AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Regulacijski menadžment

_ sanja _

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolegice/e koji su prošli ovaj ispit, može info u koliko sati obično bude pismeni? Vjerujem da je usmeni bio svakome različliti ali ako može odmah info i za to. Naime, u radnom sam odnosu pa bi tražila izlaz s posla za vrijeme ispita da ne uzimam godišnji tako da bi mi super došao takav info. Hvala svima
 

reina2512

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolegice/e koji su prošli ovaj ispit, može info u koliko sati obično bude pismeni? Vjerujem da je usmeni bio svakome različliti ali ako može odmah info i za to. Naime, u radnom sam odnosu pa bi tražila izlaz s posla za vrijeme ispita da ne uzimam godišnji tako da bi mi super došao takav info. Hvala svima
U 11 sati utorkom. Usmeni moze biti bilo koji dan poslije pismenog. Nema pravila. Meni je prvi put bio u cetvrtak, a drugi put u srijedu. Sve ti ovisi o broju studenata na ispitu i samom profesoru.
 

Marina1202

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas je ispit bio samo usmeni, nismo pisali pismeni dio, ispitivala je prof Musa, pitanja su bila klasična kako inače ispituje, svakoj je postavila 3 pitanja, faze regu. reforme, savjetovanje sa javnoscu, komore, koordinacija, procjena ucinka propisa i akte koje donose institucije eu.
 

tonka0306

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav,

da li je netko bio na zadnjem roku, prošli tjedan, da napiše je li bio isto samo usmeni i koja su pitanja bila?

Hvala.
 

reina2512

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav,

da li je netko bio na zadnjem roku, prošli tjedan, da napiše je li bio isto samo usmeni i koja su pitanja bila?

Hvala.
Ono sto ti ja znam od kolegica koje su isle sad u prosi utorak je da je opet ispitivala Musa i bio samo usmeni ispit. Svakom je postavila tri pitanja i potpitanja. Uglavnom su sve prosle. Pretpostavljam da su pitanja bila kao i na ranijem roku u veljaci. Neobicno da je samo usmeni ispit bio, ali svakako lakse za obaviti.
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel bio netko jučer na predavanju? Jel rečeno kakav će biti ispit, literatura, neke bitne informacije? Hvala.
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li je netko bio jučer na predavanju za izvanredne studente? Jesu rekli nešto na šta treba obratiti pažnju - literatura? kakav će biti ispit? još uvijek je pismeni i usmeni?
 

ana1809

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja pismeni 17.11.2020. :
1.Skupina udruga želi da Vlada razmotri i predloži Saboru izradu novog zakona o sigurnim kućama za žrtve nasilja.
a) Na koje posebnosti postavljanja problema na dnevni red trebaju obratiti pažnju?
b) Objasnite kako će se provesti ocjenjivanje uspješnosti tog zakona, ako isti bude donesen i implementiran?
2. Vlada želi ojačati implementaciju nove obrazovne politike. Pri tome se dvoumi koji od mehanizama upotrijebiti u odnosu između ministarstava, agencija za obrazovanje te obrazovnih ustanova.
a) S kojim obilježjima bi se Vlada susrela ako primjeni hijerarhiju kao dominantan mehanizam, te pod kojim uvjetom bi ministar mogao koordinirati cijelim procesom?
b) S kojim obilježjima bi se Vlada susrela ako primjeni mrežni pristup kao dominantan mehanizam i od koje inače uobičajene orijentacije ni organizacije trebale odustati kako bi taj pristup bio uspješan?
3. Prilikom epidemije zaraze bolesti Covid -19 u državi Nigdjezemskoj u procesu upravljanja krizom došlo je do sukoba ministra unutarnjih poslova i ravnatelja epidemiološke službe. Ministar je predbacio ravnatelju da nije adekvatno ocijenio vjerojatnost nastupa rizika, kao i da nije koristio stručne metode pri procjeni rizika.
a) Ravnatelj tvrdi da se kada se radi o pandemiji radi o nepredvidivom riziku. Objasnite o kakvim je rizicima riječ i objasnite koji su rizici suprotni nepredvidivima?
b) Ravnatelj smatra da se usprkos tome radi o objektivnom riziku. Objasnite o kakvim je rizicima riječ i koji su im suprotni?
4. U okviru regulatorne reforme koja se provodi u Tanzaniji tamošnja vlada je odlučila uvesti instrumente za poboljšanje kvalitete procesa donošenja propisa. Angažirani ste kao ekspert za regulacijski menadžment za pomoć u provedbi regulatorne reforme.
a) Koji ćete instrument regulatorne reforme preporučiti za postizanje te svrhe i zašto?
b) Na koji način ćete preporučiti Vladi da se mjeri kvaliteta regulacije i regulacijskog menadžmenta?
5. Vlada je odlučila predložiti Hrvatskom saboru osnivanje nove agencije za obnovu potresom oštećenih građevina, koja će obavljati svoj posao dulje vrijeme, čak i kada trenutni politički protivnici zasjednu u Vladu. Kako bi osigurala da agencija nesmetano djeluje, Vlada je angažirala stručnjaka da joj pomogne osmisliti instrumente za osiguravanje autonomije(neovisnosti) agencija.
a) Objasnite u koju skupinu razloga za osnivanje agencija ulazi vladin cilj i zašto?
b) Koje je instrumente stručnjak predložio Vladi i zašto?
Odgovor na 5. pod b) ? :)
 

josipajj

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ispit 08.06.2021.

1. Vlada je u okviru svog plana zakonodavnih aktivnosti pristupila pripremi novog Zakona o radu oko čije koncepcije i namjeravanih efekata postoje brojni prijepori u javnosti, posebice unutar stručne i akademske zajednice, a zakon je iznimno važan za velik broj ljudi i pravnih osoba.
a) koji će instrument vlada primijeniti kako bi ocijenila efekte i dosege potencijalnih zakonskih rješenja? Opišite sadržaj tog instrumenta.
b) tijelom izrade nacrta zakona moguće je da će pojedini interesi nastojati utjecat na određena zakonska rješenja. Kako se može odvijati taj proces i koje su mu negativne implikacije?

2. Dvije godine od donošenja novog zakona o udomiteljstvu, nadležno ministarstvo u državi xy oformilo je radnu skupinu stručnjaka koji će procjenjivati je li novi zakon dio planirane deinstitucionalizacije djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a o istome se planira konzultirati s javnosti putem elektronske platforme "i tebe se pita"
a) O kojoj fali policy procesa je riječ, po čemu to zaključujete i koje su njegove značajke?
b) ukratko opišite instrumente regulatorne politike koje prepoznajete u opisanom slučaju.

3. izdvajanjem određenih poslova iz ministarstva zdravstva, ustrojena jev posebna pravna osoba - zavod za medikamente - koji provodi istraživanja i analizu novih lijekova koji se želi uvesti na tržište te prikuplja podatske o njihovoj kakvoći, mogućim nuspojavama i sigurnosti za korisnike. Zavod je osnovan jer se očekuje da će imati veći kapacitet za prikupljanje i obradu podataka u vezi medikamenta, a da će ravnatelj zavoda zbog veće autonomije u radu bolje upravljati istraživanjima te prilagoditi rad zavoda stvarnim potrebama.
a)kojoj vrsti organizacija pripada uoravna org. iz primjera i zašto te objasnite skrivene razloge koji su mogli dovesti do njezinog osnivanja (uz navedene)?
b) objasnite najmanje dva problema koja bi mogla proizaći iz neodgovarajućeg dizajna zavoda.

4. u državi xy raste postotak mladih koji konzumiraju opijate različitih vrsta. istraživanja pokazuju da svaki treći tinejdžer vikendom konzumira veću količinu alkohola, a svaki četvrti u dobi do 17 godina probao neku vrstu droge. vlada je donijela paket zakonskih mjera koje bi trebale pomoći u rješavanju tog javnog problema, a koji je donesen temeljem suradnje i postignutog konsenzusa čitavog niza etabiliranih akademika, stručnjaka, udruga i provedbenih org. u području socijalne politike, obrazovanja i zdravstva.
a) o kakvoj vrsti javnog problema je riječ i na koje načine se takvi javni problemi rješavaju?
b) koji mehanizam koordinacije je vlada primijenila kao dominantan i od koje inače uobičajene orijentacije bi upravne org trebale odustati kako bi taj pristup inače bio uspješan?

5. nisam uspjela slikati ali bilo je vezano za komore tj, da se konkretan primjer primjeni na problem demokratske odgovornosti i koje tijelo komore je odgovorno za rješavanje tog slučaja ( bilo je nešto su stilu da je pero perić dobio pritužbe od strane pacijenata i kolega) te koji je glavni razlog regulacije profesije u tom slučaju.
 

Rick

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo za komore pitanje:
Lječnička komora zaprimila je pijavu protiv liječnika Pere Perića u kojoj se spominje niz propusta i pogrešnih procjena u tretiranju pacijena, kao i omalovažavanje drugog medicinskog osoblja i pacijenata.
a) Objasnite koji razlog za regulaciju profesija se očituje u navedenom primjeru te koje tijelo Komore će se baviti ovim pitanjem.
b) Na opisanom primjeru objasnite kritiku samoregulacije profesija koja se upućuje s aspekta legitimiteta odnosno demokratske odgovornosti.
 

ellison7

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Usmeni kod Muse:
Gradanska inicijativa, PUP, donosenje propisa u EU, regulatorne agencije, policy proces, regulatorna reforma, lobiranje, regulacija profesija i inspekcijski nadzor. Pitanja su opcenita i pricas sta god znas. Ugodan usmeni i svi smo prosli, s time da ne skrtari na ocjenama. :)
 

tonka20

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Položen i zadnji ispit
Dns usmeni kod prof Đurman:eek:bjasnit policy i navest faze policy ciklusa, objasnit fazu implementacije, objasnit fazu davanja inicijative, savjetovanje s javnoscu objasnit i kako je u RH regulirano, regulatorne reforme navest i nabrojat instrumente, kada su se prvi put osnovale agencije, zasto i pod kojim utjecajem, pup
Standardna pitanja, ugodan usmeni, sretno svima dalje :)
 

Mari123

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna netko odgovor na ova pitanja ?


1). U okviru regulatorne reforme koja se provodi u Boliviji vlada je odlučila uvesti instrumente za poboljšanje kvalitete procjene učinaka propisa. Angažirani ste kao ekspert za regulacijski menadžment za pomoć u provedbi regulatorne reforme.

a) koji ćete instrument regulatorne reforme preporučiti za postizanje tog cilja i zašto?
b) na koji način ćete preporučiti vladi da se mjeri kvaliteta regulacije i regulacijskog menadžmenta?

Vlada je u okviru svog plana zakonodavnih aktivnosti pristupila pripremi novog Zakona o radu oko čije koncepcije i namjeravanih efekata postoje brojni prijepori u javnosti, posebice unutar stručne i akademske zajednice, a zakon je iznimno važan za velik broj ljudi i pravnih osoba.
a) koji će instrument vlada primijeniti kako bi ocijenila efekte i dosege potencijalnih zakonskih rješenja? Opišite sadržaj tog instrumenta.
b) tijelom izrade nacrta zakona moguće je da će pojedini interesi nastojati utjecat na određena zakonska rješenja. Kako se može odvijati taj proces i koje su mu negativne implikacije?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks