AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javno-privatno partnerstvo

valentinak

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Danas ispit kod Bogovac, pitanja rizici, zakonodavni rizik i da li bi ja mjenjala tu nesto da sam privatni partner, sto je koncesija a sto ugovor o jpp, dokumentacija za projekte jpp male vrijednosti, sto je komparator troskova javnog sektora i sto sadrzi, financijska analiza na sto se odnosi. Ucila po skripti od 30 str, uredbi i zakonu, ponavljala po pitanjima s foruma jer se vrte ista ugl. Sretno!!
 

mape5

Super Moderator
mi smo se potpisivali, moram priznati da nisam skužila jel rekla da se baš mora biti na oba predavanja. napomenula je da imamo mogućnost izlaska na kolokvij,e sad...
ne piše ni na webu da moraš biti na oba predavanja ako hoćeš na kolokvij...ako nisi bila, probaj doći na ovo drugo predavanje. ;)
 

maraya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja koja sam izvukla s foruma (od 2016 otprilike)

· definicija jpp po Zelenoj knjizi

· pojam jpp

· projekt jpp

· do kojeg iznosa % se mogu zaduživati jedinice lok.samouprave

· načini/izvori financiranja

· pojam vrijednost za novac (često se ponavlja pitanje)

· privatna financijska inicijativa kao oblik jpp

· PFI, poistovjećivanje s DBFO kao najuspješnijim

· projekti po DBFO prigodni za objekte socijalne i obrazovne infrastruktura (bolnice, škole)

· ovo ne kužim ali tak piše na forumu: 1. pružaju se usluge izravno javnoj vlasti, a ne korisnicima, 2. privatni sektor svoje troškove i profit ostvaruje kroz javne subvencije – nešto oko prednosti i nedostataka

· komparator troškova javnog sektora (često pitanje)

· pravo građenja

· informacija o namjeri provedbe projekta jpp

· municipalne obveznice

· rizici vezani uz prihode od javnih usluga

· društvo posebne namjene

· koncesija

· projekt jpp male vrijednosti (često pitanje)

· dokumentacija za projekt jpp male vrijednosti (često pitanje)

· osnovni kriteriji za odobrenje prijedloga projekta

BOGOVAC (pitanja za cijelo gradivo koja je pitala one koji nisu kolokvirali)

· rizici, zakonodavni rizik, što biste vi mijenjali da ste privatni partner

· što je koncesija, a što ugovor o jpp

· dokumentacija za projekt jpp male vrijednosti

· komparator troškova, što sadrži

· financijska analiza, na što se odnosi

BOGOVAC (pitanja iz Zakona i Uredbe, znači ona koja je pitala one koji su kolokvirali)

· što je projekt jpp

· sve o ugovoru

· ukupni životni troškovi

· projekt jpp male vrijednosti

· društvo posebne namjene

· vrijednost za novac

· dokumentacija za projekt jpp male vrijednosti

· financijska analiza

· bitne promjene projekta


ROGIĆ LUGARIĆ (pitanja za cijelo gradivo koja je pitala one koji nisu kolokvirali)

· smjernice za jpp

· teorija optimalnog raspoređivanja rizika

· vrste rizika

· karakteristike za jpp (privatni financira, ima u vlasništvu do kraja ugovora)

· Uredba – sadržaj informacije o namjeri provedbe projekta jpp

· Zakom – postupak i izvješće koje javni partner podnosi svakih 6 mjeseci i sadržaj

KOLOKVIJ – esejska pitanja

· definicija jpp

· kriteriji

· dužnički kapacitet jedinica lok.samouprave

· zakonodavni i financijski rizik

· krive pretpostavke

· fleksibilnost – objasniti na primjeru

· podjela obzirom na participaciju i zadaće privatnog sektora i objasniti jedan
 

calista

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pozz, jel može netko odgovorit na pitanje - fleksibilnost, komparator troškova javnog sektora, hvala!
 

elenchi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozz, jel može netko odgovorit na pitanje - fleksibilnost, komparator troškova javnog sektora, hvala!
mislim da se fleksibilnost odnosi na to da ugovor o jpp treba biti fleksibilan, buduci da se radi o medugeneracijskim i dugorocnim ugovorima te mora dopustati fleksibilnost zbog promjene okolnosti i te moguce promjene moraju biti u vezi s alternativama u pruzanju usluge u odnosu prema onima navedenima u ugovoru. tako nesto pise na 191. stranici clanka javmo privatno partnerstvo kao nefiskalni instrument financiranja javnih interesa.
a za komparator troskova javnog sektora nisam pronasla odgovor.
 

mape5

Super Moderator
komparator javnih troškova ima u Uredbi o provedbi projekata JPP-a nn 15/15 a kaže slijedeće:
struktura komparatora troškova javnog sektora sadrži 14 elemenata u članku 5. da ne prepisujem sve :)
 

maraya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
!7.05. kolokvij - 13 pitanja na zaokruživanje - učila sam iz rada (knjige) šimović, lugarić i dr, a iz skripte juričića i lok. samoupravu. Nije bilo teško, može se naučiti za koji dan, preporučam da se izađe na kolokvij.
Pitanja (bar otprilike i ne po redu)
1. Osnovni modeli jpp po juričići - trebalo je zaokružiti institucionalni oblik i ugovorni oblici (koncesijski i pfi)
2. nešto oko dužničkog kapaciteta, što je - ne znam koji je bio točan odgovor, ja sam zaokružila da je to sposobnost zaduživanja i da se dug vrati, kolege vele da to nije točno
3.ekološki rizik - trebalo je zaokružiti da ni jedan ni drugi partner ne mogu na to utjecati
4. rizik operative i održavanja - trebalo je zaokružiti da je to rizik koji je većinom na javnom sektoru (mehanizmi specifikacije i načina plaćanja izvršenih radova)
5.koje je načelo po komisiji - treba dobro čitati da se ne zbuniš, odgovor je bio dogovoreno dijeljenje odgovornosti, troškova i rizika
6. zadaće privatnog partnera po komisiji, što ne osigurava - dodatne vrijednosti trgovačkom društvu ili tako nešto (točno je da osigurava dodatne vrijednosti ali korisnicima i javnosti)
7.koji model je pogodan kod ekonomske i prometne infrastrukture - BOT
8.koje nije prednost jpp - nije stvaranje dodatnih rashoda (točno bi bilo stvaranje dodatnih prihoda)
9. još je bilo jedno pitanje gdje je trebalo zaokružiti koje je prednost od navedenog
10. nedostaci - točno je bilo kad je mogućnost primjene inovacija nevažna
11.politički aspekt jpp je - točno je da je to prirodni konflikt dva sektora
12.politički aspekt, tko treba imati interes - odgovor je svi sudionici, tj. i javni i privatni partner i korisnici/građani
13.nešto oko razvitka ili nastanka jpp-a - odgovor je bio 90-ih godina i još nešto je u toj rečenici pisalo

Ako sam negdje fulala, nek me kolege isprave
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
seminaristi - oni koji su prošli kolokvij, da li pitaju na ispitu onaj drugi dio knjige? i šta je tu najbitnije?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks