AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

Cleo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bila su slična ovima. Bilo je nešto oko komunalnih djelatnosti (zaštita građana tako nešto, uglavnom nisam mogao nać odgovor), vrsta koordinacije (za svaku u knjizi piše po par rijeci i sad ti pogađaj koja) nešto o agencijama i dalje se ne mogu sjetit.
Jao, da, ta zaštita građana... je li to bilo zadnje pitanje? Pa toga nigdje nema...
 

Rade Tuga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jao, da, ta zaštita građana... je li to bilo zadnje pitanje? Pa toga nigdje nema...
Meni bilo prvo, ako se ne varam. A jel znas jel Moze ministar pravilnikom regulirat ono sto je zakonom propustio. Ja sam stavio da ne, čisto zbog procedure i neke hijerarhije.
 

ancica987

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bilo je pitanje o skrivenim motivima (agencifikacija) i koja opasnost prijeti nesto u tom stilu, vrsta koordinacije, mehanizam osiguravanje koordinacije (hijerarhija je odg mislim), temeljna nacela komunalnih djelatnosti, nadzorni mehanizmi javne vlasti za zastitu prava gradana, procedura imenovanja duznosnika i ministra, onda je bilo moze li ministar donijeti pravilnik (ja sam napisala ne jer u primjeru je donio pravilnik bez ovlastenja), onda kod reformi je bila modernizacijska reforma, elementi NJM
Mislim da je to to po mom sjecanju.
 

Cleo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Meni bilo prvo, ako se ne varam. A jel znas jel Moze ministar pravilnikom regulirat ono sto je zakonom propustio. Ja sam stavio da ne, čisto zbog procedure i neke hijerarhije.
A pitanja su možda svima bila ista ali izmiksana hmm...
Po meni ne jer se pitanje odnosilo na bitne propuste u zakonu. Pravilnikom se isključivo detaljnije razraduju odredbe zakona. A bitna zakonska pitanja može donijeti isključivo Sabor kao zakonodavno tijelo. :)
 

Jomars

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja rok 02.09.
1. Ministar donosi pravilnik jer je zakon propustio regulirati određena pitanja - ima li on pravo donijeti pravilnik? Objasni postupak imenovanja ministra i duznosnika.
2. Firma koja se bavi komunalnim odvozom, redovno ne odveze otpad i koje sad oni obaveze komunalnih djelatnost krse, isto moze javna vlast uciniti da bi zastitila gradane.
3. Vlada XY osnovala je agenciju da bi nagradila svoje politicke pristase, oni dobivaju duplo vece place nego ljudi u drzavnoj upravi, agencija postaje veca od ministarstva i jos nesto. Koje skrivene motive prepoznajete i koje opasnosti ta agencija predstavlja?
4. Vlada RH osniva povjerenstvo u kojem sudjeluju dva ministarstva, imaju voditelje strucnjake svasta nesto. Pitanje koja je to vrsta koordinacije (horizontalna jer su dva ministarstva) i koji je to mehanizam osiguravanja koordinacije (ja sam stavila mreže).
5. Ministarstvo zaposljava nove ljude pod ugovorima i salje ih u privatni sektor da bi pokupili vjestine i znanja. Koji su to ucinci ( u pitanju je bilo efekti) reformi, i koju to reformu predstavlja prema odstupanju od tradicionalne weberijanske uprave.

Usmeni kod prof. Giljevica - mene je pitao akte koje donosi vlada, drzavne uprave organizacije, liberalizacija, ne znam dal obveze il nacela javnih sluzbi. Kolegice je pitao upravni i inspekcijski nadzor, kakve reforme postoje, remunicipalizacija.
Ako znas osnove ne trazi previse, samo je kolegicu srusio jer je rekao da se vidi da nije ucila po novom zakonu, iako je nesto znala.
Sretno svima!
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Imate li kakav savjet za učenje po ovom modelu problemskih zadataka?

Jako su me iznenadila ova pitanja i sve me strah što očekivati na sljedećem pismenom, a bitno mi je da riješim ispit
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Trebala bih pomoć....
Vidim da se na usmenom često spominjalo pitanje "provedba politike". Što su sve treba navesti, o čemu sve pričati?
 

Cleo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Trebala bih pomoć....
Vidim da se na usmenom često spominjalo pitanje "provedba politike". Što su sve treba navesti, o čemu sve pričati?
Pitanje se odnosi na posao državne uprave prema Zakonu o sustavu d.u., to je članak 17. novog zakona, pa pretpostavljam da ih treba nabrojati i možda još naglasiti kako se ovu grupu poslova ne može povjeriti na obavljanje u prenesenom djelokrugu. :)
 

Cleo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna li netko možda kako je točno glasilo pitanje sa zadnjeg roka koje se odnosilo na zaštitu građana u slučaju nepravilnog postupanja komunalnog društva i koji bi bio odgovor? :)
Hvala! :)
 

Antonija98

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko možda kako je točno glasilo pitanje sa zadnjeg roka koje se odnosilo na zaštitu građana u slučaju nepravilnog postupanja komunalnog društva i koji bi bio odgovor? :)
Hvala! :)
Neka me netko od kolega ispravi ako je netočno jer nisam sigurna. A pitanje se odnosilo kojim nadzornim mehanizmima u svrhu zaštite prava građana raspolaže javna vlast. U knjizi piše da u upravnom sustavu Hrvatske su;
-mehanizmi upravnog nadzora pružatelja javnih službi,
-pravna zaštita u okviru upravnog postupka
-sudska kontrola u okviru postupka pred upravnim sudom.
 

Cleo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Neka me netko od kolega ispravi ako je netočno jer nisam sigurna. A pitanje se odnosilo kojim nadzornim mehanizmima u svrhu zaštite prava građana raspolaže javna vlast. U knjizi piše da u upravnom sustavu Hrvatske su;
-mehanizmi upravnog nadzora pružatelja javnih službi,
-pravna zaštita u okviru upravnog postupka
-sudska kontrola u okviru postupka pred upravnim sudom.
I meni se čini da bi to moglo biti to. :)
Hvala puno! :)
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ekipa, jel vama prikazan ispit i informacije o ispitu na Merlinu? Nema nikakve obavijesti ni na Studomatu ni Merlinu vezano za navodni sutrasnji ispit :/
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
To se otvori tocno u 11
Okej, hvala na informaciji.
Ja sam isla ponovno provjeriti Merlin i zadnje objavljeno je za ispit koji je bio 1.9. Nemam nista drugo, novije.
Znam da na prijasnjim predmetima je bilo potrebno vidjeti onu stavku za ulazak u ispit, samo nije bio dostupan za otvoriti do samog pocetka ispita i ako slucajno nismo to imali trebali smo se javiti profesoru. Zato mi je ovo jako cudno
 

Jomars

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Okej, hvala na informaciji.
Ja sam isla ponovno provjeriti Merlin i zadnje objavljeno je za ispit koji je bio 1.9. Nemam nista drugo, novije.
Znam da na prijasnjim predmetima je bilo potrebno vidjeti onu stavku za ulazak u ispit, samo nije bio dostupan za otvoriti do samog pocetka ispita i ako slucajno nismo to imali trebali smo se javiti profesoru. Zato mi je ovo jako cudno
Probaj ujutro poslati mail Giljevicu il nekome, ja sam rekla za xxxy, da vise informacija nece biti, a tebi bi trebao biti poseban odjeljak za sutrasnji ispit :confused:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks