AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Računovodstvo I.

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Računovodsto I.

Obvezna literatura su određena poglavlja iz knjige:

Gulin, D., Spajić, F., Spremić, I., Tadijančević, S., Vašiček, V., Žager, K., Žager, L.: "Računovodstvo", II. izdanje, Zagreb, 2006.
 

Bojana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Jel zna netko gdje se može kupiti knjiga iz računovodstva?
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ej kolege, jel za ispit dovoljno uciti teoriju samo iz skripte ili moramo učiti i iz knjige?
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ej kolege, jel za ispit dovoljno uciti teoriju samo iz skripte ili moramo učiti i iz knjige?
Prof. Vašiček je rekla da teorija s predavanja nije dovoljna za kolokvij (odnosno ispit) već da treba koristiti i knjigu! Realno gledajući, ova skripta s predavanja je malo preštura jer je sve u obliku nekakvih natuknica!
 

pam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nije da vas plašim, ali iz računovodstva većinom svi dobivaju dvojke (jedva), jer prof. nije baš blaga!:biggrinangelA::coold:
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Nije da vas plašim, ali iz računovodstva većinom svi dobivaju dvojke (jedva), jer prof. nije baš blaga!:biggrinangelA::coold:
Asistentica Glasnović je stroga u ocjenjivanju zadataka!:tuctuc:
 

tonkica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mislim da na ispitu imamo premalo vremena za rješavanje! Ne stigne se sve ni provjeriti :(
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mislim da na ispitu imamo premalo vremena za rješavanje! Ne stigne se sve ni provjeriti :(
Da, brzina je jako bitna, no mora se biti koncentriran jer ako jednom nešto krivo proknjižiš, ode sve kvragu! A teorija je čisti štreberaj!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Najžalosnije je to što nema ispravka kolokvija pa vam položeni prvi kolokvij pada u vodu, ako padnete drugi :D Snašlo me to, prvi kolokvij prođem, a drugi zviznem :(
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel se može naučiti računovodstvo u 10 dana?
Ovisi kak stojiš s vježbama, jer su na ispitu sve vježbe izmiješane :eek2:! Za teoriju se podrazumijeva da radiš po skripti! Sretno!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo nekih pitanja sa ispita:

1) izračunaj temeljni kapital (10 bodova)
2) knjiženja (16 bodova)

Pitanja iz teorije:

- nabroji temeljne financijske izvještaje;
- što spada u trošak nabave;
- izvještaj o novčanom toku;
- dva oblika izvora imovine;
- načela dvojnog knjigovodstva;
- porez na promet nekretnina;
- pdv;
- što je bruto bilanca;

Teorija sveukupno nosi 30 bodova!

A evo i odgovora:

1) temeljni financijski izvještaji su: bilanca, račun dobiti i gubitka, izvještaj o novčanom toku, bilješke uz financijske izvještaje i izvještaj o promjenama vlasničke glavnice;
2) trošak nabave je povijesni trošak = trošak kupnje plus troškovi nastali dovođenjem imovine u sadašnje stanje i na sadašnju lokaciju; nepromjenjiv (lako ga je točno odrediti i kontrolirati),nepovoljan u uvjetima promjene cijena;
3) izvještaj o novčanom toku jedan je od temeljnih financijskih izvještaja poduzeća (uz bilancu stanja i račun dobiti ili gubitka), a izrađuje se na osnovi promjene novca i novčanih ekvivalenata (ulaganja do tri mjeseca) u određenom razdoblju; sastoji se od triju dijelova: 1. novčani tok od poslovne aktivnosti; 2. novčani tok od investicijske aktivnosti; 3. novčani tok od financijske aktivnosti; izvještaj o novčanom toku priprema se izravnom (direktnom) i neizravnom (indirektnom) metodom;
4) izvori imovine se dijele na vlasnicki kapital i na obveze (aktiva i pasiva);
5) načela dvojnog knjigovodstva su da jedan konto duguje, drugi konto potražuje; omogućuje se automatska računovodstvena kontrola, uspostavio je Benedikt Kotruljević u svojoj knjizi "O savršenom trgovcu"
6) porez na promet nekretnine je 5% od procijenjene vrijednosti nekretnine i cijena koju nekretnina postigne na tržištu;
7) bruto bilanca je iskaz knjiženja svih računa glavne knjige te služi za utvrđivanje formalne točnosti izvršenih knjiženja;
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U nadi da ću nekome pomoći, zadaci na ispitu su bili:

1) sastaviti bilancu
2) knjiženja trgovačke robe (veleprodaja, marža i pdv);
3) teorija - klasična pitanja koja su navedena u topićima od drugih forumaša;
 

Endless

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li mogu položiti ispit ako sam točno riješila sve zadatke osim knjiženja? Jel moram riješiti i knjiženje za prolaz?!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks