AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

Helena40

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nova? A neznam kolko razlike ima izmedju nje i stare
Ma cak i ima. Ubacili su u knjigu promjene iz Zakona o sustavu državne uprave (ponajvise inspekcijski nadzor i upravni nadzor) te ima nekih novih stvari u vezi ureda državne uprave.
 

Tea0103

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav,
Imali možda netko skupljena pitanja ili još bolje i odgovore na njih iz kolokvija i ispita koji su do sada održavali :)
 

Natalija11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja s kolokvija.

1.Dio poslova iz područja socijalne zaštite (rješavanje o statusnim pitanjima branitelja i stradalnika Domovinskog rata, davanje odobrenja za prikupljanje humanitarne pomoći, inspekcijski nadzor nad prikupljanjem humanitarne pomoći, nadzor nad zakonitosti rada i općih akata ustanova socijalne skrbi) su nakon ukidanja ureda državne uprave u siječnju 2020. povjereni na obavljanje županijama.
Objasnite koji od poslova državne uprave su ukidanjem ureda državne uprave sukladno odredbama Zakona o sustavu državne uprave mogli biti povjereni na obavljanje županijama.
Koje će tijelo i u okviru koje vrsta nadzora u upravi nadzirati županije u obavljanju povjerenih poslova, a na koji način će biti osigurana pravna zaštita građana protiv nezakonitih odluka županija u povjerenim poslovima?

2.Vlada RH odlučila je reformirati i racionalizirati sustav državne uprave u Hrvatskoj. Predsjednik Vlade RH želi da hrvatska uprava bude mala, otvorena, transparentna i korisnički usmjerena.
Koga sve predsjednik Vlade može imenovati i zadužiti da napravi analizu postojećeg stanja i prijedlog strukturnih i funkcionalnih promjena u hrvatskoj upravi na temelju Zakona o Vladi RH? Ukratko objasnite.
Koji akt i na temelju kojih kriterija utvrđuje unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave i način upravljanja ustrojstvenim jedinicama?

3.U zemlji X provodi se upravna reforma usmjerena na bolju implementaciju javnih politika i postizanje rezultata u javnoj upravi. Nekadašnja velika ministarstva se smanjuju na način da se iz njih izdvajaju provedbeni poslovi i dodjeljuju na obavljanje novoosnovanim organizacijama, a sve u svrhu davanja veće slobode rukovoditeljima tih organizacija u upravljanju, efikasnijeg ostvarivanja zadataka i djelovanja na temelju stručnih normi. Odvojenost od politike osigurana je time što rukovoditelj organizacije odgovara kolektivnom tijelu organizacije.
Objasnite o kojem procesu je riječ u opisanom slučaju i koji su razlozi za osnivanje novog tipa organizacija.
Objasnite o kojem modelu odnosa ministarstva i novoosnovane organizacije je riječ u opisanom slučaju.

4.Nakon provedenih parlamentarnih izbora i stupanja na dužnost nove Vlade, u Hrvatskoj je napravljena reorganizacija tijela državne uprave i broj ministarstava smanjen sa 20 na 16. Nakon toga je uslijedilo uređenje unutarnjeg ustrojstva novoosnovanih ministarstava, pri čemu je osnovano niz područnih ureda tih tijela državne uprave. Pored toga, donesen je novi Zakon o općem upravnom postupku.
Objasnite o kojim je instrumentima utjecaja (i kojih tijela) na državnu upravu riječ u opisanom slučaju.
Objasnite koji strukturni model organizacije obavljanja poslova državne uprave na teritoriju je primijenjen u opisanom slučaju.

5.Radi potrebe usklađivanja hrvatskog pravnog sustava s europskom pravnom stečevinom, potrebno je donijeti novi zakon o poticanju ulaganja. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja zaduženo je za pripremu teksta novog zakona i provedbu postupka tijekom kojeg će omogućiti građanima, poslovnim subjektima i drugim dionicima da podnesu svoje komentare na taj tekst. Pored toga, Ministarstvo je zaduženo ocijeniti hoće li provedba novog zakona dovesti do promjena u području gospodarstva, tržišta rada, malog i srednjeg poduzetništva, zaštite okoliša te kakve će te promjene biti.
Za obavljanje kojeg posla državne uprave (prema Zakonu o sustavu državne uprave) je zaduženo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja? U koju grupu poslova državne uprave taj posao spada?
Objasnite koje postupke je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dužno provesti tijekom izrade teksta novog zakona i navedite kojim pravnim aktima su ti postupci regulirani u Hrvatskoj.
 

kristinac

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da li je ostatak gradiva koji se odnosi na javne službe i reforma i modernizacija javne uprave u staroj knjizi ostao isti ili se mora ipak koristiti i nova knjiga.. ?
 

nioma

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ja učim iz knjige. Nema puno gradiva bolje je i sigurnije učiti iz knjige jer ipak je to usmeni i očekuje se da razumijemo naučeno gradivo.
 

MarijanaPa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav,
molim Vas ako u utorak nakon pismenog netko može podijeliti pitanja koja će biti na ispitu.
Sretno i unaprijed zahvaljujem! :)
 

Natsuz

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo da se i ja pridružim. Za ovaj drugi dio sam učila iz skrpite Rabbit rou. Pratila sam predavanja ova dva zadnja koja su bila i skripta pokriva sve.
 

Helena40

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Evo da se i ja pridružim. Za ovaj drugi dio sam učila iz skrpite Rabbit rou. Pratila sam predavanja ova dva zadnja koja su bila i skripta pokriva sve.
Jesu pitali onaj dio koji se odnosi na modernizaciju uprave, upravne aspekte itd?
 

dinamo2001

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz cega si ucila za 2. kolokvij? Kaj su te sve pitali i jesu li mozda cjepidlacili? :D
Ja sam si napisala svoje bilješke po novoj knjizi, ali nista sta je bilo u prosloj knjizi nije bas promijenjeno i kolko znam zadnji dio nije tolko ispitivan kolko su one mjere za modernizaciju (aspekti), ali navodno taj dio je profesorica rekla da ispituju za vise ocjene
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks