AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

martex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima! Evo da se pohvalim, polozila sam danas upravno kod prof.Sprajca. :) :yay:
Moram priznati stvarno sam se iznenadila, ugodan je ispitivac, pomaze, i pita cisto osnove, nista u detalje.
Zaista jedan od ljepsih usmenih ispita koji ce mi ostati u sjecanju.

Ej!
Pitanja sa pismenog od 23.2.

pojam uprave u zakonodavstvu
kontrola nad upravom putem društvenog nadzora
načelo javnosti kod obavljanja poslova državne uprave
forma upravnog akta
povijesni razvoj načela zakonitosti (podvođenje uprave pod pravo) i objasni načelo zakonitosti u užem i širem smislu
zemljišno dobro
Tko ima pravo zahtjeva za ocjenu suglasnosti sa zakonom i ustavom
i iz prekršaja: koje posebne obveze može sud dodijeliti maloljetniku (7 ih je)

Ovaj put su pustali na usmeni sa 19 bodova. I dobijes test bez obzira na pad ili prolaz, tak da mozes odmah vidjet na koji nacin boduju.

Mene je pitao (kolko se trenutno mogu sjetit) objekt slobodne ocjene, dodaci upravnom aktu i sve o uvjetu, stjecanje drzavljanstva rođenjem na teritoriju RH, iz prekršaja ublažavanje kazne...i jos mislim nesto sitno, al se nemrem sjetit

Uglavnom, nije strasno. Dovoljno ti je da ucis iz skripte i iz zakona o prekšajima (prvih 77 članaka)

Sretno s ucenjem! :)
 

Anaconda

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo-opći dio

Ne znam dal su već bila al imam neka pitanja s usmenog kaj je pitao Šprajc:
-pojam uprave u zakonodavstvu
-tijela drž. uprave koja su (koja su središnja tijela)
-što rade uredi drž.uprave (ko je na načelu ureda drž.uprav.županije)
-tko vodi rad tijela drž uprave(pročelnik)
-tko ga postavlja
-što bi vi napravili da dođete u drž.upravu i da ste nezadovoljni radom(pritužba kome?)
-kako radi pučki pravobranitelj?(što može tražiti od uprave?što može ako nađe nepravilnost)
-pravomoćnost upravnog akta(koji su razlozi da upr.akt postane pravomoćan)
-izvanredni pravni lijekovi
-odnos Vlade i tijela drž. uprave
-kako upravni akt može biti negativan?
-odgovornost drž.uprave za štetu
-mjesto i vrijeme počinjenja prekršaja
-opća svrha prekršajnih sankcija
-kako nastaje upr-pravni odnos
-karakt.prava iz upr.-pravnog odnosa
-kako se ta prava mogu prenositi
(pod uvjetom da je predviđeno pr.normom)
-načela u Eu uniji
-pravno djelovanje upravnog akta -kako se naziva to djelovanje
(prema kome je posredno-prema adresatu i donosiocu)
-jel upravni akt obavezan(zašto je obvezujući-pravna norma)
-obustava od izvršenja-tko kod nas može obustaviti koji akt,posljedice
-izvori upr.prava koji su povezani s vladom

to su pitanja i čini mi se da su komplicirana, da malo previše traži, s obzirom da nismo pali s kruške nego smo ipak trebali proć ne tako lagan pismeni:rolleyes:
Pa Šprajc ak ovo čitaš, lakše malo, ipak nećemo bit pravnici ni odvjetnici nego neka potrčkala vaša
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Primjer:
Odluka fakultativnog vijeća kojom se oduzima magisterij osobi X.Y. zbog toga što je ona plagirala taj svoj magistarski rad.
Ovo je upravni akt.
Razlog:
1.konkretnost: odluka se odnosi na točno određenu osobi i na točno određenu situaciju.
2.autoritativnost - jednostranost: odluku donosi fakultativno vijeće koje je spada u javnu upravu (fakultet je javna ustanova) i ta odluka je donesena zbog ovlasti koju to tijelo ima na temelju pravne norme (ovlast je propisana pravnim pravilom i osobe na koje se odluke odnose nemaju drugog izbora nego poštovati ih) - to je izraz volje javne uprave.
3.pravno djelovanje(učinak) : ova odluka ima pravni učinak, tj. djeluje na pravni odnos između javne uprave i fizičke (ili pravne) osobe. Ovdje se ukida određ. pravni odnos, tj. X.Y. gubi status magistra (mislim da to ide tak nekak).
4.pravna vezanost: uprava smije raditi samo ono što joj je dodijeljeno u ovlast pravnom normom. Fakultativno vijeće ima pravni temelj za oduzimanje magisterija X.Y.-u ako je utvrdilo da je isti plagijat. Dakle, kada bi upravno tijelo oduzelo nekome titulu iz pukog hira, tj. bez ikakvog razloga zasnovanog na zakonu, djelovala bi nezakonito (ne bi postojao element pravne vezanosti). Čim jedan od ovih elemenata ne postoji u nekoj odluci, rješenju... ne radi se o upravnom aktu. :D

Primjer 2: (to smo radili na predavanju)
Gradsko poglavarstvo grada ZG donjelo je odluku o prodaju podružnice trgovačkog društva u vlasništvu grada na javnom natječaju.
E, sad, ovo nije upravni akt jer kad samo pročitaš primjer vidiš da se radi o prodaji nečega što je u vlasništvu određenog subjekta. Dakle, ovdje gradsko poglavarstvo, iako je upravno tijelo, nastupa kao pravna osoba koja "daje oglas u novine".
1. konkretnost: postoji - radi se o točno određenom trg. društvu.
2. autoritativnost: Ne postoji - nitko nije obavezan na ništa ovom odlukom; dakle, ovdje se uprava (poglavarstvo) ne nalazi u autoritativnom položaju, a drugi subjekti u subordiniranom (podređenom) položaju. Drugim riječima, 'ko bu htel, bu kupil taj udio, kaj ne". :D

on je nama na kraju predavanja rekao koji jesu, a koji nisu upravni akti od tri primjera koja nam je dao. a ovo sama zaključiš prema karakteristikama upravnog akta koje smo radili baš na tom predavanju, i ukratko nam je objasnio svaku od tih karakteristika.

meni isto puno pomaze to kaj pises pa ako imas koji dr primjer pliz napisi li netko drugi :worshippy:

evo oakja sada gledam te neke primjere i ne mogu douciti davanje punomoci znaci zakonskom zastupniku da ga zatupa u upravnom sporu jer je on sprijece dali je to UA ili?
sve mi se cini nece biti dobro
Gle, po onom svemu kaj je on nama pričao i kaj sam ja čitala o UA, a pročitala sam taj dio već...pa, evo sad ga čitam treći put.. Uglavnom, po meni to nije UA jer: tko daje tu punomoć? - pretpostavljam fizička osoba. (to je kao da ja dam punomoć svom odvjetniku -kojeg nemam ;)- da me zastupa u nekoj parnici). Prema onoj karakteristici UA-a Pravna vezanost (a i u 5.dijelu "Glave sedamnaeste" str.363.) - upravne akte donose tijela državne uprave koja imaju ovlast za njihovo donošenje (tj. uzima se širi pojam uprave - jer onda u to spadaju tijela drž.upr. + pravne osobe s javnim ovlastima) - tu ovlast imaju na temelju pravne norme, tak da davanje punomoći od strane fizičke osobe po svemu sudeći nije UA. Kaj ti misliš o tome? :face12:
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

evo oakja sada gledam te neke primjere i ne mogu douciti davanje punomoci znaci zakonskom zastupniku da ga zatupa u upravnom sporu jer je on sprijece dali je to UA ili?


Da se ja malo upletem,iako je taj ispit već odavno iza mene.Spominješ zakonskog zastupnika( z.z ima stranka koja nema poslovnu sposobnost i z.z postavlja se aktom nadležnog tijela ,svoju ovlast zastupanja crpi iz pravne norme.(ne treba mu nikakova punomoć) A punomoćnik je nešto sasvim deseto,crpi ovlast za zastupanje iz punomoći koju mu je dala stranka(naravno pod zakonskim uvjetima)Punomoć nije upravni akt.
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

UA donose tijela državne uprave,druga državna tijela te pravne osobe koje imaju javne ovlasti,kada u upravnim stvarima rješavaju o pravima obvezama i pravnim interesima fizičkih i pravnih osoba.Primjer . akt kojim je centar za socijalnu skrb na temelju pravomoćne sudske presude postavio zakonskog zastupnika poslovno nesposobnoj stranci bi bio upravni akt
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

Evo, ljudi stižem friško s kolokvija iz OUP-a. Vijesti i nisu tako loše, iako bi mogle bit bolje. Ak nekog zanima pitanja iz B grupe su bila:

1.karakteristike UA po Borkoviću (navedi i objasni).
2.pravo regresa od službene osobe (objasni i kako je to riješeno u RH).
3.načelo zakonitosti (što o tome piše u ustavnim i zakonskim odredbama).
4.provedbeni propisi - tko ih donosi i pod kojim uvjetima, koji su p.p. i kada stupaju na snagu?
5.upravni akt ili ne? (po zakonskoj definiciji upr. akta iz ZUS-a)
Pr.: odluka upravnog odbora košarkaškog kluba "X" kojom se osobi N.N. zabranjuje "sudjelovanje u tekmama" dok se na okonča stegovni postupak koji se vodi protiv njega jer je povrijedio odredbe statuta kluba. (skraćena verzija primjera)

Ak je netko bio među prvima koji su pisali, znači A grupa, nek slobodno napiše koja su pitanja bila.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

ljudi moji, i ja, kao i vi - ugodno iznenađena
i moram reć, stvarno mi je drago kaj nisam upala u prvu grupu, iako ni ta pitanja, vidim, nisu bila posebno teška.
stvarno, prof je bio skroz fer i korektan kaj se toga tiče, pogotovo kaj je dolazio do nekih ljudi i rekao im ako nisu dobro odgovorili, što je sasvim u redu (nije da nam je govorio odgovore, to bi bilo glupo).
ali zeznulo me ono pitanje o zakonitosti jer je tražio izričito ono kaj piše u ustavu o tome ( mislim da je mislio na ono pravo na žalbu i sudsku zaštitu) al se na ispitu nikako nisam toga mogla sjetit.
ma, nema veze. valjda će bit dosta i ono kaj sam napisala. :D
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

hello...
1. koncesionirana javna služba
2. greska u cilju i svrsi
3. ima li Ust. sud ovlast ocjenjivati ustanost/zakonitost zakona/propisa koji su prestali vaziti
4. inspekcijski nadzor
5. kontrola uprave od strane Sabora
6. upravni akt u teoriji
7. odnos pravomoćnosti i izvanrednih pravnih lijekova
8. pripremne radnje kod izvlastenja

evo, to su jučerašnja pitanja
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

baš sam pregledavala neka pitanja koja sam skupila iz OUP-a, pa imam par na koja ne znam odgovor, a pročitala sam cijelu knjigu (možda sam mi se prispavalo dok sam čitala taj dio).

1.ima li Ustavni sud ovlast ocjenjivati ustavnost/zakonitost zakona (propisa) koji su prestali važiti?
2.što građani mogu učiniti ako nisu zadovoljni radom državne uprave (pritužba kome)?

ak netko zna - pliiz nek napiše odg.
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

baš sam pregledavala neka pitanja koja sam skupila iz OUP-a, pa imam par na koja ne znam odgovor, a pročitala sam cijelu knjigu (možda sam mi se prispavalo dok sam čitala taj dio).

1.ima li Ustavni sud ovlast ocjenjivati ustavnost/zakonitost zakona (propisa) koji su prestali važiti?
2.što građani mogu učiniti ako nisu zadovoljni radom državne uprave (pritužba kome)?

ak netko zna - pliiz nek napiše odg.
odgovor na prvo pitanje ćes naći u Ust. zakonu o Ust. sudu, čl. 56.
odgovor na 2. pitanje je u knjizi, pod dijelom KOntrola nad upravom putem društvenog nadzora(prigovor i pritužba na rad TDU i na nepravilan odnos drž. službenika. pritužbe razmatra čelnik tijela na čiji se rad odnose pritužbe i mora u roku od 30 dana dati odgovor.
 

Ivy

Admin
Re: Upravno pravo - opći dio

konzultacije se odrzavaju na gornjem gradu
cim udjes u haustor u onom dvoristu dolje desno drufa ili treca vrata( vrata su staklena)

inace zanimalo bi me dali netko moze reci koja se tocno polavlja moraju uciti iz knjige

koliko ja znam
glava 1-9 sve
zatim 11 samo prva tocka
pa 13, 14
17
21,22

i jel ima kaj jos mislim ok zakoni
ali u knjizi kaj jos treba uciti
jer u onoj skripti u skriptarnici koju sam samo letimicno pogledala vidim da je i 15 glava sa drzavnim sluzbenicima pa ako netko zna tocno koji se dijelovi trebaju uciti nekaj javi sto prije
zahvaljujem
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
imam konkretan problem, iako mi je mozak već toliko ispran da ovo pitanje možda ispadne totalno blesavo, a rješenje toliko očito, ali evo:

ok, skužila sam strukturu tijela drž. uprave (ministarstva, drž.upr.organizacije, uredi drž.upr. u jedinicama područne samoupr.).
osim njih postoje i tijela jedinica lok. i podr.samoupr., te pravne osobe s javnim ovlastima (ustanove i tak).
kužim i to da,što se tiče lok.i podr. samoupr., postoje predstavnička tijela građana i tzv. izvršna tijela.
predstavnička su: općinsko i gradsko vijeće i žup.skupština, dok su izvršna: općinsko, gradsko i županijsko poglavarstvo na čelu s općinskim načelnikom, gradonačelnikom ili županom.
Pitanje: gdje je u svemu tome pročelnik županijskog ureda i sam županijski ured?
(pitam to jer se spominje u poglavlju o obustavi od izvršenja)

i još jedno pitanje: tko osniva Upravna tijela - odjele i službe (jed.lok.i podr.samoupr.). Znam da su im na čelu pročelnici i da njih postavlja poglavarstvo temeljem javnog natječaja, pa sam kontala da to znači da ih poglavarstvo i ustrojava ili?? :misli:

eh,da!
eto mene pametne, sjetila se ja još jedne dileme, trileme il' kaj je već...

u poglavljima (a posebno u onom o osnivanju političkih stranaka) često se spominje ministarstvo nadležno za poslove uprave (min.nadležno za poslove uprave odlučuje o ovome i onome, min.nadležno za poslove uprave donosi odluku kojom...bla,bla...).
Koje je to ministrastvo????
Il sam je toliko blesava da ne kužim il' tu nekaj ne štima.
Jel oni to možda misle na Središnji državni ured za upravu?

imam feeling da će ljudi pucat od smijeha kad pročitaju ove moje bisere, ali... :redface: ne znam, ljudi (a tko prizna pola mu se prašta!)

pita zakone, pita ustav(obavezno) -stvari tipa: kaj piše u ustavu o državljanstvu.
 

Nikolina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Ne sječam se svih pa me nadopunite!

Pitanja sa ispita 9.7.2007
1. Nadzor vlade nad upravom
2.Izvršenje upravnog ugovora i prava i dužnosti suugovarača
3. Praksa državnih organa kao izvor Upravnog prava
4.Posebni slučajevi odgovornosti za štetu građanima
5.Postupak za izdavanje putnih isprava
6.Upravni akti doneseni po službenoj dužnosti i na zahtjev stranke
7.Vodno dobro

8 PItanje je bilo nešto o sadržaju sankcija kod prekršaja,ali ne znam točno


Nadam se da nisam fulala pitanja,jer nisam učila pa ih nisam možda točno popamtila.Slobodno me ispravite !!
 

Ivy

Admin
da po starom trebas citi prekrsaje a po bolonji ne trebas

ovako imam direktno pitanje nije mi nikako jasna jedna stvar pa molim dobru dusicu da mi razjasni

ovako
kod upravnog akta tocnije vrste UA jos preciznije UA donesen po sluzbenoj duznosti i na prijedlog stranke

sada kada znate gdje sam zapela
pitanje
kada je donesen ua za koji je bitan elemenat bio prijedlog stranke a taj prijedlog nije postojao onda je taj akt nistav
i to sa dva stajalista
1 nedostatak cini akt oborivim
2. nedostatak cini akt nistavim

koja je razlika?
ja nikako da povezem nazalost
unaprijed zahvaljujem
 

Miklja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

pobojan-onaj koji proizvodi pravne učinke ali se može iz propisom predviđenih razloga poništiti
Akt koji se poništava ne proizvodi pravne učinke.
Poništavanje djeluje ex tunc, od trenutka donošenja akta.

Ti se vjerovatno mislila na ukidanje koje djeluje ex nunc, znači od trenutka donošenja akta.

Što se tiče upravnog akta na prijedlog stranke, stvar je u našem zakonodavstvu uređena u članku 126. i 267 st. 4 ZUPa.

"U stvarima u kojima po zakonu ili po prirodi stvari za pokretanje i vođenje upravnog postupka potreban zahtjev stranke nadležni organ može pokrenuti i voditi postupak samo ako postoji takav zahtjev.
U članku 267. ovaj razlog je taksativno naveden kao razlog ništavnosti upravnog akta.
---------------------------------------------------------------------------------------

Učim postupak na poslu ;)
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

ili nitko ne zna kao se zove pravno djelovanje upravnog akta ili me svi uredno ignorirate smrc
koliko se ja sjećam, ne postoji nikakav poseban naziv..
pravno djelovanje upravnog akta odnosi ti se na učinke
koje on proizvodi..

dakle, ili potvrđuje neki već postojeći odnos
ili zasniva, mijenja i ukida određeni pravni odnos..
(ak nisam nekaj fulala, al mislim da tako piše u knjizi,
u poglavlju o karakteristikama upravnog akta, čak se
možda i sjećam stranice, negdje oko 357. il poslije).

kaj ti je netko dao pitanja iz oup-a ili..???
 

Miklja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

pa imas tu pitanja neka iz oup u skriptarnici i tamo se nekoliko puta spomilje bas pitanje naziv pravnog djelovanja upravnog akta i sada si sve mislim da to nije rekao na predavanju a nikada se ne zna
Jedini pojam, koji mi pada na pamet, umjesto pravnog djelovanja je oživotvorenje dispozitiva upravnog akta.

Vjerovatno je pitanje pogrešno napisano i mislilo se na pravno djelovanje upravnog akta.
 

Ivy

Admin
mogu probati s tim ozivotvorenjem dispozitiva ua jer mi se cini najblize stvarnosti
i ja sam mislila da je krivo napisano pitanje ali kada sam pogledala detaljnije vidjela sam da je na vise mjesta postavljeno isto pitanje
mislim da si mi barem malcice pomogao pa zahvaljujem;)

03.09.2007.
1.Objasni problem pravne prirode koncesija
2.Objasni objekt slobodne ocjene
3.Znacenje podzakonskih opcenormativnih akata za upravu
4.Drzavljanstvo i narodnost po Ustavu RH
5.Objasni Fransusku javnu domenu
6.Izvrsavanje UA prema trecim osobama i putem prinude
7.
8.Odustanak o prijedloga za izvalsenje i ponistavanje ili mijenjanje konacnog rjesenja o izvlastenja i ponistavanje pravomocnog rjesenja o izvlastenju

rezultati su u petak u podne na gornjem gradu
komisija u cetvrtak
sretno ljudi
ja nema sanse proci ali mozda je vama bilo bolje
vidimo se 17:redface:
 

Ivy

Admin
sada kada ovako malo gledam pitanja shvatila sam da je pravni problem koncesije taj sto mora zadovoljiti dva oprecna zahtjeva
1.jedan javne vlasti koji se zadovoljava u zelji da se sto vise odnosa iz koncesije utvrdjuje aktom o koncesiji jer je to oblik autoritativnog odlucivanja u formi upravnog akta koji je jednostran
2.a drugo je teznja koncesionara da se odnosi iz koncesije u najvecoj mjeri uredjuju ugovorom

sada ja mislim da je to to ali mozda i nije ali ako nije to onda nema kaj drugo biti barem po mojem joj kako je to jednostavno jos samo da sam to napisala na testu:eek:)

pitanja u 6 mj
1. koncesionirana javna služba
2. greska u cilju i svrsi
3. ima li Ust. sud ovlast ocjenjivati ustanost/zakonitost zakona/propisa koji su prestali vaziti
4. inspekcijski nadzor
5. kontrola uprave od strane Sabora
6. upravni akt u teoriji
7. odnos pravomoćnosti i izvanrednih pravnih lijekova
8. pripremne radnje kod izvlastenja

inace mozes i sama pogledati samo se malo vrati po stranicama;)
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks