AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Pravo Europske unije

mateja175

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nisam jos izlazila na ispit al na predavanjima je bio super, cini se blag :)
Javi kak je proslo!
Odgovarale smo dvije, za svaku ima 3 pitanja. Prvo je kao eliminacijsko i neko opcenito, ja sam imala odgovornost za stetu a kolegica nadredenost, drugo pitanje je kolegica imala o kolicinskom ogranicenju, ja sam imala test proporcionalnosti, a trece sam imala gradanstvo eu a kolegica o pravima. Vise je ko rasprava i razgovor, postavlja podpitanja, hipotetske situacije i dosta pomogne. Isto kao i na predavanjima, nema razlike. Obje smo dobile 4 na granici prema 5, ali nismo htjele odg za 5 haha. Sretno!
 

KikiSan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Danas je također ispitivala Antonija Ivančan, imam samo riječi hvale, profesorica nasmijana i atmosfera na ispitu je super. Ispit je trajao preko sat vremena što je možda malo dugo, ali profesorica stvarno pomaže, daje puno prilika da se ispraviš ako se negdje zapne i posvećena je svakom studentu kada je na redu. Ispit se većim dijelom sastoji od primjer pitanja, tako da pojedini slučaj treba znati analizirati, što malo potraje. Dakle dobro proći onaj dio koji se tiče testa proporcionalnosti i analize opravdanja mjere s obzirom da li se radi o količinskom ograničenju ili se radi o mjeri s istovrsnim učinkom kao količinsko ograničenje i kada mogu biti opravdane mjere.

Prvo pitanje je bilo o izravnom učinku, dakle definirati, kada ga imaju uredbe, direktive, navesti relevantne presude, iako profesorica nije inzistirala na poznavanju presuda, nego na prijašnje spomenutim analizama koje su činile glavni dio usmenog ispita. Drugo pitanje bio je primjer o tomu kako se talijanski državljanin želi prijaviti na natječaj za fotografa u Njemačkoj, ali je potreban naučeni njemački jezik odnosno neka vrsta diplome za isti, pa je trebalo analizirati kroz test proporcionalnosti da li se time krši sloboda kretanja radnika, također par elemenata je promijenila tako da se radilo o fotografiranju koje je dodatno zahtijevalo komunikaciju sa ljudima, pa da li bi onda mjera također pala na testu proporcionalnosti, jer tada je kao opravdano da se zahtjeva poznavanje njemačkog, uglavnom točno je bilo reći da je pala na testu nužnosti, jer u današnje vrijeme kad većina zna i engleski, ali postoje i brojni mehanizmi za komuniciranje iako se ne zna jezik, pa se može isti učinak postići blažom mjerom. Slično pitanje koje je zahtijevalo analizu dobile su dvije kolegice koje su sa mnom odgovarale, samo se ticalo kretanja roba i poslovnog nastana. Treće pitanje bilo je objasniti građanstvo europske unije, pa sam naveo kako se ono stječe i koja prava građani sa njime imaju. Uglavnom profesorica je cijelo vrijeme posvećena tvojim odgovorima, sluša i navodi na pravi put ako se slučajno zapne.

Što se tiče prvog dijela knjige profesorica nije pitala institucije eu, ali je pitala zakonodavne, nezakonodavne akte eu, što spada u primarno, a što u sekundarno pravo, i još malo objasniti jedno i drugo tipa kako nastaje. Ja sam položio sa odličan, iako sam imao koju greškicu, međutim ispravio sam se. Evo nadam se da će moje iskustvo nekome pomoći u pripremi ako odgovara kod ove profesorice.
 

ivi12

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Čestitam na prolazima! Iz čega ste ucili i koliko otprilke vremena treba za ovaj predmet?
 

MatejaKRALJ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dragi kolege, molim vas informaciju iz cega uciti, da li je dovoljno samo po dijelovima iz knjige koji su priloženi na Merlinu
 

ivi12

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Mozes li napisati pitanja ako nije problem i kakav je prof? :)
Mogu naravno
Nasa eliminacijska pitanja za dva su bila: nacelo izravnog ucinka, nacelo neizravnog ucinka i odgovornost drzave za stetu! Nije dovoljno rec jednu recenicu nego sve sto znas o tome, povezat i sa slucajem! (Slucajeve nije trazio da mi opisujemo ni da znamo sve, doslovno sam oricas osnovno o slicaju najbitnije sto znas, ali nas to cak nije ni on pitao nego smo same spomenula slucaj )
E na drugom pitanju odgovaras za vecu ocjenu ili ako prvo nije bas bilo skroz dobro odgocoeno onda imas sansu izvuc dvojku s drugim pitanjem :) druga pitanja su nam bila: unutarnje tržiste ( sve o tome, pa opisat trziste roba, i puno podpitanja ako ne znas sama, ako znas onda pricas sve sto znas)
Prof je ugodan, korektan, pomaže s podpitanjima!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks