AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Socijalno pravo

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Profesor Potočnjak nam je održao predavanje, koje imamo skupa sa kolegicama i kolegama sa studijskog centra za socijalni rad tj sa smjera socijalne politike.
Predavanja će održavati i drugi profesori sa katedre.
Tu piše većina informacija https://www.pravo.unizg.hr/RSP/raspored_predavanja/ostali_predmeti_socijalno_pravo

Izgleda kao puno literature ali rečeno je kako nas propise neće ispitivati kao na preddiplomskom nego u smislu da pokažemo da imamo osnovni uvid u materiju određenog propisa. Čini se kako će težište biti na ovim knjižicama/člancima koje isto ne treba sve, neke treba više, neke manje, treba to još definirati točno i vidjeti.
ispit je samo usmeni.
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Popis obvezne literature:
Potočnjak, Željko; Trgovac, Sanja (2008). Prava iz socijalnog osiguranja i socijalne skrbi u postupcima apstraktne kontrole ustavnosti zakona, u: Liber amicorum in honorem Jadranko Crnić (ur. Kačar, Hrvoje; Momčinović, Hrvoje; Žuvela, Mladen). Novi informator, Zagreb, 2008, str. 189-219 (skeniranu verziju članka možete naći niže pod rubrikom "repozitorij").
Potočnjak, Željko; Grgić, Andrea. Osnovni pojmovi i koncepcije o zabrani diskriminacije u radnom pravu, u: Perspektive antidiskriminacijskog prava (uredili: Željko Potočnjak, Ivana Grgurev i Andrea Grgić), Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb, 2014, str. 1-47.
Vukorepa, Ivana (2012). Mirovinski sustavi: kapitalno financiranje kao čimbenik socijalne sigurnosti, Zagreb: Sveučilište u Zagrebu - Pravni fakultet, 2012, samo str. 165-227.
Bejaković, Predrag; Gotovac, Viktor. Aktivnosti na gospodarskom oporavku u Republici Hrvatskoj s naglaskom na tržište rada. Revija za socijalnu politiku, 18 (2011), 3, str 331-355. Raspoloživu na web stranici: http://www.rsp.hr/ojs2/index.php/rsp/article/view/1021/1165.
Nacionalna strategija razvoja zdravstva 2012. - 2020., Narodne novine 116/2012. http://www.zdravlje.hr/programi_i_projekti/nacionalne_strategije/nacionalna_strategija_zdravstva

bila sam na ispitu kod profesora Potočnjaka, prof korektan, ljubazan i daje vremena da se razmisli o svemu, pomaže potpitanjima, malo zbunjen oko literature pa me pitao pitanje koje nije u literaturi, pa sam mu to rekla i nije mi zamjerio :)
knjiga mirovinski sustavi :
1. po kojoj sam literaturi učila ;) super pitanje, naravno da nemam pojma točne nazive knjiga, ali nekako sam se snašla ;)
2. koje oblike mirovinskih sustava poznajem (podjela na privatne i javne i onda sam nabrojala njihove podoblike)
3. kriterij financiranja (izvor financiranja, način financiranja, razliku između kapitalizacije, i tekuće razdiobe.
članak prava iz socijalnog osiguranja :
1. ovlasti ustavnog suda ( može sam pokrenuti postupak i odlučiti koje su odredbe ustava mjerodavne za rješavanje slučaja)
2. slučaj dobne diskriminacije
iz perspektiva antidiskriminacijskog prava
moje mišljenje o položaju trudnica
-- s obzirom da sam bila sama na ispitu, bila je tu i prof Gregurev, pa se ona malo ubacivala u odgovaranje, no nikakva konkretna pitanja nije ona postavljala.
 

Ivaana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel tko prijavio soc pravo sad za prvi rok??? iz čega učite??? jel svu onu literaturu?? :D
 

Ivaana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel itko bio na roku 2.6.? ako je može dojmove sa ispita koji bi nam svima bili korisni :)
 

Rednex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo ja sam bila na prvom roku. Ispitivao me prof.Potočnjak, ugodan i smiren usmeni, profesor baš točno ni ne zna koja nam je literatura,tako dok ispuca pitanja iz mir.sustava i Ustavnog suda pita po čemu smo još učili. Pitao me: kako su kod nas zaštićena soc.prava, Ustavni sud(sve vezano uz soc.prava,vrste kontrola i ovlasti), najnovije izmjene mir.sustava, međ.ug. koji se odnose na zabranu diskriminacije, Eur.kon.za zaštitu lj.p., razlika između izravne i neizravne diskrim.
 

tattep

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo ja sam bila na prvom roku. Ispitivao me prof.Potočnjak, ugodan i smiren usmeni, profesor baš točno ni ne zna koja nam je literatura,tako dok ispuca pitanja iz mir.sustava i Ustavnog suda pita po čemu smo još učili. Pitao me: kako su kod nas zaštićena soc.prava, Ustavni sud(sve vezano uz soc.prava,vrste kontrola i ovlasti), najnovije izmjene mir.sustava, međ.ug. koji se odnose na zabranu diskriminacije, Eur.kon.za zaštitu lj.p., razlika između izravne i neizravne diskrim.
a možeš molim te navesti koju literaturu si točno koristio i koliko ti je trebalo da spremiš ispit
 

Rednex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Učila sam po ovoj literauri koja je već gore navedena, tj.ona koja i piše na stranici pod obveznom lit. A nekih 10-ak dana mi je trebalo.
 

*tamarica*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Moja pitanja s jučerašnjeg ispita: što je socijalno pravo, kako je organizirano u Hrvatskoj, koje su slabosti mirovinskog sustava u Hrvatskoj, razlike između I. i II. stupa i na kraju moje mišljenje o svemu tome...

Po meni jedan vrlo ugodan ispit, nisam ni imala osjećaj da sam na ispitu, više razgovor s profesorom nego klasičan ispit... sve pohvale za prof. Potočnjaka!
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Imam par pitanja za one koji su položili i one koji uče!
koliko je bitna ona strategija o zdravstvu?
Ne pročitat, samo pročitat, učiti pojedine dijelove, učiti sve?
Da li ima što od obavezne literature u kopiraoni u masarykovoj?
Hvala vam!
 

*tamarica*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Imam par pitanja za one koji su položili i one koji uče!
koliko je bitna ona strategija o zdravstvu?
Ne pročitat, samo pročitat, učiti pojedine dijelove, učiti sve?
Da li ima što od obavezne literature u kopiraoni u masarykovoj?
Hvala vam!
Iskreno, tu strategiju nisam ni takla, kad sam vidla koliko to stranica ima, odustala sam... izgubila bi tri dana dok bi samo to pročitala... a i čini mi se da ništa do sada nije pitao vezano za to... mislim da je dovoljno znati da kao oblik socijalnog osiguranja kod nas postoji i zdravstveno osiguranje...
čak mi se i onaj članak od gotovca čini nepotrebnim, pročitala sam ga, ali meni ništa iz njega nije bilo bitno.. :/
učila sam po prezentacijama koje su objavljene na webu, a to sam još nadopunila s prve tri knjige koje su na popisu literature, pogotovo ona prva gdje su obrađeni postupci apstraktne kontrole ustavnosti zakona...
imam ti skeniranu literaturu, pa ako hoćeš, ostavi mail, pošaljem ti!
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Iskreno, tu strategiju nisam ni takla, kad sam vidla koliko to stranica ima, odustala sam... izgubila bi tri dana dok bi samo to pročitala... a i čini mi se da ništa do sada nije pitao vezano za to... mislim da je dovoljno znati da kao oblik socijalnog osiguranja kod nas postoji i zdravstveno osiguranje...
čak mi se i onaj članak od gotovca čini nepotrebnim, pročitala sam ga, ali meni ništa iz njega nije bilo bitno.. :/
učila sam po prezentacijama koje su objavljene na webu, a to sam još nadopunila s prve tri knjige koje su na popisu literature, pogotovo ona prva gdje su obrađeni postupci apstraktne kontrole ustavnosti zakona...
imam ti skeniranu literaturu, pa ako hoćeš, ostavi mail, pošaljem ti!
Nabavio sam onu knjigu ''Liber amicorum...'' a danas ću još pokušati nabaviti one druge dvije, ako ne uspijem onda ti se javim.
Čitao sam jučer članak od Gotovca, ima milijun raznih brojeva, postotaka i podataka za koje ne vjerujem da trebaju ali ima nekoliko mislim bitnih stvari, poput nezaposlenosti kroz dugo godina i učinaka na mlade itd..
One prezentacije nisam vidio na stranici katedre, gdje se one nalaze?
 

Ivaana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
kako je soc.pravo organizirano u RH?
kako su kod nas zaštićena soc.prava?

jel pita sve vrste diskriminacije???
(može li itko odgovoriti)) zahvaljujem
 

maatejaa89

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da nije odg na prvo pitanje da imamo mirovinsko osiguranje , zdrvstveno i osiguranje za slucaj nezaposlenosti ? a socijalna prava su nam zasticena ustavom i zakonima ? ispravite me ak grijesim, i zna netko ukratko laicki objasnit razliku izmedju 1 i 2 stupa u hr ?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks