AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Ustavno pravo

mala Dancy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hmmm , ne razumijem kaj to znaci ˝pita po ustavu˝.. u redu bi bilo nabroji dijelove ustava ( preambula, normativni dio..itd.. ) , al moze li mi netko tko je vec bio reci jedno pitanje koje se odnosi na to ˝pita iz ustava ˝??

Ne moze mi valjda reci ˝sto se nalazi u čl. 100. ˝ :crazy:
 

ivana4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hmmm , ne razumijem kaj to znaci ˝pita po ustavu˝.. u redu bi bilo nabroji dijelove ustava ( preambula, normativni dio..itd.. ) , al moze li mi netko tko je vec bio reci jedno pitanje koje se odnosi na to ˝pita iz ustava ˝??

Ne moze mi valjda reci ˝sto se nalazi u čl. 100. ˝ :crazy:
ustav se sastoji od 9 dijelova,npr. može te pitati pitanje- međunarodni odnosi,
i na stranici 466. i 467. imaš VII.MEĐUNARODNI ODNOSI i o tom naučiš par rečenica ispričat...ne moraš znati šta se nalazi u kojem članku,nego općenito...tako te može te pitati ovlasti predsjednika,vlade,sabora...to je sve u u ustavu...tako pita...
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ustav se sastoji od 9 dijelova,npr. može te pitati pitanje- međunarodni odnosi,
i na stranici 466. i 467. imaš VII.MEĐUNARODNI ODNOSI i o tom naučiš par rečenica ispričat...ne moraš znati šta se nalazi u kojem članku,nego općenito...tako te može te pitati ovlasti predsjednika,vlade,sabora...to je sve u u ustavu...tako pita...
upravo tako:crazy: i znam da su studenti rekli da im Podolnjak zna reći da ako su prošli malo po ustavu da ne bi trebalo biti problema...

e sada Ivana, evo nekih pitanja (koje je Gardašević rekao da često pita, ali nisu sva):
1. sadržaj ustavnog prava
2. formalni djelovi ustava
3. ustav-kada je donesen,koliko je puta mijenjan, što se promijenilo (eliminacijsko pitanje, ako neznaš-padaš)
4. izvori ustavnog prava
5. načelo ustavnosti i zakonitosti
6. organski zakoni (elim.)
7. imunitet (čl.105.)
8. promijena ustava RH...
hmm...nije baš puno, ali možda nekome pomogne...:laughing:
 

ivana4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li itko zna odg na ova pitanja?

1.razlika između formalne i materijalne neustavnosti?
2.kojim sredstvima sabor nadzire vladu?
3.poremečaj ustava?
4.važnost supotpisa
5.izborni zakon od 15.2.1990??
6.kako je moguće ograničiti vlast?
7.d hontova metoda???to mi treba neko malo bolje objašnjenje,da je razumljivo :crazy:


ima ih dosta,pa ako netko zna bar nešto nek pliz pomogne...puno vam hvala :happy:
 

mala Dancy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
formalna neust. - javlja se kad zakonodavac ne postuje ustavom predviden postupak donosenja zakona ili kad bi prekrsio odredbe o obliku u kojem se donose zakoni. ( ima sad navedeno 6 slucajeve form. neust., da ih sve ne pisem jer ih trebas još proucit u ustavu ) imas ih navedene u onoj skripti tu u skriptarnici).

Mat. neust. - slucaj je kad zakon svojim odredbama sadrzajno proturijeci odredbama ustava.
slucajevi su : retroaktivnost ( povratno djelovanje ) i sadržajna neuskladenost odredbi zakona s odredbama ustava -(takoder prouci u ustavu, a i imas u toj skripti u skriptarnici)

IZBORNI ZAKON - za to pitanje moras procitati o 1989. god kad je vrsena agresija na hrv. pa je donosen na brzinu izborni zakon kojim se utvrduje : nacin kandidiranja, utvrdivanje izbornih rezultata i zastita izbornih prava. Vazno je rec da su prihvacena jednostavna rjesenja jer je cijeli politicki sustav trebalo u sto kracem roku prilagoditi novom stanju ( bio je rat) i taj zakon je odmah ocijenjen kao ˝za jednokratnu upotrebu˝upotebljen je tad i nikad vise.
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
upravo tako:crazy: I znam da su studenti rekli da im podolnjak zna reći da ako su prošli malo po ustavu da ne bi trebalo biti problema...

E sada ivana, evo nekih pitanja (koje je gardašević rekao da često pita, ali nisu sva):
1. Sadržaj ustavnog prava
2. Formalni djelovi ustava
3. Ustav-kada je donesen,koliko je puta mijenjan, što se promijenilo (eliminacijsko pitanje, ako neznaš-padaš)
4. Izvori ustavnog prava
5. Načelo ustavnosti i zakonitosti
6. Organski zakoni (elim.)
7. Imunitet (čl.105.)
8. Promijena ustava rh...
Hmm...nije baš puno, ali možda nekome pomogne...:laughing:
moŽe li mi netko odg na to treĆe eliminacijsko pitanje???
 

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
moŽe li mi netko odg na to treĆe eliminacijsko pitanje???
donešen 22. prosinca 1990. (božićni ustav), mijenjan 3 puta do sada.
1. 1997. (neke manje izmjene; ne znam kakve)
2. 2000. (smanjene predsjedničke ovlasti - polupredsjednički sustav zamjenjen parlamentarnim sustavom) --- i moguće je pitanje na ispitu da se objasne ti sustavi
3. 2001. (ukinut županijski dom sabora; znači ukinut dvodomni sustav, sada postoji samo zastupnički dom hrv. sabora) --- moguće pitanje- koji su razlozi ukidanja županijskog doma (to ako netko zna nek dopuni)

toliko od mene.. nadam se da sam pomogla
 

mala Dancy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mala danchy,ako znaš na kojoj je strani u ustavu il skripti to formalna i mat. neustavnost pliz reci...jer to uopče neam blage gdje je :crazy:
u ovoj skripti s foruma u poglavlju br . 4 NADZOR USTAVNOSTI I ZAKONITOSTI
Za formalnu čl. 84, 88 i 89, za meterijalnu čl. 89 i 31

U ovoj skripti je to super objasnjeno... srč, srč..sretno:tongue2:
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
može li mi netko odg. na ova pitanja, molim vas...

1. formalni djelovi ustava
2. kojim sredstvima sabor nadzire vladu
3. poremečaj ustava
4. kako je moguće ograničiti vlast
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li mi moze netko reci malo o prof.podolnjak...dobra i losa iskustva!
vidim da kao pita vise ustav i ustavni zakon,ali ne znam koliko se mogu oslonit na to..
koliko pitanja postavi i da li proziva na ispitu po abecedi?
da se razumijemo-nisam izašla na ispit ovaj, ali ljudi pišu razna iskustva, ugl da pita po ustavu,ali ugl- znači tebe ili mene baš može pitati po knjizi:cool: kažu da je ok, da pomaže, strpljiv...mislim, različita su iskustva, nadam se da će tebi ostati u lijepo sjećanju:wink5: samo se osloni na svoje znanje:happy: ako malo prolistaš temu, naći ćeš pitanja koja se ponavljaju...
 

Nita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila kod Podolnjaka..meni je bio ok,pita dva pitanja pa i ako već prvo znaš ne moraš se bojati, većinu je pitao po ustavu a mene je organske zakone i imunitet sudaca, ali zeznuto je to ako kažeš krivu riječ onda pila jer misli da ne znaš a ustvari se samo zabuniš,to se bilo desilo jednoj curi kad sam ja bila
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ovo su pitanja koja podolnjak zna pitat, može li mi netko odg. na njih...

1. pov. načini donošenja ustava
2. koliko puta je mjenjan ustav rh i nešto o tome
3. uspostava vladavine i neovisnosti rh
4. struktura predstavničkog tijela
5. razlozi ukidanja polupredsjedničkog sustava
 

ivana4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ovo su pitanja koja podolnjak zna pitat, može li mi netko odg. na njih...

1. pov. načini donošenja ustava
2. koliko puta je mjenjan ustav rh i nešto o tome
3. uspostava vladavine i neovisnosti rh
4. struktura predstavničkog tijela
5. razlozi ukidanja polupredsjedničkog sustava
nadam se da imaš skriptu onu od 37.str jer bum ti po njoj govorila gdje ti se kaj nalazi :crazy:

1. ja sam pod tim pitanjem učila ono donošenje ustava od 22.12.1990- str. 9

...i odmah bih sa time povezala 2. pitanje

2.mijenjan je 3 puta-1997,2000,2001...str.6
3.pod naslovom-politički razvitak tijekom 1991-str.9
4.e sad ovo brijem da je ono da može biti jednodoman,dvodoman i višedoman općenito,pa imaš kaj se tiče hrvatskog od 1990-2000 je bio dvodomni pa promjenama 2001 postaje jednodomni...sve imaš na str.25
5.to je promjena u onim trima promjenama ustava,promjena iz 2000...također str.6

ja se nadam da si učila po toj skripti i da ćeš naći gdje je šta...ak nisi...viči :crazy:
 

jope

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
.. dal bi mi netko mogao odgovoriti kako je to kad ideš na komisiju iz ustava .. kakva pitanja postavljaju i dal te muće.. dal se na komisiji inače pada ili ipak postoji mogućnost da se prođe.. neka mi netko kaže kako je to ..
plizzzz..
pozz..
:)))
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
.. dal bi mi netko mogao odgovoriti kako je to kad ideš na komisiju iz ustava .. kakva pitanja postavljaju i dal te muće.. dal se na komisiji inače pada ili ipak postoji mogućnost da se prođe.. neka mi netko kaže kako je to ..
plizzzz..
pozz..
:)))
nisam bila al sam bila kaj profesora Gardaševića i Podolnjaka kad su čekali curu koja se na kraju nije ni pojavila..bili su začuđeni,jer kao nije to niš strašno,pa nisu ju mislili mučit..
čak je i podolnjak rekao da ako se pojavi tokom dana da ga nazovu telefonski pa da će tak održat komisiju..
izgledalo mi je onak full opušteno..
al stvarno ne znam nikoga tko je bio na komisiji iz ustava..
 

Nita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dali mi please netko može reći gdje se u knjizi nalaze-prohibitivna klauzula i zastupnička delegacija?izlazim na ovaj rok 15.
 

ivana4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ovo su pitanja koja podolnjak zna pitat, može li mi netko odg. na njih...

1. pov. načini donošenja ustava
2. koliko puta je mjenjan ustav rh i nešto o tome
3. uspostava vladavine i neovisnosti rh
4. struktura predstavničkog tijela
5. razlozi ukidanja polupredsjedničkog sustava
naravno...

idemo iz početka :crazy: ovo sve sam sad copy,pejstala iz te skripte

1. za to ti nisam ziher,kao što sam i rekla.
Donošenje Ustava RH od 22.prosinca 1990.:
- srpanj 1990., amandmani na Ustav SRH iz 1974. – promjena naziva, grba, zastave
- 25. srpnja 1990., predsjednik Franjo Tuđman podnio Saboru inicijativu za donošenje ustava
- ''Politička i metodologijska polazišta te političko-pravna načela za izradu Ustava RH'':
o Ustav RH mora slijediti pozitivnu hrvatsku državno-pravnu tradiciju
o povratak europskoj i oslonac na sjevernoameričku građansko-pravnu i ustavnu tradiciju
o Ustav treba biti po mjeri običnog čovjeka-građanina i naroda
o Ustav treba biti trajnije vrijednosti
- Krčki nacrt – radna skupina koju je imenovala Komisija za ustavna pitanja Sabora, u sastavu Šeks, Sokol, Olujić, Valković
- radna skupina Ustavotvorne komisije koju je imenovalo Predsjedništvo, u sastavu Mratović, Filipović, Sokol, Smerdel, Bekić
- konačnu redakciju Prijedloga Ustava - Redakcijska skupina u sastavu Sokol, Tomac, Šeks
- RH - država utemeljena na pučkom suverenitetu i jednakim pravima svih građana
- Ustav RH Sabor je usvojio 21.prosinca 1990., a proglasio 22.prosinca 1990. – ''božićni ustav''

2.Temeljna obilježja Ustavnog zakona o izmjenama i dopunama Ustava RH od 18.12.1997.:
- zabrana udruživanja RH u saveze koje bi mogli dovesti do obnove jugoslavenske države
- dopuna Izvorišnih osnova: unesen Ustav iz 1990. i pobjeda u Domovinskom ratu
- promjena naziva Sabora Republike Hrvatske u Hrvatski državni sabor
- brisanje Prijelaznih i završnih odredbi, odnosno članaka 140., 141. i 142. jer su konzumirana, tako npr. Prema čl. 140. je bilo određeno da će hrvatska ostati u sastavu SFRJ do slijedećeg dogovora ili ako HS odluči drugačije. S obzirom da je 25.06.1991. HS donio Ustavnu odluku o samostalnoj i neovisnoj RH temeljem provedenog referenduma, taj članak više nije imao svrhe.
Temeljna obilježja ustavnih promjena iz 2000.
- promjenama 2000. godine RH je prešla s polupredsjedničkog sustava u parlamentarni sustav.
- Osim što više ne može pripadati niti jednoj stranci, ovlasti PRH su puno slabije: ne imenuje više VRH, već ona proizlazi iz HS, kojem je odgovorna. Mora dostavljati periodična izvješća o radu, HS može postavljati zastupnička pitanja te interpelaciju o radu VRH, može osnivati istražna povjerenstva za nadzor pojedinih pitanja u vezi rada VRH. HS može izglasati nepovjerenje VRH nakon čega je ona dužna istupiti, ali može tražiti od PRH raspuštanje HS ako izglasa nepovjerenje ili ako HS u roku od 120 dana ne donese državni proračun.
- Do tih promjena supotpis premijera je bio rijetkost, odnosno PRH je samostalno odlučivao u puno područja, promjenama iz 2000. institucija supotpisa postaje pravilo kod donošenja odluka PRH
- Jamči se pravo na lokalnu samoupravu
- Institut ocjene ustavnosti zakona od strane USRH
- Predstavničko tijelo mijenja naziv u Hrvatski sabor.
Ustavne promjene iz 2001.
- ukida se županijski dom sabora
- Radna skupina je obrazložila potrebu ukidanja dvodomnog sustava iz slijedećih razloga: 1. županijski dom ima samo savjetodavnu i suspenzivnu ulogu, stoga nije nužan; 2. dvodomni sustav je karakterističan za federacije, a RH je jedinstvena , 3. predstavnici nacionalnih manjina u Županijskom domu imaju oslabljeni položaj s obzirom da je to samo savjetodavno tijelo navedeno može dovesti do protivljenja istih, 4. dvodomni sustav se protivi stavovima iz javne rasprave prilikom donošenja ustava 1990.,

3.Politički razvitak tijekom 1991.:
- rujan 1990., Srbija ruši savezni Ustav, ukidanjem autonomije Kosova i Vojvodine svojim novim Ustavom
- travanj 1991., srpski blok u Predsjedništvu SFRJ odbija da na način utvrđen Ustavom i Poslovnikom, izabere Stipu Mesića za predsjednika Predsjedništva SFRJ
- Hrvatska nudi miran rasplet – čl.140. Ustava RH: RH ostaje u sastavu SFRJ do novog sporazuma jugoslavenskih republika ili dok Sabor ne odluči drugačije – Ustavnim zakonom za provedbu Ustava RH odgađa se primjena ustavnih odredbi o oružanim snagama, zastupanju RH u međunarodnim odnosima, te zaključivanju međunarodnih ugovora
- listopad 1990., Nacrt ugovora o savezu– RH i Slovenija nude konfederaciju,Srbija i CG odbile
- 21.veljače 1991., Sabor donosi Rezoluciju po kojoj se svi savezni zakoni koji nisu u suglasnosti s Ustavom RH oglašavaju nevažećim, zahtjev za postupkom mirnog razdruživanja
- 25.travnja 1991., predsjednik RH pozvao građane na opći referendum o dva pitanja: suverena i nezavisna RH ili ostanak u federativnoj Jugoslaviji
- 19.svibnja 1991.,održan referendum– glasovalo 84,94% birača, od kojih 93,94% za suverenost
- 25.lipnja 1991., Sabor donosi Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne RH i Ustavnu odluku RH o suverenosti i samostalnosti
- 8.srpnja 1991,Brijunska deklaracija–prihvaćen moratorij od 3 mjeseca na provedbu tih odluka
- 8.listopada 1991., Sabor usvojio Odluku o raskidanju svih državnopravnih sveza na temelju kojih je zajedno s ostalim republikama i pokrajinama tvorila dosadašnju SFRJ


4.Predstavnička tijela prema strukturi:
1. jednodomna – najčešće u unitarnim državama
2. dvodomna
– u federativnim državama: prvi dom predstavništvo građana, a drugi dom predstavništvo federativnih jedinica
– u unitarnim državama nastaje zbog osebujnosti oblikovanja i razvitka predstavničkog tijela: npr. drugi dom plemićkog tipa (VB – članovi se ne biraju), drugi dom demokratskog tipa (FRA, ITA, RH '90 – članovi se biraju, ali na drugi način)
3. višedomna

Struktura Hrvatskog državnog sabora 1990.-2000.:
1. Zastupnički dom
o predstavničko tijelo građana RH, samostalno odlučuje o svim pitanjima iz djelokruga
o najmanje 100, najviše 160 zastupnika
2. Županijski dom
o predstavničko tijelo građana u županiji, temelji se na predstavništvu županija
o savjetodavne i suspenzivne ovlasti prema aktima i odlukama Zastupničkog doma
o 63 zastupnika biraju građani (po 3 u županiji), do 5 bira predsjednik RH (iz reda osobito zaslužnih građana) – ukupno 68 zastupnika
o predsjednik RH po isteku mandata, ako se izričito ne odrekne te dužnosti, postaje doživotni član Županijskog doma

DODATI DIO U VEZI SABORA NAKON PROMJENE 2001.- UKINUT JE ŽUPANIJSKI DOM I SABOR JE JEDNODOMAN!!!

5. na to sam ti već odg u pitanu br. 2


evo,nisam ti htjela niš izostaviti,lakše je ovak naučiti gdje imaš sve napisano,neg da ja još sužavam iz suženog :crazy: sad ti sebi iz toga izdvoji najbitnije...nadam se da ti to nije problemos
nadam se da nije problem kaj je ovak velikiiiiiiii post :crazy:
 

ivana4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ove godine je samo usmeni...nema kolokvija...

@ mala dancy- evo da ti ukratko odg...znači izborni prag iliti proh.klauzula je kod nas propisana promjenama ustava 2000.,ona iznosi 5 %,što znači da određena lista na izborima treba skupiti min. 5 % glasova da bi imala pravo sudjelovati u diobi zastupničkih mjesta (mandata)...
primjenjuje se kako bi se spriječila zastupljenost u parlamentu prevelikog broja vrlo malih,najčešće radikalno desnih ili lijevih stranaka,a time parlamentarna nestabilnost i nemogućnost formiranja koalicijske vlade ili formiranje vrlo slabe koal.vlade...to bi bilo to...:laughing:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks