AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Informacijsko-komunikacijska tehnologija u javnoj upravi

Bleble

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ljudi, ja neznam kak vi, al ja sam pomalo razočarana.. Profesor je rekao na uvodnom predavanju da će nam naglasiti što će biti na ispitu.. Kolko ja znam, to nije učinio. A literatura za kolokvij mi se čini too much pogotovo obzirom na činjenicu da je riječ o izbornom predmetu, a tematika definitvno nijr ono što nam leži..
Pa imam jedan prijedlog: dali ste ZA to da profesoru, u ime cijele grupe, pošaljemo email da nam pomogne i proslijedi smjernice o tome što je važno za kolokvij??
Čekam vaše odgovore, može i u PP

Citiram obavijest profesora:

Obavijest - prvi kolokvij

Prvi kolokvij će se održati prema rasporedu predavanja (s početkom u 17:30 sati) 20.12.2013. godine.

Obuhvaća sljedeće nastavne cjeline:
1. IKT arhitekture servisa javne uprave
2. Zrelost organizacija za primjenu suvremenih IKT rješenja
3. Interoperabilnost

Dal se to odnosi na nas, te cjeline će biti na kolokviju?
 

misel40

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da, to se odnosi na nas, na prvi kolokvij. Što se tiče naglaska što će biti na ispitu/kolokviju, koliko se ja sjećam rekao je da će nas i on i kolega pitati samo ono što će nam ispredavati, a da je službena literatura više tu za pomoć jer na hrvatskom ne postoji literatura gdje se sve to može naći objedinjeno već bi nas morali upućivati na 50 različitih izvora u kojem bi pisalo po par rečenica.
Isto tako se sjećam da je na jednom od predavanja rekao da mu se slobodno obratimo mailom za bilo kakva pojašnjenja ( da ne odgovara od petka navečer do ponedjeljka ujutro) pa ne vidim razlog da ne odgovori na eventualno predloženi upit.

I mene zanima objašnjenje pojma ORKESTRACIJA ali i ERP i CRM, pa ako tko zna...onako jednostavno za objasniti
 

Bleble

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ma neću slati nikakav email.. Što mi drugo može reći osim naučiti prezentacije i bilješke s predavanja..
Naravno da nam puno pojmova nije jasno jer se sa tim prvi put susrećemo. Al opet, naš problem jer smo izabrali taj predmet.
Sretno svima u petak
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ma neću slati nikakav email.. Što mi drugo može reći osim naučiti prezentacije i bilješke s predavanja..
Naravno da nam puno pojmova nije jasno jer se sa tim prvi put susrećemo. Al opet, naš problem jer smo izabrali taj predmet.
Sretno svima u petak
Neki ga i nisu izabrali nego su ga dobili na lotu,bingu ili kako god se zvala igra na sreću rezultat koje je bila dodjela kvaziizbornih kolegija.
 

*tamarica*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
orkestracija - proces automatiziranog uređivanja, koordiniranja i upravljanja kompleksnih informacijskih sustava i servisa.
Kao jedna od najvažnijih osobina SOA, ističe se kombiniranje - "implementacija poslovnih procesa koje se ostvaruju kombiniranjem (orkestracija i koreografija) servisa i njihovom višekratnom uporabom.
- to sam našla na netu, jer ni ja nemam ništa zapisano vezano za tu orkestraciju :/

a za ERP i CRM jedino što imam zapisano da se ASP proširio na ERP i CRM, pa sam opet malo guglala i kaže:
CRM - Customer relationship management je skup alata za upravljanje poslovanja i odnosima sa klijentima. Omogućava praćenje rada sa klijentima, pisanje ponuda, ugovora ili narudžbi.
Aplikacija CRM-a se nalazi u cloud tehnologiji što vam omogućava pristup sa svim dostupnim uređajima koji su spojeni na internet.

ERP (Enterprise Resource Planning) je uobičajeni naziv za poslovni softver koji integrira aktivnosti različitih odjela kao što su planiranje proizvodnje, nabava dijelova, upravljanje zalihama, distribucije proizvoda i praćenje narudžbi. On može objediniti aplikacijske module za financije, računovodstvo i upravljanje ljudskim resursima.


i evo vam primjera pitanja koje sam uspjela zabilježiti:
1. koja je uloga programske ovojnice kod SOA-e?
2. 4 karakteristike SOA (nabroji)
3. objasnite interoperabilnost u kontekstu SOA-e
4. objasnite ulogu programske ovojnice u kontekstu interoperabilnosti
5. što znači raspoloživost i fleksibilnost kao karakteristika SOA?
6. kakva je razlika između interoperabilnosti i heterogenosti?
7. SOA - osnovni model
8. slojevi kod tehničkog modela SOA
9. što je ASP?
10. što je WSDL?
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
još pitanja:
što je heterogenost?
Opiši web servis pomoću WSDL-a
prednosti SOA-e

jel netko može reći ulogu programskih ovojnica? Zapisala sam ali mi je malo čudno. Dakle, web servis se smješta u spremnik servisa kako bi se povezali različiti web servisi??? Da li se tu radi o prgramskim platformama ili o različitim jezicima?
 

SuperDuško

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel kolokvij uvjet za izlazak na ispit?

Glupo mi je dolazit uopće danas, većinu pojmova uopće ne razumijem.
 

Sanjek

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel kolokvij uvjet za izlazak na ispit?

Glupo mi je dolazit uopće danas, većinu pojmova uopće ne razumijem.
Nije. Ti napravi kako hoćeš, ali ja bi na tvom mjestu došla, nemaš kaj izgubit. Prođi samo ova pitanja koja su tu zapisana, ja vjerujem da je to za prolaz dosta. Uostalom, većina nas nema pojma kaj je 'naučila'. Imam osjećaj da će to biti stvarno nešto osnovno, a to možeš pohvatat u ovih par sati kolko još imamo do kolokvija. Ali opet...odluka je tvoja :)
 

SuperDuško

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ne znam, malo me neugodno iznenadilo gradivo, mislim da bi tu ipak bilo potrebno bar neko informatičko predznanje koje ja nemam.

A niš, uvijek mogu predat prazan papir :D
 

Bleble

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bez komenatara na današnji kolokvij :/
Profesore, ak ovo čitate - ovo je izborni predmet i mi nismo studenti FOI-a.
Na predavanjima ne kužimo 0,5 % ono kaj nam pričate.
Čak neznam ni što zapisati jer se izgubim u pola rečenice.
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bez komenatara na današnji kolokvij :/
Profesore, ak ovo čitate - ovo je izborni predmet i mi nismo studenti FOI-a.
Na predavanjima ne kužimo 0,5 % ono kaj nam pričate.
Čak neznam ni što zapisati jer se izgubim u pola rečenice.
Kolegice,
ja sam profesor i znam tko ste.
Ovakve isprike ne uvažavam.
Padate kolokvij.

Haha. Da. Šala mala na kraju ovog dana i zanimljivo-čudnog kolokvija.
Slažem se sa svime što si napisala, većina nas dijeli takvo mišljenje.
 

tattep

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna li netko što znači da kolokvij nije bio eliminacijski? Mislim znam što to znači, ali koliko bodova moramo skupiti da ne moramo polagati ispit?
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Zna li netko što znači da kolokvij nije bio eliminacijski? Mislim znam što to znači, ali koliko bodova moramo skupiti da ne moramo polagati ispit?
Tko će to znati. Mislim da je maksimum 80 bodova na kolokvijima i još 20 bodova na usmenom, tj 100 sveukupno.
Što bi značilo da ako na oba dva kolokvija dobiješ max bodova i dalje moraš na usmeni(što je stroži kriterij i od Kregarovog) gdje ti se daje mogućnost da dobiješ 4 ili 5.
Naravno ako si na prvom kolokviju imao 3 boda onda se treba zapitati ima li smisla ići na drugi(uvijek ima nekog smisla, pitanje je ima li realne koristi).
Mene samo zanima zbog čega je bilo riječi da neće biti usmenog ako oba kolokvija riješimo dobro pa se to iz nekog razloga promijenilo.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks