AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

chepka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja s danasnjeg roka, prije bologne!
1. definicija upravnog akta u zakonu
2.naputak (ko ga podjeljuje,vrste,.)
3.ovlasti suda kad odlucuje o zakonitosti rjesenja o izvlastenju (jel neko ovo znao? jel to ono- sud moze odbacit tuzbu, ponistiti akt ili odluciti o tuzbi-uvazivanjem ili odbijanjem!)
4.zastara kod prekrsajno pravnih sankcija
5.njemacka teorija javnog dobra
6.razlozi za odbijanje izdavanja putne isprave hrv. drzavljanima i razlozi za moguce odbijanje putnih isprava hr drzavlj.
7. odgovornost drzave za stetu prema ranije vazecim zakonima
8.izvrsavanje upravnih ugovora (prava i duznosti suugovaraca)

rezulti i usmeni sutra u 9 ujutro gore u crlm.:zzz:
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prof. Šprajc viŠe ne radi na naŠem dragom faksu - to je izjavio prof. Šikić, i kod njega smo imali pismeni i usmeni(bolonja)

Pitanja za opće upravno pravo ( bolonja)

1. Upravni ugovor - pojam i bitne karakteristike
2. Naputak - pojam, karakteristike, karakter, vrste, primjer u našem zakonodavstvu
3. Plan izvlaštenja
4. Mogućnost regresa od službene osobe koja je počinila štetu, uvjeti
5. Akti uprave koji nisu upravni akti - pojam, vrste, karakteristike
6. Ograničenje javnog dobra i tko kod nas odlučuje o tome
7. Državljanstvo udane žene i kako je to rješeno u suvremenom zakonodavstvu i kako kod nas
8. Slobodna ocjena u odnosu na pravne oblike slabije vezanosti ( tak nekak - ono o interpretaciji i popunjavanju pr. Prazne)

i da prošao sam.huraaaaaaaaaaaa
 

just_me

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila jučer među onih sretnih 5 (bolonjaca) koji su prošli pisemni i odmah išli na usmeni. Ovako pitanja su bila.(barem dok sam ja bila unutra) koncesija, pravna priroda koncesije. negativni upravni akti, vrste, konstitutivni,deklaratnorni, vrste i primjeri.državljanstvo preko raznih primjera. eto nema potrebe za daljnim komentarom.
 

DanijelaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi trebala bi malu pomoć, ako može
sa prijateljicom sam prošla malo prijašnja pitanja i moglo bi se reći da neka nismo znale odgovorit (znate onu od jedne glave pametnije su dvije a od dvije puno njih :happy: )
pa ako tko zna nek pomogne :

- izvori prava u eu i njihov položaj u odnosu prema drugim državama ( da li to uopće postoji. inače odgovor izvora prava i odnos prema svojim članicama smo našle )

-kako se odlučuje o zakonitosti rješenja o izvlaštenju (šta se tu točno traži)

- načelo individualizacije u odmjeravanju kazne u prekršajnom zakonu

-usporedi izvanredna pravna dobra i institut pravomoćnosti

- razgraničenje- koji se problemi javljaju

-što uređuje status lokalne i područne samouprave (zakon ili ustav)

-pravni položaj ustanova

-koji subjekti su ovlašteni propisivati prekršaje (znam da su ovlašteni zakonom i odlukom)

- nedostaci naknade štete (da li je to zbog toga što država ne može odgovarati za svaku najmanju štetu ili što nije propisano ustavom)

hvala unaprijed

p.s. stvarno čudno što se tiče šprajca (nadam se da je sve u redu, ali nije baš da će nam nedostajati na ispitu )
 

Ivy

Admin
- izvori prava u eu i njihov položaj u odnosu prema drugim državama
odgovor ti se nalazi u drugoj glavi knjige

-kako se odlučuje o zakonitosti rješenja o izvlaštenju
postupak pred zupanijskim sudom

usporedi izvanredna pravna dobra i institut pravomoćnosti
podnaslov kod upravnog akta

razgraničenje- koji se problemi javljaju
problemi kod susjeda
vlasnik mora dio ostavljati na opcu uporabu svima. itd

što uređuje status lokalne i područne samouprave (zakon ili ustav)
zakon

nedostaci naknade štete
sto nije propisano ustavom

zao mi je sto nisam odgovorila detaljnije
p.s. iz cega ucis
 

DanijelaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala puno. :happy:
učim iz knjige
inače što se tiče ovih pitanja:

- izvori prava u eu i njihov položaj u odnosu prema drugim državama,
znam da je u drugoj glavi sli odgovor sam našla samo na nacionalno pravo država članica unije, inače zašto bi to pravo obuhvaćalo druge države koje nisu zemlje članice osim ako ih ne smatra međunarodnim ugovorom koji potpisuje sa Eu kao organizacijom, (nemam pojma ako mi možeš navesti gdje da gledam, sad već filozofiram)

-kako da usporedim institut pravomoćnosti i izvanredna pravna sredstva

- ta me pitanja pravomoćnosti neka malo muče kao npr i pitanje razlog zašto se o stvari o kojoj je doneseno pravomoćno rješenje ne može ponovno rješavati
čula sam nešto kao da nije dovoljno napisati da pravomoćnost učvršuje načelo zakonitosti, uspostavlja veću pravnu sigurnost i zaštičuje prava i interese stranaka.

-načelo individualizacije u odmjeravanju kazne u prekršajnom zakonu, da li je to nešto krivo.
 

DanijelaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prije bolonje:
1. definicija upravnog akta u zakonu
2.naputak (ko ga podjeljuje,vrste,.)
3.ovlasti suda kad odlucuje o zakonitosti rjesenja o izvlastenju (jel neko ovo znao? jel to ono- sud moze odbacit tuzbu, ponistiti akt ili odluciti o tuzbi-uvazivanjem ili odbijanjem!)
4.zastara kod prekrsajno pravnih sankcija
5.njemacka teorija javnog dobra
6.razlozi za odbijanje izdavanja putne isprave hrv. drzavljanima i razlozi za moguce odbijanje putnih isprava hr drzavlj.
7. odgovornost drzave za stetu prema ranije vazecim zakonima
8.izvrsavanje upravnih ugovora (prava i duznosti suugovaraca)
napisala je već chepka
 

zan1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi trebam točno sto treba od izvora dodatne literature za opće upravno pravo,, zakoni, koji u NN i član***
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ustav 1-20,70-116,125-140
ustavni z. o ustavnom sudu 35-38,55-58,62-64,75-77,81-82
zakon o sustavu državne uprave 1-35,62-64,82-95
zakon o lok. i podr. samoupravi 1-10,53-56,73-83:closed:
 

ANCI

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Možda netko ima odgovore na ova pitanja -
1. Pojam uprave kao izvršne djelatnosti?
2. Jezično određenje uprave?
3. Poteškoće koje se javljaju kod uprave u zakonodavstvu RH?
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prvo mislim da se uprava poistovjećuje s izvršnom djelatnošću jer joj je na prvom mjestu izvršavanje zakona.ali uprava nije izvršna djelatnost,već je mnogo širi pojam tak nešt to u knjizi imaš na početku skroz negdje a jezično određenje-valjda isto na početku
 

Ivy

Admin
sva pitanja koja si postavila su ti iz prve glave knjige
a najdraze pitanje mi joe to trece koje mi ne naravno bilo na pismenom
tu treba reci da uprava niej niti u jednom zakonu precizn definirana je postoji puno zakona koji se bave njezinom djelatnoscu
a i sama uprava obavlja mnoge poslove koji se ne mogu niti nabrojati
(primjer tamo u nekoj zemlji mislim da je rijec o velikoj britaniji ali nemoj me uzeti na rijec odlucili su popisati sve poslove koje obavlja uprava i stali su odnosno bolje je reci odustali su na brojceku 30 000 jer su shvatili da tom popisivanju nema kraja a u tom trenutku nisu stigli popisati ni pola poslova)

upravo iz tih razloga postoje oznake kao drugi upravni i strucni polovi te drugi upravni poslovi i slicno koji ne definiaju konkretno
i sada jos navedes samo neke zakone kao primjere
i to zakon o sustavu drzavne uprave
zatim zakon o lokalnoj i podrucnoj/regionalnoj samoupravi
zakon o ustanovama.

eh da a za ustav u knjizi pise da samo govori o upravi pa se slobodno posluzi i tom recenicom
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bok.
Jedno pitanje .za stari program u literaturu ulazi Zakon o lok.i podr.samoupravi?jer vidim da na zadnjem popisu literature koji je netko tu stavil ,toga nema.
Zakon o lokalnoj i područnoj (reg.) samoupravi spada u literaturu
i za bolonjce i za stari program (članci su navedeni u ranijim postovima).
Razlika je jedino u tome što bolonjci ne trebaju učiti Zakon o prekršajima.
 

TopGun13

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok.
Jedno pitanje .za stari program u literaturu ulazi Zakon o lok.i podr.samoupravi?jer vidim da na zadnjem popisu literature koji je netko tu stavil ,toga nema.
NE,taj zakon nije u literaturi za stari program.
 

ANCI

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
31. Izvori prava i pravna načela u eu i njihov poloŽaj u odnosu prema drugim drŽavama, kako pravo eu djeluje na nacionalno pravo drŽave članice? u ostvarivanju pravnih odnosa zajednice primjenjuju se dvije vrste pravnih pravila. • jedno su pravna pravila država članica čija primjena dolazi do izražaja u određenim slučajevima a drugo su pravna pravila što ih je donijela sama zajednica i koja čine posebno pravo zajednice i između tih dvaju vrsta pravnih vrela postoji niz oblika međuzavisnosti. Izvori prava zajednice su pisano pravo, običajno pravo, opća pravna načela i sudska praksa. Najveći broj pravnih načela a pogotovo onih na kojima se temelji djelovanje uprave ugradila je u pravo sudska praksa pa možemo reći da se upravno pravo europske zajednice razvija primarno putem sudske prakse. Ključnu početnu točku u tom smjeru predstavlja slučaj „ algera“ iz 1957. Godine . Tom prilikom je sud ustanovio svoju jedinstvenu metodu odlučivanja u pojedinačnim stvarima primjenom upravnog prava - kada u pravu zajednice ne postoji pravno uporište za donošenje sudske odluke, sud je dužan, s obzirom da ne smije odbiti donošenje odluke, u rješavanju slučaja primijeniti pravila utvrđena u zakonodavstvu, pravnoj literaturi i sudskoj praksi zemalja članica. • tako primjenjuje čitav niz općih načela upravnog prava – načelo zakonitosti uprave, načelo jednakosti, načelo razmjernosti, načelo saslušanja prije donošenja odluke i dr. što je imalo za posljedicu približavanje nacionalnih upravnih prava i njihovih načela i upravnog prava zajednice. Pravo zajednice na svoj način utječe i na razvoj nacionalnih pravnih sustava . To se posebno osjeća u pravu vb a nasuprot tome u francuskoj, za razliku od ostalih zemalja članica postoji mali interes za pravo zajednice i bilo kakav utjecaj na njeno nacionalno upravno pravo. Usklađenost međusobnih utjecaja pretpostavka je mogućnosti izgradnje zajedničkog europskog upravnog prava a to mora biti zasnovano na činjenici da ekonomska, znanstvena i tehnička pitanja koja uprava mora rješavati kao npr. U oblasti zaštite okoliša, ne poznaje nacionalne granice. Mislim da je ovo odgovor

Imam i ja par pitanja - 1. opća pitanja upravnog prava?, 2. pravno određenje državnog upravnog tijela?, 3. temeljna načela upravnog prava
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
rekla je asistentica da baš svi mogu izaći na taj kolokvij, i pitala ju je neka cura jel može i ona pošto je ona upisala pad druge (i odslušala je predavanja) i asistentica je rekla da može. ovako, prvi kolokvij: glava 1.-točke 1.-3.; glava 3.,4.,5.,8.,9. (iz njih sve točke)
drugi kolokvij:glava 1.-točke 4.-5.; glava 6.,7.,13.,14.,17.,21.,22. (sve točke)
što se tiče ustava i onih zakona što nam je šprajc rekao da moramo naučiti-ne moramo! rekla je da ništa ne moramo učiti od zakona samo knjigu trebamo, jer se u knjizi i nalaze neke stvari iz zakona koje su bitne, rekla je da ni jedno pitanje neće biti iz zakona ni na pismenom ni na usmenom, jedino oni koji su po starom programu moraju zakon o prekršajima. mislim da je to stvarno super i da su nam puno olakšali.
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
draga ljiljana meni je to rekao pred kolegicom, što se tiće negativnih bodova,i još joj je rekao da zbog plana izvlaštenja(gdje nije napisala)to joj je pojelo bodove.Ne znam što da ti kažem odi pa ga pitaj konkretno,:hebemu:profesore koliko utječe to što ne znam neka pitanja.Ili oni govore jednima jedno a drugima drugo.Samo znam da mi prijateljica ide na komisiju i želim joj i tebi puno sreče:xyxwave:
Znači na pitanje na koje ne odgovorimo ništa dobijemo neg bod???wooow!

Ja učim po knjizi i skripiti od šljokice,i skužila sam da fale glava 11. i glava 13.,te da su viška upravni spor i upravni postupak i prekršaji(to kako za koga),pa me zanima kako to nije nitko prije primjetio ili sam ja u velikoj zabludi???
 

dana7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
vidim da nitko nije napisao pitanja sa kolokvija, pa ak nekog zanima:
1.konkratni akti uprave izvan upravnog akta?
2.upravni ugovor-definicija i bitne karakteristike
3.odgovornost službene osobe za štetu nanesenu tij. drž. uprave
4.nadzor i zaštita javnog dobra
5.načelo samostalnosti kao jedno od načela za obavljanje poslova državne uprave
6.kada korisnik izvlaštenja stječe pravo na posjed izvlaštene nekretnine??

nije nas bilo puno i svi smo bili jedna grupa, a vremena 1h...čist dosta za razliku od drž.upr. i eupa
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks