AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Regulacijski menadžment

vale123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispit 23.6. Pismeni su se ponovila neka pitanja s foruma, savjetovanje s javnoscu ono sto grad treba, sto moze napraviti, agencije kada se osnivaju jer se zeli da nastave s radom i dok se promijeni politika. Bilo je isto nesto slicno s foruma u smislu provodi se nova politika ugl pitanje je bilo o kojim se policy procesima radi i koji je to javni problem. Bilo je jos pitanje o koordinaciji, koji mehanizam prepoznajes i jel pozitivna ili negativna i o kojem se stupnju policy koordinacije radi, onih 9. I zadnje pitanje su bili rizici, neki grad ima puno uskih ulicica, gradevine iz 10. stoljeca i postoji opasnost od potresa, a pitanja su o kojoj se razini utjecaja radi i koja je dimenzija i objasniti.
Usmeni je bio danas pola abecede kod Giljevica, pola kod Dzinic. Mene je ispitivao Giljevic i pita bas puno pitanja, ali dobila sam dojam da sta god pricas, dobro da pricas. Nije da gleda jesi sve tocno u rijec rekao i jesi nesto preskocio. Dok ti ispricas svoje, pita dalje drugu temu, nema nekih podpitanja. Ovo su neka od pitanja koja je pitao 4 osobe: faze policy procesa, pretpostavke policy procesa, vrste inspekcijskog nadzora, pozitivna i negativna koordinacija, nacela i standardi savjetovanja s javnoscu, vrste savjetovanja u rh, sto je kodeks propisivao kad je donesen, nacelo predstroznosti, funkcije komora, nadzor komora, 6 strategija regularnog pregleda, sunset klauzule, druga faza regulatorne reforme, resursi za postizanje koordinacije, pametna regulacija, 9 stupnjeva policy koordinacije, definicija profesija, kritike profesije, faze regulatorne reforme, mehanizmi koordinacije, horizontalna i vertikalna koordinacija, menaderizacija, akti institucija eu. Sretno svima :)
 

ana1809

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Odgovaranja kod Džinić, jako ugodan usmeni, dva pitanja za mene i dva za kolegicu: uloga inspekcijskog nazora i komore, regulatorne faze i ona tablica u inspekcijskom nadzoru. Općenito govorite što znate, profesorica je odlična!
 
Posljednje uređivanje:

Silinic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege koji su položili ovaj ispit, cca koliko vam je vremena trebalo za učenje ovog gradiva?
Hvala puno !
 

Tourniquet

jane doe.
A učila sam cca 3 tjedna, laganini.
Moram pohvaliti prof. Džinić, jako ugodna i usmeni je trajao max. 5 minuta (postavila mi 2 pitanja). Ni pismeni mi se nije činio tako težak (a i ne morate imati upaljenu kameru tako da se može škicnuti skripta), tako da pohvaljujem ovaj online način polaganja ispita, baš bezbolno je bilo.
 

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Evo kolege malo dojmova s današnjeg roka. Pismeni nisam uspjela zapisati pitanja jer su preopširna ali standardno prepoznavanje stvari, objasniti na primjeru komore, savjetovanja s javnošću i slično. Usmeni kod prof. Musa pitanja: savjetovanje s javnošću, faze policy procesa,inspekcijski nadzor, pup,regulatorna reforma, općenito govoriš što znaš, profesorica je super i daje dobre ocjene. Ja riješila, prezadovoljna sam. Eto sretno svima ubuduće!
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka 6.7.2020.

1. Grad Sveta Nedelja priprema nacrt prijedloga Odluke o visini naknade za rad članovima Gradskog vijeća Grada Svete Nedelje, Pravilnika o unutarnjem redu te izmjena i dopuna Odluke o socijalnoj skrbi.

a) Za koje akte grad mora provesti savjetovanje s javnošću, zašto i na koji način (metoda i rok provedbe)?
b) Koji temeljni pravni propis regulira provedbu savjetovanja s javnošću i koje ostale obaveze propisuje?

2. Hrvatski grad XY donosi Strategiju razvoja poduzetništva. Tijekom čitavog procesa izrade nacrta strategije, gradska uprava uključivala je ekonomske stručnjake, akademsku zajednicu, poduzetnike i udruge, obavljala konzultacije s Ministarstvom poduzetništva i obrta te županijskim uredom za gospodarstvo, a naposljetku i s ostalima zainteresiranim dionicima.

a) Kako se nazivaju predstavnici uže zainteresirane javnosti koji posjeduju znanja o spomenutoj ekonomskoj politici, za koju značajku procesa stvaranja javnih politika je to vezano, te putem kojih formalnih i neformalnih instrumenata se mogla uključiti uža i šira zainteresirana javnost u proces formuliranja strategije?
b) Podrobnije objasnite dimenziju javnih politika koju prepoznajete u opisanom primjeru.

3. Udruga 'Pesek' koja se aktivno bavi zaštitom životinja - savjetuje vlasnike životinja , provodi kampanje za osvještavanje javnosti o načinima pomaganja životinjama, itd. – odlučna je u svojoj namjeri da osnuje komoru.

a) Može li navedena udruga postati komora? Objasnite.
b) Objasnite formalne uvjete koje je potrebno ispuniti za obavljanje profesije

4. Malom naselju Geiranger na sjeveru Norveške godinama prijeti opasnost tsunamija koji bi mogao nastati od klizišta s obližnje planine. Stručnjaci su procijenili da bi val nakon 6 minuta najprije potopio grad Strandu, a nakon 10 minuta i Geiranger, poznato turističko središte. Stanje na planini na kojoj se nalaze klizišta stalno motre znanstvenici korištenjem suvremene opreme te procjenjuju da će moći obavijestiti stanovništvo o potrebi evakuacije 3 dana prije urušavanja koje će izazvati tsunami.

a) Objasnite o kojim se vrstama rizika radi s obzirom na postojeće kriterije za određivanje rizika?
b) Objasnite na što će se u opisanom slučaju rizika usmjeriti tehnički pristup, a na što psihološki pristup.

5. Paketom zakonskih izmjena i novina, uključujući Zakon o malom poduzetništvu, Zakon o trgovini, Zakon o ugostiteljstvu i dr., vlada države XY prije desetak je godina odlučila reducirati vrijeme i druge troškove za poduzetnike i obrtnike smanjivanjem potrebnih administrativnih procedura koje je potrebno obaviti za registraciju novih obrta te uvođenjem mogućnosti njihova ispunjavanja u online formi.

a) Objasnite fazu regulatorne reforme koju prepoznajete u opisanom slučaju, uključujući navođenje njenih instrumenata.
b) Objasnite doktrinarnu pozadinu uvođenja koncepta regulatorne države prije tridesetak godina.

Usmeni kod prof. Đurman - fazni model policy procesa (prednosti i nedostatci, te zašto je on koristan), zakonodovani okvir savjetovanja s javnošću i što je ono (definicija), Kingdon, 2 vrste problema (cross cutting i wicked issues), PUP, karakteristike agencija, 2. faza regulatorne reforme, izazovi regulacije rizika.

Preporuka ako i dalje ostane ovakav koncept ispita sa problemskim zadacima - prođite pitanja s prošlih rokova! To će vam uvelike pomoći da se upoznate s konceptom.

Sretno svima!
 

tonka13

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel se ikom dogodila na merlinu situacija da kada se prelazi na drugo pitanje ispita se pojavila pogreska da odgovor nije pohranjen, a na kraju ispita kad se zavrsava ispit je za isto pitanje pisalo ipak da je odgovor pohranjen?
 

pilotlin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pismeni 31.8.: identična pitanja kao i na prethodnim rokovima
Usmeni kod prof. Giljevića (pitanja moja i od kolegice kojih se sjećam): regulacijski menadžment, pametna regulacija i ciljevi, standardi savjetovanja s javnošću, vrste inspekcijskog nadzora, svrha PUP-a, nenormativna rješenja kod PUP-a, koja tijela u RH provode inspekcijski nadzor, razlozi regulacije profesija, načelo predstrožnosti
 

barbaraw

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav,
Izašla sam na rok 08.02.22 utorak.Ispitivala je profesorica Musa.
Bio je samo usmeni.Učila sam po člancima koji su na Merlinu.
Moja pitanja
1.Regulacija profesija
2.Participacija javnosti
3.Centar vlade
Pričaš sve što znaš.
Prošla sam.Sretno svima.
 

Eriatarka3103

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pismeni pitanja - rok 28.06.2022.

1.) Vlada je u okviru svog plana zakonodavnih aktivnosti pristupila pripremi novog Zakona o radu oko čije koncepcije i namjeravanih efekata postoje brojni prijepori u javnosti, posebice unutar stručne i akademske zajednice, a zakon je iznimno važan za velik broj ljudi i pravnih osoba.
a) Koji će instrument Vlada primijeniti kako bi ocijenila efekte i dosege potencijalnih zakonskih rješenja? Opišite sadržaj tog instrumenta.
b) Tijekom izrade nacrta zakona moguće je da će pojedini interesi nastojati utjecati na određena zakonska rješenja. Kako se može odvijati taj proces i koje su mu negativne implikacije?

2.) Miro Mirić jako voli životinje, član je udruge 'Šapice' koja se bavi zaštitom životinja te aktivno pomaže zbrinjavanju napuštenih životinja. Ministarstvo poljoprivrede pripremilo je nacrt novoga Zakona o zaštiti životinja, za koji je Miro jako zainteresiran.
a) Navedite na koji se način Miro može uključiti u proces izrade novoga Zakona, u kojem roku, putem koje domene/platforme i kako će znati je li njegovo sudjelovanje imalo nekakvog učinka?
b) Navedite druge načine na koje se javnost (i uža i šira) može uključiti proces regulacije, bilo formalnim ili neformalnim kanalima.

3.) Dolaskom na vlast, koalicijska vlada države X predložila je parlamentu razdvajanje poslova regulacije poštanskih i telekomunikacijskih usluga na način da se iz postojeće agencije izdvoje poslovi regulacije telekomunikacijskih usluga i njihovo obavljanje dodijeli novoosnovanoj agenciji. Pored prebacivanja dijela osoblja iz postojeće agencije, u novoosnovanoj agenciji predviđa se otvaranje dodatnih radnih mjesta, osobito na visokim funkcijama. Pritom u državi X ne postoji prikladna regulacija agencijskog modela uprave, a u dotadašnjoj praksi se pokazalo da izvještaji o radu predstavljaju samo zadovoljavanje forme.
a) Objasnite koji su potencijalni razlozi za osnivanje nove agencije iz opisanog slučaja.
b) Objasnite koji se problem može posebno pojaviti u funkcioniranju novoosnovane agencije.

4.) Paketom zakonskih izmjena i novina, uključujući Zakon o malom poduzetništvu, Zakon o trgovini, Zakon o ugostiteljstvu i dr., vlada države XY prije desetak je godina odlučila reducirati vrijeme i druge troškove za poduzetnike i obrtnike smanjivanjem potrebnih administrativnih procedura koje je potrebno obaviti za registraciju novih obrta te uvođenjem mogućnosti njihova ispunjavanja u online formi.
a) Objasnite fazu regulatorne reforme koju prepoznajete u opisanom slučaju, uključujući navođenje njenih instrumenata.
b) Objasnite doktrinarnu pozadinu uvođenja koncepta regulatorne države prije tridesetak godina

5.) Medicinska sestra koja radi u jednom domu zdravlja na usluzi je pacijentima, ali s vremena na vrijeme na molbu poznanika nekim pacijentima izlazi u susret na način da zakazuje termine pregleda prije reda i „ubacuje“ ih na kontrole neovisno o predviđenom rasporedu. Nekoliko pacijenata se pobunilo i odlučilo je prijaviti komori medicinskih sestara.
a) Objasnite koji aspekt samoregulacije profesije dolazi do izražaja u opisanom slučaju.
b) Objasnite ulogu profesionalne etike u samoregulaciji profesije.
 

Eriatarka3103

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Usmeni kod Tea; svi položili. Svakome 3 pitanja kratka i jasna. Nikakve detalje nije tražio, nikakva podpitanja, nikakav dodatan zakon (ionako ima previse literature)
Cega se sjecam: 3 faze regulatorne reforme, policy ciklus, poslovi reg agencije, 4 tipa situacija rizika (učinak & vjerojatnost), društvo rizika, prednosti samoregulacije profesija, savjetovanje s javnošću u EU i HR, propisi u Hr.
Po meni najnormalnija, najopćenitija pitanja. Ocjena je kombinacija pismenog i usmenog. Odgovara se svojim riječima, ne treba ništa citirati doslovno iz literature. Sve u svemu - jedan vrlo jednostavan, kratak i pošten usmeni ispit.
 

nina.312

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas kod Muse, po 3 pitanja svakoj - bolja regulacija, komore, kordinacija, faze policy procesa, pup, regulacijske agencije. Pričaš što znaš, bez podpitanja. Sretno :)
 

stella

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Znam da moje pitanje nije tema ovog foruma, ali vi koji ste na petoj godini, koji smjer biste preporučili? Lokalna ili drzavna
 

Eriatarka3103

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Znam da moje pitanje nije tema ovog foruma, ali vi koji ste na petoj godini, koji smjer biste preporučili? Lokalna ili drzavna
Ja sam bila na lokalnoj i zadovoljna sam.
Kratki rezime: Lokalne javne službe su kod Škarice koji je super profesor i ocjenjivač, padneš ako ne znaš bleknut ama baš ništa. Ispit kao ispit - svakodnevno učenje po par sati 7 - 8 dana je dovoljno za 5. Učiš po pitanjima s foruma. Predavanja nisu obvezna.
Onda, lokalni i regionalni razvoj - najzanimljiviji ispit, jednostavno predavanja su za svaku pohvalu. Profesorica je gostujući predavač, ispit nije klasičan, ali ga je nemoguće pasti. Predavanja su tu obvezna.
Treće, upravljanje decentralizacijom - jedan od opširnijih ispita pete godine. Oslobodiš se dijela gradiva ako radiš na predavanjima tzv. plan decentralizacije, to je kao seminarski dio koji prati od 4. ili 5. predavanja. I kada te oslobode dijela gradiva - opet ti ostane za učit 3 tjedna sigurno. Plus je ako dođeš kod Đulabića - naučiš njegova pitanja samo. Kod Lopižić je druga pjesma, iako je ona draga i simpatična.
Samo eto - gradivo je jednostavno, razumljivo, ništa komplicirano, čak i logično na momente. Predavanja su obvezna.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks