AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne službe

vodenjak

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1.povijesni dio JS
1953.uveden je pojam js u naš pravni sustav uredbom,1957. donsen je Zakon o javnim službama. Ustavom SFRJ i republičkim ustavom js mijenjaju naziv u radne i druge organizacije koje imaju javno ovlaštenje za rješvanje u upravnim stavrima.Ustav 1963.g ne poznaje izraz js.U predratnom jugoslavenskom pravu pojam js mijenja se u pojam javna uprava. 1974.u ustavima se uvodi pojam djelatnosti,odnosno poslovi od posebnog društvenog intersesa. 1990. ustav rh uvodi pojam javne službe.

2.js u matrijalnom-odnosi se na sadržaj i jenu svrhu
u formalnom- polaže težište sa samog nosioca javne službe

3. načela js- univerzalnost,kontinuitet,kvaliteta,priuštivost,zaštita korisnika i
potrošaća

4.ES je zauzeo stajalište- svaka aktivnost koja se sastoji od pružanja određenih dobara i usluga na tržištu smatra s egospodarskom aktivnosti. Svaki subjekt koji obavlja takvu djelatnost smatra se gosp.subjekt. Es smatra da može postojati natjecanje između različitih pružatelja usluga.

5.nezavisne regluacijske agencije- nisu svojstvene kontinentalnoj upravnoj tradiciji,rzvile su se po uzoru na regulacijske komisije i agencije. Uloga tih tijela je regulirat pojedini dio tržišta ,njihova pozicija je tehnokratska ,a autonomiju treba pratit
tim visoke stručnosti.

6.Zašto neke djletnosti imaju prirodni monopol-Zato jer je cilj određene poslove obavljati u javnom interesu te da budu svima dostupni po jednakoj cijeni,( odnosi se na vodu,otpad..)da nema utjecaja komercijalizacija,privatizaciju.To je ostatak dijelova socijalne države.Njihov cilje nije samo stjecanje dobiti već djelovat u javnom interesu.
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da li možda netko zna KOJE SU TO SLUŽBE KOJE MORAJU BITI POSEBNO UNIVERZALNE i kod razlike između službi u formalnom i materijalnom smislu KOJE JE MODERNO SHVAĆANJE I ZAŠTO?
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
po kojoj skripti ste učili vi koji ste položili ovaj predmet? ako postoji neka koja sadrži sve?:unsure:
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
po kojoj skripti ste učili vi koji ste položili ovaj predmet? ako postoji neka koja sadrži sve?:unsure:
jel postoji uopće kakva skripta il ja to ne vidim u skriptarnici ? :crying2:

i jel ima tko neke prezentacije koje je on dijelio na predavanjima, čula sam od neke cure da to isto treba, da je to bitno?
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
jel postoji uopće kakva skripta il ja to ne vidim u skriptarnici ? :crying2:

i jel ima tko neke prezentacije koje je on dijelio na predavanjima, čula sam od neke cure da to isto treba, da je to bitno?
mislim da nema skripte ( nažalost ), ja sam učila po onom popisu literature koju je on stavio na net i bila sam jednom na ispitu. pitao je samo ono što je on napisao. postavio je 6 pitanja i na jedno nismo znale odgovor ( na zadnje pitanje ) cura i ja koje smo jedine bile i nismo prošle.
 

LIV

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da nema skripte ( nažalost ), ja sam učila po onom popisu literature koju je on stavio na net i bila sam jednom na ispitu. pitao je samo ono što je on napisao. postavio je 6 pitanja i na jedno nismo znale odgovor ( na zadnje pitanje ) cura i ja koje smo jedine bile i nismo prošle.
ej vlatka!!! to si ti nesretnice!!! ne mogu još uvijek vjerovat kako nismo prošle na prošlom roku. nadam se da sutra hoćemo.. btw meni nitko ne vjeruje da smo na ispitu pale samo radi zupa..
btw. jesi ti uspjela nabaviti od Koprića Od javnih službi do službi od općeg interesa: Nova europska regulacija... ono što je prvo s popisa literature?
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ej vlatka!!! to si ti nesretnice!!! ne mogu još uvijek vjerovat kako nismo prošle na prošlom roku. nadam se da sutra hoćemo.. btw meni nitko ne vjeruje da smo na ispitu pale samo radi zupa..
btw. jesi ti uspjela nabaviti od Koprića Od javnih službi do službi od općeg interesa: Nova europska regulacija... ono što je prvo s popisa literature?
ej nesretnice broj 2 ipak smo položile :D
 

honey1706

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
moze li mi netko reci iz cega je tocno ucio za javne sluzbe i gdje je nasao potrebnu literaturu ???
 

sabinaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zamolila bih ako netko ima skraćenu verziju neke skripte il nešto iz ovog predmeta da se moze naučit za tjedan, dva..ja imam sve detaljno više manje, a to mi se baš i neda jer vidim da se moze proć po određenim pitanjima...hvala:):)
 

ana89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zna li tko gdje se moze literatura nabaviti za ucenje osim na pravnom ? =)
hvala
 

ana89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
je li netko ima prezentacije od prof s predavanja ako mi moze poslati na mail?
bila bi zahvalna =))))
 

maraa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ovaj..ja sam jucer polozila ovaj ispit. Prof je bio ful korektan.Postavio je 3 pitanja svakoj. Klasifikacija javnih sluzbi,objasniti Univerzalnost,regulatorne agencije i nj.funkcije,podjela obveza,razlika izmedju privatizacije i liberlaizacije,objasnit matrijalno stajaliste j.s.
 

hrgolina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molila bih da mi netko kaže jel dosta za prolaz skripta u skriptarnici i koje dijelove treba/ne treba učiti? hvala
 

honey1706

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molila bih da mi netko kaže jel dosta za prolaz skripta u skriptarnici i koje dijelove treba/ne treba učiti? hvala
Skripta po meni obuhvaca i previse..pogledaj si pitanja na kraju skripte pa po njima uci, jer i njima obuhvatis citavo gradivo..moras zakon o ustanovama znati i JPP + pitanja..isto tako mozes na googlu trazit pojedine odgovore za neka pitanja (privatizacija, liberalizacija..)...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks