AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo I.

Cleo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ugodan brzinski usmeni. Prof. je nije pitala nista van pitanja koja su objavljena na forumu kao cesta pitanja. :)
 

ancica987

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam ucila po skripti marija93 (tamo imas i zakone, europski dio ne trebas to je za oup 2). Dovoljna je skripta, ucila sam tjedan dana al ne pretjerano i dobila sam 3. Odgovarala sam kod stanicica i pita jedno pitanje iz knjige i svakog zakona. Ustav ne ispituju detaljno koliko znam, vazniji su mi ostali zakoni.
 

Rade Tuga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam ucila po skripti marija93 (tamo imas i zakone, europski dio ne trebas to je za oup 2). Dovoljna je skripta, ucila sam tjedan dana al ne pretjerano i dobila sam 3. Odgovarala sam kod stanicica i pita jedno pitanje iz knjige i svakog zakona. Ustav ne ispituju detaljno koliko znam, vazniji su mi ostali zakoni.
hvala puno
 

Natalija11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja iz naše grupe s današnjeg roka kod profesorice Ofak.
Tijela javne vlasti prema zakonu o pravu na pristup informacijama, slobodna ocjena i drugi oblici slabije pravne vezanosti, dodaci upravnom aktu, prestanak važenja upravnog akta, pučki pravobranitelj, 2 osnovna gledišta pojma uprave, upravnopravni odnos u užem i širem smislu, objekt slobodne ocjene, preventivni i represivni učinak kontrole nad upravom, ustavna tužba i skoro sve vezano uz nju, upravni akt prema općenormativnom aktu uprave, dispenz, jednostavni i složeni akti, retroaktivno djelovanje upravnog akta, pravomoćnost i izvršnost, informacija prema zppi, produženje rokova za ostvarivanje prava na pristup informaciji
 

anavukusic1950

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Poštovane kolege,
napravila sam malu pauzu pa mi sad treba nekoliko informacija da bih pohvatala sve, unaprijed vam hvala na odgovoru.
Zanima me kako je koncipiran pismeni ispit iz Općeg upravnog prava 1., iz koje je literature najbolje učiti (je li skripta nekakva ok i ako imate prijedlog neke skripte) ?
 

Rade Tuga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Poštovane kolege,
napravila sam malu pauzu pa mi sad treba nekoliko informacija da bih pohvatala sve, unaprijed vam hvala na odgovoru.
Zanima me kako je koncipiran pismeni ispit iz Općeg upravnog prava 1., iz koje je literature najbolje učiti (je li skripta nekakva ok i ako imate prijedlog neke skripte) ?
Mislim da je samo usmeni iz ovog predmeta. Ima dobra skripta by Vugra u skriptarnici, u kojoj treba sve znat osim europskog dijela.
 

nioma

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Mislim da je samo usmeni iz ovog predmeta. Ima dobra skripta by Vugra u skriptarnici, u kojoj treba sve znat osim europskog dijela.
Ne znam kakva je ta skripta, ali morate si provjeriti na merlinu za literaturu i važeće zakone.
Pišem vam to, zato što sam ja išla spremati oupII misleći imam sve kaj trebam, na kraju sam morala provjeravati da li mi zakoni vrijede a za knjigu je pisalo da ni ne učimo po knjizi nego po važećim zakonima.
 

Dajana0000

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja s usmenog - rok 05.07.
prof. Ofak
1. izvršenje upravnog akta, ZPPI - odredba o javnosti rada
2. usporedi upravno-pravni odnos s građansko-pravnim odnosom, modifikacija načela zakonitosti, na koji način je definiran upravni akt u zakonodavstvu, u kojem zakonu je definiran, kada je ustavna tužba nedopuštena, naknada za pristup informacijama (što se smije, a što ne naplaćivati), tko donosi cjenik
3. objasnite što je sve objekt načela zakonitosti, objasniti ratifikaciju podzakonskih općenormativnih akata, vrste s obzirom na opseg, forma i sadržaj upravnog akta, može li postojati usmeni oblik, u kojim situacijama je ustavna tužba dopuštena prije nego što je iscrpljen redovni pravni put, podzakonski općenormativni akti prema posebnom ovlaštenju, na koji se rok daje ovlast, objasni materijalnu povredu zakona kao slučaj nezakonitosti
4. kako je načelo zakonitosti uprave uređeno u Ustavu, naputak, ako službenik prekrši naputak, postoji li sankcija (da, disciplinska), veza pravomoćnosti i izvanrednih pravnih sredstava, izvanredna pravna sredstva, u kojim sastavima ustavni sud odlučuje o ustavnoj tužbi, kome je moguća žalba po ZPPI, što znači da je neko rješenje pravomoćno, čime se može pobiti (žalbom i tužbom), kako se rješavaju sporovi u upravnom postupku, materijalna i formalna pravomoćnost, razlika - individualni i generalni upravni akti, bitne karakteristike upravnog akta, što je konkretnost
5. Interpelacija, koliko je zastupnika pokreće, što su pozitivni, a što negativni upravni akti, mogu li upravni akti biti i pozitivni i negativni, obveznost upravnog akta, iz čega proizlazi obveznost i na koga se odnosi, koje su ovlasti ustavnog suda kod ustavne tužbe, što znači da je ustavna tužba usvojena, ZPPI ograničavanje na pristup informacijama - razlozi/slučajevi, subjektivna pravomoćnost

pitanja s usmenog - rok 30.08.
prof. Staničić
podzakonski općenormativni akti prema posebnom ovlaštenju, kontrolne ovlasti prema širini (objasniti sve tri), slobodna diskrecijska ocjena, objekt slobodne ocjene, službenik za informiranje, tko vodi Registar službenika za informiranje

OUP I riješen. Jedan od bezbolnijih usmenih :) kod prof. Staničića možete odgovarati svojim riječima, važno je da razumijete
 

Natsuz

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav,

vidim da se spominje kako iz Vugrine skripte ne treba učiti za OUP I ovaj Europski dio. Znači za OUP I po Vugrinoj skripti treba učiti do 38 str? odnosno do dijela Osnove europskog upravnog prava?

Ako netko zna bila bi zahvalna na pomoći :)


Zahvaljujem!!
 

Suzy91Zg

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav,

vidim da se spominje kako iz Vugrine skripte ne treba učiti za OUP I ovaj Europski dio. Znači za OUP I po Vugrinoj skripti treba učiti do 38 str? odnosno do dijela Osnove europskog upravnog prava?

Ako netko zna bila bi zahvalna na pomoći :)


Zahvaljujem!!
Da. I zakoni
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks