AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Organizacija javne uprave u RH

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ej kolege, prošla sam organizaciju, dobila sam 4, s time da sam iz pismenog dobila 5!

Evo pitanja sa usmenog:

- decentralizacija (teritorijalna, stvarna, podijeljena suverenost - svaku objasniti)
- transmisijski karakter
- odnos građana i uprave
- samoupravni djelokrug općine i grada
- poslovi državne uprave
- broj županija u RH!

Sretno svima koji će izlaziti, a moj savjet vam je da učite samo iz knjiga i dobro naučite zakone!
 

DaX

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gdje da nabavim pročišćeni tekst Zakona o poreznoj upravi? Piše da i on ulazi u ispitnu literaturu!
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Gdje da nabavim pročišćeni tekst Zakona o poreznoj upravi? Piše da i on ulazi u ispitnu literaturu!
Iz tog zakona još nikad nije bilo pitanje na pismenom, a ne pitaju ga niti na usmenom! Nemojte trošiti vrijeme na nešto što ne treba znati, jer i onog što treba znati ima previše! Na ovo ćeš izgubiti najviše vremena, jer ima užasno puno nabrajanja:smash:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koje djelove iz knjige "Javna uprava" najčešće pitaju? Znam da treba znati upravni sustav, razvojne faze, probleme upravnih sustava, a jel treba znati kod upravne organizacije one silne pravce: mehanistički pravac, teorija org. konflikta i moći, teorija odlučivanja ili da to preskočim?

Vidjela sam da je jedno od pitanja na pismenom bilo: "Objasnite odnos uprave prema građanima?" Jel na to pitanje treba opisivati ove pojmove: PODANIK, GRAĐANIN, KORISNIK, SURADNIK, KONZUMENT ili?

Jel treba znati upravljanje ljudskim potencijalima? A razvoj lokalne samouprave u Hrvatskoj?
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koje djelove iz knjige "Javna uprava" najčešće pitaju? Znam da treba znati upravni sustav, razvojne faze, probleme upravnih sustava, a jel treba znati kod upravne organizacije one silne pravce: mehanistički pravac, teorija org. konflikta i moći, teorija odlučivanja ili da to preskočim?

Vidjela sam da je jedno od pitanja na pismenom bilo: "Objasnite odnos uprave prema građanima?" Jel na to pitanje treba opisivati ove pojmove: PODANIK, GRAĐANIN, KORISNIK, SURADNIK, KONZUMENT ili?

Jel treba znati upravljanje ljudskim potencijalima? A razvoj lokalne samouprave u Hrvatskoj?
Piše ti u prvom postu ove teme koje dijelove iz te knjige treba naučiti i samo njih i pitaju! Ja sam iz druge knjige naučila upravne sustave, razvojne faze, probleme upravnih sustava, odnos uprave prema građanima i upravljanje ljudskim potencijalima, s time da je dovoljno samo znati što su ljudski potencijali. Ostale lekcije nema potrebe učiti, jer nisam čula nikoga da bi dobio pitanje na usmenom ili pismenom iz njih!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Imam pitanja vezano za zakone koje trebamo znati! Jel dovoljno iz zakona znati neke elementarne stvari kao što su:

1) Navedite zakonsku definiciju županija i koliko ih ima?
2) Tko predstavlja izvršnu vlast u gradu i kako ona nastaje?
3) Tko donosi provedbene propise i kako oni nastaju?
4) Koji su poslovi predstavničkog tijela?
5) Neposredna provedba zakona?
6) Objasni definiciju općine i broj?
7) Tko, na čiji prijedlog i na koji način je ovlašten za raspuštanje lokalne skupštine?
8) Zakonska definicija grada i koliko ih ima u RH?
9) Kategorija državnih poslova prema Zakonu o sustavu državne uprave?

Jel gnjave na usmenom sa zakonima?
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Imam pitanja vezano za zakone koje trebamo znati! Jel dovoljno iz zakona znati neke elementarne stvari kao što su:

1) Navedite zakonsku definiciju županija i koliko ih ima?
2) Tko predstavlja izvršnu vlast u gradu i kako ona nastaje?
3) Tko donosi provedbene propise i kako oni nastaju?
4) Koji su poslovi predstavničkog tijela?
5) Neposredna provedba zakona?
6) Objasni definiciju općine i broj?
7) Tko, na čiji prijedlog i na koji način je ovlašten za raspuštanje lokalne skupštine?
8) Zakonska definicija grada i koliko ih ima u RH?
9) Kategorija državnih poslova prema Zakonu o sustavu državne uprave?

Jel gnjave na usmenom sa zakonima?
Što se tiče onih lekcija iz knjiga, njih voli pitati prof. Marčetić, pa bi bilo dobro da ih naučite!
U vezi ovih pitanja iz zakona koja su nabrojana, u ispitu uz jedno takvo pitanje dođu još dva! Znači pod a) imaš 3 pitanja, pod b) tri pitanja itd.

Ja savjetujem da kad već učite za ispit, naučite SVE, tj. nemojte se dolaziti kockati, možda bude, možda ne bude!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koji je odgovor na pitanje: "Koji su resursi nastali kao rezultat horizontalne diferencijacije?"

Jesu možda nastali resursi obrane, unutrašnjih i vanjskih poslova, pravosuđa i financija ili?
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koji je odgovor na pitanje: "Koji su resursi nastali kao rezultat horizontalne diferencijacije?"

Jesu možda nastali resursi obrane, unutrašnjih i vanjskih poslova, pravosuđa i financija ili?
Da, ako se dobro sjećam: obrana, vanjski poslovi, unutarnji poslovi, pravosuđe i financije! :laughing:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li na usmenom puno pitaju zakone?
Imam još jedno pitanje: "Objasnite odnos građana prema upravi!"
Jel na to pitanje moram pisati i objasniti ove pojmove - građanin, podanik, korisnik, suradnik, potrošač itd.?:tongue2:
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li na usmenom puno pitaju zakone?
Imam još jedno pitanje: "Objasnite odnos građana prema upravi!"
Jel na to pitanje moram pisati i objasniti ove pojmove - građanin, podanik, korisnik, suradnik, potrošač itd.?
Pita i prvu i drugu knjigu i zakone! Nekog pita samo Nauku, nekog Javnu upravu (nastavne materijale), a nekog zakone! Mene je pitala sve, nažalost, počevši s nastavnim materijalima!

Iz Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi me pitala: što je županija i koliko ih ima, koliko ima općina i gradova, poslove općine/gradova i županija! I inzistirala je na jednoj riječi: OSOBITO, koja se spominje kod nabrajanja tih poslova!

Iz Zakona o sustavu državne uprave me pitala: tijela državne uprave i poslove državne uprave!

Iz Zakona o Vladi me pitala tko čini Vladu, tko uži kabinet, tko imenuje tajnika!

I da, u pitanju "Odnos građana prema upravi" moraš objasniti to što si navela!
 

Tinchy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko odgovore na sljedeća pitanja:

1. Koje su organizacije dijelovi teritorijalnog upravnog sustava?
2. Navedi karakteristične probleme upravnih organizacija?
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna li netko odgovore na sljedeća pitanja:

1. Koje su organizacije dijelovi teritorijalnog upravnog sustava?
2. Navedi karakteristične probleme upravnih organizacija
?
1. Državna uprava i lokalna samouprava

2.
a) Problem koordinacije heterogenih djelatnosti
b) Odnos s okolinom (prema upravi, i prema pojedincima)
c) Nešto vezano za razliku između integracije i kooridinacije

Patricija, jel možeš napisati što te pitala iz druge knjige?
Odnos građana i uprave, što su ljudski potencijali, vrste upravnih sustava, ostalog se ne sjećam više... :unsure:
 

Oraščić

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa današnjeg roka:

- upravna organizacija
- upravni službenici
- građani i uprava
- lokalna samouprava
- upravni nadzor
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da pomognem onima koji još nisu položili organizaciju, jer ja sam ju položila danas! Što se tiče pismenog, treba pisati točno kako u knjizi piše, bez imalo filozofiranja! Ja sam od 5 pitanja riješila 3 i prošla! Na usmenom pita sve, počinje s onim što niste znali u testu, pa se prebaci na jednu i na drugu knjigu, a posebno voli zakone! Kaže da svi nauče obje knjige, ali da zakone slabo znaju, pa inzistira da se to dobro zna! Jako dugo nas je ispitivala, stvarno jako dugo! Preznojila sam se unutra od muke!Jedna cura koja je položila pismeni na usmenom je znala obje knjige, ali zakone slabo i profesorica ju je rušila! Stoga bez zakona nema prolaza! Sretno svima u učenju!
 

bsuzy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tko, na čiji prijedlog i na koji način je ovlašten za raspuštanje lokalne skupštine ?
Članak 84. zakona o lokalnoj i područnoj(regionalnoj) samoupravi

Na prijedlog središnjeg tijela državne uprave, nadležnog za lokalnu i područnu regionalnu samoupravu Vlada RH raspustit ce predstavničko tijelo...

Nadam se da sam pomogla, ali ako slucajno nije točno neka me netko ispravi :wink5:
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Druga knjiga se zove "Javna uprava - nastavni materijali", a zakone možeš skinuti sa web stranice pravnog faksa, katedra Upravna znanost!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks