AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne politike u Hrvatskoj

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Može li netko objasniti podjelu prema Lowiju? Distributivne, redistributivne, regulatorne i konstitutivne politike. Ili sam ja nešto krivo zapisala ili je na predavanju krivo rečeno što su distrib., a što redistrib., pa sad nisam sigurna što znači koja.
Hvala!
 

misel40

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li netko objasniti podjelu prema Lowiju? Distributivne, redistributivne, regulatorne i konstitutivne politike. Ili sam ja nešto krivo zapisala ili je na predavanju krivo rečeno što su distrib., a što redistrib., pa sad nisam sigurna što znači koja.
Hvala!
Evo, neka netko ispravi ako je šta krivo...

DISTRIBUTIVNA POLITIKA
vlast dodijeljuje sredstva
raspodjela novih resursa (npr. poljoprivredni poticaji)
niz aktera koji nisu u vezi, ne znaju jedni za druge
nema nezadovoljnih, nema otpora

REDISTRIBUTIVNA POLITIKA
preraspodjela postojećih sredstava
uzimanje sredstava od nekoga da bi se dalo drugome
uzeti npr. bogatome da bi se dalo siromašnom
veći otpor

REGULATORNA POLITIKA
instrumenti kojima se regulira djelovanje (ponašanje) aktera (nešto dopuštate/nešto zabranjujete)
nema davanja kao kod distributivne i redistributivne, ali svrstava ljude u određene kategorije
postoji otpor jer nisu svi zadovoljni položajem

KONSTITUTIVNE POLITIKE
uspostavljanje ili reorganizacija institucija za neke važne, nezaobilazne politike (npr. ljudska prava)
na drugačii način se konstituira neka JP
 

987654321

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna netko onda u kojoj dvorani je kolokvij?

provjerite mailove, prof je poslao prije par min datum održavanja:

"Poštovani kolegice i kolege,

kolokvij iz Javnih politika u Hrvatskoj sutra u 16,15 u dvorani III. na 1. katu u Gundulićevoj 10.

Pozdrav i vidimo se."
 

tinach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo objavljeni rezultati iz kolokvija.
svi su prošli osim 1 osobe. i ne mogu vjerovat da ta jedna nisam ja.:D
meni je kolokvij bio baš grozan,al to je vjerojatno i zato što nisam išla na predavanja,a tamo se navodno sve prolazilo.
jel vi redovni imate predavanja iz tog predmeta još? kada su predavanja?
ja bih išla jer vidim da je iz ovog predmeta potrebno ići na predavanja.
 

ivaanai

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo objavljeni rezultati iz kolokvija.
svi su prošli osim 1 osobe. i ne mogu vjerovat da ta jedna nisam ja.:D
meni je kolokvij bio baš grozan,al to je vjerojatno i zato što nisam išla na predavanja,a tamo se navodno sve prolazilo.
jel vi redovni imate predavanja iz tog predmeta još? kada su predavanja?
ja bih išla jer vidim da je iz ovog predmeta potrebno ići na predavanja.
Predavanja su ti svaki utorak u 8.15, dvorana 2
 

martina_sk

Administrator
znači jučer je bio kolokvij za izvanredne studente u 16:15 h. pošto nas je bilo puno bile su dvije grupe. profesor nas je poprilično pomno promatrao :)

Kolokvij je koncipiran na dosta primjera, a pitanja na nadopunjavanje su definicije iz bilješki s predavanja i knjige. Bilo je 8 pitanja na zaokruživanje, a 7 na nadopunjavanje.

Pitanja: na zaokruživanje:
1. u kojoj fazi sudjeluje najmanje aktera (odluka)
2. navedena je bila zdravstvena politika i morali smo navesti koje od navedenih nije javna politika uglavnom odgovor je bio ne dolaženje na dnevni red odljeva liječnika.
3. Onda su bila dva pitanja za primjer politike kao policy i to mjera za zapošljavanje za 1600 kn i uvođenje državne mature.
4. bio je naveden primjer sprječavanja nasilja nad djecom i morali smo navesti prema Hoodovoj tipologiji šta je to (nodalnost)
5. onda primjer rušenja barijera (hijerarhija)
6. zatim kuda spada politika orijentirana na razvoj otoka i ruralnog razvoja prema tipologiji Ane Petek u onom članku (teritorij)
7. neki primjer sudjelovanja lokalne samouprave (good governance)

Nadopunjavanje:
Policy poduzetnik, Agencije, Konvergencija, harmonizacija, Fazni model kao perskriptivni i deskriptivni, kad su politike koherentne osnivaju se posebna ministarstva, inkrementalizam.

negdje su se morale nadopisati dvije riječi i to nosi po pola boda
 

Bleble

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege i kolegice, kad se održava drugi kolokvij iz javnih politika i koja gradiva obuhvaća?
Unaprijed hvala
 

Pontifex

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Drugi kolokvij za izvanredne studente je 27.5. u posljepodnevnim satima tako nas je obavjestio prof. putem maila... o točnom satu i dvorani u kojoj će se održavati kolokvij ćemo vjerojatno biti naknadno obavješteni...
 

ivaanai

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo ja sam danas pitala profesorima, on je rekao da ce kolokvij biti kako pise u silabusu, a pise 28.5 i onda je rekao da se ocito zabunio kad je vama rekao
 

Bleble

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo ja sam danas pitala profesorima, on je rekao da ce kolokvij biti kako pise u silabusu, a pise 28.5 i onda je rekao da se ocito zabunio kad je vama rekao
Ja isto nisam dobila mail..
Znači, i za redovne i za izvanredne kolokvij je 28.05.
 

Pontifex

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
A joooj svi zajedno? pa zadnji puta je bila puno dvorana 3 a bili su samo izvanredni na kolokviju... bit će gužveeeee :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks