AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

Ro mama

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima,
kao jedna od sigurno starijih studenata na ovom faksu želim vas savjetovati. Naime, Nauku o javnoj upravi prošla sam od 3-eg puta (uz brdo odustajanja zbog straha od teškog ispita). Treba sjesti, naučiti (najbolje napamet) i dobro se raspisati na testu. Uvjeravam vas da sam na prvom pismenom znala isto kao i na trećem, stvar je sreće glede pitanja i naravno kome test padne pod ruke.Nisam mogla vjerovati kada sam od pet imene ugledala svoje na popisu za usmeni. Na usmenom je bilo ok (prof. Musa), imala sam opet sreće, cura koja je odgovarala sa mnom dobila je (za mene)teža pitanja. Prošle smo obje. Zato dragi moji samo naprijed, i ne odustaje! Rezultat ne može izostati - prije ili kasnije!
 

Ivy

Admin
kolegice posegnite za rijecnikom stranih rijeci

vidjeti cete kako ce bit jasnije kada shvatite sta znaci rijec koju ne razumijete i uskoro ce cijela recenica dobiti smisao

treba vremena ali upravo tako je poznati i priznati kolega polozio...
 

maya_21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da bi shvatio sto u knjizi pise trebaju ti biljeske s predavanja,ili od nekog ko je bio vrijedan
i iso redovito na predavanja,rijecnik je isto odlicna ideja,uglavnom sve to paralelno nekako
primjeniti.........:)Ja predlazem da se medusobno malo podsjetimo na neke cake prije ispita,
evo dakle pocinjem.....meni podcrtano:
NE MIJESAJ POJMOVE:
1.organizacija i institucija
2.javni namjestenik i javni sluzbenik
3.javno poduzece i javna ustanova
4.JAVNE POVELJE NISU ZAKONI,nemaju pravno obvezjuci karakter!!
 

Ivy

Admin
to definitivno pise na ranijim stranicama
ali eto kako mi se ne da uciti napisati cu ponovo

ispit ima 5 pitanja a i b
sto iznosi 10 pitanja
piseni ispit traje 30 minuta
svako pitanje nosi 2 boda
za prolaz je potrebno 8 bodova


jel to sve ili te zanima jos stogod?
 

ani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
što se tiče razvoja građana kroz povijest- brijem da je to-podanici,građani,korisnici i potrošaći. to ti je u nastavnim materijalima- cjelina II. tam ti je sve opisano.
-javni odnosi su ti isto u toj drugoj knjizi-cjelina II
i parlamentarni sustav je tamo, a za ovo dvoje ne znam...
 

martina80

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
komercijalni i nekomercijalni poslovi su ti u novoj knjizi-javne povelje
javni odnosi su ti također u novoj knjizi
zapravo,uči za usmeni samo iz nove knjige i proći ćeš!
 

inesszg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
organizacijska kultura
29.kojih je 6 tipova organiz,kulture,vrijednosti i razvrstaj ih po pripadajucim
skupinama
30.organizacijske okline i problemi
31.koja su 3 podrucja okoline upravnih organiz. NAJNOVIJI problem u odnosu uprave 'prema gradanima
AJme ljudi trebam pomoc s ovim pitanjima pa ak neko zna bila bi jako zahvalna..sutra imam ispit..ajmeeeeeeeeeeeeee
 

lector

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo par kojih sam uspio zapamtiti:
-interesne i tehničke norme, zašto vrijede
-odlučivanje građana
-kako sve veća povezanost utječe na razvoj uprave
-odvajanje funkcija, par primjera rješavanja sukoba nadležnosti
-najmanji djelovi organizacije objasniti
-strukturalne promjene javnim menadžmentom
-formalna i neformalna organ. struktura
 

inesszg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja jučer bila na nauci.evo nekih pitanja koje sam uspjela zapamtit.
1.vertikalna diferencijacija
2.tendecija prema profesionalizaciji (plaćanje službenika)
3.planiranje, vrste, planiranje programa
4.nadzor, vrste nadzora, pokazatelji kvalitete nadzora
5.javne povelje i stvarno se više nemrem sjetiti kaj je bilo - to je B GRUPA
ja nisam stigla napisat u pol sata.prekratko je s obzirom koliko pitanja i koliko se treba pisat.užas!
Ak netko zna u kolko su sati rezultati u petak nek javi jer ja sam skroz zaboravila pogledat.thx!
 

heartburn

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja jučer bila na nauci.evo nekih pitanja koje sam uspjela zapamtit.
1.vertikalna diferencijacija
2.tendecija prema profesionalizaciji (plaćanje službenika)
3.planiranje, vrste, planiranje programa
4.nadzor, vrste nadzora, pokazatelji kvalitete nadzora
5.javne povelje i stvarno se više nemrem sjetiti kaj je bilo - to je B GRUPA
ja nisam stigla napisat u pol sata.prekratko je s obzirom koliko pitanja i koliko se treba pisat.užas!
Ak netko zna u kolko su sati rezultati u petak nek javi jer ja sam skroz zaboravila pogledat.thx!
nisu bile vrste nadzora, nego kako se nadzor mjenjao kroz vrijeme
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
u B grupi 5 b pitanje je bilo Komercijalne i nekomercijalne javne službe, 5a Javne povelje objasni i koji im je cilj, pitanje je još bilo i navedi i objasni razlog prijelaza djelatnosti u industrijskom i urbanom društvu u javni sektor, odnos uprave i vlasti- nabroji,u a grupi vidim da nije navedeno upravljanje, a i to pitanje su imali
 

BASIC55

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kolektivnost,definicija organizacijskih sredstava i funkcionalnih, decentralizacija definicija, teritorijalna, stvarna, građani i uprava-uloge, tendencije, birokracija, birokratska vlast, profesionalizam
 

heartburn

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam prošla nauku iz 6. puta. bila sam kod pavića i njemu je stvarno bitno da se priča samo da ne šutiš.al nekad zna i konkretno pitat al nikakve detalje već samo kaže neko poglavlje iz knjiga i samo brbljaš to. odo ja ne 2. godinu.
 

chuchi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ufff. danas opet idem na kozultacije kod Tijane. da me malo ispita. :D
već me sada frka hvata.
ali eto, ako niste znali, možete ići na konzultacije, pa vas tamo malo ispita, ili možete tražiti i pisati probni pismeni.

ali moram napomenuti da to nije za ocjenu koja se upisuje u index (!) jer je bilo ljudi koji su me nakon konzultacija i usmenog ispitivanja pitali jesam li dobila žig u index. ali eto dobro je znati da se to može :D
 

Veronika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja nisam dolazila na predavanje i prošla sam nauku iz druge s time da sam prvi put izlazila a nisam se baš ozbiljno pripremala. Pitanja uopce nisu teška i većinom obuhvaćaju ono najbitnije, čak se i pitanja s prethodnih rokova ponavljaju. Savjet je da učite one točke iz one sktipte s pitanjima. Jos jednom, predavanja nista ne znace!
 

Veronika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja se ne slažem s time da nije dovoljna samo skripta. Ja sam bila samo po njoj ucila i prošla. Knjigu nisam ni imala. Kvalitetna skripta nekad je bolja od knjige jer u knjizi ima stvari i sitnica koje nisu bitne . Nauci skriptu jako dobro i prolaz ti je zajamčen. naravno govorim iz svog iskustva, ima i ljudi koji se s menom nece sloziti! Odluci samo po cemu ti je lakše učiti i to je to! Ako ti je lakše po skipti toplo ju preporučam!:cool:
 

Domagoj83

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li je netko bio na probnom ispitu? da li to pomaže tj. da li se isplati ići?
probni ispit ti se definitivno isplati izac ko i na konzultacije pogotovo kad je nauka u pitanju ali vrijedi i za ostale ispite!

a di se mogu nabavit ti nastavni materijali?
mozes posudit u bilo kojoj knjiznici grada zg ako je imaju i kopirat si odabrane tocke iz prve knjige i odabrane stranice iz druge knjige ili onako kako je kolegica ivy napisala samo financijski jeftinije.
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
To su predavanja od asistenta Đulabića, a inače pitanje: Razlika između komercijalnih i nekomercijalnih poslova (ispitno pitanje 3.07.07).
Komercijalne (gospodarske) javne službe su službe koje se velikim dijelom mogu orijentirati na mehanizme tržišta, ali se njima istodobno zadovoljava širi, tj. javni interes.

Nekomercijalne (negospodarske) javne službe - su službe čija je temeljna karakteristika obavljanje javnih poslova kojima se osigurava zadovoljavanje određenog javnog interesa bez izričite namjere stjecanja dobiti.
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Odgovor za post:Andreja

Knjiga javlja uprava - nastavni materijali - stranica 338-339 ili predavanja od asistenta Đulabića
To su predavanja od asistenta Đulabića, a inače pitanje: Razlika između komercijalnih i nekomercijalnih poslova (ispitno pitanje 3.07.07).
Komercijalne (gospodarske) javne službe su službe koje se velikim dijelom mogu orijentirati na mehanizme tržišta, ali se njima istodobno zadovoljava širi, tj. javni interes.

Nekomercijalne (negospodarske) javne službe - su službe čija je temeljna karakteristika obavljanje javnih poslova kojima se osigurava zadovoljavanje određenog javnog interesa bez izričite namjere stjecanja dobiti.
 

eleluc

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Po sjećanju,ne baš u originalu pitanja sa današnjeg probnog ispita su:
1.
a)Što je upravna organizacija i karakteristike?
b)TUS i problem u svezi s njim?

2.
a)Pojam i razlozi vertikalne diferencijacije?
b)Koja dvije skupine upravnih resora nastaju kao posljedica horizontalne diferencijacije?

3.
a)Razlika između funkc. i org. sredstava političkog nadzora?
b)Razlika između odlučivanja i sudjelovanja građana?

4.
a)Formalna i neformalna org. struktura?
b)Karakteristike timskog odnosa?

5.
a)Faze planiranja programa?
b)Što je taktičko a što strateško planiranje?

Od nas 50-ak samo je 7-ero pisalo(nap.a.ja nisam među tih 7),kolegica koja je rasturila,a nije bila na komentiranju u drugom djelu predavanja,čini mi se da je prof. rekla da je prezime Vulic ili slično imala je 15 bodova-kapa do poda,još dvije cure uspjele su doći do 7 bodova (za prolaz potrebno 8),i ostali samo su nešto "naboli".
Ništa,upregnuti sve umne snage i učiti i učiti...
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks