AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Ustavno pravo

majja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja prošla :luxhello: pitam me gospodarska i socijalna prava,pa zastupnike,važnost supotpisa,orleanski parlamentarizam, pa nešto za suce,predstavnička vladavina,posredno odlučivanja
i mislim da je to to više manje
 

blossom

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mnogo se puta dogodilo da postave pitanja iz "izbačenih" djelova. Nemoj se sramiti na ispitu napomenuti, ukoliko ti postavi takvo pitanje, da ono ne ulazi u odabrana poglavlja. Međutim, najbolje bi bilo otići na konzultacije, pa raščistiti s tim. ;)
Da... npr. "orleanski parlamentarizam" - pitanje sa svakog roka, a kolko ja znam, to ne bi trebali učit...
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej!!ja cu na rok u 1. mj??valjda cu za mjesec i pol naucit za prolaz..hehe...kaj bi mi bilo najbolje da ucim iz knjige??kolko je vama trebalo vremenski da sve prodjete posto je knjiga malo podeblja?:)
ja sam ti učila kojih 2 tjedna po skripti iz skriptarnice, ona koja je pisana po knjizi iz 2006., skripta je stvarno dobra, i prošla sam...tak da mislim da ti je mjesec i pol za učit definitivno dosta...:)
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ma daj..ma pitam samo jel neki kazu da nije dovoljno iz skripte pa zato..hvala ti!!:spin2:
ma ja između ostalog nisam imala dovoljno vremena da učim iz knjige, stoga sam se bavila isključivo skriptom, koja je po meni, ako ju stvarno dobro naučiš dovoljna...ali budući da ti imaš dovoljno vremena, možeš slobodno kombinirati tu skriptu i knjigu, to ti je još i najbolje :) sretno! :luxhello:
 

taty2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok, da vam udjelim pokoju informaciju iz Ustavnog, nije to toliko teško, meni je trebalo 3 tjedna da naučim knjigu, dobro lakše mi je bilo jer imam podlogu iz toga ali knjiga je zanimljivo pisana i nije bed učit iz nje. Prošla sam kod Podoljnjaka i dobila 4, zgodnih 5 pitanja, koliko se sjećam ustavna tužba, nešt o Saboru, ovlasti Predoja,dalje neznam, zaboravila sam,bilo je davno, ali nije bed, sretno svima
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ja imam slj tj ispit iz ustava..jel zna neko mozda sta je to PROHIBITIVNA KLAUZULA jer ja nemam pojma :redface:...
Prohibitivna klauzula ili izborni prag. U RH je 5%. Znači da stranke koje su dobile manje od 5% glasova u pojedinoj izbornoj jedinici ne dobivaju mandat.
 

inesszg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel moze neko stavit pitanja od gardaševića,bio bih jako zahvalan,i ne samo ja pretpostavljan:happy:
ISPITNA PITANJA - Gardašević
Ustavna tuzba
Odgovornost Predsjednika
Nadzor izbora
Vaznost supotpisa
Postupak Ustavnog
parlamentarni sustav
slozene drzavne zajednice
polupredsjednicki sustav
ovlasti predsjednika
nacelo ustavnosti
izvori ust. prava
revizija ustava
temeljna prava i slobode
uredbe sa zakonskom snagom i uredbe iz nuzde
metode ustavnog prava
odnos ustavnog prava i politickih znanosti i drugih grana prava
evolucija parlamentarnog sustava
nacelo diobe vlasti,
ogranicena monarhija, orleanski parlam,ent
dvostranacki i vecinski sustav
predsjednicki sustav u SAD
skupstinski sustav u SVICarskoj
ustavni sud
slozene drzavne zajednice
kruti i meki ustav, stupnjeve krutosti, Ustavnu tuzbu, orelanski parlamentarizam, druge je pitao prohibitivnu klauzulu, poremećena ravnotoža u korist izvrsne vlasti....
voli pitat prava (generacije, i kako su rangirana po ustavu ) , povijest razvoja parlamentarizma

za ustavno treba poglavlja: 1 ,2-1 dio, 3, 4-2dio, 5- 3 i 4 dio, 7, 8, 9, 10- 1 dio, 11.

Jelusic Pitanja:

1.nacelo Diobe Vlasti
2.nacelo Jedinstva
3.nacelo Ustavnosti
4.izvoru Up
5.metode Us
6.kruti I Meki Ustav
7.stupnjevanje Krutosti
8.uspostava Suverenosti Rh
9.temeljna Obiljezja Ustava I Struktura Ustava Rh
10.razlikovanje Federacije I Konfederacije
11.slozene Drzave
12.tijela Eu
13.pravna Priroda Eu
14.osnove Teorije Lokalne Sampuprave
15.poslovi L.samouprave
16,neovisnost Pravosuda
17.drzavno Sudbeno Vijece
18.parlamentrana Vlada
19.povijest Razvoja Parlamentarizma
20.orleanski Parlamentarizam
21.suvremneni.parlamen.porem,ravn.u Korist Izvrsne Vlasti
22.vaznost Supotpisa
23.pred.sustav U Sad-u
24.ovlasti I Odgovornsotpred.republike I Njegov Odnos Prema Hs I Vladi
25.poremecaj Djelokruga
26.parlamentarni,predsjednicki I Polupred.sustav
27.revizija Ustava
28.temeljna Prava I Slobode
29.generacije Prava I Kako Su Rangirana Po Ustavu Rh
30.druga Generacija Prava,sve Pricat O Tome
31.probihativna Klauzula
32.ustavna Tuzba(i Razlika Izmedu Nje I Zahtjeva Za Utvrdivanje Zakonitosti/ustavnosti)jer Netko Zna Razliku?????
33.uredbe Sa Zakonskom Snagom I Uredbe Iz Nuzde
34.Temeljne ovlasti HS
35.Glasovanje u inozemstvu
35.Ustavni sud/izbor sudaca/ovlasti
36.Izbor zastupnika u HS

ja bila kod gardasevica i stvarno pita po tim pitanjima...jako mu je vazna ustavna tužba i ustavni sud (djelokrug)..
nadam se da sam pomogla i sretno!!!!!
 

joe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Podolnjak me pitao uredbe iz nužde i vladu:što je, tko ju čini i ovlasti;dobio 4.kolegi koji je bio s menom postavljao podpitanja,ali nije znao prvo pitanje i odmah mu je vratio index.meni se čovjek čini OK
 

lara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ispit sam polagala kod Grdaševića i prošla. Bio je dobar, puno pomaže. Traži da se zna osnovno. Pitao me neovisnost sudstva i ustavnu tužbu. Samo je jedna osoba pala na ispitu. Postavlja potpitanja.
 

Ribica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam bila kod Podolnjaka i bio je baš ok. Pitao me je referendum i sve o Vladi i malo o Saboru (v:happy:ezano za Vladu ). I kad se nisam mogla nešto sjetiti, postavljao mi je podpitanja..
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo koja su pitanja bila na kolokviju iz ustavnog na pravu:

a grupa u 17 sati
1.dioba ustava u formalnom smislu prema nacinu donosenja
2.politicka prava i slobode
3.europska konvencija za zastitu ljudskih prava i temeljnih sloboda
4.najvise vrednote
5.uvjeti imenovanja sudaca ustavno g suda RH
6.nadorna inicijativa i pravo peticije
7.ustavna tuzba

grupa B u 17h:
1.promjena (revizija) ustava RH
2.vladavina prava
3.ustavotvorni referendum
4.osobna prava po URH
5.temeljne značajke am. sustava nadzora ustavnosti zakona
6.odgovornost predsjednika RH
7.stanje nužde po URH


Nadam se samo da ce barem nesto od ovoga biti i nama :crazy:
 

Prčiguz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ova pitanja su bila na poreznom na prvom kolokviju:
1. Odredite sadržaj ustavnog prava.
2. Promjena (revizija) Ustava RH.
3. Temeljna obilježja Ustavnog zakona o izmjenama i dopunama Ustava RH od 18. prosinca 1997. i ustavne promjene od 9. studenog 2000. godine.
4. Definirajte sljedeće pojmove: konstitucionalizam, vladavina prava, ustavna vladavina.
5. Kako je moguće ograničiti vlast?
6. Izborni zakon od 15. veljače 1990. godine.
7. Ustav RH i stanja nužde.
 

agatha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
opet ja hm hm:tongue2:
zanima me ovo pitanje: 'uvjeti imenovanja sudaca Ustavnog suda RH'
jeli odgovor na str.182 u knj. ili je neš' drugo?
thanks na pomoći.:dazeda:
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nemam tu sad knjigu ali pa kaj nije to ono da se biraju iz redove istaknutih pravnika, odvjetnika, državnih odvjetnika i sveučilišnih profesora, da moraju imati 15 god radnog iskustva, da se moraju istaknuti znanstvenim ili stručnim radom ili javnim djelovanjem, da Odbor Sabora objavi poziv u NN, da se radi lista užih kandidata i onda u Saboru pojedinačno glasaju za svakog kandidata, da se biraju na vrijeme od 8 godina i da oni među sobom biraju predsjednika na 4 god?
 

mala_zvjerka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo pitanja iz A grupe.ona kojih se sijećam.
1. odredite sadržaj i norme ustava RH
2. Kruti i meki ustav
3. Politička prava i slobode
4. Vladavina prava
5. Izbor sudaca za Ustavni sud RH

ostala 2 pitanja se ne mogu sijetiti, pa onaj tko se
sjeti neka napiše.
pozz:face12: čekamo rezultate.
pitanja iz A grupe su još:
6. narodni suverenitet i predstavnička vladavina
7. ocjena ustavnosti zakona i ustavnosti i zakonitosti podzakonskih pravnih akta i dr. propisa
 

kikica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja B grupe su bila:
1. Odnos ustava i drugih grana prava?
2. Pisani i nepisani ustav?
3. Nadleznost ustavnog suda RH?
4. Oblici neposrednog odlucivanja u RH?
5. Osobna prava i slobode?
6. Nacelo ustavnosti-mislim da je bilo.
7. Nadzor nad politickim programima i strankama-tako nesto.
 

agatha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Izvanredna sam studentica i molila bih dobre duše da mi netko napiše koja poglavlja odnosno stranice treba naučiti iz knjige za ispit jer sam negdje izgubila tu zabilješku. a namjeravam na ispit u 6. mjesecu,

ovo su ti izdvojena poglavlja za ispit:
I, II/1, III, IV/2, V/3.i 4., VII, VIII, IX, X/1 i XI.
ali postoji jedna stvar kod toga, da te na ispitu pita
i ona poglavlja koja su nam 'kao' izbačena.
imaš tu u prijašnjim postovima što koji profesor inače pita,
pa si to pogledaj, jer pitanja se stalno ponavljaju
tako kad vidiš kod kojeg ćeš profesora biti na ispitu posebno
si njegova pitanja nauči i to ti je to!
sretno:thumb22:
 

Prčiguz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo nabavio sam od kolegice sa poreznog pitanja koja su bila na drugom kolokviju kod njih a posto im je prof podolnjak isto predavao kod nas bi mogla biti takva ili slicna:
1. Zastupniski imunitet
2. ovlasti hrvatskog sabora
3. samostalne ovlasti predsjednika
4. dioba zastupnickih mjesta HS d hontovom metodom
5. uredbe iz nužde izvršne vlasti
6. lokalna i regionalna samouprava u ustavu
7. načela neovisnosti sudbene vlasti
 

miki maus

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zakonodavna delegacija (poremećaj djelokruga između zakonodavnog i izvršnih tijela)
-zakonodavno tijelo može ovlastiti izvršno da donese opći propis ili da svojim općim propisima uredi određen krug društvenih odnosa čije je donošenje prema ustavu u njegovu djelokrugu.
-pravni akti koje donosi izvršno tijelo nazivaju se uredbe na temelju zakonske ovlasti. donoseći te uredbe izvršno tijelo u potpunosti zamjenjuje zakonodavno tijelo.
one uređuju određeni društveni odnos i imaju zakonsku snagu ako po svom sadržaju nisu prekoračile dobivenu ovlast.
-ustav RH izričito dopušta donošenje uredaba na temelju zakonodavne delegacije. propisuje da sabor može najviše na vrijeme od godinu dana ovlastiti Vladu da uredbama uređuje pojedina pitanja iz njegova djelokruga.

ja mislim da je dovoljno da to naučiš. da, postavi ti pitanje i ti nekaj sitno kažeš o tome. i tak ti postavi dva do tri pitanja i to je to. sretno
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej, danas je rekao profesor da oni koji nisu prijavili ispit sad da ga mogu prijaviti za sljedeći rok, ako prođu i drugi kolokvij... a rezultati su u srijedu

pitanja koja su bila u mojoj grupi:
temeljne ovlasti Hrvatskog Sabora
izbor predsjednika RH
uredbe iz nužde u RH
interpelacije
kako Ustav uređuje udruživanje Hrvatske s drugim državama
raspuštanje Hrvatskog sabora
Dvodomni sustav u RH od 1999. - 2001.

nadam se da sam pomogla
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks