AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dodem tamo,vidim rezultate i skoro se srusim u nesvijest kad sam skuzila da sam prosla .imala sam i dosta bodova,mislim da je to cak bilo za trojku,odem pred sobu i opa:eek:) : kopric:biggrinlove: LOL .susnula sam kao mala kruskica.
a eto,takav je zivot nama prokletim ljenjivcima;) ma ima rok u sedmom:luxhello:
pitanja:aop,tendencija porasta upravnih organizacija,javni menadžment,uloga gradana i faze gradana,one teorije(paternalizam i tak to),rezim politicke uprave...uglavnom,na usmenom se vise baziraju na knjigu nastavni materijali,koju ja bas i nisam previse proucavala:redface:
 

lipa_mill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zašto postoje? Mislim da bi tu trebalo napisati nešto svojim riječima, to ne možeš nabubati na pamet.
Nadam se da sam nekome pomogla. Sretno svima na usmenom!!!
napisala sam da upravni sustavi postoje zbog horizontalne diferencijacije,društvene diobe rada...nakon pismenog nisam bila sigurna da je to to...anyway prof. je rekla da sam dosta dobro napisala pismeni iako sam proskočila cijelo zadnje pitanje....tak da bi onda to(vjerojatno) trebalo biti točno:)


p.s. razvoj proučavanja uprave ne treba baš znati,osim možda točaka 18. i 19,i 20...ne treba znati ni točke 22.i 23.
 

lipa_mill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sad kad je u pitanja ova nova knjiga..ovisi kod kojeg profesora završite...Marčetička je super i kod nje se iz nove knjige trebaju znati osnovne stvari,ne detalji......pita sve one lekcije koje se nalaze u ispitnoj literaturi ali ne trebaju sad detalji..npr kod pojma organizacijske strukture joj je bitno da se zna kaj je to formalna a kaj neformalna org.struktura(onaj mali odlomak na 6O str. nove knjige),i da kužiš razliku-dakle pročitati i 59 stranicu.

jučer na usmenom je stvarno pitala sve lekcije(nova knjiga),od upravnih sustava do javnih službi,javnih povelja,komunikacijske mreže,režim partije i države...pa i tipove kooperativnih odnosa,strukturalni efekti menadžerskih reformi,personalni efekti..
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pala na usmenom kod Marčetićke, ali bez obzira na to mogu reći da je skroz ugodan ispitivač. Nisam baš ni očekivala da ću pismeni proć. To da na usmenom pita novu knjigu, u mom slučaju nije uopće istina! "Vidim da svi imate svoje favorite, netko više favorizira novu, a netko staru knjigu."- reče prof., izvadi iz ladice "zelenu" knjigu i krene redom...Pao mi je mrak na oči pa nisam najbolje odgovorila ni ono što znam. Uglavnom, nije me pitala niti jedno pitanje iz nove knjige.
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Malo me zbunjuje pitanje s 4 faze u razvoju uloge građana. Kaj nema 5 faza? podanici-u vrijeme aps. monarhija, građani-kad dobivaju politička prava, korisnici-pojavom javnih službi, partneri-pojavom mogućnosti da sudjeluju u vlasti i konzumenti-uvođenjem načela novog javnog menadžmenta??? Još bih molila ako netko može napisati lijepo u par rečenica koji su to problemi koji se pojavljuju u odnosu uprave s okolinom, osim problema responsivnosti u odnosu uprave s građanima. Hvala.
1.to kad postaju građani s političkim pravima valjda nije jedna od 4 faze u razvoju uloge građana (ali svakako treba spomenuti)
2.ako imaš knjigu nastavni materijali možeš vidjeti da okolinu čine upravni sustav, politički sustav i građani tj., društvena okolina, a svaki od njih sa sobom nosi i određene probleme u odnosu s upravom (dakle ne samo građani)
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala, ali ne znam objasniti koji su to još problemi pojavljuju, osim problema s građanima.:redface:
pol.sus. - dvojnost i potencijalni konflikt ciljeva jer pol.režim ne teži samo provođenju politike, već se nastoji i održati na vlasti; upr.org. u sve većoj mjeri sudjeluju u stvaranju i provođenju pol. odluka; građani - odazivnost(responsivnost)
eto toliko ukratko
 

jaasmiinaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za one 4 faze odnosa građane i uprave-ja sam to imala na testu i bilo mi je dobro-to je iz nove knjige:paternalizam,demokratska država i uprava,javni odnosi i suodgovornost
Prooooošla sam i usmeni kod đulabića i pavića jer sam bila na komsiji
 

tanya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li mi netko može objasniti što je to baza organizacijske podjele??

to ti je razvoj od klasicne teorije uprave pa do danas.
danasnja baza org podjele se dijeli na. 1: prema svrsi ili zadatku
2: prema vrsti radnih operacija
3: teritorij i skupina korisnika (u klasicnoj teoriji oni su bili odvojeni)
 

tanya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za one 4 faze odnosa građane i uprave-ja sam to imala na testu i bilo mi je dobro-to je iz nove knjige:paternalizam,demokratska država i uprava,javni odnosi i suodgovornost
Prooooošla sam i usmeni kod đulabića i pavića jer sam bila na komsiji
sto se tog pitanja tice; ako je pitanje bilo ULOGA gradana prema upravi trebalo je reci o ulozi podanika, gradana, korisnika, partnera, potrosaca....

no,ako je pitanje ODNOS gradana i uprave, trebalo je nabrojiti paternalizam, demokratksa drzava i uprava, javi odnosi i suodgovornost
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze mi netko rec nesto vezano za upravnu povelju?? to nigdje ne mogu nac...
nisam nigdje naišla na upravne povelje. možda misliš na povelje javnih službi?
povelje javnih službi-javni dokumenti u kojima tijela javne uprave jasno određuju standarde svog postupanja s građanima radi jačanja položaja građana i povećanja kvalitete javnih službi.
to je u nastavnim materijalima, spada u 5 poglavlje, str.327.
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas grupa A
1.a obilježja asocijativne faze u u upravljanju društvenim poslovima
1.b Što obuhvaćaju asocijativni upravni sustavi i koji su problemi
2.a prinuda, vrste, dvostruka uloga
2. b razlozi opadanja prinude
3.a okolina upravnih organizacija
3. b. koji se problemi pojavljuju
4.a što su javne povelje
4. b. razlika između komercijalnih i nekomercijalnih poslova
5. a komponente upravnog nadzora
5. b. pokazatelji kavalitete nadzora

b grupa
1.a. obilježja funkcionalizacije upravljanja društvenim poslovima
1.b što obuhvaćaju funkcionalni upravni sustavi + problemi
2.a 2 tumačenja nadzora, politički nadzor u fazama koncentracije i dekoncentracije
2. b sredstva političkog nadzora uprave, razlike
3. a formalna i neformalna organizacijska struktura
3. b načela odgovornosti u odnosu građana i uprave, opisati razvoj materijalne odgovornosti
4. a nabrojiti pravce shvaćanja o organizaciji
4. b prva skupina elemenata javnosti funkcioniranja
5. a funkcija vodstva u odnosu na posao
5. b funkcija vodstva u odnosu na zaposlene

Kao što vidite, puno pitanja iz nove knjige. rezultati su u petak u 9,30.
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E ako prijaviš pismeni i ne odeš na njega , a nisi ga odjavio, dali se to piše kao pad?????
ne pise se kao pad.mozes prijavit koliko god hoces puta i ne otic,ne moras nist odjavljivati.
 

Klodovik

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas ih je na nauci proslo samo 14 na pismenom
Evo pitanja od Pavića:
1.) Javne povelje
2.) Postupak u upravi
3.) Horizontalna diferencijacija
4.) Sredstva političkog nadzora (funkcionalna i organizacijska objasniti)
5.) Javnost uprave
6.) Predstavništvo građana
7.) Nadzor uprave
8.) AOP
:amen:
Profesor Pavić je sasvim O.K.:headbang: ne ruši bezveze, pomaže, da ti vremena da razmisliš. Ne voli definicije napamet, više cijeni da razumiješ ono o čemu pričaš
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo i ja sam prošao

bio sam kod Đulabića( il kak se već zove), bio je ok, pitao me šta nisam napisao na ispitu ( imao sam dvije nule iz 5. pitanja - nadzor), znači pitao me nadzor i parlamentarni sustav . ali ne samo osnove nego i u detalje....
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam prošla kod prof Pavića. Dobila trojku. Pohvale profesoru, da šansu i pomaže ako malo zapneš. Mene je pitao tendencija porasta uprave, načelo pogrešivosti uprave, objasniti zašto je načelo zakonitosti najvažnje.Ostale je pitao apsolutističku koncentraciju, demokratsku dekoncentraciju, nadzor, tehnička pravila i interesne norme. Čini mi se da mu je bitno da razumiješ o čemu pričaš. Sretno ostalima.
 

josip_d

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam u petak bio na usmenom kod prof. Pavića, istina malo je ljudi prošlo pismeni, ali svi koji su bili kod Pavića su prošli usmeni, i vjerujte mi on te pita dok mu nešto ne odgovoriš točno,stvarno je super i ne vidim način da padneš kod njega na usmenom ako si prošao pismeni. Oni koji dođu kod prof. Pavića nemaju razloga za brigu... To je moj dojam....:)
 

Stranger

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ajmeee, onda svi oko mene skup s menom žive u teškoj zabludi
a ja se već duboko psihički pripremam da ću roknut god ak ne dam nauku
uljepšao si mi dan :D muchas gracias
ma kaj dan, mladost i ove teške god što pristižu s upravom

(Eh ..I ode čarobna brojka zadnjeg posta 666 s ovim postom)
Parcijala ti je isto pad ili ponovni upis godine samo što još možeš upisati neke predmete iz druge godine.Dakle bez nauke i nema redovnog upisa druge godine jer ona donosi 14 ects bodova a za redovni upis ti treba 50 ects što znači da ti fale 4 ects boda.Dok za parcijalu su ti dovoljna 32 ects boda,a broj predmeta koje ćeš moći upisati ovisi kolko toćno imaš bodova.
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
rezultati od danas u petak u pol 10.
pitanja su mi bila lagana i brijem da bi ovaj put fakat trebala proc.
joj,vise i ta nauka...:rolleyes: nemam vise snage to padati.
pitanja otprilike:
1.a)profesionalizam
b)javni poslovi
2.a)apsolutni i relativni porast uprave
b)uzroci porasta uprave-malo opsirnije
3.a)okoline upravne organizacije
b)koji je najnoviji problem u odnosu uprave prema gradanima (martina je bila vidovita ;) )
4.a)elementi komunikacijskog sustava
b)idealni ciljevi komunikacijskog sustava i objasni malo
5.a)nove institucionalne inovacije nastale za vrijeme demokratske dekoncentracije
b)uloga drzavne uprave za vrijeme demokratske dekoncentracije
...oprostite mi ak sam nesto malo fulala,krepana sam. :zzz:
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
to su vam pitanja grupe A
1)horizontalna diferencijacija
2 sektora –(rezultat tendencije prema horizon diferencijaciji)
2)postupak
Vrste postupka
3)organizacijska i funkcionalna sredstva politickog nadzora
Predstavništvo garađana
4)reorganizacija
Tipovi organizacijske kulture i njihove vrijednosti
5)uloge gradana prema javnoj upravi
Položaj građana nakon demokra.revolucija
 

vodenjak

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jucer sam položila nauku,i dobila 2.Položila sam je iz druge,ali pismeni nisam napisala skroz po knjizi vec više svojim riječima sam pisala.Na usmenom sam dobila marčetičku i ona pita po svojim pitanjima koja nemaju veze sa pogrešnim odgovorima na pismenom. mene je pitala odnos građana i uprave,prinuda u upravi,komercijalne i nekomercijalne službe i primjere za to,i još malo objasniti javni sektor.:luxhello: nadam se da ce ti pomoci:)
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks