AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Organizacija javne uprave u RH

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koji je odgovor na pitanje: Koji su uzroci vertikalne diferencijacije?
Uzroci vertikalne diferencijacije su:

a) povećanje područja na kojem se obavlja upravna djelatnost
b) snaženje upravne djelatnosti - što je više strana društvenog života i djelatnosti obuhvaćeno upravnom organizacijom to je više potreban vertikala raščlamba

Koliko vidim, pitanja od točke 33 do 48 u knjizi, nikad se ne pojave na pismenom, pa me zanima da li ih je ipak potrebno naučit, jer ne znam kako je na usmenom! Što se točno traži? Hvala!
To i mene zanima! Ako tih poglavlja nema u pismenom, da li ih pitaju na usmenom?

Znam što treba učiti iz "Nastavnih materijala", odnosno ono što je uvijek na ispitu (navedeno na forumu), ali ima li nekakva procjena što treba učiti iz zakona, jer nekako mi je nevjerovatno da se baš sve mora znati?
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koji je odgovor na neposrednu provedbu zakona i propisa ??
1. Neposredna provedba zakona i drugih propisa

Članak 16.
Tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne osobe koje imaju javne ovlast neposredno primjenjujući zakone i drugi propise, rješavaju u upravnim stvarima, vode propisane očevidnike, izdaju uvjerenja i druge potvrde te obavljaju i druge upravne stručne poslove.
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka:

1. Što je upravljanje i koje su mu značajke?
2. Profesionalizam
3. Koje se 2 skupine resora javljaju diferencijacijom i koja je razlika između njih?
4. Neposredna provedba zakona
5. Što se nadzire upravnim nadzorom
6. Objasni formalnu i neformalnu org. strukturu
7. Objasni ulogu građana kao konzumenta
8. Što je reorganizacija i koje su njene negativne posljedice
9. Tko čini vladu i kako oni stupaju na vlast
10. Kada vlada odlučuje dvotrećinskom većinom
 

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li na pitanje "Neposredna provedba zakona" treba odgovoriti:

Na osnovu "Zakona o sustavu državne uprave", to su poslovi državne uprave. Tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne osobe koje imaju javne ovlasti neposredno primjenjujući zakone i druge propise, rješavaju u upravnim stvarima, vode propisane očevednike, izdaju uvjerenja i druge potvrde te obavljaju i druge stručne poslove.
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li na pitanje "Neposredna provedba zakona" treba odgovoriti:

Na osnovu "Zakona o sustavu državne uprave", to su poslovi državne uprave. Tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne osobe koje imaju javne ovlasti neposredno primjenjujući zakone i druge propise, rješavaju u upravnim stvarima, vode propisane očevednike, izdaju uvjerenja i druge potvrde te obavljaju i druge stručne poslove.
Da, tako je!
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zamolila bih nekoga da mi pomogne s odgovorima na sljedeća pitanja za ovaj ispit :

1. Koje se dvije vrste resora javljaju kod horizontalne diferencijacije i po čemu se razlikuju ? (znam da se javljaju vanjski poslovi, unutrašnji poslovi, vojska.itd., ali ne znam na koja dva resora se ovdje misli);

2. Koja je razlika između formalne i neformalne org.strukture?

3. Što su tehnička pravila i zašto vrijede? (znam iz čega proizlaze)

4. Što treba znati o upravnom aspektu, a što o birokaraciji?

5. Koje 3 vrste ljudi rade u upravnim organizacijama? (da li su to upravni službenici, privremeni zaposlenici i politički funkcionari)

Nadam se da ćete mi pomoći barem s nekim odgovorima! Unaprijed se zahvaljujem!
 

downgirl

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zamolila bih nekoga da mi pomogne s odgovorima na sljedeća pitanja za ovaj ispit :

1. Koje se dvije vrste resora javljaju kod horizontalne diferencijacije i po čemu se razlikuju ? (znam da se javljaju vanjski poslovi, unutrašnji poslovi, vojska.itd., ali ne znam na koja dva resora se ovdje misli);

2. Koja je razlika između formalne i neformalne org.strukture?

3. Što su tehnička pravila i zašto vrijede? (znam iz čega proizlaze)

4. Što treba znati o upravnom aspektu, a što o birokaraciji?

5. Koje 3 vrste ljudi rade u upravnim organizacijama? (da li su to upravni službenici, privremeni zaposlenici i politički funkcionari)

Nadam se da ćete mi pomoći barem s nekim odgovorima! Unaprijed se zahvaljujem!
1. Dvije vrste: klasični resori i javne službe, prvi se javljaju radi monopola države i uređenja države, drugi radi zadovoljavanja potreba građana.

2. Formalna je predviđena, neformalna nije i neformalna ima utjecaj na formalnu! Kod tog odgovora daš i definicije oba dvije strukture!

3. Ovo se nalazi u točkama na koji način se najbolje mogu pronaći rješenja ili tako nešto, već sam zaboravila!

4. Upravni aspekt i birokraciju ne znam i nije me, hvala Bogu, to zateklo na ispitu!

5. Da, to su te 3 vrste ljudi!
 

Who:)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U knjizi "Nauka o upravi" ima dosta toga kaj je pisano malim fontom, da li i to moramo učiti?
 

axis1

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
U knjizi "Nauka o upravi" ima dosta toga kaj je pisano malim fontom, da li i to moramo učiti?
Ne, taj mali font ne trebaš učiti za ispit, važno je samo ono što je pisano velikim fontom!
 

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim kolege koji imaju volje i vremena da mi pomognu oko nekih pitanja:

1. Etička načela upravnih službenika i kako se stječu?
2. Objasni hijerarhijski odnos? (znam da ide podanici, građani itd., ali što točno treba napisati, jer toga ima previše i ne znam što je važno, a što nije!)
3. Što je formalna, a što neformalna organizacijska struktura?
4. Tko donosi provedbene propise i kako oni nastaju?
5. Koje uvjete mora ispunjavati grad da bi imao status grada?
6. Dvojaki karakter pravila koja reguliraju upravljanje?

Svaki odgovor je dobrodošao!
Hvala unaprijed!
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim kolege koji imaju volje i vremena da mi pomognu oko nekih pitanja:

1. Etička načela upravnih službenika i kako se stječu?
2. Objasni hijerarhijski odnos? (znam da ide podanici, građani itd., ali što točno treba napisati, jer toga ima previše i ne znam što je važno, a što nije!)
3. Što je formalna, a što neformalna organizacijska struktura?
4. Tko donosi provedbene propise i kako oni nastaju?
5. Koje uvjete mora ispunjavati grad da bi imao status grada?
6. Dvojaki karakter pravila koja reguliraju upravljanje?

Svaki odgovor je dobrodošao!
Hvala unaprijed!
2. Hijerarhijski odnos
a) odnos između centara različitih stupnjeva općenitosti
b) nadređenost viših nižima, podređenost nižih višima
c) vrh nadzire sve zadatke u organizaciji te prenosi ovlasti na niže razine od vrha prema dnu ovlasti postaju uže i slabije.
d) ovlasti nadređenih su planiranje, naređivanje i nadzor
e) na osnovi piramide na najnižoj točki su izvršitelji osnovne funkcije organizacije, struktura iznad njih ima funkciju koordinacije sa svrhom povezivanja, usmjeravanja, pospješivanja i kontrole rada neposrednih izvršilaca
f) hijerarhijski odnos utemeljen na načelu trajne diobe rada

Ne znam da li još nešto treba nabrajati, jer postoje i neka načela! Što se tiče tog hijerarhijskog odnosa, ne znam da li se to odnosi na te podanike, korisnike itd. To je u biti odnos građana na državu i državnu upravu, a to je da se mogu naći u ulozi korisnika, podanika, potrošača-konzumenata! Ne znam jel to to! Može netko reći što na kraju treba opisati kod tog pitanja?!

3. Formalna organizacijska struktura se odnosi na unaprijed utvrđeni raspored poslova i sustava međusobnih veza u određenoj organizaciji. Neformalna se odnosi na skup svih relativno trajnih odnosa među ljudima koji su se razvili tijekom njihovog zajedničkog rada, a koji djeluju na formalne ciljeve organizacije, s vremenom pojedinac se uklapa u organizaciju kako bi se povezao s ljudima i stekao neku sigurnost.

4. Ministri, državni tajnici središnjih državnih ureda i ravnatelji državnih upravnih organizacija donose pravilnike, naredbe i naputke, te druge propise! Pravilnikom se razrađuju pojedine odredbe zakona radi njihove primjene, naredbom se naređuje ili zabranjuje određeno postupanje, a naputkom se propisuje način rada u tijelima državne uprave!

5. Znam da grad mora imati više od 10000 stanovnika da bi imao status grada, ali ne sjećam se što još Tu treba ubaciti i definiciju grada koja piše u Zakonu o lokalnoj i područnoj (reg.) samoupravi!

6. Tehnička pravila razrađuju kakvi se ciljevi mogu postići i kojim sredstvima). To su lex artis -zakoni umijeća koji vrijede zbog objektivne valjanosti bez obzira jesu li napisani ili propisani. Interesne norme –norme o tome kojim interesima treba služiti osnovna djelatnost kojom se upravlja, odnosno koje interese u samom upravljanju treba poštivati(politički okvir upravljanja)

To mi je trenutno u glavi, pa neka me netko nadopuni ili ispravi!
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zamolila bi nekog da mi kaže što bismo trebali znati o upravnom aspektu i birokraciji i da li je od Zakona potrebno učiti Zakon o vladi RH ( čl.1- 24, 26- 32), Zakon o sustavu državne uprave ( čl. 1 - 62 ), Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave (Čl. 1,2, 2a, 3, 17a), Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi ( čl. 3- 9, 18- 21, 24- 66, 73 - 89), cijeli Zakon o poreznoj upravi, te Ustav RH - čl.4, 92.
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Etika javnog službenika je skup društvenih pravila koje je službenik usvojio kao svoj osobni kriterij ponašanja s obzirom na svojstvo javnog službenika.
-odnos službenika prema građanima kao pojedincima
-prema društvu kao cjelini
-prema upravnoj organizaciji
-prema radu.. Mislim da nastaje obrazovanjem prije i nakon stupanja u službu (diploma,državni ispit) ali nisam siguran.

Što se tiče uloge građana prema upravi tu ide redom:

Podanik-početna uprava bila je svedena na drž. upravu u njezinih 5 klasičnih resora. Uprava nastupa kao instrument vlasti u svim tim resorima zanemarujući interese stanovnika,građani su u podčinjenoj,podaničkoj ulozi,građani tu podaničku obvezu prihvaćaju kao legitimnu (tražeći npr. povrat poreza)

Građanin-tijekom građansko demokratskih revolucija značajno je osnažila uloga stanovnika,. Vlast više ne pripada jednom čovjeku "božjem odabraniku",monarhu. Vlast izvire odozdo,od stanovnika a dobiva se temeljem glasanja svih stanovnika s političkim pravima.

Korisnik-potkraj 19 st.dolazi do novog velikog koraka u razvoju uprave. Država preuzima na sebe obavljanje širokog spektra novih djelatnosti koje su usmjerene prevenstveno dobrobiti stanovništva i društva kao cjeline (socijalna skrb,zdravstvo,prosvjeta...) Građani se pojavljuju kao korisnici javnih službi i njihov položaj je pravno reguliran,javnim uslugama se stanovnici mogu koristiti pod prethodno pravno predviđenim pretpostavkama.

Suradnik-sudjelujući u raznim javnim poslovima građani postaju suradnici odnosno partneri vlasti i uprave. Lokalna samouprava nastala je kao institucija za osiguravanje široke participacije građana u javnim stvarima. Sjecanjem uloge građanina stečen je legitimitet sudjelovanja u javnim poslovima.

Konzumant-80-ih godina razvila se doktrina novog javnog menadžmenta NJM,(uloga građana se nastoji izjednačiti s potrošačem u privatnom sektoru) Položaj građana svodi se na ulogu potrošača,kupca koji javne usluge kupuje ovisno o svojoj ekonomskoj platežnoj moći.

Birokratska vlast- su različite patološke promjene normalnih odnosa između odlučujuće skupine i provedbene upravne organizacije. Birokratska vlast nije vlast uprave već vlast na temelju uprave-birokratizam je način provođenja vlasti.

Reorganizacija-granice ekonomičnosti mijenjanja organizacijske strukture određene su nužnim negativnim posljedicama koje rastu s opsegom reorganizacije a sastoje se:

1.-u gubitku radnog tempa u organizaciji
2.-u gubitku osjećaja sigurnosti kod ljudi koji rade u organizaciji.
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zamolila bi nekog da mi kaže što bismo trebali znati o upravnom aspektu i birokraciji i da li je od Zakona potrebno učiti Zakon o vladi RH ( čl.1- 24, 26- 32), Zakon o sustavu državne uprave ( čl. 1 - 62 ), Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave (Čl. 1,2, 2a, 3, 17a), Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi ( čl. 3- 9, 18- 21, 24- 66, 73 - 89), cijeli Zakon o poreznoj upravi, te Ustav RH - čl.4, 92.
Da, to su ti zakoni, ali Zakon o poreznoj upravi u biti ne treba, jer na ispitu dosad još ni jednom nije bilo pitanje iz njega niti ga je pitala na usmenom!

E sad, što se tiče upravnog aspekta, to stvarno ne znam, a ne znaju ni ljudiu koji su položili organizaciju!

A za birokraciju treba znati da ona nastaje kada politički odlučujuća skupina izgubi vezu sa svojom političkom podlogom, ili ju nikada nije niti imala. I slučaj kada nastaje birokracija je kada politički odlučujuća skupina svjesno raskine vezu s političkom podlogom da bi provodila neku svoju vlastitu koncepciju. Posljedice birokracije su te da se brojnost i društveni utjecaj upravnih organizacija povećava usporedno s izolacijom uprave unutar društva, te da prislina pasivizacija stanovništva u političkom životu dovodi do otuđenja čovjeka od vlasti.

E sad, tu se spominje i da se institucije političkog sustava dijele na 2 osn.skupine: one u kojima se legitimno stvara politička volja zajednice i donose političke odluke i one u kojima se ta volja ostvaruje i donesene odluke izvršavaju.

Uprava kao izvršna org. ima dva problema: kako razgraničiti upravu i politički odlučujuća tijela, te refleksni utjecaj uprave na odlučujuća tijela i način na koji ta tijela obnašaju vlast.

Bez obzira kako se razgraničile uprava i odl.tijela, možemo računati da će pripadnici gornjeg sloja upravnog sustava težiti sudjelovanju u političkom odlučivanju, te da će odl.skupina nastojati u vodeći sloj upravnog sustava uključiti svoje članove radi osiguranaj transmisije svojih odluka...

Može me slobodno još netko nadopuniti...
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Organizaciju možemo promatrati sa 3 različita aspekta:

Strukturalni aspekt- smatra org. relativno trajnim rasporedom poslova i sustav međusobnih veza među ljudima koji obavljaju te poslove
Materijalni aspekt- smatra da je organizacija skup ljudi i materijalnih sredstava
Teleološki aspekt- org. je sredstvo za postizanje određenih ciljeva

Jel to možda točan odgovor?
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na ispitu:

1. Upravna organizacija - karakteristike
2. Teritorijalni upravni sustav-problem njihova djelovanja
3. Timski odnos - karakteristike
4. Vertikalna diferencijacija-uzrok nastajanja
5. Koji resori nastaju diferencijacijom uprave (to su oni klasični i novi resori)
6. Formalna i neformalna org. struktura
7. Što je općina i koliko ih ima u RH
8. Neposredna provedba zakona i drugih propisa
9. Predstavničko tijelo-njegove funkcije u djelokrugu jedinica lokalne, područne samouprave
10. Koja su središnja tijela državne uprave i kako biraju čelnika
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko znam ništa se nije mjenjalo! Ja sam našla link za pročišćenu verziju zakona tu negdje na ovom forumu, na ovoj temi! I definitivno mogu reći da su to ti zakoni, jer danas sam odgovarala i napokon položila organizaciju :crazy:
Čestitam! A koliko si puta izlazila na ispit? Jel te zakone mogu skinuti sa stranice narodnih novina ili negdje drugdje? Da li treba naučiti i Zakon o gradu Zagrebu? Koliko si sveukupno učila ovaj predmet?
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Čestitam! A koliko si puta izlazila na ispit? Jel te zakone mogu skinuti sa stranice narodnih novina ili negdje drugdje? Da li treba naučiti i Zakon o gradu Zagrebu? Koliko si sveukupno učila ovaj predmet?
Danas mi je bio 3 izlazak, s time da sam prvi put izašla u 11 mjesecu! Tad sam učila površno, a za ovaj rok sam baš sjela i naučila! Može se lako naučiti predmet, ali iz knjige, ne iz skripte, jer prof. pita iz knjige, a i jednostavnije je!

Zakon o gradu Zagrebu ne treba učiti, jer nema ništa bitnog u njemu!

Ponavljam, ja sam zakone skinula sa ovog linka:
PropisiKatedra za upravnu znanost

Tu ti je sve, s tim da nije potrebno učiti Zakon o ustanovama, Europsku povelju, Zakon o gradu Zagrebu!
 

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Svaka čast Tihana na položenog organizaciji!
Kako je bilo na usmenom? Da li je stvarno rešetaju kako svi kažu ili malo progledaju kroz prste?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks