AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Ustavno pravo

dexter

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo, ja bio dns kod podolnjaka... nisam se bas pretrgo od ucenja, ucil po onim pitanjima i proso... ALI, imo sam srece... dosta... :crazy:
pito me 3 pitanja s potpitanjima na temu - zakonodavna delegacija, parlamentarna nepodudarnost i izbor predsjednika... starie iskusnjare koji su bili vele dae bil raspolozen, jer je pomago... :happy:
 

marti

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ima li koga još od Gardaševića, kakvi su dojmovi? Ja sam išao među prvima pa me zanima prolaznost?
evo ja sam bila danas kod gardaševića i nisam prošla...stvarno je dobar i pita ono najglavnije kaj moraš znat...mene je pitao ustavnu tužbu i brljavila sam...postavlja podpitanja da pomogne...jako je korektan i moraš znati osnove inače te neće ni pitati dalje...
 

kikica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pita Ustav i samo Ustav i najbolje je nauciti cijeli Ustav napamet.I naravno i po knjizi o izborima,parlamentarnoj nepodudarnosti,o predsjedniku,saboru,vladi...sve o tome.Prvi dio kniige nije bas pitao.
 

Lukap

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
VEDO evo ih:
metode ustavnog prava, nabrojiti,reći nešto o njima
2. što je sadržaj ustavnog prava, čime se taj predmet bavi
3. izvori ustavnog prava
4. materijalni i formalni ustav
5. povijesni načini donošenja ustava
6. kruti i meki ustavi
7. ustavni običaji
8. načini mijenjanja ustava
9. vrste ustavnog referenduma
10. slučaj izmjene ustava u rh
11. načini odlučivanja o prihvaćanju inicijative o promjeni ustava
12. ustavni zakon o ustvnom sudu
13. od kojih dijelova se sastoji suvremeni ustav
14. koliko puta je mijenjan ustav rh
15. kakva je dražava rh
16. najveće vrednote hrv ustavnog poretka
17. uspostava vladavine i neovisnosti rh, o suvremenosti i samostalnosti
18. kada je rh priznata međunarodno
19. predstavniča vladavina i referendum-pojava, vrste
20. narodna inicijativa za raspisivanje referenduma
21. aktivno i pasivno pitanje o biračkom pravu
22. što je parlamentarna nepodudarnost
23. izborni sustavi
24. izborni prag
25. struktura predstavničkog tijela
26. razlozi ukidanja županijskog doma 2001.god
27. hrv.sabor-imuniteti, vrste zakona koje donosi, njegove temeljne oblasti prema ustavu
28. zakonodavna delegacija
29. organski zakoni-posebno formulirani, izuzetak
30. temeljne značajke parlamentarnog sustava
31. razlozi ukidanja polupredsjedničkih sustava
32. predsjednik i vlada u obavljanju izvršne vlasti, njihove dužnosti i ovlasti
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima još koga tko je bio kod prof. Podolnjaka na usmenom (sad, ovom zadnjem) ? Koja pitanja je još pitao ??? Ajde ako se još nekome da pa da napiše...dojmove sa ispita... :)

Hvala... ! :) :)
da, najčešće pita po Ustavu tipa mijenjanje ustava, izbor predsjednika, ovlasti Vlade i Hrv. Sabora, interpelacija Vladi,temeljne odredbe ustava, ustavni sud ...i još iz teorije zakonodavna delegacija,ustavna tužba, parlamentarna nepodudarnost...i tako uglavnom Ustav, u biti cijela ti se knjiga oslanja na Ustav, pa dobro je i Ustav uzeti u obzir kod učenja, kao za ponavljanje onoga iz knjige...:laughing:
 

marti

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
i ja idem kod Gardaševića a vidim po pitanjima da pita složene državne zajednice...taj dio mi kao ne trebamo učiti, pa me zanima jel mu se to može reći u slučaju da se to ponovi?:unsure:
ja mislim da na prošlom roku to nije uopće pitao,nikog...al znam da pili po ustavnoj tužbi...to je 1000%...od njih četiri koliko ih uđe bar jednog to pita,konkretan primjer isto...ufff...ja sam u sri kod podolnjaka pa ću u utorak doć slušat kod đorđa...jel može neko napisati kakav je podolnjak na usmenom?da kaže ko je bio na prošlom na roku...znam da piše u starim postovima al ja bi svježe informacije...thanks
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja mislim da na prošlom roku to nije uopće pitao,nikog...al znam da pili po ustavnoj tužbi...to je 1000%...od njih četiri koliko ih uđe bar jednog to pita,konkretan primjer isto...ufff...ja sam u sri kod podolnjaka pa ću u utorak doć slušat kod đorđa...jel može neko napisati kakav je podolnjak na usmenom?da kaže ko je bio na prošlom na roku...znam da piše u starim postovima al ja bi svježe informacije...thanks
iako sam kod njega pala, ok mi je...dati vremena za razmislit, malo pomaže i to je to. pitanja vrti iz Ustava i poneko iz knjige... već sam napisala kaj pita, pa malo pogledaj ipak po prošlim postovima...:wink5:
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Podolnjak... hm, pa ovakva su moja iskustva. Iako me srušio (i dosta nas), nažalost, moram biti iskrena i reći da je profesor skroz u redu. Dosta je simpatičan i ne uvaljava ti nikakvu nervozu, barem tako nije bilo zadnji put. Mene je referendum pitao, mislim na narodnu inicijativu, tako nešto, i voli da mu kažeš ovako ako je nešto bilo nedavno vezano za pitanje. Inače, ako te potrefi pitanje i ako kreneš pričati ko lud, onda ti je fina četvorka ili petica zajamčena. Ako ne znaš prvo pitanje koje te pitao, padaš, bez obzira na sve. Mislim da pita dva ili tri pitanja. Ovisi kako koga.
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
zanima me vezano za izbore predsjednika, vlade, sabora, itd. jel trebam uciti sve u detalje ili je dovoljno da znam neke osnove, tipa o kandidiranju, objavi lista, izbornoj promidžbi, šutnji, izboru i sl. Pitam konkretno kod gardasevica kako je jer cu kod njega ici na usmeni sad u utorak
 

kabar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nisam učila po toj skripti,ali nešto sam pronašla
posredno i neposredno odlučivanje - počinje na str.65. - posredno narod odlučuje tako da bira na izborima svoje predstavnike, a neposredno putem referenduma i narodne inicijative
vladavina prava (rule of law) - 15.str
narodni suverenitet- počinje na str 63.
sustav većine ili većinski sustav - 78.str
balotaža - vezano uz sustav većine - str.79.
dijaspora i nacionalne manjine - str. 87. i 88.
stanje nužde u RH - str.106.
skupštinski sustav u švicarskoj - nema u skripti, mislim da mi ni ne trebamo to znati
neovisnost pravosuđa - 124.str
državno sudbeno vijeće - 126.str
udruživanje RH sa drugim državama - 136.str.
interpelacije - 101.str
zakonodavna delegacija - 107.
narodni ustav - str.10.
vrste pravnih normi - str.4.
ustav prema stupnju ozbiljenja - str.18.
ljudska prava u URH - str.26.
 

Jelenaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sad sam našla na prijašnjim stranicama, brijem da su to ta pitanja, a i to je onak sve najbitnije tak da nešto od toga nas mora potrefit, pa moj savjet, a ja ću i sama tak, učit cijelu skriptu ali se koncentrirat na ova pitanja.
ako netko zna za neka druga pitanja, daj javite... :)
metode ustavnog prava, nabrojiti,reći nešto o njima
2. što je sadržaj ustavnog prava, čime se taj predmet bavi
3. izvori ustavnog prava
4. materijalni i formalni ustav
5. povijesni načini donošenja ustava
6. kruti i meki ustavi
7. ustavni običaji
8. načini mijenjanja ustava
9. vrste ustavnog referenduma
10. slučaj izmjene ustava u rh
11. načini odlučivanja o prihvaćanju inicijative o promjeni ustava
12. ustavni zakon o ustvnom sudu
13. od kojih dijelova se sastoji suvremeni ustav
14. koliko puta je mijenjan ustav rh
15. kakva je dražava rh
16. najveće vrednote hrv ustavnog poretka
17. uspostava vladavine i neovisnosti rh, o suvremenosti i samostalnosti
18. kada je rh priznata međunarodno
19. predstavniča vladavina i referendum-pojava, vrste
20. narodna inicijativa za raspisivanje referenduma
21. aktivno i pasivno pitanje o biračkom pravu
22. što je parlamentarna nepodudarnost
23. izborni sustavi
24. izborni prag
25. struktura predstavničkog tijela
26. razlozi ukidanja županijskog doma 2001.god
27. hrv.sabor-imuniteti, vrste zakona koje donosi, njegove temeljne oblasti prema ustavu
28. zakonodavna delegacija
29. organski zakoni-posebno formulirani, izuzetak
30. temeljne značajke parlamentarnog sustava
31. razlozi ukidanja polupredsjedničkih sustava
32. predsjednik i vlada u obavljanju izvršne vlasti, njihove dužnosti i ovlasti
 

kikica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja prosla kod Gardasevica.Bio je stvarno fer,rekao je da kod njega ispit zna trajati cijeli dan jer ispituje dugo i daje dosta vremena za razmisliti.Ali ne bih rekla da pomaze ali i to je puno sto daje dosta vremena za odgovor.Pitao me ustavnu tuzbu,izvore prava,uredbe,neposrednu demokraciju,referendum.Ali samo nabrojati sve,on kaze naslov i o tome se treba pricati koliko se zna.
 

nelija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja prošla kod Gardaševića i stoji sve što je do sada rečeno o njemu. Jedino što se sve skupa previše odužilo, pa je i samo čekanje dovoljno da ti koncentracija padne i ubije te u pojam. Inače pitao me je neovisnost sudaca i uredbe.
 

Lukap

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo da podijelim iskustvo s ovog ispita sa svekolikim pučanstvom jer znam da svi kad se spremaju žele znati kako je kod kojeg profesora. Budući da sam sretnik kojeg je Gardašević srušio pa sam bio i kod Podolnjaka po vlastitom iskustvu stvari stoje ovako:
- prof. Gardašević ima običaj ići u širine i kad skuži da nešto ne znaš onda 101 podpitanje na tu temu, što mi je grozno jer ako nešto ne znam onda ne znam i opširno pita po čitavoj knjizi tako da nema učenja po skripti a niti preskakanja gradiva
- prof. Podolnjak (usput četvorka je pala u indeks!!!) pita otprilike 2-3 pitanja ako vidi da se mučiš pita elementarne stvari da izvuče dvojčicu, pravo glasa, izvore ustavnog prava i slično. Moram priznati da mi je njegov način ispitivanja ugodniji jer te ne čini nervoznim pušeći, tipkajući po mobitelu ili po kompjuteru što Gardašević čini, a i odgovara po dvoje dok kod Gardaševića po 4-5 ovisi o situaciji.

Ja sam osobno učio samo po knjizi jer uopće nije teška a od silne opširnosti ipak nešto ostane u glavici. Sretno svima koji idu na slijedeći rok, želim svima pečat u indeks.
Odoh učiti nauku!
 

mia

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ova poglavlja su krivo napisana ...:wink5:

I, II/1, III, IV/2, V/3,4, VI/3, VII, VIII, IX, X/1, XI ...e sad je kako treba :laughing:
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja bila danas kod podolnjaka... prosla.. pitao me ovlasti sabora, odgovornost predsjednika, ustavni sud - ustavni suci i predsjednik ustavnog suda
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo nekih pitanja koje je pitao podolnjak jučer...primjetila sam da je opet pitao po ustavu tj. drugi dio knjige:

izbor sudaca ustavnog suda
politička i osobna prava
temeljne odredbe ljudskih prava (najviše vrednote ustavnog poretka)
ustavna tužba
referendum u republici hrvatskoj
obilježja lokalne i regionalne samouprave
tijela lokalne samouprave
aktivno i pasivno biračko pravo
međunarodni ugovori
izbor predsjednika (temeljna obilježja)
izborni prag
imunitet zastupnika Hratskog Sabora
ovlasti Hrvatskog Sabora
zakonodavna delegacija
formiranje Vlade
interpelacija
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
eo još nekih pitanja:
kojim sredstvima sabor nadzire vladu?
kakvi su izbori u lokalnoj samoupravi i koga građani mogu birati?
kruti i meki ustav
razlozi krutosti ustava
zašto izborni prag iznosi 5% i što se time dobiva?


zadnji do knjige obavezno znati: predstavničko tijelo, vlada, lokalna samouprava, predsjednik, ustavni sud.
 

kabar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
s obzirom na kratko rok do ispita molim dobar savjet za podolnjaka...ucir u širinu ili se držat osnova...kratki ili dugi odgovori...prvi ili drugi dio knjige...hvala
po meni definitivno drugi dio knjige, ali to ne znači da zanemariš u potpunosti prvi.. koliko sam ja skužila, jako su mu važne nadležnosti, odnosno djelokrug najviših državnih tijela: vlade sabora, predsjednika, sudova; zatim zajedničke ovlasti npr. vlade i predjednika.. pitao je redovito i o Ustavnom sudu RH, ponajprije o izboru sudaca i ustavnoj tužbi.. te stvari stvarno trebaš znati dobro.. pa to i jesu osnove.. i koliko sam skužila svakog je pitao barem jedno od tih pitanja. a neka druga pitanja su npr. referendumi, narodna inicijativa, politička prava-nabrojat, uredbe iz nužde-što su, kako se donose, načelo zakonitosti, načelo ustavnosti, promjene ustava.. važno je reć ono najvažnije.. ne mogu točno reć koliko je to rečenica..ovisi o tome koliko je opširno pisano u knjizi o tome.. al nešto pretjerano nadugačko i naširoko ne treba.. nadam se da sam barem malo pomogla. i da, podolnjak je stavrno ok ispitivač, kad vidi da netko ne briljira baš, trudi se izvući minimum samo da bi prošao.. to je moje iskustvo.. sretno!!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks