AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Prekršajno pravo

maarijaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja koja su imali izvanredni:
1. a) nadležnost prekršajnih sudova
b) u kojem sastavu sude prekršajni, a u kojem visoki prekršajni
2. a) tko su ovlašteni tužitelji
b) što ovlašteni tužitelj treba učiniti prije podnošenja optužnog prijedloga nadležnom sudu
3. a) navedite odluke u prekršajnom postupku i tko donosi svaku od njih
b) ....... ne mogu se sjetiti
4. a) Koje su vrste presuda u prekršajnom postupku
b) Kada se izriče presuda kojom se okrivljenik oslobađa od krivnje
5. a) Za koje prekršaje se mora, a za koje može izdati obavezni prekršajni nalog
b) Odlučivanje o prigovoru protiv obveznog prekršajnog naloga ako ga sud nije odbio
6. Slučaj: Obrtnik počinio prekršaj u vrijednosti 2000kn za koji je Prekršajni sud doni presudu da je kriv i izrekao novučanu kaznu 7000 kn. A obrtnik se žali na iznos kazne. (nešto tako, bit je tu.. :) )
a) Kome će podnijeti žalbu, a tko odlučuje o žalbi?
b) Koju odluku povodom žalbe će donijeti?


Pitanja redovnih, ali njih sam saznala samo okvirno:
1. nadležnost VPSRH
2. nadležnost tijela državne prave
3. za koje prekršaje se mora, a za koje može izdati obavezni prekršajni nalog
4. razlozi prigovora na prekršajni nalog
5. ovlaštenici prava na žalbu
6. osnove/razlozi za pobijanje presude
7. posebne mjere polocije za neposredno sprječavanje počinitelja prekršaja pod utjecajem opojnih sredstava da nastavi s činjenjem prekršaja
 

Ivanka J

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ima li tko iskustva s prof. Dragičević na usmenom? Kakva je?
[DOUBLEPOST=1496665963,1496409529][/DOUBLEPOST]Ide li tko na rok sad u srijedu?
[DOUBLEPOST=1496831828][/DOUBLEPOST]Pitanja danas na usmenom kod Dragičević:
3 načela, zablude, obavezni prekršajni nalog, zastara, prekršajna odgovornost maloljetnika...ne mogu se više sjetit.
Ugl. divan ispitivač, susretljiva, ne ruši na 1.pitanju. K njoj na ispit možete bez imalo straha...
Sretno svima!
 

anamarija5

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pošto nitko ništa nije napisao od lipnja =) imali smo 2 kolokvija, prvi je bio na zaokruživanje i 2 kao esejska pitanja, a odnosio se na PZ do 81. članka..drugi je kolokvij bio esejski, ostatak PZ-a..
prvi kolokvij se sad baš i ne sjećam pitanja ali može biti više točnih odgovora na zaokruživanje, ticalo se zabluda, nasilja u obitelji, krivnje, sankcija, krajnja nužda..
drugi kolokvij: 1) koje odluke postoje i tko ih donosi, 2. tko su ovl.tužitelji i tko može biti okrivljenik, 3. kad se može a kad mora izdati obvezni prek.nalog plus koji je pravni lijek protiv toga i rok za njega, 4. primjer sa presudom prekršajnog suda u Zagrebu, spominjale su se kazne od 5000 i 7000 kn pa se osoba žali na visinu kazne..pitanje je kome se žali, tko odlučuje o tome i koju će odluku donijeti i 5. nešto u smislu kakve učinke imaju upravne mjere u prek.postupku tako nešto..
sve u svemu ok predmet iako prekršajnog zakona ima dosta, ok profesori i tko položi kolokvije, ne mora na usmeni tj riješen predmet prije rokova =)
 

tonka13

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Moze jos netko neka iskustva napisati, jako malo ima toga vezano za drzavni modul... :( pogotovo za ovaj predmet zadnja objava je 2018 godine..bila bih zahvalna ako bi netko od kolega podijelio svoja novija iskustva :)
 

reina2512

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Vecina ljudi koje ja znam ovaj predmet su polagali putem kolokvija (u toj skupini sam i ja). Osobno mislim da je to i najlaksi nacin. Gradivo je na taj nacin podijeljeno na dva dijela i puno lakse za poloziti. Uglavnom da bi mogao na kolokvije morao si biti prisutan na predavanjima. Prvi kolokvij je bio sredinom 11mj, a drugi sredinom 12mj. Pitanja su bila na zaokruzivanje (gdje ti svi odgovori mogu biti tocni, samo jedan, ili recimo dva) tako da treba dobro citati, bilo je pitanja koje je trebalo dopuniti i nekoliko esejskih pitanja. Sto se tice izlazaka na klasicni ispit, nemam informacija. Profesori su na predavanjima bili jako ugodni i zanimljivi, i predavanja su odrzali u punoj satnici (pritom mislim na predavanja za izvanredne studente). Sretno. :)
 

medo brundo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Moze jos netko neka iskustva napisati, jako malo ima toga vezano za drzavni modul... :( pogotovo za ovaj predmet zadnja objava je 2018 godine..bila bih zahvalna ako bi netko od kolega podijelio svoja novija iskustva :)
evo nezz jel ti kasno, ja sam izasla na klasican ispit s tim da sam prosla prvi kolokvij i cuvali su mi ocjenu.. dolazi na predavanje jer su ti predavanja bitna i jako zanimljiva i ona ti jos kaze neke cake koje se mogu pojavit na kolokvijima tako da je fkt korisno.. na ispitu su bila stvarno lagana pitanja nista puno u detalje pitanja: ovlastenici za izdavanje prekrasjnog naloga, obavezni prekrsajni nalog i prigovor protiv obaveznog prekrsajnog naloga.. i jos da kod njega moras znat ona osam pitanja sto ce on stavit na merlin sto se tice njegove knjige!!!
 

ivana0706

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav kolege,
Da li netko možda zna kada će biti prvi kolokvij i koji dio gradiva ulazi u njega?
Hvala
Prvi kolokvij će biti 4.12. u 14 sati na Merlinu, pitanja će biti na zaokruživanje i samo jedan odgovor će biti točan. Gradivo koje obuhvaća jesu četiri članka koji su na Merlinu navedeni kao obvezna literatura te postupovne odredbe Prekršajnog zakona od 82. do 258. članka.
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prvi kolokvij će biti 4.12. u 14 sati na Merlinu, pitanja će biti na zaokruživanje i samo jedan odgovor će biti točan. Gradivo koje obuhvaća jesu četiri članka koji su na Merlinu navedeni kao obvezna literatura te postupovne odredbe Prekršajnog zakona od 82. do 258. članka.
Zar nije kolokvij 3.12. (čet)? 4.12. je petak..
I gradivo su prva 3 članka koja su stavljena na Merlin + PZ (odredbe koje je navela kolegica)
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Malo svježih dojmova - imali smo dva kolokvija + usmeni iz samo drugog dijela.
Prvi dio je obuhvaćao PZ od 82. članka + još tri znanstvena članka. Drugi se odnosio na PZ do 81. članka + jedan znanstveni članak.
Kolokviji su na zaokruživanje, samo je jedan odgovor bio točan dok je par pitanja formulirano kao točno/netočno.
Usmeni nakon drugog kolokvija je bio ugodan i bezbolan. Prof. Bonačić je odličan, ne cjepidlači, pomaže ako se zablokira i zna postavit koje potpitanje.
Pitanja: definicija prekrsaja, pokusaj, prekrsajna neodgovornost djeteta, iskljucenje primjene prekrsajnog zakondavstva u posebnim slucajevima, novcana kazna, zastara prekrsajnog progona i prekrsajnopravne sankcije i vrste prekrsajnopravnih sankcija.
 

mlana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa današnjeg usmenog: definicija prekršaja, načelo zakonitosti, načelo primjene blažeg propisa i vremensko važenje prekršajnog zakonodavstva, načelo krivnje, sadržaj krivnje, nužna obrana, krajnja nužda, način počinjenja prekršaja.

Ugodan usmen, profesor svakom postavi dva pitanja, i eventualno koje podpitanje i to je to :)
 

JelenaPar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. kolokvij 25.11. (redovni)

1. a) nadležnost tijela državne uprave
b) nadležnost općinskih sudova

2 a) tko su ovlašteni tužitelji (samo nabrojati)
b) tko su okrivljenici (samo nabrojati)

3. a) vrste presuda (nabrojati)
b) kad se donosi oslobađajuća presuda

4. Granice ispitivanja 1stupanjske presude povodom žalbe

5. ESLJP - povreda načela ne bis in idem, koje presude tu spadaju i opisati
 

ibeli

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li netko može napisati pitanja kojih se sjeća s 1. i 2. kolokvija? Hvala!!
2 kolokvij - vrste odluka i tko ih donosi, koje odluke donosi vpsrh povodom žalbe, ovlaštenici i tko može biti okrivljenik, prigovor protiv poricanja opn i slučaj engel
 

marija93

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
pitanja s usmenog nakon drugog kolokvija: ispitivanje okrivljenika u prekršajnom postupku, uskrata dokumenata, naplata na licu mjesta i kada se novčana kazna zamjenjuje radom za opće dobro, a kada zatvorom (što s osobama koje nemaju prebivalište u RH i da li se odmah može zamijeniti zatvorom)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks