AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo I.

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija: Opće upravno pravo I.

Skriptarnica kolegija na forumu

Repozitorij na službenim stranicama faksa (prezentacije Ustanove; Koncesije i koncesionirana javna služba)

Literatura za kolegij Opće upravno pravo I. za akademsku godinu 2014./2015.

OPĆE UPRAVNO PRAVO I.

Određivanje pojma uprave, upravno pravo i odnos upravnog prava prema drugim pravnim granama. Upravnopravni odnos, njegov nastanak i prestanak. Upravni akt. Načelo zakonitosti uprave, slučajevi nezakonitosti, modifikacija načela zakonitosti. Slobodna (diskrecijska ocjena). Izvori upravnog prava, podzakonski općenormativni akti. Naputak. Kontrola nad upravom - nosioci kontrole, kontrolne ovlasti. Pravo na pristup informacijama. Osnove europskog upravnog prava.

Obvezna literatura:

Borković, I., Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2002. i to glave: I. (samo t. 1.), II. (t. 1. i. 4.), glava III.-VI., XVII.
Ustav RH, NN 85/10 - pročišćeni tekst.
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, NN 49/02 - pročišćeni tekst (čl. 35.-82.)
Zakon o pravu na pristup informacijama, NN 25/13.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

suki

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molila bi nekoga tko je bio jučer na ispitu da napiše koja su bila pitanja?hvala
 

mvukovic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Please, kolege, tko je bio na predavanjima, da li se zna da li mogu izvanredni na kolokvij i pod kojim uvjetima?
 

anitaloka1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Izvanredni mogu na kolokvij pod uvjetom da slušaju redovito predavanja sa redovnim studentima. Prvi kolokvij je 23.1.
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja pismenoga: pravomocnost-formalna i materijalna, nastanak upravnoprav.odnosa, ratifikacija POA, kontrola uprave putem Ustavnog suda. Osnove osnova..usmeni su se klasicno podijelili Ofak, Turudic i Stanicic. Profesori nisu bili zahtjevni na usmenom, a za prof.Ofak ne znam. Ovo je bio zaista ugodan rok..sretno svima nadalje, na kraju i nije to uopce lose ovak u dva dijela, pogotovo za izvanredne :)
 

Picko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja pismenoga: pravomocnost-formalna i materijalna, nastanak upravnoprav.odnosa, ratifikacija POA, kontrola uprave putem Ustavnog suda. Osnove osnova..usmeni su se klasicno podijelili Ofak, Turudic i Stanicic. Profesori nisu bili zahtjevni na usmenom, a za prof.Ofak ne znam. Ovo je bio zaista ugodan rok..sretno svima nadalje, na kraju i nije to uopce lose ovak u dva dijela, pogotovo za izvanredne :)
Bilo je jos akti vlade i ministara kao izvor upravnog prava, ako se ne varam.
 

mape5

Super Moderator
Bilo je jos akti vlade i ministara kao izvor upravnog prava, ako se ne varam.
je, bili su s tim da je kontrola Ustavnog suda putem Ustavne tužbe

i još je za napomenuti da je 5 pitanja na pismenom, svako pitanje 5 bodova, ukupno 25, 13 za prolaz, a s 12 se može ići na usmeni

na usmenom - nabrojati POA i reći nešto o spontanom POA, kontrola uprave USTAVNOM tužbom od strane Ustavnog suda-mene je to pital jer na to nisam odgovorila u testu :D i diskrecijska ocjena
 

martina_sk

Administrator
znaći da nemaju pojma tko dolazi na predavanja a tko ne, tako da na kolokvij mogu svi koji hoće???
imaju popise na koji se na predavanjima potpisuje onaj tko dođe.
vjerujem da te kolega krivo skužio misleći da govoriš o potpisu u indeks :)
 

marii

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja mislim da ce na rokovima u 2 mj.mozda biti i pitanja iz zakona o pravu na pristup informacijama,i nesto iz osnova o europskom upravnom pravu! Bilo bi mi drago kad nebi bio taj dio gradiva i kad bi bilo samo 5 pitanja kao i na roku sad u 11 mj.al nekako ne vjerujem da ce izostaviti to nakon sto to obradi na predavanjima! Jer taj zakon je novi i nije ga bilo u literaturi za proslu godinu,a posto smo sad u EU vazan je i dio i o eu.upr.pravu! Ili je to samo moje misljenje!
 

jelka21

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pa Zakon o pravu na pristup informacijama i je naveden pod obaveznu literaturu za ovu godinu, tj. za OUP I. tako da nebi bilo zgoreg barem ga proći... A sad nisam sigurna za prezentaciju o europskom upravnom pravu, mislim da se do sad ništa iz nje nije pojavljivalo u ispitnim pitanjima..
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Mislim sa ce zakon i slide o eur.upr.pravu postati aktualni na buducim rokovima. Pitanje iz slidea pojavilo se na usmenom u jesen i cura je pala. Ako skicnete na katedru oupa na netu, cini se da ce predavanje tematski vezano uz slide biti dva cetvrtka zaredom..pa nekak mi sumnjivo da nece pitati taj dio. A taj glupi zakon sad s EU postaje aktualan..al tko zna, mozda se jos neko vrijeme posreci ekipi pa nece tupiti toliko po njemu. I ja se slazem s kolegicama predhodnih postova..treba barem znati nesto da se ne odbije nekom u glavu u veljaci..
 

apoljon

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li se moze istovremeno (u istom danu izac na oba ispita) pisati ispit iz upravnog prava I. i II. ili ima uvjet da prvo se mora polozit prvi da se pristupi drugom ?
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Iako je bilo price o toj mogucnosti ipak se zasada ide odvojeno polagati tj oup 1 pa oup 2.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks