AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Izborni sustavi

ela83

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li je literatura za ovaj ispit još uvijek onaj dio iz knjige i ona 3 zakona ili je došlo do izmjene.
Molila bi ako tko zna da napiše

Unaprijed hvala
Da, s tim da zakone uopće ne pita. Sve što ti treba za ispit je onih 50-ak strana knjige. Čak ni to sve ne moraš učiti, nego si pogledaj pitanja s foruma i to je to. Uglavnom, definitivno najlakši ispit na faksu ;)
 

g-alexa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ako nekog zanima: danas je teta iz referade zvala profesora koji je rekao da će sutra doći na predavanje...
 

g-alexa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
literatura:
Smerdel,Sokol:Ustavno pravo --poglavlja: Izborni sustavi, Hrvatski izborni sustav
Zakon o izboru zastupnika u HS
Zakon o izboru predsjednika RH
(pola sata "predavanja",rekao je predavanja neće biti--ako ćemo imati kakva pitanja konzultacije održava čet 8-9h TMT3 soba 11)
i to je uglavnom to..
 

maria

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
na službenoj stranici faxa piše da je ispit 15.07. i samo je jedna cura na popisu, ne kužim???
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi zna li netko kada je ispit sada u cetvrtak, 1.7??
U 8 ujutro. To je ispit koji se prijavljivao za 17. 06. - prof nije mogao i ispit je odgođen za dva tjedna.
Ono što je sada na netu to je prijava za sedmi mjesec (ovo za 1. 7. su već maknuli).
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Lijepo bi molila nekoga za pomoc...zanima ne koliko su profesoru vazni ovi zakoni iz literature, ili je dovoljno nauciti samo iz knjige S.Sokol- izborni sustavi?

i zanima me da li vise u literaturu ne spada zakon o izboru clanova predstavnickih tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave???unaprijed puno,puno hvala
 

maria

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
navodno profesoru nisu tolko važni zakoni, pošto sve piše u ta dva poglavlja iz knjige..
a što se tiče tog zakona o izboru članova..to stvarno ne znam..
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
trebala bi jednu informaciju- kada se polaze ispit iz izbornih sustava u 9 mjesecu???jer ne znam sta da napisem na prijavnicu( znam da su prijave 13. i 14.7., a kada se polaze)...puno hvala
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
trebala bi jednu informaciju- kada se polaze ispit iz izbornih sustava u 9 mjesecu???jer ne znam sta da napisem na prijavnicu( znam da su prijave 13. i 14.7., a kada se polaze)...puno hvala
Ispit je 6. - 10. 9.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li je netko bio na ispitu u 7 mj...da kaze dojmove, kakav je bio profesor, sta je pitao???unaprijed puno hvala
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li je netko bio na ispitu u 7 mj...da kaze dojmove, kakav je bio profesor, sta je pitao???unaprijed puno hvala
Bio sam ja. Prof je veoma ugodan, ispit traje relativno kratko (5-10 min), pitanja uglavno ona koja su već spomenuta u ovom topicu: većinski i razmjerni izborni sustav, izborna kampanja (kada počinje i kada završava), izborna šutnja (zašto je ona važna), što je balotaža, koji su razlozi zbog kojih postoji izborni prag. Pitao je jednu djevojku do kad traje izborna šutnja kod parlamentarnih izbora (ne samo 24 sata prije nego i cijeli dan izbora, do zatvaranja birališta) i zašto. Tu je ona nešto petljala al zapravo treba reći da se izbjegne mogućnost manipulacije i utjecaja na birače. Recimo kad bi se u dva popodne objavili prvi rezultati po kojima neka stranka dobiva jako puno glasova koji joj donose većinu, to bi moglo utjecati na birače na način da odustanu od druge stranke za koju su htjeli glasati jer ionako nema šanse.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kako ublaziti nastabilnu izvrsnu vlast???nasla sam ti pitanje da prof. pita, pa sta bi se tu trebalo reci...ako netko zna...hvala
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kako ublaziti nastabilnu izvrsnu vlast???nasla sam ti pitanje da prof. pita, pa sta bi se tu trebalo reci...ako netko zna...hvala
Upravo uvođenjem (ako ga nema) ili povećanjem izbornog praga. Ako nema izbornog praga tj. određenog postotka potrebnih glasova birača da bi se ušlo u parlament, u parlamentu će biti zastupljeno mnoštvo malih stranaka, obično krajnje desno i lijevo orijentiranih. Većinska stranka bit će prisiljena s njima sklapati koalicije, nuditi im razne političke ustupke, ministarska mjesta i sl. da bi si osigurala većinu u parlamentu. Sad zamisli da si velika stranka koja sastavlja vladu i koju male stranke ucjenjuju - recimo moraš trojici dat ministarske fotelje. Neki od njih ustane jedan dan na lijevu nogu i izađe iz vlade, odnosno koalicije - izvršna vlast (Vlada) postaje nestabilna. Moraš ponovno pristajat na neke ustupke ili opet ići na nove (prijevremene) izbore.
Također možeš reći da većinski izborni sustav rezultira manjim brojem stranaka u parlamentu (samim time i stabilnijom izvršnom vlasti), za razliku od razmjernog koji će dati mnoštvo stranaka ali time i mogućnost nestabilnosti.

P.S. Kod nas je izborni prag 5%. Zamisli da je 10%. U saboru ne bi bilo ni HSLS-a, ni IDS-a, ni HNS-a, da ne spominjem još manje stranke. Situacija bi bila skroz čista, imali bi samo HDZ i SDP kao velike stranke. Onaj tko bi dobio većinu imao bi stabilnu vladu.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za prof. stvarno sve pohvale...pitao me je razmjerno predstavnistvo i izborni prag...puno hvala Tompi:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks