AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel zna neko što voli pitat Škarica?
Heej, ja trazim po forumu ovdje pitanja i našla sam samo par kratkih osvrta i među njima ova pitanja:
1.klasicni poslovi drzavne uprave i javne sluzbe
2. Metode ostvarivanja javnosti uprave (3 skupine i navesti elemente za svaki)
3. Opca nacela (vjv po zakonu o sustavu drz.uprave al po novom zakonu ne nalazim bas konkretan odgovor s nacelima)
Znas li mozda odgovore na njih?

Jos sam ova nasla: duznosnici i sluzbenici, kako nastaje vlada, uredi drzavne uprave u zupanijama, centar vlade, upravni nadzor, uzi kabinet, ciljevi reformi, drugi upravni i strucni poslovi
 

Rade Tuga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Heej, ja trazim po forumu ovdje pitanja i našla sam samo par kratkih osvrta i među njima ova pitanja:
1.klasicni poslovi drzavne uprave i javne sluzbe
2. Metode ostvarivanja javnosti uprave (3 skupine i navesti elemente za svaki)
3. Opca nacela (vjv po zakonu o sustavu drz.uprave al po novom zakonu ne nalazim bas konkretan odgovor s nacelima)
Znas li mozda odgovore na njih?

Jos sam ova nasla: duznosnici i sluzbenici, kako nastaje vlada, uredi drzavne uprave u zupanijama, centar vlade, upravni nadzor, uzi kabinet, ciljevi reformi, drugi upravni i strucni poslovi
Mislim da je to knjiga strana broj 177
Vlada ima koordinativnog i nadzornu ulogu, načelo proračunskog financiranja, načelo javnosti rada, načelo odgovornosti, načelo samostalnosti, načelo sudske zaštite i žalbe.
 

Rade Tuga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Sa Škaricom opet odlično iskustvo. Navodi na odgovor, ako nešto se zbunis pa krivo kažeš, ne uzima za zlo. Pitao je mene i dvije kolegice, 2,3 pitanja iz knjige i jedno iz zakona o sustavu državne uprave. Čovjek je stvarno kako je to već neko napisao dobri duh te katedre.
 

Helena40

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Evo pitanja s kolokvija! :D

1. Nova Vlada Republike Hrvatske odlučila je radi ispunjavanja predizbornog obećanja posvećenog digitalizaciji hrvatske javne uprave osnovati Ministarstvo digitalnog društva. Nova Vlada RH odlučila je i koncentrirati zadatak koordinacije u jedinstvenu stručnu službu Vlade radi postizanja bolje horizontalne koordinacije.
a) Koje tijelo i kojim propisom može osnovati ministarstvo, koji su njegovi poslovi te na koji način se uređuje unutarnje ustrojstvo novog ministarstva?
b) Koje tijelo i kojim propisom može osnovati jedinstvenu stručnu službu te kako se imenuje njezin čelnik?

2. (Zaboravila sam napisat cijelo pitanje, ali bilo je u vezi osnivanja novog Ministarstva, i izmjeni/dopuni određenih zakona.)
a) Koje pravne propise treba izmijeniti odnosno donijeti kako bi novo tijelo državne uprave moglo početi s radom i tko će biti donositelji tih propisa?
b) U kojem obliku će se ustrojiti ova državna upravna organizacija, tko će joj biti na čelu i kako će čelnik te organizacije biti imenovan?

3. Na temelju zakona kojim se uređuje ustrojstvo i poslovi Državnog inspektorata, donesen je akt o načinu rada građevinske inspekcije, kao jedne od inspekcija u sastavu Državnog inspektorata. Pored načina rada, donositelj je tim aktom uredio i unutarnje ustrojstvo sektora u kojem se obavljaju poslovi građevinske inspekcije.
a) Kako se zove akt kojim se propisuje način rada građevinske inspekcije i tko ga je ovlašten donijeti?
b) Je li donositelj ispravno postupio kada je donio navedeni akt? Obrazložite odgovor.

4. U okviru velike upravne reforme, Vlada je odlučila iz ministarstava izdvojiti poslove provedbe javnih politika i dodijeliti ih posebnim organizacijama kojima će rukovoditi osobe s visokim stupnjem autonomije, ali i odgovornosti za rezultat. Na taj način bi se rad u upravi učinio mnogo efikasnijim. Pored toga, Vlada parlamentu predlaže osnivanje organizacija koje će regulirati utakmicu za nedavno liberaliziranim tržištima javnih usluga. Tim će organizacijama rukovoditi profesionalci kojima je zajamčen kontinuitet djelovanja i koji uživaju povjerenje pružatelja usluga – investitora.
a) Obrazložite osnivanje kojih tipova organizacija predlaže Vlada.
b) Koji su razlozi za osnivanje pojedinih tipova organizacija iz opisanog primjera? Obrazložite odgovor.

5. Pitanje je bilo u vezi inspekcijskog nadzora te koje mjere može donijeti inspektor ako utvrdi nepravilnosti.
 

Helena40

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Koji je odgovor na ovo treće pitanje s inspekcijom?
Ja sam napisala da se Pravilnikom o unutarnjem redu uređuje način rada građevinske inspekcije i da ga donosi čelnik tijela DU. A za ovo drugo podpitanje sam objasnila da donositelj nije ispravno postupio, s obzirom na to da uredbe o unutarnjem uređenju donosi Vlada te da čelnik tijela DU donosi pravilnik isključivo u onim područjima koja nisu uređena uredbom.

Vjerujem da je to barem polovično točno. :oops:
 

DOMIHNO

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bio kod Dzinic danas na usmenom,ugodno iskustvo,dosta podpitanja daje ti da razmislis,mozda je cura koja je odg samnom trebala vecu ocjenu dobiti ali nismo mi da ocjenjujemo. Pita prakticki podnaslove i onda o tome ti pricaj i voli uvijek da se poveze s ostatkom gradiva.
Dovoljna s kripta sa nadopunom iz knjige,uz malo srece !
 

blondy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam bio kod Dzinic danas na usmenom,ugodno iskustvo,dosta podpitanja daje ti da razmislis,mozda je cura koja je odg samnom trebala vecu ocjenu dobiti ali nismo mi da ocjenjujemo. Pita prakticki podnaslove i onda o tome ti pricaj i voli uvijek da se poveze s ostatkom gradiva.
Dovoljna s kripta sa nadopunom iz knjige,uz malo srece !
Ti si imao cijeli ispit ili drugi dio kolokvija? Koja su bila pitanja?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks