AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

  • Važna obavijest 30.11.2024.
    Forumom upravlja novi team studenata

    Postojeće registracije se odobrene.
    Nove registracije su OMOGUĆENE
    Nova adresa za slanje skripti je [email protected]

    Svoje skripte ili skripte koje ste dobili u razmjeni s ostalim kolegama, a kojih nema u našoj bogatoj Skriptarnici foruma pošaljite nam na gornju e-adresu.

    Ne zaboravite se aktivno uključiti u razmjenu iskustava i zanja na forumu.

Opće upravno pravo (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

tanja4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kolegice,please,možete li mi podrobno objasniti kako doći do tih slajdova,tj.na koju adresu moram ići?unaprijed zahvalna
Ideš na stranicu od Pravnog fakulteta, pa katedre Pravnog- Upravno pravo, tamo ćeš sa lijeve strane vidjet link za Društveno veleučilište, pa otvoriš Studij javne uprave, pa obvezan predmet Upravno pravo i dođeš do slajdova..
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
To ti je u slajdu Upravni akt -imade poseban slajd baš o dopustivosti podataka, sutra je ispit iz OUP - pismeni dio, molim Vas napišite pitanja nakon pismenog dijela ispita. Hvala

11. DOPUSTIVOST DODATAKA

- u pravnoj normi utvrđuje se ovlast za stavljanja dodataka u upravni akt, s time da je mogućnost stavljanja dodataka u upravni akt koji se donosi prema slobodnoj-diskrecijskoj ocjeni razmjerno šira, u skladu s ovlastima koje izviru iz pravne norme, nego kad je riječ o upravnim aktima koji su u svim svojim dijelovima strogo pravno vezani. Prema diskrecijskoj ocjeni mogu se stavljati oni dodaci koji su u skladu sa svrhom koja se donošenjem akta mora ostvariti i koja se kao takva može braniti na temelju zakonske ovlasti koja dopušta diskrecijsku ocjenu.

- nezakoniti dodaci utječu na upravni akt ovisno od toga kakvo značenje sam dodatak ima na sam akt:

 ako dodatak ima veliko značenje za sam akt, nezakoniti dodatak ruši čitav akt.

 Ako nezakoniti dodatak ne utječe na akt (ima mali značaj), on ne tječej na sudbinu akta – tada takav dodatak koji nema iznimno značenje za predmet o kojemu se odlučuje. upravnim aktom otpada, a sam akt ostaje na snazi – to bi trebalo uzeti kao pravilo
 

SuperDuško

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja danas:
iscrpno objasnite značenje POA za upravu
iscrpno objasnite konvalidiranje pogrešnog upravnog akta
načelo zakonitosti u RH
kako ustavni sud kontrolira upravu
načelo samostalnosti uprave
zahtjev za stjecanje i prestanak hrvatskog državljansta i odlučivanje o zahtjevu
zaštita javnog dobra
mjesto počinjenja prekršaja prema prekršajnom zakonu
 

marxmaja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danas usmeni kod prof Staničića imala sam na pismenom 23,5. pitanja: odgovornost države za štetu s greškom, što je izvlaštenje i vrste i još nekaj ne sječam se ugl. 2 sam dobila i cura je još jedna bila imala je 19 na pismenom i totalno rasturila usmeni i 3 dobila. bit će da je bio dobre volje al meni je dosta pomago na usmenom.
 

5ra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
odgovarala kod prof. tudurica (mislim da se tak preziva) pitanja: načelo zakonitosti, dodaci UA, naknada ratne stete, kolegicu pitao: kontrola uprave putem drzavnog odvjetnistva, ekscepcija nezakonitosti, nabrojati UA,
 

martina_sk

Administrator
u koje zakonu je profesor rekao da mozemo naci o upravnom ugovoru? znam da su clanci 150-154, samo ne znam koji zakon.

i da li mi netko moze reci nesto o ogranicenju javnog dobra i tko kod nas o tome odlucuje?
i o posebnim slucajevima odgovornosti za stetu gradanima?
hvala!
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
u koje zakonu je profesor rekao da mozemo naci o upravnom ugovoru? znam da su clanci 150-154, samo ne znam koji zakon.

i da li mi netko moze reci nesto o ogranicenju javnog dobra i tko kod nas o tome odlucuje?
i o posebnim slucajevima odgovornosti za stetu gradanima?
hvala!
1. zakon o općem upravnom postupku :wink5:

2. razgraničenje?- predstavlja utvrđivanje granica tog dobra, dokle ono seže i gdje prestaje javno dobro, a počinju druga (javna ili privatna).
nadležnost tijela za razgraničavanje j.dobara utvrđuje se posebnim pr.normama. presumira se načelna nadležnost tijela uprave (u slučaju nedostatka odgovarajućih pr.normi).
u hrv.pravu posebne odredbe o tome postoje samo u nekim zakonima kao npr. zakon o morskom ribarstvu. (npr.granice ribolovnih zona utvrđuje ministar nadl.za morsko ribarstvo)
kod rješavanja sporova u vezi s j.dobrom isto se presumira nadležnost državne uprave, a može biti i propisana nadležnost suda.

3. prema Carinskom zakonu ako pregledom stvari ili osobnim pregledom putniku bude nanesena šteta, putnik ima pravo na naknadu tako nanesene štete.
zakon o sustavu drž.uprave predviđa pravo na naknadu nastalih troškova zbog neobavljanja službene radnje.
o zahtjevu za naknadu tih troškova odlučuje zaključkom voditelj postupka koji je pozvao stranku. protiv tog zaključka moguća je žalba, a ako nema tijela 2.stupnja, tada se protiv zaključka može pokrenuti upravni spor.


ukratko :D
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
...pa i meni se cini da je prof rekao taj zakon ali evo sto je u tim clancima:
Članak 150.
(1) Usmena rasprava je javna...

hmmmm..meni ipak piše (u nastavku) ovi članci, da ne gledaš možda stariji zakon? :p

ŠESTI DIO UPRAVNI UGOVOR

Uvjeti za sklapanje i predmet upravnog ugovora

Članak 150.

(1) Javnopravno tijelo i stranka sklopit će upravni ugovor o izvršenju prava i obveza utvrđenih u rješenju kojim je riješena upravna stvar, ako je zakonom propisano sklapanje takvog ugovora.

(2) Upravni ugovor ne smije biti protivan izreci rješenja, prinudnim propisima, javnom interesu niti smije biti sklopljen na štetu trećih osoba.

(3) Upravni ugovor koji ima pravni učinak na prava trećih osoba pravno je valjan samo uz pisani pristanak tih osoba.

(4) Upravni ugovor sklapa se u pisanom obliku.

Ništetnost upravnog ugovora

Članak 151.

(1) Upravni ugovor je ništetan ako je protivan rješenju radi izvršenja kojeg je sklopljen.

(2) Upravni ugovor je ništetan i iz razloga ništetnosti propisanih zakonom koji uređuje obvezne odnose.

(3) Upravni ugovor je ništetan i kad je ništetan dio toga ugovora, osim ako bi ugovor proizvodio pravne učinke i bez tog dijela.

(4) Ništetnost upravnog ugovora utvrđuje sud nadležan za upravne sporove na temelju tužbe stranke ili javnopravnog tijela.

(5) Ništetan upravni ugovor ne proizvodi pravne posljedice.

Izmjena upravnog ugovora zbog promijenjenih okolnosti

Članak 152.

(1) Ako bi zbog okolnosti nastalih nakon sklapanja ugovora, koje se nisu mogle predvidjeti u vrijeme sklapanja ugovora, ispunjenje obveze za jednu ugovornu stranu postalo bitno otežano, ta strana može zahtijevati da se ugovor izmijeni sukladno nastalim okolnostima.

(2) O izmjeni ugovora ugovorne se strane moraju suglasiti.

Raskid upravnog ugovora

Članak 153.

(1) Kad se javnopravno tijelo i stranka ne suglase o izmjeni ugovora ili ako javnopravno tijelo ili treće osobe uključene u upravni ugovor na takvu izmjenu ne pristanu, javnopravno tijelo može jednostrano raskinuti upravni ugovor.

(2) Ako stranka ne ispunjava obveze iz upravnog ugovora, javnopravno tijelo jednostrano će raskinuti upravni ugovor. Ako je neispunjivanjem obveze iz ugovora javnopravnom tijelu nastala šteta, to tijelo ima pravo od stranke potraživati naknadu štete.

(3) Javnopravno tijelo može jednostrano raskinuti upravni ugovor i kad je to potrebno radi otklanjanja teške i neposredne opasnosti za život i zdravlje ljudi i javnu sigurnost, ako se to ne bi moglo otkloniti drugim sredstvima kojima bi se manje diralo u stečena prava.

(4) Javnopravno tijelo raskida upravni ugovor rješenjem u kojem moraju biti navedeni i obrazloženi razlozi raskida i određen iznos štete ukoliko je javnopravnom tijelu šteta nastala.

(5) Protiv rješenja o raskidu upravnog ugovora može se pokrenuti upravni spor.

Prigovor na upravni ugovor

Članak 154.

(1) Zbog neispunjivanja ugovornih obveza javnopravnog tijela stranka može izjaviti prigovor. Prigovorom se može tražiti i naknada štete nastale neispunjivanjem ugovora.

(2) Prigovor se izjavljuje i predaje tijelu koje na temelju zakona obavlja nadzor nad javnopravnim tijelom s kojim je stranka sklopila upravni ugovor.

(3) O prigovoru se odlučuje rješenjem protiv kojeg se može pokrenuti upravni spor.


da, da...krivo su valjda napisali što se tiče ograničenja. :)
 

Jennifer

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
tko ima pravo izaći na drugi kolokvij? jel možemo izaći na drugi ako nismo bili na prvom ili ako prvi nismo položili? hvala na odg
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
tko ima pravo izaći na drugi kolokvij? jel možemo izaći na drugi ako nismo bili na prvom ili ako prvi nismo položili? hvala na odg
svi :)

ako si pala prvi, ili ako nisi izašla na prvi-možeš :)
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks