AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Organizacija javne uprave u RH

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. Državna uprava i lokalna samouprava

2.
a) Problem koordinacije heterogenih djelatnosti
b) Odnos s okolinom (prema upravi, i prema pojedincima)
c) Nešto vezano za razliku između integracije i kooridinacije
Zar nije odgovor na 2 pitanje vezan za probleme teritorijalnog upravnog sustava? Da li to znači da je isti odgovor i za probleme upravne organizacije i za problem teritoriajalnog upravnog sustava? Pomoć bi dobro došla, no ne znam da li me itko shvatio?!:tongue2:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zar nije odgovor na 2 pitanje vezan za probleme teritorijalnog upravnog sustava? Da li to znači da je isti odgovor i za probleme upravne organizacije i za problem teritoriajalnog upravnog sustava? Pomoć bi dobro došla, no ne znam da li me itko shvatio?!:tongue2:
Da, odgovor je isti! Sretno s učenjem!
 

Inana88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel kod upravne organizacije treba znati one silne pravce: mehanistički pravac, teorija org. konflikta i moći, teorija odlučivanja ili da to preskočim? Hvala
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel kod upravne organizacije treba znati one silne pravce: mehanistički pravac, teorija org. konflikta i moći, teorija odlučivanja ili da to preskočim? Hvala
Ne treba to znati, tj. bar se do sad još nisu pojavila ta pitanja tak da...
Uglavnom se vrte ova pitanja koja su na forumu!
Sretno
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka 16.06.2009.

1. Djelatnost upravljanja i nabroji značajke?
2. Profesionalizam?
3. Koje 2 glavne skupine upravnih resora nastaju diferencijacijom i po čemu se razlikuju?
4. Što je reorganizacija i koje su negativne posljedice?
5. Razlika između formalne i neformalne organizacijske strukture?
6. Uloga građana prema javnoj upravi i detaljnije - uloga konzumenta?
7. Sastav Vlade i kad stupa na đužnost?
8. Odlučivanje Vlade dvotrećinskom većinom?
9. Prema zakonu o sustavu državne uprave, kako se provodi neposredna provedba zakona i propisa?
10. Što se nadzire upravnim nadzorom?

Nadam se da ce pomoći! Sretno svima! :wink5:
 

Inana88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko kako se boduje ispit? Jel trebamo imati 3 točna pitanja ili možemo imati 6 točnih potpitanja?
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
20 bodova nosi pismeni, znači 2 boda po pitanju!

Danas sam bila na usmenom i dobila 3, a pitala me:

1. Tijela državne uprave - nabrojati ministarstva, državne upravne organizacije, urede državne uprave i središnje urede (4 ih je)
2. Inspekcijski nadzor - sve
3. Etika javnih službenika
4. Samoupravni djelokrug općine i grada - riječ OSOBITO bitna
5. Sredstva političkog nadzora- koje 2 skupine, koja su funkcionalna i objasni sudjelovanje građana

Meni osobno najgori ispit do sada, učite po novim zakonima skinutim s stranice pravnog faxa (katedra Upravna znanost) koji su pročišćeni, jer ak skuži da učite po starim morat ćete ponovo na ispit:angry:

Moj savjet je da se vrlo dobro pripremite za usmeni jer morate sve znati, pogotovo ako imate pismeni na granici ili ako imate malo bodova!

Toliko od mene, želim svima punooo srece:tongue2:
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Meni osobno najgori ispit do sada, učite po novim zakonima skinutim s stranice pravnog faxa (katedra Upravna znanost) koji su pročišćeni, jer ak skuži da učite po starim morat ćete ponovo na ispit
Jel možes napisati link za te zakone u pročišćenoj verziji, molim te!
Danas sam pala zbog toga, pa ako ti ne bi bio problem!
Hvala unaprijed!
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel zna netko što je timski odnos? Jel treba navesti sve one karakteristike timskog odnosa?
TIMSKI ODNOS - Tim se sastoji od malog broja specijalista (svaki za svoje područje), međusobno ovisnih tijekom ostvarivanja zadataka zbog komplementarnosti znanja kojima raspolažu.

Karakteristike: Ravnopravnost subjekata, slobodna komunikacija svakog sa svakim, nehijerarhijska tj. elastična struktura, suradnja radi zajedničke svrhe, timom koordinira stručnjak bez ovlasti hijerarhijskog zapovijedanja.

Nadam se da sam pomogao:)
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja na današnjem roku:

1.
a) Objasni transmisijski karakter kao značajku upravljanja
b) Što su tehnička pravila, iz čega proizlaze i zašto vrijede?

2.
a) Objasni dvije komponente tendencije prema profesionalizaciji
b) Objasni sustav plaćanja službenika i upravni aspekt

3.
a) Uloga podanika i gdje se možemo danas pronaći u toj ulozi,navesti primjer
b) Uloga potrošača i u kojoj doktrini se ta uloga pojavljuje?

4.
a) Nabroji kategorije državnih poslova prema zakonu o sustavu državne uprave
b) Kako se neposredno primjenjuje zakon?

5.
a) Poslovi općine i grada prema zakonu o lokalnoj samoupravi
b) Koja su izvršna tijela u gradu i kako nastaju?
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prošao sam ispit, dobio sam 2! Evo što me pitala na usmenom:

- vrste upravnih sustava, problemi upravnih sustava
- kako odlučuje vlada prema zakonu o vladi
- poslovi državne uprave prema zakonu
- što su općine
- sredstva političkog nadzora, 2 osnovne skupine sredstava političkog nadzora i objasni razliku između njih
- tijela državne uprave
- koje dvije skupine resora nastaju horizontalnom diferencijacijom

Pismeni je prošlo samo 7 ljudi, ali danas je bila dobre volje, pa si svi prošli usmeni! No ne sjećam se više pitanja sa usmenog, pa nek me kolege nadopune!
 

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zanima me da li ima kakva skripta iz organizacije koja garantira prolaz, jer ova iz skriptarnice baš mi se ne podudara sa gradivom iz knjige!

U ispitnu literaturu nam ulazi i Zakon o poreznoj upravi! Ima li i njega tako puno kao ostaloga i gdje da ga nađem? Sve mi izgleda strašno! Za sve je ispite postojala skripta, a za ovaj ništa?!

Kako je inače na pismenom, pitanja su samo iz Nauke o upravi i Nastavnih materijala ili i iz Zakona? A i Zakoni se baš trebaju naštrebati napamet kao i knjige?
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zanima me da li ima kakva skripta iz organizacije koja garantira prolaz, jer ova iz skriptarnice baš mi se ne podudara sa gradivom iz knjige!

U ispitnu literaturu nam ulazi i Zakon o poreznoj upravi! Ima li i njega tako puno kao ostaloga i gdje da ga nađem? Sve mi izgleda strašno! Za sve je ispite postojala skripta, a za ovaj ništa?!

Kako je inače na pismenom, pitanja su samo iz Nauke o upravi i Nastavnih materijala ili i iz Zakona? A i Zakoni se baš trebaju naštrebati napamet kao i knjige?
Za ispit iz organizacije najbolje je učiti iz knjiga! Trebaš znati dvije knjige + zakoni koje ti je kolega poslao!

Već je netko mislim napisao da Zakon o poreznoj upravi ne trebaš znati, jer iz njega ne dolaze pitanja niti na pismenom niti na usmenom, osim ako si željna znanja! Ali obje knjige moraš jako dobro znati, kao i zakone! Ne bi vjerovala, ali profesorica na usmenom sve pita, doslovce svu ispitnu literaturu prođe s sretnikom koji je prošao pismeni! Ona to riješi za 20 min.,brza je, moraš znati za prolaz, ali inače je žena skroz ok!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zanima me da li ima kakva skripta iz organizacije koja garantira prolaz, jer ova iz skriptarnice baš mi se ne podudara sa gradivom iz knjige!

U ispitnu literaturu nam ulazi i Zakon o poreznoj upravi! Ima li i njega tako puno kao ostaloga i gdje da ga nađem? Sve mi izgleda strašno! Za sve je ispite postojala skripta, a za ovaj ništa?!

Kako je inače na pismenom, pitanja su samo iz Nauke o upravi i Nastavnih materijala ili i iz Zakona? A i Zakoni se baš trebaju naštrebati napamet kao i knjige?
U postu iznad sam napisao pitanja s roka i tako izgleda pismeni! Znači dobiješ 3 pitanja s potpitanjima iz obje knjige i dva pitanja sa potpitanjima iz zakona, ispit traje 30 minuta, svako pitanje nosi 2 boda, sveukupno 20 bodova se može skupiti na pismenom! Imao sam 10 bodova i prošao pismeni, no ne smijete imati 4 netočna pitanja! Nema filozofiranja i treba odgovarati točno na ono što se pita, uči po knjigama, dobro nauči zakone, uglavnom se na pismenom vrte ova pitanja koja su na forumu, a na usmenom pita sve, počne od pitanja koja nisi znala u pismenom!

Na usmeni nakon prolaska pismenog treba doći bez treme i sve će biti ok! Nemojte učiti po skriptama, jer nema smisla ili si napravite vlastitu skriptu! Probajte nakon što prođete većinu gradiva, odgovarati na ova pitanja koja se pojavljuju na forumu! Treba minimalno mjesec dana, možda i malo više da se savlada gradivo! Evo, to su moji savjeti za ovaj ispit, svima koji ga još nisu prosli želim sreću na rokovima u rujnu:proud:
 

downgirl

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Što se tiče druge knjige "Nastavni materijali", zanima me da li se mora znati:

- pregled razvoja lokalne samouprave u hrvatskoj, znači Hrvatska 1990.-2002.?
- koncepcija reforme sustava lokalne samouprave 1992./93.?
- decentralizacija 2000.-2002.?
- tipovi lokalnih izvršnih struktura (monokratski, odborski, komitetski)
- reforme javne uprave u RH?
- europski upravni prostor?
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Što se tiče druge knjige "Nastavni materijali", zanima me da li se mora znati:

- pregled razvoja lokalne samouprave u hrvatskoj, znači Hrvatska 1990.-2002.?
- koncepcija reforme sustava lokalne samouprave 1992./93.?
- decentralizacija 2000.-2002.?
- tipovi lokalnih izvršnih struktura (monokratski, odborski, komitetski)
- reforme javne uprave u RH?
- europski upravni prostor?
Ništa od toga ne moraš znati! Iz te druge knjige najvažniji su upravni sustavi, one faze kod upravnih sustava, problemi upravnih sustava, odnos građana i uprave, tipovi kooperativnih odnosa, i što su ljudski potencijali (definicija) :tongue2:
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1.
a) Definicija upravne organizacije i koja su njena specifična obilježja?
b) Teritorijalni upravni sustavi i njegovi karakteristični problemi?
2.
a) Vertikalna diferencijacija i koji su uzroci?
b) Koje se dvije vrste resora javljaju horizontalnom diferencijacijom? (tak nes)
3.
a) Karakteristike timskog odnosa?
b) Objasni razliku između formalne i neformalne organizacijske strukture?
4.
a) Zakonska definicija općine i koliko ih ima u Hrvatskoj?
b) Predstavničko tijelo-ovlasti.
5.
a) Nabriji središnja tijela državne uprave i tko bira njihovog čelnika?
b) Neposredna provedba zakona i propisa.
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koji je odgovor na pitanje: Koji su uzroci vertikalne diferencijacije?

Koliko vidim, pitanja od točke 33 do 48 u knjizi, nikad se ne pojave na pismenom, pa me zanima da li ih je ipak potrebno naučit, jer ne znam kako je na usmenom! Što se točno traži? Hvala!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks