AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Računovodstvo I.

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila prošla:proud: Teoriju sam riješila ok, iako mi je bila teška! Bilancu sam nešto zeznula, nije mi na kraju ispala bilančna ravnoteža! 2 zadatak sam očito točno riješila, iako me zbunila kalkulacija veleprodaje, kaj nisam imala pojma, ali dobila sam 2! Odgovarala sam usmeno, pitala me načela dvojnog knjigovodstva, što je kapital, bilančna ravnoteža i dobila 2! Eto!
 

jaca

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz teorije se na ispitu manje-više uvijek vrte ista pitanja, pa i zadaci (veleprodaja s maržom 40 % itd.)!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Za sve kolege i kolegice koji nisu položili Računovodstvo I. evo nekih pitanja i odgovora kojih se sjećam! Bila je naravno bilanca i nešto je falilo u njoj, pa je trebalo izračunati po onoj formuli! Zatim knjiženja trgovačke robe, ovaj put u maloprodaji (cijena koja uključuje BM i PDV) te teorija.

Evo nekih pitanja:

1) Koji su temeljni financijski izvještaji? (treba zaokružiti)
2) Koji su elementi računa dobiti i gubitka? (odgovor: prihodi, rashodi i financijski rezultat)
3) Kakve mogu biti isprave? (odgovor: eksterne i interne)
4) Što su izvještaji o novčanom toku? (odgovor: izvještaji koji prikazuju primitke i izdatke u određenom razdoblju)
5) Što je bruto bilanca? (odgovor: pruža prikaz svih promjena na kontima glavne knjige)
6) Što ulazi u veleprodajnu cijenu? (odgovor: cijena koja uključuje bruto maržu ali ne i pdv)
7) Koja su konta stanja? (odgovor: konta aktive, pasive, aktivno-pasivna i pasivno-aktivna)
8) Kako djelimo imovinu? (odgovor: na obveze i kapital)
9) Kako djelimo obveze? (odgovor: na kratkoročne i dugoročne)
10) Što se od imovine očekuje? (odgovor: priljev resursa)
11) Nešto vezano za analitičku evidenciju kupaca, no ne sjećam se!
12) Mali zadačić s brojkama i formulom I=O+K
13) Što je ovisan trošak nabave?
14) Da li PDV ulazi u trošak nabave? A porez na promet nekretnina? (odgovor: pdv ne ulazi u trošak nabave jer nije element troška nabave, a porez na promet nekretnina ulazi zato jer je...)
15) Nadopuniti prazne crte (pitanja su uglavnom vezana za pravila dvojnog knjigovodstva, a treba napisati na jednom ili više konta)

Nadam se da sam pomogla!:tongue2:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jesu obavezna predavanja i jel ima kolokvija preko kojih se može proći cijeli ispit?
Predavanja nisu obavezna, imaš 2 kolokvija preko kojih možeš riješiti ispit! Predmet nije pretežak, ali riješite ga preko kolokvija da se ne mučite na ispitu...:)
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kakav je postupak ako prvi kolokvij prođeš, a drugi ne?
Već je negdje u prijašnjem postu navedeno da ako prođeš prvi kolokvij, a padneš drugi, ništa ti ne vrijedi, tj. moraš moraš proći oba! Ponavljanja kolokvija nema!

Kakav seminar trebamo napraviti? Financijski izvještaj ili?
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Već je negdje u prijašnjem postu navedeno da ako prođeš prvi kolokvij, a padneš drugi, ništa ti ne vrijedi, tj. moraš moraš proći oba! Ponavljanja kolokvija nema!

Kakav seminar trebamo napraviti? Financijski izvještaj ili?
Trebaš analizirati bilancu nekog poduzeća (temeljni financijski izvještaj) i napisati objašnjenje svojim riječima! Bilancu možete skinuti s interneta!
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Trebaš analizirati bilancu nekog poduzeća (temeljni financijski izvještaj) i napisati objašnjenje svojim riječima! Bilancu možete skinuti s interneta!
Da, pogledala sam na zagrebačkoj burzi, jel to?
Taj izvještaj tamo piše, da sve to iskopiram i predam?
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da, pogledala sam na zagrebačkoj burzi, jel to?
Taj izvještaj tamo piše, da sve to iskopiram i predam?
S interneta skineš bilancu npr. Agrokora, tj. skini samo tablicu, a objašnjenje malo promjeni, jer ćete inače svi imati iste bilance, pa će vas vraćati! Dakle, možeš skinuti bilancu pekarne Klara, Pan-peka itd., skineš tablicu, našvrljaš neko objašnjeje koje ti piše ispod tablice, ali ga malo izmijeniš, isprintaš, napraviš naslovnu stranu (ime, prezime, faks, predmet, prof., mjesec, godina itd), zaklamaš, predaš i to je to!:tongue2:
 

duda

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bila sam na ispitu iz računovodstva, nije bio jako težak, ali je premalo vremena! Svega sat vremena za 20 pitanja iz teorije (zaokruživanje ili nadopuniti rečenicu) od čega su bila pitanja vezana za obveze, vrste promjena u bilanci, bilješke uz temeljna financijska izvješća, vrste knjigovodstvenih isprava, koja su konta stanja, što sadržava račun dobiti i gubitka, koji su temeljni finanancijski izvještaji, itd. Klasična pitanja na koja odgovore možete pronaći u našoj skripti!

Praktični dio sastojao se od:
- 12 stavaka iz kojih je trebalo sastaviti bilancu, ali prvo izračunati temeljni kapital;
- 15 poslovnih promjena koje je trebalo proknjižiti na kontima (kupljena roba, plaćanje predujma za zgradu uz konaču ispostavu računa dobavljača za cjelokupni objekt na kraju, nabava trg.robe, prodavanje robe uz maržu od 40%, proknjižiti taj prihod i razdužiti robu);

Neke su svote bile sa PDV-om pa je iz njih trebalo izbijati PDV, a za neke je PDV bio iskazan u zadatku.
Trebalo je izračunati obvezu PDV-a na kraju razdoblja.
Tražilo se puno, a vremena je bilo malo.
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja imam predavanja od profesorice na mailu! Poslala mi je cijelu prezentaciju, pa ako nekome treba, nek mi se javi!
 

the_rain

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel se može proći 1.kolokvij na temelju onoga što sam zapisivala na predavanjima ili...:confused2:
 

Kali

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
S interneta skineš bilancu npr. Agrokora, tj. skini samo tablicu, a objašnjenje malo promjeni, jer ćete inače svi imati iste bilance, pa će vas vraćati! Dakle, možeš skinuti bilancu pekarne Klara, Pan-peka itd., skineš tablicu, našvrljaš neko objašnjeje koje ti piše ispod tablice, ali ga malo izmijeniš, isprintaš, napraviš naslovnu stranu (ime, prezime, faks, predmet, prof., mjesec, godina itd), zaklamaš, predaš i to je to!:tongue2:
Ajde mi samo pojasni kakvo je to objašnjenje i šta ono treba sadržavati? :frustrating:
 

noname19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko taj seminar treba imati stranica i jel to objašnjenje treba biti veliko? Meni u glavi zvoni da je rekla najviše 2-3 stranice!
 

Endless

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanje: ponavljam 1. godinu, mogu li opet izaći na kolokvij ove godine? Nisam bila na predavanjima, ali prošle jesam! I trebam li opet raditi bilancu? Nadam se da ne i da ju ima spremljenu negdje!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko taj seminar treba imati stranica i jel to objašnjenje treba biti veliko? Meni u glavi zvoni da je rekla najviše 2-3 stranice!
Dovoljno je da prof. vidi da razumiješ o čemu pišeš, tj. ne mora to biti neko ultra-stručno napisano objašnjenje (dapače, skužit će ako će ti to napisati netko tko radi u nekom računovodstvenom ili knjigovodstvenom uredu, pa će ti vratiti radnju na doradu), već samo nekoliko rečenica kojima svojim riječima analiziraš bilancu poduzeća koju si odabrala! Dovoljno je da napišeš 1 str. A4 o kretanjima, odnosno promjenama, tipa počneš s nekoliko rečenica o tome čime se poduzeće bavi, kakva mu je imovina, kakve obveze, u što je poduzeće ulagalo, da li se isplatilo, jednostavno ideš stavku po stavku i analiziraš bitnije promjene! Na kraju napišeš zaključak o tome kakva je prema bilanci bila poslovna godina, tj. da li je poduzeće ostvarilo dobit ili gubitak i što je na to utjecalo itd.:wink:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ajde mi samo pojasni kakvo je to objašnjenje i šta ono treba sadržavati? :frustrating:
Kolegice, ako ispod bilance koju si skinula nema baš nikakvog teksta koje bi mogla iskoristiti kad bi pisala objašnjenje, napiši ga sama! Dovoljno je par rečenica o bilanci poduzeća si izabrala, malo promotri poslovne promjene i analiziraj ih! Napisao je kolega gore, tipa kako je poduzeće poslovalo te godine itd. Sretno!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks