AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Regulacijski menadžment

medo brundo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
lobiranje,europska incijativa, akti institucije Eu,komora,faze regulatorne reforme, regulacijske agencije, kako je regulirano savjetovanje s javnoscu u RH, nacela i standardi savjetovanja s javnoscu Europske komisije, pametna regulsciju, faze pup-a u rh, koja tijela imaju svoj udio u pup-u i pravni okvir pup-a u rh, oblici provodenja savjetovanja sa javnosti.. neka pitanja sa usmenog, moja i od drugih kolega.. ispitivali su Musa i Dzinic, mene osobno Dzinic, okej je al se treba znati dosta da bi se proslo
Može pitanja sa usmenog? I tko je ispitivao?
 

nikky

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
lobiranje,europska incijativa, akti institucije Eu,komora,faze regulatorne reforme, regulacijske agencije, kako je regulirano savjetovanje s javnoscu u RH, nacela i standardi savjetovanja s javnoscu Europske komisije, pametna regulsciju, faze pup-a u rh, koja tijela imaju svoj udio u pup-u i pravni okvir pup-a u rh, oblici provodenja savjetovanja sa javnosti.. neka pitanja sa usmenog, moja i od drugih kolega.. ispitivali su Musa i Dzinic, mene osobno Dzinic, okej je al se treba znati dosta da bi se proslo
Kolegice, jeste li odgovarali u jutarnjoj ili popodnevnoj grupi?
 

mboki1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Rok 30.6.
Pismeni
1. Vlada je svoje urede i službe odlučila ojačati funkcionalno i personalno, te unaprijediti način rada promjenom u organizacijskoj strukturi.
a) objasnite koje tehničke funkcije Vlada može unaprijediti?
b) objasnite koje opcije Vlada može primijeniti za interno organiziranje takvog centra?

2. Vlada je odlučila predložiti Hrvatskom saboru osnivanje nove agencije za poticanje ulaganja , kako bi osigurala dugoročno privlačenje investicija, čak i kada politički protivnici zasjednu u Vladu. Kako bi to dodatno osigurala, Vlada je angažirala stručnjaka da joj pomogne osmisliti instrumente za osiguravanje autonomije agencija.
a) objasnite u koju skupinu razloga za osnivanje agencija ulazi vladin cilj i zašto?
b) koje je instrumente stručnjak predložio Vladi i zašto?

3. Skupina udruga želi da Vlada razmotri i predloži Saboru izradu novog zakona o skloništima za životinje.
a) na koje posebnosti postavljanja problema na dnevni red trebaju obratiti pažnju?
b) objasnite kako će se provesti ocjenjivanje uspješnosti tog zakona, ako isti bude donesen i implementiran

4. Skupina članova Komore arhitekata prijavila su arhitekta Manausa Komori navodeći da pruža arhitektonske usluge po pretjerano visokim cijenama, kao i da su njegove konstrukcije neodržive i opasne. Ujedno, su postavili pitanje i vrijednosti njegove diplome stečene u državi Komunistan krajem '80-ih.
a) koja dva ( od tri ) opravdanja za regulaciju profesija uslijed zaštite javnog interesa navodi ova skupina?
b) objasnite ulogu znanja za pojam profesije

5. Pero redovito jede junk food, po cijele dane sjedi ispred računala, ako nije u noćnom provodu kada se opija do besvijesti. Pero je otišao na sistematski pregled gdje su mu izmjerili zabrinjavajuću količinu kolesterola, jetrenih proba, hormona, ali i pogoršanje vida. Upozoren je da je njegovo zdravlje rizično i da bi se trebao pobrinuti za sebe.
a) objasnite o kojima o kojim se kriterijima radi s obzirom na kriterij vjerojatnosti i kriterij ocjenjivača
b) objasnite o kojim se vrstama rizika radi s obzirom na kriterij dobrovoljnosti i kriterij koncentracije rizika
 

nikky

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Rok 30.6.
Pismeni
1. Vlada je svoje urede i službe odlučila ojačati funkcionalno i personalno, te unaprijediti način rada promjenom u organizacijskoj strukturi.
a) objasnite koje tehničke funkcije Vlada može unaprijediti?
b) objasnite koje opcije Vlada može primijeniti za interno organiziranje takvog centra?

2. Vlada je odlučila predložiti Hrvatskom saboru osnivanje nove agencije za poticanje ulaganja , kako bi osigurala dugoročno privlačenje investicija, čak i kada politički protivnici zasjednu u Vladu. Kako bi to dodatno osigurala, Vlada je angažirala stručnjaka da joj pomogne osmisliti instrumente za osiguravanje autonomije agencija.
a) objasnite u koju skupinu razloga za osnivanje agencija ulazi vladin cilj i zašto?
b) koje je instrumente stručnjak predložio Vladi i zašto?

3. Skupina udruga želi da Vlada razmotri i predloži Saboru izradu novog zakona o skloništima za životinje.
a) na koje posebnosti postavljanja problema na dnevni red trebaju obratiti pažnju?
b) objasnite kako će se provesti ocjenjivanje uspješnosti tog zakona, ako isti bude donesen i implementiran

4. Skupina članova Komore arhitekata prijavila su arhitekta Manausa Komori navodeći da pruža arhitektonske usluge po pretjerano visokim cijenama, kao i da su njegove konstrukcije neodržive i opasne. Ujedno, su postavili pitanje i vrijednosti njegove diplome stečene u državi Komunistan krajem '80-ih.
a) koja dva ( od tri ) opravdanja za regulaciju profesija uslijed zaštite javnog interesa navodi ova skupina?
b) objasnite ulogu znanja za pojam profesije

5. Pero redovito jede junk food, po cijele dane sjedi ispred računala, ako nije u noćnom provodu kada se opija do besvijesti. Pero je otišao na sistematski pregled gdje su mu izmjerili zabrinjavajuću količinu kolesterola, jetrenih proba, hormona, ali i pogoršanje vida. Upozoren je da je njegovo zdravlje rizično i da bi se trebao pobrinuti za sebe.
a) objasnite o kojima o kojim se kriterijima radi s obzirom na kriterij vjerojatnosti i kriterij ocjenjivača
b) objasnite o kojim se vrstama rizika radi s obzirom na kriterij dobrovoljnosti i kriterij koncentracije rizika
Iscrpan ispit, premalo vremena za ovako problemske zadatke, po meni... Kako se vama činilo?
 

monalisa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Iscrpan ispit, premalo vremena za ovako problemske zadatke, po meni... Kako se vama činilo?
Ja nisam pisala, ali naizgled baš je teško. Očito da gradivo mora biti usvojeno i naučeno s razumijevanjem da bi se moglo povezivati. Od sljedećeg roka još će literature dodati?
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja nisam pisala, ali naizgled baš je teško. Očito da gradivo mora biti usvojeno i naučeno s razumijevanjem da bi se moglo povezivati. Od sljedećeg roka još će literature dodati?
da, rekli su dodati još literature oko 20.6., ali još ništa nije objavljeno.
 

mboki1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iscrpan ispit, premalo vremena za ovako problemske zadatke, po meni... Kako se vama činilo?
Premalo vremena definitivno, stres samo takav. Dok pročitaš zadatak tj.primjer pa pitanja i onda to povezati, a da rečenice budu smislene.... 40 minuta premalo za ovakav tip ispita, na knap je. Bar još 10 minuta. I to što nema vraćanja na pitanja, nemaš izbora ili ćeš odgovoriti bilo što ili riskirati prazno i odmah 2 nule. Preopširni neki zadaci za koje se imalo svašta napisati, ali premalo vremena pa se trudiš napisati dovoljno da sažmeš najbitnije, a da opet ne bude da si napisao samo 2, 3 rečenice...sat pored koji stoji još ekstra presing. Treba znati gradivo bar osnove da bi se moglo nešto konkretno napisati i pokušati povezati.
 

nikky

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja nisam pisala, ali naizgled baš je teško. Očito da gradivo mora biti usvojeno i naučeno s razumijevanjem da bi se moglo povezivati. Od sljedećeg roka još će literature dodati?
Gradivo treba razumijeti a u pitanjima, koliko je moguće pronaći ključne riječi povezane sa materijom da što brže prepoznate što se traži. Od sljedećeg roka prof. Musa je rekla objaviti još cca dodatnih 50 str. nastavnih materijala
 

Maja69

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dojmovi sa usmenog?
Ponavljajuca pitanja kod Muse bilo brzo gotovo, policy pristup u upravi, 3 razloga za prenosenje ovlasti s ministarstva na agencije, faze javne politike, samostalne agencije, pozitivna i negativna koordinacija, sretno svima
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. U državi X za zaštitu okoliša zadužena je nezavisna agencija za zaštitu okoliša i prirode. uslijed havarije tankera došlo je do izlijevanja velike količine nafte u moru, Ravnatelj agencije donio je odluku kojom se u potpunosti zabranjuje promet tankera do ispunjavanja uvjeta koji su postavljeni na način da im je nemoguće udovoljiti. Ministar smatra da ravnatelj nije adekvatno ocijenio vjerojatnost nastupa rizika i da nije koristio stručne metode pri donošenju odluke o zabrani prometa tankera.
a) do kojeg rizika može dovesti prebacivanje odgovornosti na eksperte? Obrazložite
b) po čemu se razlikuju probabilistički i nepredvidivi rizici i o kojem je riječ u konkretnom slučaju?
2.U državi XY vlada je odlučila nagraditi državne službenike pristaše vladajuće stranke radnim mjestima u novoosnovanoj Agenciji za zaštitu osobne sreće u kojoj su plaće dvostruko veće u odnosu na državnu upravu. XY Vlada pohvalila se kako je na taj način značajno smanjila broj državnih službenika te osuvremenila upravno postupanje. Novoosnovana agencija je u potpunosti zavladala Ministarstvom sreće u čijem djelokrugu djeluje.
a) koje skrivene motive za osnivanje regulacijskih (i drugih)agencija prepoznajete?
b) koje opasnosti odnosno koji problem prijeti u konkretnom slučaju. Obrazložite svoj odgovor.
3. Grad Varaždin priprema donošenje Odluke o stipendiranju učenika i studenata koji se školuju na srednjim i visokom učilištima. Sukladno ranije usvojenom godišnjem planu savjetovanja grad Varaždin, na internetskim stranicama Grada objavljen je Poziv javnosti za dostavu mišljenja, primjedbi i prijedloga o nacrtu navedene odluke. U pozivu su navedeni razlozi donošenja odluke, ciljevi provođenja savjetovanja, rok za podnošenje mišljenja, primjedbi i prijedloga određen u trajanju od 2.6 do 2.7.2020 te način prethodnog mišljenja, primjedbi i prijedloga (redovnom ili elektroničkom poštom?
a) što još Grad Varaždin treba, a što može napraviti u opisanom postupku sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama?
b) kojim su pravnim aktima regulirana savjetovanja s javnošću u RH, a koje institucije upravljaju, koordiniraju i nadziru proces savjetovanja?
4. Za osnivanje odvjetničkog društva, odvjetnici - osnivači dužni su pribaviti potvrdu Odvjetničke komore da su upisani u imenik odvjetnika. Odvjetničko društvo niti pojedini njegovi članovi ne mogu pružiti pravni pomoć prije nego što bude izvršen upis u upisnik odvjetničkih društava. Ako odvjetnička komora utvrdi da se djelovanje odvjetničkog društva teže povređuju odredbe zakona, statuta Komore ili Kodeksa odvjetničke etike, može rješenjem zabraniti rad odvjetničkog društva te ga brisati iz upisnika odvjetničkog društva.
a) koje javne ovlasti profesionalnih udruženja dolaze do izražaja u opisanom slučaju? Obrazložite
b) objasnite o kojem modelu profesionalnog udruženja se radi u opisanom slučaju
5. Nova RH Vlada odlučila je pokrenuti reformu lokalne samouprave i odredila Ministarstvo uprave kao koordinativno tijelo za provedbu te reforme. Ministar uprave osnovao je 5 radnih skupina za pripremu nacrta prijedloga novih zakona vezanih uz lokalnu samoupravu. Svaka radna skupina sastavljena je od predstavnika nekoliko ministarstva, predstavnika JLPRS, civilnog društva, akademske zajednice i ostalih stručnjaka koji reformu provode vodeći se profesionalnim normama i međusobnim povjerenjem. Ministarstvo uprave redovito saziva zajedničke sastanke predstavnika svih radnih skupina koje vodi predstavnik tog ministarstva.
a) objasnite na kojem mehanizmu osiguranja koordinacije je težište u opisanom slučaju
b) o kojoj se vrsti koordinacije radi s obzirom na kriterij način rješavanja problema? objasnite
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Danas usmeni kod prof. Džinić: pametna regulacija, faze javnih politika, faze razvoja pupa RH, kakvo sve savjetovanje može biti, europska građanska inicijativa, akti institucija EU, faze regularne reforme, lobiranje.
 

monalisa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
A što je sa literaturom od ovog roka? Što je još dodano uz literaturu koja je bila na rokovima u 6.mjesecu?
Ne vidim na merlinu da je tamo uz onih 9 poglavlja pod skripta dodano išta novo.
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
A što je sa literaturom od ovog roka? Što je još dodano uz literaturu koja je bila na rokovima u 6.mjesecu?
Ne vidim na merlinu da je tamo uz onih 9 poglavlja pod skripta dodano išta novo.
Nije ništa dodano, samo onih 9 poglavlja.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks