava i društvena teorija se govori o reformama u NJm, Franc i VB pa mi nije jasno odakle pitanje o SAD?
 

lilim

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo da se ova tema malo podigne iz mrtvih :wink5:

Prošli tjedan je bio ispit, umjesto prof. Marčetić ispitivao je Teo.
Pitanja su bila njegova standardna uz pokoje iznenađenje - upravna reforma Velike Britanije (koji su dokumenti značajni i koje godine su donešeni!!, tko odlučuje o zapošljavanju službenika, upravljanje izvršenjem), centar vlade VB-a, reforme Njemačke i povezati sa lokalnom samoupravom Njem, reforme lokalne samouprave Francuske, koji su oprečni procesi u tranzicijskim zemljama... i kao trik pitanje - lokalna samouprava Velike Britanije.

Ispit je bio ugodan, sve tri smo prošle. Meni jedino nije baš bilo jasno čemu inzistiranje na lok.samoupr. kad za to imamo poseban predmet :confused2: :sad:
 

veki

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav!
gdje ste pronašli literaturu: Ivanišević Stjepan: Teritorijalizacija organizacija lokalne samouprave ueuropskim zemljama i njihove teritorijalne reforme???

u vodiću na internetu piše da je literatura između ostalog Pusić Eugen 2002 Upravljanje u suvremenoj državi.Suvremena javna uprava 41-65str, sad mi nije jasno jer ovdje navodite da treba ova knjiga iz 2007 i puno više stranica, omg. recite mi da nisam krivo kopirala???
 

mala ane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo da se ova tema malo podigne iz mrtvih :wink5:

Prošli tjedan je bio ispit, umjesto prof. Marčetić ispitivao je Teo.
Pitanja su bila njegova standardna uz pokoje iznenađenje - upravna reforma Velike Britanije (koji su dokumenti značajni i koje godine su donešeni!!, tko odlučuje o zapošljavanju službenika, upravljanje izvršenjem), centar vlade VB-a, reforme Njemačke i povezati sa lokalnom samoupravom Njem, reforme lokalne samouprave Francuske, koji su oprečni procesi u tranzicijskim zemljama... i kao trik pitanje - lokalna samouprava Velike Britanije.

Ispit je bio ugodan, sve tri smo prošle. Meni jedino nije baš bilo jasno čemu inzistiranje na lok.samoupr. kad za to imamo poseban predmet :confused2: :sad:
ej...jel ti problem napisati iz čega si učila za ovaj ispit? jel ova literatura sa stranice nužna ili postoji nekakav lakši način :/
 

Sonja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bok ljudi, da li može netko napisati koja je konačna literatura za ovaj predmet, da li je to samo ono što je navedeno u sažecima nastavnog plana ili i ona dodatna literatura gdje je puno više toga navedeno?
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kasnim 4 mjeseca, ali upravo sam pitala profesora Tea Giljevića za literaturu i konačna, potpuna i obavezna literatura za ovaj predmet je:
Pusić, Eugen (2002) Upravljanje u suvremenoj državi. Zagreb: Društveno
veleučilište u Zagrebu. Suvremena javna uprava:41-65

Pusić, Eugen (2007) Država i državna uprava. Zagreb: Društveno
veleučilište i Pravni fakultet u Zagrebu, str. 408-451

Marčetić, Gordana (2007) Upravljanje ljudskim potencijalima u javnoj
upravi. Zagreb: Društveno veleučilište u Zagrebu. str. 264-283

Ivanišević, Stjepan (2010) Teritorijalna organizacija lokalne samouprave u
europskim zemljama i njihove teritorijalne reforme. Zagreb: Hrvatska
akademija znanosti i umjetnosti. 39-84

Gordana Marčetić, Teo Giljević (2010) Lokalna samouprava u Njemačkoj i
Francuskoj. Hrvatska javna uprava 1 (2010), str. 67.-79.

Marčetić, Gordana (2005) Javni službenici i tranzicija. Zagreb: Društveno
veleučilište u Zagrebu i Konrad Adenauer Stiftung, str. 70-117, 146-182
 

Dolla

Miss Gates
Pitanja s ovog roka kod Tea: suvremene reforme u SAD-u, četiri modela lokalne samouprave, lokalna samouprava VB, centar vlade SAD-a, ENA, lokalna samouprava Francuske, 2 suprotna principa kod reformi lokalne samouprave u Francuskoj. Učila naravno po kopiranoj literaturi kad skripta ne postoji.
 

suzzza

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
moja pitanja kod Tea su bila lokalna samouprava u Njem, specifičan odnos federalnih jedinica i lok. samouprave u Njem, Tilburg model, 4 modela lok samouprave, i pitao me radno izvršenje u VB ali za višu ocjenu... kolegicu je pitao lokalnu samoupravu u Fra, ENA, centar vlade u SAD-u.
 

Dolla

Miss Gates
Ne postoji skripta a pitanja imaš tu na forumu. Skupiš ih, označiš u kopiranoj literaturi i učiš iz toga.
 

Ivaana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel tko polagao komparativnu u 11mj??? I kako je bilo na ispitu???
ILI jel tko pisao kolokvij???
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Komparativna javna uprava - pitanja za usmeni dio kolokvija

danas u 11:54

1. Po čemu se post-socijalistička tranzicija 1990-ih razlikuje od
demokratske tranzicije Latinske Amerike i južne Europe 1970-ih godina?
2. Kako možemo definirati post-socijalističku tranziciju?
3. Koja je razlika između europskih sporazuma koji su se sklapali sredinom
1990-ih i sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji su se sklapali od
2000. nadalje?
4. Koje su i kakva je uloga međunarodnih organizacija u procesu tranzicije?
5. Koje su europske međunarodne organizacije najznačajnije za područje
javne uprave? Koje su njihove najznačajnije aktivnosti?
6.Koja je uloga javnih službenika u tranziciji?
7. Po čemu se razlikuju suvremene upravne reforme (nakon 1990.)u zapadnim
i istočnim europskim zemljama?
8. U kojoj mjeri i na koji način je Europska unija utjecala na reforme
upravnih i službeničkih sustava zemalja kandidatkinja za članstvo u EU?
9. Objasnite aspekte reformi javne uprave u tranzicijskim zemljama.

Vrijeme održavanja kolokvija bit će objavljeno naknadno.
Teo Giljević
Gdje se nalazi odgovor na 1. I 2.pitanje s tog popisa? Unaprijed hvala ;)
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko što prof. Manojlović ispituje na ispitu? Na što se fokusirati točno, ima dosta gradiva.
 

Ivaana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
može li netko odgovoriti, molim; po čemu se razlikuju reforme u Velikoj Britaniji i Njemačkoj?
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolege, molim vas - je li itko bio na ovom ispitu u 4. i 2. mjesecu da napiše pitanja, dojmove i ostalo :) Mooolim malo solidarnosti za mene kojoj je ovo zadnji ispit :)
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko mozda odgovor na pitanje upravljanje izvrsenjem u VB ili radno izvrsenje, te merit sustav?
 

zorro

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja 10.7.:centar vlade, centar u francuskoj, sve o njemačkoj (iz lokalne), kritike reformi u VB, nomeklatura, vrsta korupcija u tranzicijskim zemljama, kakva je ekonomija bil u socijalizmu (planska), kakva je sad (tržišna), klasifikacija službenika u francuskoj, faktori reformi u tranzicijskim zemljama po Hesseu, oprečnosti reformi u tranzicijskim zemljama ...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks