AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Promjena naziva specijalist javne uprave u magistar upravnog prava

05052711

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Drage kolege,

pročitala sam da je predvidivo za prvi kvartal 2016 rasprava o nazivima.
Osobno smatram da smo zakinuti iz više razloga.
Prvo studiramo u sklopu Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet.
1.Socijalni radnici su isto u sklopu svog Studijskoga centra ali oni nakon 5 godine dobivaju status magistra.
2.Nemamo mogućnost daljnjeg nastavka studiranja
3.Kad nekom spomenem da studiram javnu upravu, većinom nemaju pojma o čem se tu radi , šta je uopće to...kad počnem da je to više kao upravno pravo....to im je jasnije. Smatram da bi se trebali zvati magistri upravnog prava.
Specijalističke povezuju sa jednogodišnjim tečajevima
4.Kolege i kolegice u Rijeci ne trebaju polagati razlikovne ispite-naši trebaju

Zato oni kolege i kolegice koje se slažu sa mnom trebaju pozorno pratiti vrijeme rasprave i da nešto sami napravimo za sebe.Postoji savjetovanje građana (e-savjetovanje) gdje se svatko može ulogirati..Budimo napokon prepoznatljivi
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Definitivno se slazem sa kolegicom, a vjerujem da nas takvih ima jos! Sta vi ostali mislite o tome?
 

anastasia

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Vrste studija

Visoko obrazovanje provodi se kroz sveučilišne i stručne studije. Sveučilišni studiji provode se na sveučilištu dok se stručni studiji provode na veleučilištu ili visokoj školi. Iznimno, stručni studiji mogu se izvoditi i na sveučilištu, uz pribavljenu suglasnost Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje.

Sveučilišni studij osposobljava studente za obavljanje poslova u znanosti i visokom obrazovanju, u poslovnom svijetu, javnom sektoru i društvu općenito te ih osposobljava za razvoj i primjenu znanstvenih i stručnih dostignuća.

Sveučilišni studij obuhvaća tri razine: preddiplomski, diplomski i poslijediplomski studij.

1. Preddiplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri do četiri godine i njegovim se završetkom stječe od 180 do 240 ECTS bodova. Završetkom se stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik (baccalaureus), odnosno sveučilišna prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke, što kvalificira studenta za specijaliziran, umjetnički ili znanstveni rad. Student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom ili specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili ući na tržište rada.*

2. Diplomski sveučilišni studij traje u pravilu jednu do dvije godine, u kojima se stječe od 60 do 120 ECTS bodova. Ukupan broj bodova koji se stječu završetkom preddiplomskog i diplomskog studija iznosi najmanje 300 ECTS bodova.

Završetkom preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija stječe se akademski naziv magistar, odnosno magistra uz naznaku struke.
Student nakon ove razine može nastaviti studirati na poslijediplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.*

3. Poslijediplomski sveučilišni studij traje u pravilu tri godine. Njegovim se završetkom stječe akademski naziv doktora znanosti odnosno doktora umjetnosti. Sveučilište može organizirati poslijediplomski specijalistički studij koji traje jednu do dvije godine i kojim se stječe akademaski naziv sveučilišni specijalist, odnosno sveučilišna specijalistica uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa.
Stručni studij pruža studentima primjerenu razinu znanja i vještina koje omogućavaju obavljanje stručnih zanimanja i osposobljava ih za neposredno uključivanje u radni proces.

Stručni studij obuhvaća dvije razine: stručni studij i specijalistički diplomski stručni studij.

Stručni studij traje dvije do tri godine i njegovim se završetkom stječe od 120 do 180 ECTS bodova. Iznimno, uz odobrenje Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, stručni studij može trajati do četiri godine te se takvim studijem stječe do 240 ECTS bodova. Završetkom stručnog studija s manje od 180 ECTS bodova stječe se stručni naziv stručni pristupnik, odnosno stručna pristupnica uz naznaku struke. Završetkom stručnog studija sa 180 ili više ECTS bodova stječe se stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke.
Student nakon ove razine može nastaviti studirati na specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili diplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.*

1. Specijalistički diplomski stručni studij traje jednu do dvije godine, u kojima se stječe od 60 do 120 ECTS bodova. Završetkom studija stječe se stručni naziv stručni specijalist, odnosno stručna specijalistica uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa.
Student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.*

* Uvjete upisa na sve razine sveučilišnih i stručnih studija određuju visoka učilišta.
 

fakin

Super Moderator
Drage kolege,

pročitala sam da je predvidivo za prvi kvartal 2016 rasprava o nazivima.
Osobno smatram da smo zakinuti iz više razloga.
Prvo studiramo u sklopu Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet.
1.Socijalni radnici su isto u sklopu svog Studijskoga centra ali oni nakon 5 godine dobivaju status magistra.
2.Nemamo mogućnost daljnjeg nastavka studiranja
3.Kad nekom spomenem da studiram javnu upravu, većinom nemaju pojma o čem se tu radi , šta je uopće to...kad počnem da je to više kao upravno pravo....to im je jasnije. Smatram da bi se trebali zvati magistri upravnog prava.
Specijalističke povezuju sa jednogodišnjim tečajevima
4.Kolege i kolegice u Rijeci ne trebaju polagati razlikovne ispite-naši trebaju

Zato oni kolege i kolegice koje se slažu sa mnom trebaju pozorno pratiti vrijeme rasprave i da nešto sami napravimo za sebe.Postoji savjetovanje građana (e-savjetovanje) gdje se svatko može ulogirati..Budimo napokon prepoznatljivi
svaka čast za inicijativu, puna podrška
 

05052711

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Treba pratiti objavu za raspravu u sklopu prijedloga zakona koja se predviđa za prvi kvartal 2016.
Svakako bi bilo dobro da svi oni koji se slažu ovdje objave svoje mišljenje kako bismo vidjeli koliko nas ima istomišljenika...
 

05052711

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
"Stručni specijalisti ujedinili političare
Inicijativa izjednačavanja prava studenata stručnih studija s kolegama u Europskoj uniji i magistrima struke po pitanju konkurentnosti na tržištu rada ujedinila je vladajuće i oporbu pred parlamentarne izbore.



Konkretno, radi se o potpori inicijative Vijeća studenata veleučilišta i visokih učilišta za izmjenu dvaju zakona koji u nepravedan položaj stavljaju 55 000 studenata. Prema aktualnoj zakonskoj regulativi, nakon pet završenih godina stručnog studija i stečenih 300 ECTS bodova, ovi studenti jedini u EU imaju neprepoznatljivu titulu – “stručni specijalist”.



Izmjene Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskog stupnju predviđene su za prvi kvartal 2016. godine, prema dogovoru Vijeća studenata veleučilišta i visokih učilišta Republike Hrvatske i ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Vedrana Mornara. U nizu razgovora između Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH, koordinativnog i predstavničkog tijela studenata državnih i privatnih veleučilišta i visokih škola, s gotovo svim parlamentarnim strankama zaključeno je da buduća Vlada, neovisno dolazila ona iz desnog ili lijevog spektra, mora odmah u početku mandata konačno riješiti nepravedni položaj u kojem se trenutno nalazi 55 000 hrvatskih studenata."
OVO JE SA STRANICA VIJEĆA STUDENATA

Predlažem da i na nekom od zajedničkih predavanja (redovni i izvanredni) potpišemo peticiju i pošaljemo u Vijeće studenata kao potporu.
Šta mislite o tome kolege?
 

filmar

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Sumnjam da će se promjena naziva kretati u smjeru "magistar upravnog prava".
Možda, "magistar javne uprave", ili kao što je u nekim zemljama "master".
 

mape5

Super Moderator
Drage kolege,

pročitala sam da je predvidivo za prvi kvartal 2016 rasprava o nazivima.
Osobno smatram da smo zakinuti iz više razloga.
Prvo studiramo u sklopu Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet.
1.Socijalni radnici su isto u sklopu svog Studijskoga centra ali oni nakon 5 godine dobivaju status magistra.
2.Nemamo mogućnost daljnjeg nastavka studiranja
3.Kad nekom spomenem da studiram javnu upravu, većinom nemaju pojma o čem se tu radi , šta je uopće to...kad počnem da je to više kao upravno pravo....to im je jasnije. Smatram da bi se trebali zvati magistri upravnog prava.
Specijalističke povezuju sa jednogodišnjim tečajevima
4.Kolege i kolegice u Rijeci ne trebaju polagati razlikovne ispite-naši trebaju

Zato oni kolege i kolegice koje se slažu sa mnom trebaju pozorno pratiti vrijeme rasprave i da nešto sami napravimo za sebe.Postoji savjetovanje građana (e-savjetovanje) gdje se svatko može ulogirati..Budimo napokon prepoznatljivi
svaka čast, trebamo se izboriti za naš status. Naših 5 godina nije ništa manje vrijedno.
A što se tiče neprepoznavanja, mislim da je naš studij koji je nekad bio veleučilište bio vrlo priznat, kao upravno pravo i za njega se znalo, a zna se i danas, pogotovo kad kažem da je to u Gundulićevoj. Ali kad kažem studij javne uprave, onda onak gledaju, tipa Haa? pa kažem Gundulićeva i to, onda ide "Aha" pa kao znaju o čemu se radi. Mooš mislit :)

S obzirom da radimo po literaturi Prava, nimalo nam nije lako. Pa smo zaslužili da nam status ipak bude na visini. Sam Pravni fakultet ima svoju određenu ozbiljnost i težinu, to se zna. Međutim i mi smo studenti Pravnog fakulteta i nismo manje vrijedni. U jednoj situaciji sam doživjela na ispitu da sam odgovarala sa "pravnicima". Onda je profesor rekao, prvo ćemo kolegicu s javne uprave (pa su me gledali ko biće niže vrste), pa ćemo onda vas sa pravnog (blago uzvišeni osmjeh).

Eto nadam se samo da će se sve isplatiti i da ćemo konačno dobiti status koji zaslužujemo. :)
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
svaka čast, trebamo se izboriti za naš status. Naših 5 godina nije ništa manje vrijedno.
A što se tiče neprepoznavanja, mislim da je naš studij koji je nekad bio veleučilište bio vrlo priznat, kao upravno pravo i za njega se znalo, a zna se i danas, pogotovo kad kažem da je to u gundulićevoj. Ali kad kažem studij javne uprave, onda onak gledaju, tipa haa? Pa kažem gundulićeva i to, onda ide "aha" pa kao znaju o čemu se radi. Mooš mislit :)

s obzirom da radimo po literaturi prava, nimalo nam nije lako. Pa smo zaslužili da nam status ipak bude na visini. Sam pravni fakultet ima svoju određenu ozbiljnost i težinu, to se zna. Međutim i mi smo studenti pravnog fakulteta i nismo manje vrijedni. U jednoj situaciji sam doživjela na ispitu da sam odgovarala sa "pravnicima". Onda je profesor rekao, prvo ćemo kolegicu s javne uprave (pa su me gledali ko biće niže vrste), pa ćemo onda vas sa pravnog (blago uzvišeni osmjeh).

Eto nadam se samo da će se sve isplatiti i da ćemo konačno dobiti status koji zaslužujemo. :)
u potpunosti se slaŽem !
 

filmar

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Javna uprava BiH
Diploma
Obranom završnog/magistarskog rada odnosno okončanjem drugog ciklusa studija (60 ECTS) na Fakultetu za upravu u Sarajevu stječe se zvanje magistra uprave-smjer uprava.
Magistar uprave je osoba koja je osposobljena za rad na najsloženijim poslovima u državnoj službi, javnim poduzećima i ustanovama, kao i drugim institucijama, na poslovima i zadacima na kojima se traži timski rad, donošenje najznačajnijih odluka, rad na upravnom rješavanju, kao i na rukovodećim poslovima na svim nivoima vlasti.

Javna uprava Slovenija
Magistrski študijski program Uprava 2. Stopnja
Fakulteta za upravo je tako prva slovenska fakulteta, ki je pridobila evropsko akreditacijo EAPAA za program s področja uprave. Magistrski študijski program Uprava 2. stopnja, se je tako pridružil 16 magistrskim študijskim programom v vseh evropskih državah, ki so izpolnili kriterije kakovosti, ki jih določa EAPAA.

Magistrski študijski program Uprava 2. stopnja traja 2 leti (štiri semestre).
Strokovni naslov
Magister upravnih ved (mag. upr. ved)
Magistrica upravnih ved (mag. upr. ved)

Javna uprava Mađarska
European and International Administration
Ovaj master program nudi napredno znanje izgrađeno na interdisciplinarnoj osnovi europskog prava, kao i političkih, administrativnih i financijskih nauka.
Diplomirani studenti stječu master diplomu administrativnih nauka sa specijalizacijom europske i međunarodne administracije.

Master’s degree in public administration - Ena
CIP students can register for a professional Master’s programme in “International relations” or in “administration and public management”. This programme will be presented in detail to the students when entering the school in Strasbourg.
This Master operates on the basis of the validation of part of the taught course and the internships comprised in the initial training period, to which are added teaching modules which are specialized according to the thematic orientation of the chosen Masters.
A thesis has to be written under the direction of a university tutor. The oral defense of the Master’s thesis takes place at the end of the three optional extra months of the course spent on writing before a board made up of representatives of the partner university and ENA.


Jedino Hrvatska ima specijaliste...
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
I ja se slazem i rado bi se pridruzila. Jel postoji jos neki nacin osim potpisivanja peticije? Ja bi radije da je u nazivu javna uprava nego upravno pravo jer je to puno uzi pojam, iako je vise prepoznatljiv.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks