AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Pravo Europske unije

kristina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da,baš dobro kažeš... Ma joooj,svi su tak slični,a opet u sitnicama različiti :S
Pogledaj tu u skriptarnici skriptu,iz nje ja učim slučajeve.Ima ih oko 28 i o svakom piše nešto.Eh,sad ja ne znam koji su važniji i koje više pita.Nadam se da nisu svi bitniiii.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pojma nemam o kojoj vi skripti iz skriptarnice pričate a gdje su obrađeni slučajevi
tamo su samo za institicije EU i to za predmet EUP
ja imam onu skriptu od 50 str. na kojoj na početku piše da je za prof. Vasiljević i tu su relativno ok obrađeni slučajevi

nama je na predavanjima rekal da su važni

Van Gend en Loos
Costa vs. Enel
Simmenthal
Defrenne
Variola
Leonesio
Commison vs. Italy
Van Duyn
Ratti
Marshall
Faccini Dori
Von Colson & Kamman

te učim sigurno

u nekom kontekstu je spominjala i
Polydor
Pupino
Cassis de Dijon
al mislim da to neću učiti
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja učim ove gore koje si nabrojala plus još i frankovich, ja mislim na tu skriptu od 50 str na kojoj piše da je za prof vasiljević, meni je ovo zadnji ispit i da mi je 2 dobit ja sretna.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kako znamo da direktive imaju posredni učinak??
interpretativni učinak, koji je to?

zna li netko
POSREDNI (NEIZRAVNI) ILI INTERPRETATIVNI UČINAK DIREKTIVE

-prvi put se spominje u slučaju Von Colson & Kammman
-bit je u tome da direktive često ne zadovoljavaju uvjete za IZRAVNI UČINAK jer državama ostavljaju regulatorni izbor radi postizanja zajedničkog cilja
-interpretativni učinak stvara obvezu za nac.sud da interno pravo interpretira u skladu s europskom normom
-ukoliko postoji više mogućih značenja iste pr.norme, nac. sud je dužan normi dati ono značenje kojim se ostvaruje cilj koji želi postići europska norma
-to je paralelna metoda izravnom učinku i ne postoje jasna pravila treba li nac.sud prvo pokušati izravno primijeniti europsku normu ili interpretirati nac.pravo u skladu s europskom normom
-osnovni argument za postojanje interpretativne obveze je KLAUZULA LOJALNOSTI- njome je predviđeno da će drž.članice činiti sve da se postignu ciljevi europske integracije, tj. sudovi su dužni omogućiti da se postignu regulatorni rezultati predviđeni direktivom
-klauzula lojalnosti zahtjeva od sudova da prilikom interpretacije normi domaćeg prava uzmu u obzir svrhu europskih normi
-u slučaju Von Colson & Kamman radi se o tome da je država provela direktivu ali na neodgovarajući način (nepotpuno, pogrešno ili neučinkovito), pa nacionalni sud mora interpretirati nacionalno pravo u svijetlu teksta i svrhe direktive i u skladu sa zahtjevima Zajednice, kako bi ostvario njene ciljeve
-> država može izabrati oblik i metodu provedbe direktive, ali oni moraju biti djelotvorni i imati učinak koji odvraća od kršenja direktive
-> u ovom slučaju, nac.zakon koji je donesen u svrhu provedbe direktive ne osigurava djelotvornu i primjerenu naknadu pojedincima koji su pretrpjeli diskriminaciju, a ona mora upravo biti djelotvorna, imati odvračajući učinak i biti primjerena pretrpljenoj šteti
 

Nji

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Svi slučajevi su bitni...Pita sve...Samo je pitanje koji će te potrefit!!

Frankovich je među najvažnijima.

Hedviga ova tri mislim da možeš samo pročitat...Bar da znaš o čemu su...Ja se još sjećam o čemu su...Nevjerojatno!Čudim se sama sebi...
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja učim ukratko sadržaj slučaja, znači o čemu se radi, koja je odluka suda i o čemu je prvi put u nekom slučaju odlučeno.

je li to dovoljno?

nekako ne mogu te detalje učit, a i ne pucam na visoku ocjenu samo da mi se riješit.
 

kristina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pojma nemam o kojoj vi skripti iz skriptarnice pričate a gdje su obrađeni slučajevi
tamo su samo za institicije EU i to za predmet EUP
ja imam onu skriptu od 50 str. na kojoj na početku piše da je za prof. Vasiljević i tu su relativno ok obrađeni slučajevi

nama je na predavanjima rekal da su važni

Van Gend en Loos
Costa vs. Enel
Simmenthal
Defrenne
Variola
Leonesio
Commison vs. Italy
Van Duyn
Ratti
Marshall
Faccini Dori
Von Colson & Kamman

te učim sigurno

u nekom kontekstu je spominjala i
Polydor
Pupino
Cassis de Dijon
al mislim da to neću učiti
sorry,krivo.neš sam pobrkala,nije iz skriptarnice.to je neka što mi je fendica dala.

meni fali Frankovich,može li mi netko u kratko napisati nešto o tome.
a kod slučajeva mislim da je najbitnije znati šta se u kojem javlja po prvi put.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sorry,krivo.neš sam pobrkala,nije iz skriptarnice.to je neka što mi je fendica dala.

meni fali Frankovich,može li mi netko u kratko napisati nešto o tome.
a kod slučajeva mislim da je najbitnije znati šta se u kojem javlja po prvi put.
okej, znači svi imamo istu skriptu i ona nije u skriptarnici

Frankovich imaš u toj skripti i to ti je više neg dovoljno
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
koju knjigu moramo imati sa sobom na predavanjima? bila sam bolesna pa nisam bila zadnja 2 puta, a čula sam da nešto moramo nosit sa sobom?
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko zna da li su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisale države koje su ušle u zadnji val proširenja?

To je pitala jednu curu..

I ako ima netko nešto opširnije o SSP od ovog u skripti, molim da napiše ovdje! Tnx
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E pa ja mislim da jesu...

Da su ga potpisale sve članice,EU i Hrvatska...
znači SSP ima 29 stranaka: 27 drž.čl.Unije + EU + RH = 29
tako je ona rekla

Nji,
pitanje je bilo da li su države koje su ušle u zadnji val proširenja (to bi se odnosilo na Bugarsku i Rumunjsku valjda) potpisale SSP (s ovih svih 27 država i EU)?
u smislu, da li se za pristup Uniji još uvijek traži potpisivanje SSP, jer je isto tako navela da Island koji ima status potencijalne kandidatkinje nije potpisao SSP, a njegova svrha je upravo da državi da status potencijalnog kandidata
tak sam ja skužila tj.imam zapisano sa predavanja

Zna li netko objasniti što su ZRCALNE ODREDBE (to je neš u sklopu SSP)?
 

kristina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko sam ja shvatila,države članice nisu to potpisale jer je to nova generacija sporazuma.Države članice su sklapale tzv.Europske sporazume,a SSP Hrv.,Mak.,BiH,Crna Gora,Srbija i Albanija.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko sam ja shvatila,države članice nisu to potpisale jer je to nova generacija sporazuma.Države članice su sklapale tzv.Europske sporazume,a SSP Hrv.,Mak.,BiH,Crna Gora,Srbija i Albanija.
to bi značilo da Bugarska i Rumunjska u zadnjem valu proširenja nisu potpisale SSP
a da je za ubuduće za pristup država u EU obavezno sklopiti SSP?
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko sam ja shvatila,države članice nisu to potpisale jer je to nova generacija sporazuma.Države članice su sklapale tzv.Europske sporazume,a SSP Hrv.,Mak.,BiH,Crna Gora,Srbija i Albanija.

i ja mislim ovako.
prije su se potpisivali tzv. europski sporazumi. znači države koje su postale članice 1. svibnja 2004. i one koje su tada bile kandidatkinje za članstvo kao što su to tada bile Rumunjska i Bugarska su potpisale taj europski sporazum a Hrvatska, BiH, Albanija C. Gora, Makedonija i Srbija su potpisale SSP.
razlika između SSP_a i europskog sporazuma je sadržaj evolutivne klauzule te odredbe o regionalnoj suradnji.
 

andrea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja mislim ovako.
prije su se potpisivali tzv. europski sporazumi. znači države koje su postale članice 1. svibnja 2004. i one koje su tada bile kandidatkinje za članstvo kao što su to tada bile Rumunjska i Bugarska su potpisale taj europski sporazum a Hrvatska, BiH, Albanija C. Gora, Makedonija i Srbija su potpisale SSP.
razlika između SSP_a i europskog sporazuma je sadržaj evolutivne klauzule te odredbe o regionalnoj suradnji.
Da, tak je!! Sad su ga ovezne potpisivati sve države članice koje potpisu pristupne pregovore iz razloga sto je upravo u zadnjem krugu prosirenja- Bugarska i Rumunjska uoceno da nisu u potpunosti bile spremne za implementaciju svih normi odn. pravne stecevine EU
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tnx svima.

Andrea, jel profa kaj pričala na predavanjima o tim zrcalnim odredbama, to je neš da SSP prepisuje odredbe UEZ, tako nešto..

i zanima me kaj znači da je SSP asimetričan ugovor, tj, da pravo i obveza nisu recipročne?
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li mi moze netko pomoci u vezi par pitanja:
-kako znamo da direktive imaju posredni ucinak
-delegiranje ovlasti
-tko predsjeda trenutno EU
-kakav status je stekla EU Ugovorom iz Mastrichta
-u kojim stupovima presuđuje Europski sud
-od kad se EP bira izravno
...stvarno bi molila nekoga za pomoc...unaprijed puno hvala
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks