AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Ekonomika poduzeća

dea0703

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I jel moze od vas koji ste prosli netko napisati iz cega ste ucili ovaj predmet sad otkad je profesor Ozren? Netko je napisao da je potrebno znati knjigu politicka ekonomija, a ta knjiga spada pod literaturu ekonomije javnog sektora. Molim vas ako bi mogli pomoci, to bi bilo super.
 

filmar

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I jel moze od vas koji ste prosli netko napisati iz cega ste ucili ovaj predmet sad otkad je profesor Ozren? Netko je napisao da je potrebno znati knjigu politicka ekonomija, a ta knjiga spada pod literaturu ekonomije javnog sektora. Molim vas ako bi mogli pomoci, to bi bilo super.
Vranjican, S., Politička ekonomija, Zagreb, 2006.
Poglavlja:X. Poduzetništvo
XI.Organizacija i djelovanje poduzeća
XII.Elementi teorije troškova
XV. Raspodjela,(str.414-437)
"Dionički kapital" i "Rad i najamnina"-samo krupni slog
Postoji i skripta na stranicama Pravnog faksa,(skriptarnica).
Ispit je lagan,a profesor izuzetno dobronamjeran i susretljiv.
Učio sam samo dva dana,obzirom da je štivo lako pamtljivo i zanimljivo.
A Ekonomija javnog sektora se uči iz skripte koju će Vam profesorica poslati na e-mail.
 

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko zna odgovor na pitanje minimalna stopa po kojoj poduzetnik može uzeti zajam?
 

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja danas na usmenom kod profesora Ozrena:
pseudopoduzetništvo, 5 činitelja poduzetničke funkcije, razlika između poduzetnika i managera, managerske funkcije i objasniti vođenje, ekonomija razmjera, fiksni i varijabilni troškovi, vrste poduzeća i objasniti prema tehnologiji i prema vlasništvu, dionice, njihove funkcije te prednosti dioničarstva.
 

tfabricni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ima li tko tko je polagao na roku u veljači...čujem da su dobili oboje 5 ( i vidim na predavanjima d se spominje i poglavlje VI )....pitanje je što je s drugom knjigom.... da li skripta obuhvaća i nju?
 

ethela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej,ljudovi! Ima li tko da mi proslijedi skriptu za ovaj predmet,pa da krenem učiti! Hvala :)
 

ethela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
vidim,još uvijek je moj post zadnjiu,i nitko nije aktivan niti na ovom predmetu smjera.Ukratko,prof.Ozren je super,nije težak predmet,lagano je pisan i može se dobiti dobra ocjena,pitanja su bila,poduzetništvo po Kotruljeviću,prava dioničara,prednosti dioničarstva,uglavnom ništa strašno,eto! :)
 

potjeh

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Vidim spominje se neka skripta , jeli ima neka dobra duša da je podjeli sa mladim snagama :) ja sam samo našao neku knjižurinu, izgleda kao telefonski imenik (za one koji se još sjećaju) i neda mi se radit po tome jer kako je i sam profa rekao ne pita puno samo najosnovnije...
Unaprijed hvala!!
 

Luna20

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Vidim spominje se neka skripta , jeli ima neka dobra duša da je podjeli sa mladim snagama :) ja sam samo našao neku knjižurinu, izgleda kao telefonski imenik (za one koji se još sjećaju) i neda mi se radit po tome jer kako je i sam profa rekao ne pita puno samo najosnovnije...
Unaprijed hvala!!
daj meil adresu,poslat cu ti je :)
 

marinaulam

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bok ljudovi,
evo ja sam bila kod Ozrena Filipovića u utorak. Sve pohvale za profesora, on je prvi i vjerojatno jedini profesor koji zna napraviti tako ugodno atmosferu na ispitu, osjećala sam se kao da ne studiram pravo.
Pitanja su bila Poduzetnik (prva definicija - da kupuje inpute po poznatim cijenama, a prodaje outpute po nepoznatim), onda dioničarska prava, prednosti kod d.d.-a, poduzetništvo i poduzeće. Ugl. super je, čak i kada ne znate vam pomaže i šali se.


Prikupila sam sva pitanja sa ovog foruma od 2008.g. (nadam se da će nekome pomoći, neka se ponavljaju tak da se potrudite malo pročistiti ih. ps: Ozren isto pita ko i stari profesor). Na Facebook stranici sam Stručni studij javne uprave 3. godina sam objavila neke od materijala koje sam našla na internetu, skraćenu knjigu i priručnik o I.K. (ne znam kak da tu objavim, poslal sam i na upravni.student , pa će možda oni....) SRETNO!!!!

PITANJA:
poduzetništvo po Kotruljeviću,prava dioničara,prednosti dioničarstva


pseudopoduzetništvo, 5 činitelja poduzetničke funkcije, razlika između poduzetnika i managera, managerske funkcije i objasniti vođenje, ekonomija razmjera, fiksni i varijabilni troškovi, vrste poduzeća i objasniti prema tehnologiji i prema vlasništvu, dionice, njihove funkcije te prednosti dioničarstva.


minimalna stopa po kojoj poduzetnik može uzeti zajam


što je intelektualni kapital i njegovi elementi


definicija poduzetništva i poduzetnika po Bogomiru Kovaču, egzogeni uzročnici krize, početak procesa planiranja, minimalna stopa po kojoj poduzetnik može uzeti zajam i što poduzetnik može očekivati od poduzeća


mjerenje uspješnosti intelektualnog kapitala nije dosta reći samo onu waic metodu već traži i druge metode da se kaže


elementi određivanja cijene


metodama za mjerenje uspješnost


što je račun dobiti i gubitka i što je intelektualni kapital


1. definicija poduzeća i značajke
2. struktura bilance i računa dobiti i gubitka
3. kontroling
4. intelektualni kapital - od čega se sastoji
5. uspješan int. kapital (tak nešto)
2. pitao me je Što je to intelektualni kapital i od čega se sastoji bilanca?strukturu pasive?
3. bilanca
dugoročni kapital
intelektualni kapital
definicija poduzeća
ekonomika poduzeća
menadžer
menadžment
struktura intelektualnog kapitala
što je dobitak
4. Pita poduzeće, bilancu, račun dobiti i gubitka, kontroling i to je manje više to. Kod IK pita što je i eventualno strukturu.
5. intelektualni kapital, struktura, kalkulacijska dobit i gubitak, kontroling



Sastav bilanceintelektualnom kapitalu, osnovnu podjelu, te sto je i od cega se sastoji bilanca

1. definicija poduzeća i njihove značajke
2.struktura bilance, i račun dobiti i gubitka
3.elementi intelektualnog kapitala
4.mjerenje uspješnosti inetelektualnog kapitala
-on se mjeri WAIC metodom, osmislio ju je naš profesor Ante Pulić. -ona je pogodna za mjerenje svih razina -od najmanjih gospodarskih jedinica, na razini tvrtke, unutar gospodarskih sektora, sve do razine nacionalnog gospodarstva- te je zato priznata u cijelom svijetu,može precizno pratiti uspješnost IK u stvaranju vrijednosti- temelji se na praćenju uspješnosti dva ključna resursa. intelektualnog i financijskog poslovanja..

definiciju bilance i već me zaustavio i pitao račun dobiti i gubitka i intelektualni kapital isto samo definiciju i 3 je u indeksu

Pita poduzeće, bilancu, račun dobiti i gubitka, kontroling i to je manje više to. Kod IK pita što je i eventualno strukturu


trebaš znat kontroling. ne treba ti knjiga, dovoljna ti je skripta i na internetu si potraži nešto o intelektualnom kapitalu...

moja pitanja intelektualni kapital, struktura, kalkulacijska dobit i gubitak, kontroling. I petica u indeksu

za humani kapital relacijski i strukturalni kapita?

Što je to intelektualni kapital i od čega se sastoji bilanca?strukturu pasive?

znati intelektualno vlasništvo
i što treba reci za uspješan intelektualni kapital


bilanca
dugoročni kapital
intelektualni kapital
definicija poduzeća
ekonomika poduzeća
menadžer
menadžment
struktura intelektualnog kapitala
što je dobitak

1. definicija poduzeća i značajke
2. struktura bilance i računa dobiti i gubitka
3. kontroling
4. intelektualni kapital - od čega se sastoji
5. uspješan int. kapital (tak nešto)

Intelektualni kapital
Intelektualni kapital je temeljna poluga, temeljni resurs, temeljni potencijal, temeljni imbenik svih elemenata
odnosno željeznikog sustava po vertikali te mu se posveuje posebna pozornost kao sinergijskom elementu
željeznikoga prometnog sustava po vertikali.
Intelektualni kapital presudno je važan:
· pri stvaranju
· pri funkcioniranju
· pri održavanju
· pri ostvarivanju poslovne profitabilnosti
· pri rastu i razvoju.
Budui da imbenici ekonomskog razvoja postaju informacije, prostor i vrijeme, to se intelektualni kapital
odnosi na interdisciplinarne, multidisciplinarne, pluridisciplinarne i transdisciplinarne znanosti, znanja,
sposobnosti, umijea, iskustvo, informacije, kulturu, softver, patente, licencije, kreativnost, inventivnost,
motivaciju…
Upravljanje intelektualnim kapitalom
 

Stefan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav ekipa!
Pošto na ovaj ispit mislim izlazit na dr. roku 9 mj., može li mi netko reći
na što trebam obratiti pozornost, pošto sam općenito stisnut s vremenom? Dakle, čisto da prođem ispit :)
Thnks
 

van buuren

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel dobra ova skripta iz skriptarnice iz 2009.godine ili bas moramo uciti po knjizi kad ocito nitko nema skriptu?ajde bar netko nek javi kad je ova tema skroz neaktivna..ajmo malo kolegijalnosti
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks