AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

Nela24

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Pitanja sa pismenog 28.11.2007.Prije bolonje
Nadležnost Ustavnog suda
Uzakonjenje prava državljanstva u RH
Tko i kojim aktima propisuje prekršaje
Odgovornost Eu i njezinih institucija za štetu
Obustava od primjene POA i navedi dva primjera iz RH
Šuma i šumsko zemljište
Iscrpno objasni načelo samostalnosti
Upravni akti prema službenoj dužnosti iprema prijedlogu stranke
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

pitanja sadanasnjeg roka :
nacelo zakonitosti uprave u rh, ustavne norme povezane s tim
javna sluzba - pojam i karakteristike
kontrola uprave od strane državnog odvjetnistva i posebne upravne kontrole
odnos građanskog i upravnog prava
pravomoćnost - apsolutna i relativna
greske u EU i tijela - tako nesto
- nemogu se dalje sjetiti... neka netko uskoči...
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

pitanja sadanasnjeg roka :
nacelo zakonitosti uprave u rh, ustavne norme povezane s tim
javna sluzba - pojam i karakteristike
kontrola uprave od strane državnog odvjetnistva i posebne upravne kontrole
odnos građanskog i upravnog prava
pravomoćnost - apsolutna i relativna
greske u EU i tijela - tako nesto
- nemogu se dalje sjetiti... neka netko uskoči...
nije bila javna služba, nego upravni ugovori i karakteristike, iscrpno objasnit.

*Odgovornost za štetu u EU, kako odgovara....to je ono pod nadležnosti poglavlje(bar mislim)
*kada jed lok.i podr.samouprave moraju a kada mogu ustrojavati jedinstvene upravne odjele(čl 53, st. 2)(ZOLPS)
*Evidentiranje državljanstva, a)hr. drž. bez prebivališta i b)hrv.drž. rođeni u RH?
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

nije bila javna služba, nego upravni ugovori i karakteristike, iscrpno objasnit.

*Odgovornost za štetu u EU, kako odgovara....to je ono pod nadležnosti poglavlje(bar mislim)
str. 136.
zadnji odlomak..

..da sam barem to znala danas oko 2 popodne..
:(
 

Luna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Već vjerojatno svi znate ali za one koji ne znaju na stranici katedre za upravno pravo piše da se od siječnja 2008. (točnije 23.01.2008) primjenjuje izmenjeni zakon o prekršajima 107/07.:)
 

Ivy

Admin
Re: Upravno pravo - opći dio

ovako i ja sam bila na ispitu i nije me copio smijeh kada je procitao pitanja jer sam taj rad imala prosli put i sada mi bas i nije bilo svejedno
onako, ali ne mogu vjerovati da cu to sada napisati ali, idemo dalje:puke:

tako blizu a tako daleko ali svejedno tu je i prvi mjesec
ne brinite tada ce biti jos lakse ovim tempom nas profesor bi mogao pitati i fus note
nekako mi je postao ovaj ispit bas drag i uopce mi ne smeta ovaj pad
bas sam sretna radi njega
istina morala sam odvuci kolegicu vec gore navedenau na mali ness
mali ness
pitam se ja dal to uopce postoji ali nije bitno
glavno da se pjeni

nadalje ako ce se netko sve ovo i ctati samo mogu napisati jedan zanimljiv odgovor a to je jedino sto nije jasno u definiciji upravnog akta prema zakonu o upravnim sporovima clanak 6 stavak 2
a prvi takav zakon u nas je donesen 1977g
vrlo jednostavno pitanje
sto je upravna stvar

e pa sada ide jedan banalan odgovor a taj je
upravna stvar je ona stvar o kojoj odlucuju tijela drzavne uprave koja je u njihovoj nadleznosti
i jos bizarnije
upravna star je star o kojoj se odlucuje u postupku na kraju kojeg se donosi upravni ak


vjerujet ja sam to saznala na najgori moguci naci
ne pitajte koji
pozdrav svima
i uistinu onaj koji danas prodje pismeni mislim da je usitinu zasluzio i nadam se da Sprajcu nece pasti na pamet da ga rusi na usmenom jer bi to bilo uistinu previse pa cak i od njega
a to je profesor kojeg i vise nego postujem


rezultati su u cirilometodskoj na gornjem gradu tamo gdje si isla na nauku ili na financiranje
a njegov ured kabineti odaje kako god zelis je cim udjes u prolaz, pa u dvoriste odmah desno ima dvije mislim stepenice ispred ulaza i staklena vrata
nemres fulati a i u drugu ruku biti ce tamo puno nadobudnih studenata koji ce cekati rezultate pa slobodno pitaj i njih
a mozda bas mene pitas
hahah
koji paradoksLOL
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Kolegice Ivy niste sretni nego si pukla ko i ja više s ovim ispitom, neznam šta da ti kažem, da ti želim da padneš i sl. put pa da budeš još sretnija...:confused:
Znam da misliš kako nisi dovoljno naučila i da ćete ovo primorati da se primiš knjige još intenzivnije i da si zato sretna, kao prof. Šprajc ima pedagoški učinak svojim načinom postavljanja pitanja na pismenom dijelu ispita da studente natjera da uče i nauče, hm....

Ja se s tim ne slažem, malo pomnije prouči pitanja pa će ti biti jasnije, moje mišljenje je da prof demotivira studente za učenje ovog predmeta, postavljajući pitanja apsolutne i relativne pravomoćnosti kao podjele koja se zanemaruje u teoriji i knjizi je spomenuta na samom kraju, odgovornost EU za štetu, isto tako spomenuta u knjizi kao primjer iz EU(da naglasim da je čitavo poglavlje vezano za RH) EU je komparacija koja se povlači po čitavoj knjizi čisto radi usporedbe.Mogla bi još naglasiti da na ovom studiju imamo i posebne predmete koji se tiče EU(isto tako i lokalnu samoupravu ali on si dopusti pa nam bubne pitanje iz čl. 53, 2 stavak); iz čitavog poglavlja iz Javnog dobra mi moramo znati kako se šuma definira i luka:eek:):eek:):eek:) svi oni koji su učili ovaj predmet znaju na šta mislim da sad ne idem u širinu poglavlja, tj šta bi se sve moglo staviti kao normalno pitanje.....
Jezično određenje pojma uprave, od svih mogućih pitanja iz tog poglavlja od pita JEZIČNO ODREĐENJE:eek:) da ne spominjem teoriju upravnog akta, podzakonjenje hrvatskog državljanstva i povijest odgovornosti za štetu....eto toliko...po svemu sudeći možete zaključiti da ja nisam sretna ovim padom kao kolegica;-)(nisam još službeno pala imam možda koji postotak šanse nekim čudom se provuč iz ove noćne more)
 

bob rock

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

ja sam pocela ucit to cudo i tek sam na pocetku naravno :redface:, ucim za kolokvij, i sad gledam :eek:) koliko usporedbi s drugim zemljama...:confused:
pa ne moramo valjda znat kak je nest u kini, spanjolskoj, kanadi i tak to...:confused:
joj, vec vidim da ce to biti "krepat cu padajuci br. 2" - br. 1 je bila nauka :confused:
to se rijetko zalomi....ali to ti nije najgore.....definicije cesti, vodnog dobra tj rijeka, jezera i sl,šuma,luka,EKP, arondacije,komosacije i sličnih bedastoća te čeka ne brini.....ako ikako možeš to riješiti preko kolokvija, to i uradi...olakšaćeš sebi život....


tek naknadno pročitao ove gore postove i vidim da su kolegice sve to spomenule......pa nisam baš morao i ja još da zapaprim
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Ej Talya jako bi mi pomoglo ak si na forumu da mi kažeš šta te pito na usmenom i kak je bilo, jel ugodna atmosfera na ispitu? Ja sam po starom programu pa u srijedu imam rezultate, pa da se pripremim ako kojim čudom prođem.
Hvala na čestitkama!!
Pripremajte se jel se kod njega nikad nezna, sve zavisi i kako su drugi napisali. Atmosfera, hm...kao opuštena, kad nešto znaš kaže ti da si štreberica i tako...;) ne pita teško, vrste konst. akata, u nadležnosti kojih sudova se rješavaju odgovornosti za štetu koju počini država, ustavna tužba,izvori upravnog prava,ekscepcija ilegalnosti,razlika deklaratornih i konst. akata, šta Borković misli o tim razlikama8), i inače moramo znat šta Borković misli o bilo čemu:p, kolektivni ugovori, zakoni koji postoje i kako se donose,redovita i izv naturalizacija, tko odgovara za štetu i kako, ko ima pravo na odštetni zahtjev za štetu koju počini država, voli pitat ovlasti ustavnog suda, ko ima pravo podnijeti Ustavnom sudu zahtjev za zaštitu zakonitosti, šutnja administracije....itd
 

nixx

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi! dal je možda netko bio na komisiji iz upravnog? evo ja baš planiram ići u 1.mjesecu pa me zanima kak je to? cula sam da je kod pismenog bitno da se sve napiše jako opširno i od riječi do riječi da bi se prošlo, dosada sam na svakom ispitu uvijek imala do 18 bodova, a sad ta komisija...uf!
Na komisiji (ako prođeš pismeno) pita nešto lakša pitanja na usmenom....evo ako ti to može bit neka utjeha........

bok ljudi, trebala bi jednu informaciju u vezi s potpisima iz upravnog? jel on stvarno provodi politiku da ne možemo dobiti potpis ako nismo bili više puta. Ja nisam bila oko 8 puta. hoću li imati probleme s tim?:confused:
Provodi "politiku" da vodi evidenciju o tome tko pohađa predavanja na način da mu se studenti svaki put potpisuju na papir! Ako si izostala osam puta mislim da bi mogla imat problema oko potpisa, tako da ti je moj savjet da pohađaš ta predavanja.
 

Nela24

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Hi.
jel može netko napisat koja je potpuna literatura za stari pogram?

please, need help :(
upravno pravo - Ivo Borkovic, 2002
od I. do IX glave sve
XI. glava samo prvi dio
zatim XIII, XIV, XVII,XXI, XXII sve

uz knjigu treba znati
Ustav: čl. 1-20, 70-116, 125-140.
Ustavni zakon o ust. sudu: čl. 35-38, 55-58, 62-64, 75-77, 81-82.
Zakon o sustavu državne uprave: 1-35, 62-66, 82-95.
Zakona o lok. i podr. (reg.) samoupravi trebaš znati čl. 1-10, 53-56, 73-83.
ZAKON O PREKRŠAJIMA PRVIH 77 članaka
 

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi! dal je možda netko bio na komisiji iz upravnog? evo ja baš planiram ići u 1.mjesecu pa me zanima kak je to? cula sam da je kod pismenog bitno da se sve napiše jako opširno i od riječi do riječi da bi se prošlo, dosada sam na svakom ispitu uvijek imala do 18 bodova, a sad ta komisija...uf!

evo odgovora na tvoje pitanje, ja sam položila upravno na dekandskom roku i to na komisiji, s tim da su mi na prvoj komisiji vratili prijavnicu, treba dobro riješiti pismeni ( ja imala solidnih 22 boda reče meni šikić), a usmeni ništa strašno, naravno moraš znati, ali ako si prošao pismeni, kvragu pa nisi idiot da ne prođeš usmeni. Mene je ispitivao šikić i bio je super, on jako voli ispitivati diskrecijsku ocjenu i sve vezanu za nju, državljanstvo, prekršaje uopće nije pitao, pitao me 3 pitanja i to je bilo to, i pomaže ti i ne bude te srušio, dapače pomaže ti i doslovno izvlači odgovore iz tebe, jedna cura kaj je bila sa mnom iz nje je svaki odgovor izvukao i prošla je tak da bez panike, riješiti dobro pismeni, a usmeni lako. U biti svi prođu a ti kaj su pali čula sam da stvarno ništa nisu znali, a i prof. šprajc je izuzetno korektan.

Nadovezat ću se na redone, ti prokletih 18, 19 ili 20 bodova je stvarno teško zaraditi i stvarno boduju ovisno o njihovoj volji, nekad treba 18 a nekad 20 tako da se nikad ne zna. Jedan savjet pišite odgovore na sva pitanja, jer i za jednu rečenicu dobije se bod pa se može nakupiti za prolaz, nemojte ostavljati prazno, ako na pitanje i nešto znate napisati, pišite. Mene je to upravno ubilo i već sam mislila da ga nikad neću proći, pa mi se bila konačno osmjehnula sreća s pitanjima na pismenom i eto dvojkica veselo se smiješi u indexu. Ispit je oduran, dosadan i naporan i najgore kaj nikad ne znaš kaj budu stavili za pitanja tako da se sve mora naučiti doslovno. Ako je netko zainteresiran imam dosta pitanja kaj su se pojavljivala, može pomoći za ponavljanje.

Ja bi bila jako jako zainteresirana za ta pitanja...pa javi kako mi ih možeš poslat...ili ovdje napisat ako ih nema jako puno.....
Unaprijed zahvaljujem!!
napisati ću ih tako dsisvima koriste, ako se još sjetim napisat ću:

- luka kao vodno dobro
- pravni položaj stranaca prema Ustavu RH
- detaljno objasni upravne ugovore
- zakoni kao pravno vrelo
- vremenski odnos između konačnosti i pravomoćnosti
- suradnja građana s upravom
- zaštitne mjere i mjere upozorenja
- zabluda o protupravnosti
- oduzimanje imovinske koristi
- problem pravne prirode koncesije
- francuska teorija javnog dobra
- kada ustavni sud može poništiti općenormativne akte
- izvršavanja akata preko trećih osoba i prinudom
- razlika između državljanstva i nacionalnosti
- slobodna ili diskrecijska ocjena
- ublažavanje kazne
- načelo samostalnosti i zakonitosti
- načelo javnosti i efikasnosti
- forma upravnog akta
- izvanredna pravna sredstva i institut pravomoćnosti
- temeljni upis kod matice vjenčanih
- osobna iskaznica
- kada će se odbiti zahtjev za izdavanje putnih isprava i viza
- vodno dobro i kojim je propisima regulirano
- zemljišno dobro
- gospodarski pojas i epikontinentalni pojas
- pojam uprave u zakonodavstvu
- izvršavanje upravnih ugovora i osnovna dužnost suugovarača
-
 

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Opet ja sa svojim savjetima, i opet se nadovezujem na redone točno nekad je dovoljna samo jedna rečenica, pažljivo pročitati pitanje i u pitanju skužite jel treba esej ili jedna rečenica. Možda sam već dosadna ali sjetila se još nekih pitanja pa šaljem svakako će dobro doći:

- tko može podnijeti zahtjev za ocjenu suglasnosti propisa s ustavom...
- odgovornost službene osobe za štetu nanesenu tijelu državne uprave
- posebne obveze
- ograničenja u propisivanju sadržaja prekršajnih sankcija i njihovoj primjeni
-vrste mjera upozorenja
-zabrana upravljanja motornim vozilom
-ublažavanje kazne
- obustava prekršajnog postupka zbog izvršenja obveze
- pojam upravnog akta u teoriji
- upravni akti doneseni prema službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke
- pojam uprave kao izvršne djelatnosti

pitanja...

upravni nadzor, inspekcijski nadzor, kontrola putem društvenog nadzora, putem predstavničkog tijela, posebni slučajevi naknade štete,međunarodni ugovori, praksa državnih tijela, koncesionirana javna služba,
 

Luna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Što se tiče sad izmjenjenog zakona o prekršajima,Šprajc je rekao da na roku u 1 mj. neće tražiti da to znamo,ali na svim daljnjim rokovima hoće,i još nešto,njemu je važnije da napišete 1 kvalitetnu rečenicu nego da se raspišete,a bitno ne napišete.Dobro je to što možete pisati svojim riječima,nije cjepidlaka,ako vidi da ste skužili gradivo.
Ne bi htjela biti pesimistična ali ja se ne bi baš oslanjala na "Šprajc je rekao da na roku u 1 mj. neće tražiti da to znamo"[/COLOR], jer sam bila kod njega na usmenom i rekao je da se sve izmjene svih zakona koji nam trebaju za ovaj predmet, uključujući i prekršajni zakon primjenjuju već s prvim rokom u 1.mj., pa da se ne zeznete!

Šprajc je isto tako rekao da seminaristi imaju neke blage privilegije na ispitu i znate kaj - never happend!:supak:

pitanja s usmenog:
- TKO može podnjeti zahtjev za ocjenu suglasn..... (ustavni zakon o ust.sudu)
- ekscepcija ilegalnosti
- konkeretni akti uprave (obješnjenja i savjetovanja, uvjerenja, potvrde) - zašto to nisu UPRAVNI akti i kakvo stajalište o tome ima Borković - koji element nastaje?
- prema kome djeluju upr. akti, kakvi su ti akti (posredni, neposredni)
- koji konstitutivni akt djeluje prema svima i daj primjer
- postupak promjene osobnog imena. kome neće biti odobrena promjena?
- koje KARAKTERISTIKE proizlaze iz upr.prav. odnosa
- koliko ima faza izvlaštenja i koje su, kako je kod nas riješena naknada?
- kako se utvrđuje tržišna vrijednost nekretnine?
- sudska zaštita u upr. postupku, pred kojim sudom i kako teče postupak, rok za tužbu, tko odlučuje, da li je obvezna usmena rasprava - kad nije obvezna?
- upravljanje javnim dobrom, tko upravlja?
- posebni slučajevi naknade štete prema z. o sustavu drž. upr., tko odlučuje i kojim aktom
- koji je nedostatak odgovornosti za štetu!!!!
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

ej ljudi ja nikako ne mogu naći zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi, išla sam na stranicu od NN-a ali kakvu god kombinaciju napišem za taj zakon ništa mi se ne otvara, gdje da ga nađem?help
Evo, ja sam sada provjerila i našla..
Upiši: Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
i trebalo bi ti se izlistati..

Problem je NN-a što pretraživač ne
prepoznaje deklinaciju i nikakve druge kombinacije,
osim one koja je u samom nazivu propisa.

Ispod same tražilice su ti navedene upute za
pretraživanje..
;)

P.S.
Potraži si još i
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i
područnoj (regionalnoj) samoupravi
iz 2005.
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravno pravo - opći dio

Počela sam učiti za kolokvij i sad čitam knjigu koja je puna citata, tj. svaka druga rečenica je tipa "smatra Krebek, Žgirović-Potočki..." i da ne nabrajam sve, uglavnom ima puno teorija od raznoraznih ljudi, e sad mene zanima jel za ispit bitno znati teoriju javne uprave po Whiteu, Simonu, Donneru i ostaloj škvadri od koje me glava boli. Zdravi razum mi govori da to ne trebamo učiti i da nas nitko neće pitati "a kaj Gladen misli o javnoj upravi". Vi iskusniji ispravite me ako griješim, al ja se iskreno nadam da ne. To me podsjeća malo na politologiju.
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravno pravo - opći dio

koliko minimalno potpisa moram imati da dobijem potpis u indeks?
za potpis u indeks moras imati najmanje osam potpisa, bas je danas rekao da nece dati potpis nikome tko nije bio bar na osam predavanja, mada vjerujem da ce se smilovati.

KOLOKVIJ IZ OPCEG UPRAVNOG PRAVA odrzat ce se 30.01.2008. u 16:30h, na gornjem gradu (cirilometodska) u dvorani 4!!!
LITERATURA ZA KOLOKVIJ: knjiga (ona borkoviceva)- glava 1. (točke od 1.-4.); glava 3.; glava4.; glava 5.; glava 8.; i glava 9. (sve točke)
Zakon o sustavu drzavne uprave- prvih osamnaest članaka
Ustav RH- članci: 3.,5.,6.,18.,19.,116.,128.
kolokviju mogu pristupiti oni koji imaju najmanje 12 od 15 potpisa.
nadam se da ce ovo nekome pomoci. 8)
 

Ivy

Admin
Re: Upravno pravo - opći dio

pitanje s pismenog opce upravno pravo 16.01.2008.

1. iscrpno - institut odgovornosti za stetu u eu
2. iscrpno-
a) nacelo kontinuiteta
b) nacelo zakonitosti
c) nacelo duznosti pruzanja usluga kod ustanova
3. nabroji sve primjere kod stjecanja hvr drzavljanstva prirodjenjem po povoljnijim uvjetima
4. iscrpno- institut ustavne tuzbe
5. dostupnost dodataka u UA
6. razgranicenje javnog dobra- pojam i problemi koji nastaju
7. usporediti izvanredna pravna sredstva i institut prvomocnosti
8. ....


ne mogu se sjetiti ali znam da je iz zakona o lokalnoj i podrucnoj samoupravi
pogadjate nisam na to odgovorila
dobro ste pogodili;)

sada koliko se sjecam stari program

1.problem pravne prirode koncesije
2. izvrsavanje i prava i duznosti suugovaraca kod upravnih ugovora
3. razgranicenje javnog dobra- pojam i problemi koji nastaju
4. odgovornost drzave za stetu
5. komasacija pojam i tko ulazi u odnos
6.
7.
8.
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks