AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Socijalno pravo

Ivaana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
razlika ti je u iznosu mirovine, jer se za prvi stup izdvaja 15% mj.orihoda, a za drugi 5%... (mislim)
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
razlika ti je u iznosu mirovine, jer se za prvi stup izdvaja 15% mj.orihoda, a za drugi 5%... (mislim)
točno s tim da su oba stupa obvezna, drugi stup je nastao/uveden u naš mirovinsko-pravni sustav 2002, prvi stup je podsustav doprinosa a drugi je sustav kapitalizirane štednje.
mislim da treba učiti one sekundarne i primarne izvore, tj međunarodne ugovore, uredbe, direktive, konvencije...Ima tog puno:hm:
 

Radica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koliko znam, jedino prof. Potočnjak ispituje.

Izv. sam student, bila na predavanju i nije bilo potpisa
 

05052711

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo kolege samo da se javim ja sam bila jedina na prošlom roku i pala sam jer sam učila prema preporuci prof.Gotovca po zakonima.
Ispitivao me prof.Potočnjak i kad je vidio da dio znam a dio nemam pojma o čemu govori išao je na stranicu naše g predmeta i rekao je da to što je navedeno je obavezna literatura i PPT prezentacije.Tako ljudi uhvatite se knjige...li da svakako naučite i povjesni razvoj.Vidimo se
 

Radica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bila sam na predavanjima kod Potočnjaka i rekao je da spremimoo obavezno literaturu:
Potočnjak, Željko; Trgovac, Sanja; Prava iz socijalnog osiguranja i socijalne skrbi u postupcima apstraktne kontrole ustavnosti zakona, u: Liber amicorum in honorem Jadranko Crnić (ur.Kačer, Momčinović, Žuvela); Novi informator (2009), str. 165-227
Potočnjak, Željko; Grgić, Andrea; Osnovni pojmovi i koncepcije o zabrani diskriminacije u radnom pravu, u: Perspektive antidiskriminacijskog prava (ur. Potočnjak, Grgurev, Grgić); Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu (2014), str. 1-48
Ivana Vukorepa; Mirovinski sustavi; Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu (2012), str. 165-227.

Mislim da samo on ispituje.
 

05052711

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Imam ja...jedina sam jučer bila...Prošli put sam pala a sad je evo petica u indeksu...

Profesor je korektan i ugodan.

Pitanja koja su mi bila: povijesni razvoj, vrsta oblika mirovinskih sustava, razlika i sličnosti između Beverigovog i Bismarkovog modela...kada se pojavljuju i na kojem području, kapitalna mirovina, međugeneracijska i unutargeneracijska raspodjela , financijski rizici, izvori antidiskriminacijskog prava u odnosu na socijalno pravo, neizravna diskriminacija -primjer iz radnog prava, uznemiravanje, spolno uznemiravanje, socijalne usluge i socijalna davanja....mislim da je to to...Ja sam učila iz slaidova, stavke 2 i 3 navedene literature...Sretno svima
 

ivera

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav! Ima li tko onaj clanak od Potocnjak i Grgic da mi maila...njega nema na stranici katedre. Hvala :)
 

tincy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kojim danom bude ispit, da li to bude dan roka ili profesor ispituje na konzultacijama? hvalaaaa
 

ivanika

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ima li netko da je bio na prošlom roku,
ako nije problem napišite pitanja
i koliko detaljno ste učili skriptu i članke
hvala
 

ivanika

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
dragi svi evo nekih pitanja
nadam se da će biti razumljiva
organizacija mirov. sustava – povijest, manufakt, ind. rev, uloga crkve

vrste mirovinskih sustava –pomoćni

- zadovoljavanje osnovnih potreba

bismark /beverige

1javni i(opći sust. soc. mir, javnih štednji

2 privatni m. s.(strukovni programi, hibridni, osobni…


u rh 3 stupa

1 obvezni međugeneracijske solidarnosti

2 do 40 godine i više ali ne više od 50 obavezna kapitalizacija financijskih sredstava koja se kapitaliziraju

što se događa da se uveća – ovisi s koliko godina mirovina


neizravna diskriminacija-ne vidi se kroz pravne norme-primjer čistačice- kada posredno dolazi do toga da se određene skupina diskriminira


dopunsko zdravstveno osiguranje, ako se želi plaća se ono što ne pokriva hzz u uslugama zdravstvene zaštite


1dio mir. sustava, doprinosi, prava, financiranje- doprinosi pos..15%, sustav određenih primanja

kako se određuje mirovina u 1stupa

načelo uzajamnosti i solidarnosti, koja su prava po načelu uzajamnosti, a koja solidarnosti


koja prava su iz sustava međunarodne solidarnosti, pravo na najnižu mirovinu


vrste mirovina koje se ostvaruju prijevremena starosna invalidska
 

MartinaJ

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav kolega, ja sam u zaostatku s ovim predmetom pa bi molila da mi netko tko ima pošalje obveznu literaturu na mail [email protected] ili me uputu gdje ju mogu nabaviti. Gdje su objvaljene pp s predavanja??
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks