AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Promjena naziva specijalist javne uprave u magistar upravnog prava

struja1608

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
S obzirom da završetkom specijalističkog diplomskog stručnog studija ostvarujemo 300 ECTS bodova, odnosno jednako kao i magistri znanosti, zaista bi bilo apsurdno uopće razgovarati o studiranju na diplomskom sveučilišnom studiju javne uprave. Iako je takva mogućnost prema Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju u ovom trenutku jedina opcija. No, smatram da bi se takve diskriminatorne odredabe Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, te istoimenog Pravilnika, trebalo uputiti Ustavnom sudu RH ili Visokom upravnom sudu RH na ispitivanje ustavnosti i zakonitosti. Neustavnost i nezakonitost odredaba o specijalističkim diplomskim stručnim studijima su očite, a validnost specijalističkih stručnih diploma i titula na tržištu rada, upitne. Nažalost, još ni tijela javne uprave u Hrvatskoj ne prepoznaju našu struku, a ostatak javnog sektora, privatni sektor, NGO-e, međunarodne organizacije, tijela i institucije EU ne treba niti spominjati! O ovom problemu valjalo bi informirati kako Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo Uprave, EURASHE (European Association of Institutions in Higher Education), a svakako i Europsku Komisiju. Smatram da bi udruga Upravni student trebala zauzeti proaktivniji i čvršći stav oko navedene problematike, a svakako i oko percepcije upravne struke u javnom diskursu.
 

Katarina J

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Po meni je ovo sa uvođenjem još dvije godine pa i polaganje "minimuma razlike ispita" apsurdno jer u svakom od slučajeva bi imali preko 300 ects bodova. Slažem se sa kolegom/kolegicom strujom1608 u potpunosti. :)
Zakon treba mijenjati jer je diskriminatoran prema stručnim specijalistima.
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Ako postoji velik broj studenata kojima studiranje preddiplomskog studija traje duže od 3 godine ili diplomskog više od te +2 onda postoji problem na faksu koji mora rješavati sam faks. Spomenula je da oni na to jako paze i još mnogo problema koje su riješili (koji se mogu poistovjetiti s našima).
Naravno, kod nas je i dalje najnormalnijhje shvaćanje kako su studenti sami krivi jer ih 70-80 posto na ispitu nije prošlo. Onda imaš hrpu ljudi koji polažu komisijski, nerijetko čak i drugo komisijsko polaganja. Nema analize zbog čega je to tako.
Kolokviji, koji očito mnogima više leže i blježe rezultate, iznimka su, a ne pravilo. Negdje su se ukinuli, jer su profesori otvoreno rekli da im je teško raditi s kolokvijima (OUP), negdje ih uopće ne žele uvesti (Građansko, RiS). Jedino je ULJP doživio preporod otkako se može kolokvirati.
Sve u svemu, nekome je očito u krupnijem interesu dug prosjek studiranja. :) Stablian cash inflow i to je to.
 

maarijaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
odluka, U-I-351/2016

Ukoliko nekoga zanima, neki dan je donesena odluka Ustavnog suda u kojem se spominje razlika sveučilišnog dipl studija i stručnog dipl studija i zašto nas se ne može izjednačiti iako smo po nekim zakonima izjednačeni.


Evo niže, manji presjek:
"

1. Ustavni sud dužan je na kraju primijetiti da je nekoliko mjeseci nakon stupanja na snagu ZoHKO-a:22/13 donesen i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju kojim je izbrisana razlika između diplomskih sveučilišnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija u pogledu njihova vremena trajanja i broja zahtijevanih ECTS bodova.

Naime, od 2004. godine, stupanjem na snagu ZIDZoZDiVO-a:105/04 diplomski sveučilišni studij uređen je člankom 72. na sljedeći način:

"Diplomski studij
Članak 72.
(1) Diplomski sveučilišni studij traje jednu do dvije godine i njegovim završetkom stječe se od 60 do 120 ECTS bodova. (...)
(2) Ukupan broj bodova koji se stječu na preddiplomskom i diplomskom studiju iznosi najmanje 300 ECTS bodova.
(...)."

ZIDZoZDiVO-om:94/13 nije izmijenjen članak 72., ali je izmijenjen članak 74. koji uređuje specijalističke diplomske stručne studije, i to tako da su za te stručne studije sada propisani istovjetno vrijeme trajanja i isti broj ECTS bodova kao za diplomske sveučilišne studije:

Stručni studiji
Članak 74.
(...)
(7) Specijalistički diplomski stručni studij traje jednu ili dvije godine i njegovim se završetkom stječe od 60 do 120 ECTS bodova. (...)
(8) Ukupan broj bodova koji se stječu na preddiplomskom i specijalističkom diplomskom stručnom studiju iznosi najmanje 300 ECTS bodova.
(...)"


2. Ministarstvo znanosti u svom je očitovanju navelo da je "pitanje izjednačavanja razine sveučilišnih diplomskih studija, stručnih diplomskih specijalističkih studija i poslijediplomskih specijalističkih studija u Zakonu ... potaklo otvaranje šire rasprave o binarnom sustavu u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj", koja je dovela do zaključka da je potrebno mijenjati i ZoHKO:22/13, i ZoZDiVO:123/03-60/15, i Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju.

Ustavni sud ne ulazi u te rasprave, a osobito ne u pitanje je li u Republici Hrvatskoj potrebno visoko obrazovanje utemeljeno na binarnom sustavu, odnosno kakav bi sustav visokog obrazovanja trebao biti. Međutim, sve dok takav binarni sustav postoji u sadašnjem obliku, s ustavnog aspekta je relevantno to što stručnim studijskim programima nedostaje akademska (znanstvena ili umjetnička istraživačka) komponenta, pri čemu veleučilišta nisu ustavna kategorija i nisu obuhvaćena ustavnim jamstvom autonomije sveučilišta (v. točke 20. i 21. obrazloženja ove odluke). Ustavni sud dužan je štititi postojeći ustavni okvir i jamstva koja su Ustavom priznata samo sveučilištu, a time i razlike koje moraju postojati između sveučilišnog sustava i onog stručnog (vokacijskog) kroz koji se također provodi visoko obrazovanje, ali na drugim osnovama, s drugim ciljevima, pa onda nužno i s drugačijim učincima kvalifikacija (koje bi se razlike trebale jasnije vidjeti i iz opisnica).


3. Imajući u vidu sva prethodna utvrđenja, a polazeći od ustavnog okvira (članci 67. stavak 1. i 68. stavak 1. Ustava) i postojećeg binarnog sustava visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, Ustavni sud ne vidi ustavnu mogućnost da stručni diplomski specijalistički studiji zakonom budu stavljeni na istu razinu HKO-a na kojoj su sveučilišni diplomski studiji, a da stavljanje stručnog diplomskog specijalističkog studija na istu razinu HKO-a na kojoj su sveučilišni diplomski studiji zakonodavac istodobno nije uvjetovao završetkom odgovarajućeg razlikovnog sveučilišnog programa."
 

kristinac

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Život nije pošten. Nije pošteno ni to da većinu radnih mjesta sa srednjom stručnom spremom okupiraju službenici koji su po struci tokari, frizeri, trgovci itd. a sve zbog famozne odredbe koja kaže da zatečeni službenici koji rade duže od određenog broja godina slobodno mogu i dalje raditi bez ikakve potrebe doškolavanja ili čega drugog. Nije pošteno ni da se na većinu radnih mjesta zapošljavaju pravnici koji u praksi nemaju pojma što je to uprava i kako se to radi, a da ne spominjem i ostalo. Uz sve ovo svakako nikoga nije briga da li je netko završio u Splitu, Rijeci ili Osijeku i koliko je ispita imao, samo je bitno doći s papirom i ako imaš vezu sva vrata su otvorena, a ako nemaš vezu onda i dalje studiraš i nadaš se nečemu boljem. Jad i bijeda.
Baš tako, tamo gdje ja radim ima žena koje su završile poljoprivrednu školu pa rade kao tajnice, skraćeni prekršajni postupak rade osobe sa sss jer nema pravnika, odnosno plaće su male i svi bježe tamo gdje je bolje, (advokatura, bilježnici) ....itd. što dalje reći
 

Aderma

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Evo i ovdje ću staviti post, jer ne znam tko, šta i gdje čita :)

Jučer sam ''pročitala'' onu Odluku Ustavnog suda iz mjeseca travnja ove godine, kojom ukidaju odredbu Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, kojom je od 1. siječnja 2017. stručnim specijalistima onemogućeno pristupanje poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju, ali i pristupanje poslijediplomskom znanstvenom magistarskom studiju (na koji se to točno studij misli?).
Onako malo što zaključujem, iz ne tako preciznog iščitavanja Odluke Ustavnog suda, je da ćemo mi morati polagati odgovarajući sveučilišni razlikovni program. Sve se bojim tog odgovarajućeg programa :D. Interesantni su i navodi da su u središtu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira ishodi učenja, a ne postupak kojim se do tih ishoda došlo. Po tome ispada da mi u Zg koji smo imali više predmeta na Specijalističkom studiju od npr. studija u Rijeci, smo zapravo imali lošiji program, očito i predavače, jer eto mi smo kroz duži postupak došli do istog ishoda učenja kao i ovi u Rijeci, Splitu, Osijeku :).
I da, mi smo sad sastavnica u sklopu sveučilišta jel tako? Studijski centar za javnu upravu i javne financije u sastavu Pravnog fakulteta. Ako je tako, onda prema praksi Ustavnog suda samo sveučilišta i njihove sastavnice se bave sveučilišnim obrazovanjem kao posebnom vrstom visokog obrazovanja, dok se veleučilišta bave stručnim ili vokacijskim obrazovanjem kao vrstom visokog obrazovanja različitom od onog sveučilišnog ili znanstvenog. U Odluci je u dijelu prakse Ustavnog suda navedeno i da između sveučilišta i njihovih učilišta s jedne strane (zakonom su ustanovljena) i veleučilišta i visokih škola s druge strane postoji ustavna i zakonska razlika, jer samo sveučilišta i njihova učilišta izvode studije koji pripremaju i za znanstveni rad.
Interesantan je i navod da sveučilišni studij osposobljava za razvoj i primjenu znanstvenih, umjetničkih i stručnih dostignuća, a stručni studij osposobljava za neposredno uključivanje u radni proces. U pogledu istog bilo bi zgodno u velikoj mjeri izbaciti iz svih sistematizacija radnih mjesta u tijelima državne i javne uprave potrebu za sveučilišnim diplomski studijem pravne struke :).

Ako je tko sa našeg Studija angažiran oko ove teme, ili osobno zna onog tko je, lijepo molim da mi se javi u inbox. Ja mislim da bi mi lakše uspjeli u priznavanju statusa magistra javne uprave da smo istupali odvojeno od veleučilišta i visokih škola u privatnom sektoru.
[DOUBLEPOST=1476604190,1476275103][/DOUBLEPOST]Još k tome, sudbinu nam kroje oni koji su diplomirali pravo u vrijeme nastanka RH, kada je bilo itekako lakše diplomirati pravo nego što je danas.
 

maarijaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava

tapravnica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
U tijeku je esavjetovanje - Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru s konačnim prijedlogom Zakona, otvoreno od 7.3. do 7.4. pa bi bilo lijepo dragi kolege koji smatraju da smo diskriminirani (većina ovdje komentirajući) ostavi i komentar na esavjetovanju pa neka se i naš glas čuje, a ne smo na forumu.


Uključi se u e-Savjetovanja!
Mozda da se link stavi i u grupu na fejsu.
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Nisam baš primjetio da su se naše kolege odazvale....mora bit da nam je super ovakav status "ni vrit ni mimo"

Uostalom, Rvati se ne bune osim ako nije u pitanju - radio :eek: npr. 101
 

bananko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nisam baš primjetio da su se naše kolege odazvale....mora bit da nam je super ovakav status "ni vrit ni mimo"

Uostalom, Rvati se ne bune osim ako nije u pitanju - radio :eek: npr. 101
Ja mislim da se Rvati ne bune jer su izgubili nadu da njihova riječ išta predstavlja...o_O
Btw. ne kažem da je to poželjno,samo nudim potencijalno objašnjenje.
 

Aderma

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel imamo mi nekog predstavnika studenata i tko je to? Pa trebali bi se malo više angažirati oko ovoga svi zajedno. Svi studenti specijalističkih stručnih studija u sastavu Sveučilišta.
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
S obzirom da završetkom specijalističkog diplomskog stručnog studija ostvarujemo 300 ECTS bodova, odnosno jednako kao i magistri znanosti, zaista bi bilo apsurdno uopće razgovarati o studiranju na diplomskom sveučilišnom studiju javne uprave. Iako je takva mogućnost prema Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju u ovom trenutku jedina opcija. No, smatram da bi se takve diskriminatorne odredabe Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, te istoimenog Pravilnika, trebalo uputiti Ustavnom sudu RH ili Visokom upravnom sudu RH na ispitivanje ustavnosti i zakonitosti. Neustavnost i nezakonitost odredaba o specijalističkim diplomskim stručnim studijima su očite, a validnost specijalističkih stručnih diploma i titula na tržištu rada, upitne. Nažalost, još ni tijela javne uprave u Hrvatskoj ne prepoznaju našu struku, a ostatak javnog sektora, privatni sektor, NGO-e, međunarodne organizacije, tijela i institucije EU ne treba niti spominjati! O ovom problemu valjalo bi informirati kako Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo Uprave, EURASHE (European Association of Institutions in Higher Education), a svakako i Europsku Komisiju. Smatram da bi udruga Upravni student trebala zauzeti proaktivniji i čvršći stav oko navedene problematike, a svakako i oko percepcije upravne struke u javnom diskursu.
I onda bi bilo najbolje da dokinu uopće ovaj famozni stručni studij i otvore sveučilišni....kako i pristoji ovako složenoj grani znanosti
 

Aderma

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
I onda bi bilo najbolje da dokinu uopće ovaj famozni stručni studij i otvore sveučilišni....kako i pristoji ovako složenoj grani znanosti.
Da...a ne ovako...mi se vodimo kao stručnjaci, a pravnici su znanstvenici, dok je realno po materiji koju smo mi obrađivali naš studij više znanstveni nego pravo. A i taj socijalni rad...ma zar je on toliko bitniji, potrebniji i znanstveniji od javne uprave? pfff
[DOUBLEPOST=1493715250,1493212675][/DOUBLEPOST]Poslala sam na fb poruku i frend request Nataliji Dobrica, predstavnici stručnih studija, ali mi se ne javlja, a ove druge dvije ne mogu naći preko fb, pa ako netko zna tko su neka stupi s njima u kontakt il neka mi se netko s tom info javi u inbox. Ne znam da li je ijedna od njih tri sa specijalističkog...
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege, ovo sam morala podijeliti s vama, na varaždinskom sveučilištu se može studirati diplomski sveučilišni studij AMBALAŽA, i dobiti titulu magistar grafičke tehnologije te nastaviti obrazovanje na doktorskom, a mi ne možemo bit magistri javne uprave :-(

 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
to je nešto što je nužno potrebno i ima konkretnu svrhu širom industrije

A u našoj struci recimo u pisarnici u Ri nedavno je primljena - komercijalistica....jer postoji ta neka dogma da u upravi može raditi bilo koja žnj društvena struka....
Tako nečem se mi možemo nadati kad u j.upravi budu prevladavali prvostupnici i specijalisti j.uprave.....

Znači jednom lijepog dana, hahaha ;)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks