AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Izvanredno u redovno i obrnuto

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da možeš i ovjerene fotokopije svedodžbi - ako ih imaš, donijeti. ako ne, onda odi na faks po svjedodžbe. ja sam za upis podataka (srednja škola i to) u radnu knjižicu išla u svoju matičnu općinu, tamo su to sve unijeli u radnu knjižicu...
pa onda valjda s time se prijavljuješ na burzu (ja nisam, tako da ne znam točno postupak...). i onda valjda nakon što to obaviš na burzi, možeš dobiti besplatan pokaz kao nezaposlena osoba...

a zdravstveno je druga priča... mislim da je rok 30 dana za prijaviti - tako da treba paziti...
 

mila21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za zdravstveno tražite potvrdu u sobi 9, ona vam to isprinta.
onda to nosite tamo gdje ste bili prijavljeni da vam daju obrazac koji nosite u jukičevu, klovičevu ili gdje već.
a za radnu knjižicu, ako ste iz zagreba idete u vodnikovu 14 u gradski ured za rad... da vam ju ispune i poslije ako hoćete s tim u zvonimirovu na burzu.
i da, ako prijavljujete zdravstveno preko hzzo-a treba vam ta radna knjižica, jer je to dokaz nezaposlenosti al požurite jer su nam studentska prava istekla 30.09. a za prijavu imate samo 30 dana, dakle još samo sutra.
nadam se da sam bila od pomoći!
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i još malo o tome...
Pravo na osnovno zdravstveno osiguranje ostvaruje se na više načina: zasnivanjem radnog odnosa, otvaranjem obrta, rođenjem pa do navršene 18. godine života, statusom redovnog učenika ili studenta nakon 18. godine života, prijavom na HZZO prilikom isteka Ugovora o radu na određeno vrijeme za vrijeme trajanja bolovanja i rodiljnog dopusta…

Za svaki od ovih osnova osiguranja propisani su rokovi u kojima se osiguranje može ostvariti nakon gubitka prava na ranije stečeno osnovno osiguranje: nepridržavanje istih ima za posljedicu gubitak prava na osnovno zdravstveno osiguranje što predstavlja znatan financijski izdatak u slučaju bolesti i/ili bolničkog liječenja. Nepažnjom ili neznanjem, osiguranici zdravstvenog osiguranja često svoje osiguranje “izgube” prilikom promjena uvjeta na temelju kojih su do tada ostvarivali status osigurane osobe: napuštanjem fakulteta i gubljenjem statusa redovnog studenta, završetkom redovnog školovanja, raskidom radnog odnosa i sl.

Najveća odgovornost za očuvanjem statusa osigurane osobe je na samim osiguranicima, ali dio odgovornosti snose i službenici u kadrovskim službama, školama i fakultetima koji bi trebali sa malo više pažnje i obzira upozoriti osiguranike kojima se mijenja osnova osiguranja na uvjete i rokove za produženjem ili ponovnim stjecanjem statusa osiguranika po nekoj drugoj osnovi.

TKO IMA PRAVO NA OBVEZNO ZDDRAVSTVENO OSIGURANJE
Osobe s prebivalištem ili stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju izgubile status učenika, odnosno redovnog studenta ili su prekinule redovno školovanje, ako su se prijavile Zavodu u roku 30 dana od gubitka statusa učenika ili redovnog studenta, odnosno od dana prekida školovanja i ako pravo na zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi – članak 5. točka 17. Zakona

čl.5 t.10. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju
nezaposlene osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koje nisu zdravstveno osigurane po drugoj osnovi, ako su se prijavile Zavodu u roku od 30 dana:

a) od prestanka radnog odnosa, odnosno obavljanja djelatnosti ili od prestanka primanja naknade plaće na koju imaju pravo prema ovom Zakonu ili prema propisima donesenim na temelju ovoga Zakona,
b) od odsluženja vojnog roka ili nakon prestanka nesposobnosti zbog bolesti zbog koje su otpuštene s te vojne službe,
c) od otpuštanja iz ustanove za izvršenje kaznenih i prekršajnih sankcija, iz zdravstvene ili druge specijalizirane ustanove, ako je bila primijenjena sigurnosna mjera obveznoga psihijatrijskog liječenja ili obveznoga liječenja od ovisnosti u zdravstvenoj ustanovi,
d) od isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje,
e) od dana navršenih 18 godina života ako nisu zdravstveno osigurane po drugoj osnovi,
f) od dana prestanka primanja novčane naknade na koju imaju pravo prema ovome Zakonu ili prema propisima donesenim na temelju ovoga Zakona,

čl.5 t.12
osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju izgubile status učenika, odnosno redovitog studenta ako su se prijavile Zavodu u roku od 30 dana od dana gubitka statusa učenika ili redovitog studenta i ako pravo na zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi, s tim da to pravo mogu koristiti najduže dvije godine od dana prijave Zavodu,

za prijavu je potrebno:
– prijava – T-2,
– potvrda o gubitku statusa učenika, odnosno redovitog studenta
Datum podnošenja prijave
Datum stjecanja statusa po drugoj osnovi

Za stjecanje prava na zdravstveno osiguranje osoba ne mora biti prijavljena u evidenciju nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.:angry::confused2:

meni je lani rečeno da se moram prijaviti na burzu... imati radnu knjižicu, jer "po kojoj osnovi ja mislim biti osigurana na hzzo-u"??
ali sam sad vidjela da ne moraš i osiguran si pretpostavljam po fakultetu ako se ne prijaviš na zavod za zapošljavanje...


P.S. NADAM SE DA ĆE OVO NEKOME POMOĆI...
 

mila21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ne moraš se prijavit na burzu za zdravstveno ali moraš imat radnu knjižicu, (koja nema veze sa burzom jer ju izdaje ured u vodnikovoj), za prijavu zdravstvenog preko hzzo-a.
prijavom na burzi dobivaš samo besplatan pokaz, koji inače morate čekat dok vas ne evidentiraju, tj. morate čekat na markicu
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam prošli tjedan išla rješavati sve za zdravstveno u klovićevu i nisu uopće spomenuli da moram imati radnu knjižicu, nego su mi rekli da čekam izradu zdravstvene iskaznice mjesec dana i onda idem u Žajinu ulicu po nju, i dala mi je kartončić za oslobođenje participacije i papir s kojim sam se prijavila...
jel mogu onda naknadno otić po nju (radnu knj.) u vodnikovu?ak ne, jel ona stvarno nužna?jer da je onda bi mi valjda napomenuli...:sos:
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ma ne trebaš imati radnu knjižicu za zdravstveno. al dobro je imati je ako planiraš naći posao u dogledno vrijeme i tak. ionako ćeš kad-tad to morat imati...
 

Tinkica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A meni su te svjedodžbe iz srednje na faksu mislim...Sta moram na faks podic njih ili ??

A što je s pokazom??Moram se prijaviti na burzu da imam isto onaj za 30 kn ili?
svjedodžbe vjerojatno podižeš na faxu...a kaj se tiče pokaza, možeš se prijavit na burzu i pokaz ti je besplatan (ne plaćaš ništa), jedino što po novom ne možeš bit na burzi samo zbog pokaza,što znači da moraš ići na razgovore za posao na koje te oni šalju inače te brišu iz evidencije i gubiš pravo na pokaz...
 

mila21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam prošli tjedan išla rješavati sve za zdravstveno u klovićevu i nisu uopće spomenuli da moram imati radnu knjižicu, nego su mi rekli da čekam izradu zdravstvene iskaznice mjesec dana i onda idem u Žajinu ulicu po nju, i dala mi je kartončić za oslobođenje participacije i papir s kojim sam se prijavila...
jel mogu onda naknadno otić po nju (radnu knj.) u vodnikovu?ak ne, jel ona stvarno nužna?jer da je onda bi mi valjda napomenuli...:sos:
a gle, mene je žena stvarno tražila radnu knjižicu, a sad više ni ja ne znam, iskreno:confused2:
knjižicu kupiš u narodnim novinama i uz nju formular koji ispuniš i to odneseš u vodnikovu i to ti je to. čas posla
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a gle, mene je žena stvarno tražila radnu knjižicu, a sad više ni ja ne znam, iskreno:confused2:
knjižicu kupiš u narodnim novinama i uz nju formular koji ispuniš i to odneseš u vodnikovu i to ti je to. čas posla
znači, mogu to izvaditi naknadno, tj. ovih dana?
jer papirologiju sam riješila već prije isteka roka, pa me zanima može li se ta radna knjižica naknadno izvadit prije odlaska po gotovu zdravstvenu?
 

mila21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znači, mogu to izvaditi naknadno, tj. ovih dana?
jer papirologiju sam riješila već prije isteka roka, pa me zanima može li se ta radna knjižica naknadno izvadit prije odlaska po gotovu zdravstvenu?
da, može
 

DeeDee

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima! Imam jedno pitanjce.. Ove godine upisala sam izvanredno 1. godinu javne uprave.. I htjela bi se sljedeće godine prebaciti na redovni studij bez plaćanja ... Da li netko zna može li se to i koji su uvjeti za to?:rotate: Thx unaprijed!!:wink5:
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da je uvjet za prebacivanje na redovno prosjek 3,5.. samo nisam ziher jel se to odnosi na redovno bez plaćanja
najbolje da pitaš u referadi
iako je ovaj prosjek jako teško nadmašiti... barem meni :blushed:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks