AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno postupovno pravo

dado

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Upravni spor i dalje treba učiti po knjizi!

Pitanja 09.11.2009.

1. Nagodba
2. Zapisnik
3. Poništavanje u drugostupanjskom postupku
4. Naknada štete u upravnom sporu
5. Zaineteresirana treća strana u upravnom sporu
6. ne sjećam se...
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li profesor čuva ocjenu iz kolokvija dok ne riješimo prvu godinu?
Prof. Šikić je čuvao ocjenu iz kolokvija ("Upravni postupak") do kraja akademske godine, uključujući i dekanski rok!
 

bsuzy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
11.01. pitanja sa ispita (pismeni dio):
1. pravna pomoć
2. nagodba
3. poništavanje prvostupanjskog rj.
4. obustavljanje, odlaganje administrativnog izvršenja
5. UP spor u formalnom i materijalnom smislu
6. obveznost sudskih presuda
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
sjećam se samo 3 pitanja, pa evo ih:

1.objasni kako se pokreće prvostupanjski zahtjev o obustavi upravnog postupka-šutnja administracije
2.objasni upravni spor u formalnom smislu i upravni spor u materijalnom smislu
3.objasni obveznost sudskih presuda

ak se netko sjeti nek doda još neka pitanja...:unsure:
 

anet

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. pravna pomoć
2. nagodba
3. obustava i odlaganje administracijskog rješenja
4. poništavanje prvostupanjskog rješenja
4. upravni spor u materijalnom i formalnom smislu
4. obveznost sudskih presuda
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja s kolokvija:

1. primjena ZOUP-a
2. koga zastupa zakonski zastupnik i kako će postupiti službena osoba kada utvrdi da zakonski zastupnik ne ulaže dovoljno pozornosti u zastupanju
3. kada će drugostupanjsko tijelo odbiti žalbu
4. kada prvostupanjsko riješenje postaje izvršno a kada drugostupanjsko
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja:

-Objasnite načelo pomoći stranci
-Kada drugostupanjsko tijelo odbija žalbu?
-Objasnite što je to službena evidencija? U kojem roku tijelo mora izdati potvrdu? Mogu li odbiti izdavanje potvrde? Što ako je stranka nezadovoljna?
-Kada Upravni sud odbacuje tužbu?
-Šutnja administracije
 

rela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja:

1. POSTUPAK NENADLEŽNOG TIJELA PO PODNESKU
2. SPAJANJE VIŠE STVARI U JEDAN POSTUPAK
3. KADA 2 stup. TIJELO ODBIJA ŽALBU
4. PRAVNA POMOĆ (više-manje sve o tome)
5.POBIJANJE UPRAVNOG AKTA U UPRAVNOM POSTUPKU
6.PONIŠTAVANJA UPRAVNOG AKTA BEZ DOSTAVLJANJA TUŽBE NA ODGOVOR
 

go...ana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja 15.2
zaštita prava stranaka, nagodba,prigovor, spor o zakonitosti i spor pune jurisdikcije, kada upravni sud rh odbacuje tužbu, i nedostaje još jedno pitanje kojeg se ne mogu sjetiti
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
kako se po novom zakonu zove skraćeni postupak???
redovni postupak imam u upravnom sporu, ali skraćeni nemam ni u sporu ni u postupku...
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
kako se po novom zakonu zove skraćeni postupak???
redovni postupak imam u upravnom sporu, ali skraćeni nemam ni u sporu ni u postupku...
Neposredno rješavanje
(čl. 48. ZUP-a, NN 47/09)
 

Renata_

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi netko moze pomoc za pitanja redovnog i skracenog postupka
sta bi se tu trebalo rec, jednostavno to nemogu bas naucit pa ako ima netko da zna ak nije problem neka kaze. Hvala unaprijed!
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi netko moze pomoc za pitanja redovnog i skracenog postupka
sta bi se tu trebalo rec, jednostavno to nemogu bas naucit pa ako ima netko da zna ak nije problem neka kaze. Hvala unaprijed!

Nadležno tijelo će neposredno riješiti upravnu stvar ako u postupku ne sudjeluju stranke s protivnim interesima i ako je isto propisano zakonom.
Neposredno će riješiti stvar po službenoj dužnosti ako može pravo stanje stvari utvrditi na temelju službenih podataka kojima raspolaže ili to tijelo ili druga javnopravna tijela, a nije neophodno sudjelovanje stranke radi zaštite njezinih prava i interesa. Isto tako, neposredno će rješavati po službenoj dužnosti ako je to nužno radi poduzimanja hitnih mjera koje se ne mogu odgoditi, a radi zaštite interesa stranaka, života i zdravlja ili imovine veće vrijednosti, a činjenice na kojima de temelji rješenje su dokazane ili učinjene barem vjerojatnima.
Neposredno će riješiti stvar u postupku pokrenutom na zahtjev stranke ako je stranka u zahtjevu navela sve činjenice i okolnosti te podnijela sve dokaze bitne za zakonito i pravilno rješavanje ili ako tijelo može stvar riješiti na temelju službenih podataka. Također će neposredno riješiti stvar pokrenutu na zahtjev stranke ako je zakonom određeno da se ista može riješiti na temelju činjenica koje nisu potpuno dokazane ili su učinjene vjerojatnima, a iz svih okolnosti postupka proizlazi da se treba udovoljiti zahtjevu stranke.

Ako u postupku sudjeluju stranke sa suprotnim zahtjevima ili podaci kojima tijelo raspolaže, odnosno podaci koje je podnijela stranka u zahtjevu kojim je pokrenula postupak nisu dostatni za utvrđenje pravog stanja stvari te je potrebno utvrditi materijalnu istinu tj. sve činjenice i okolnosti koje su bitne za rješavanje, tijelo ne može riješiti stvar neposredno već treba provesti usmenu raspravu te druge postupovne radnje - vještačenje, saslušanje svjedoka, saslušanje stranaka, očevid i dr. da bi moglo utvrditi sve činjenice i okolnosti bitne za donošenje zakonitog i pravilnog rješenja.
 

fjora25

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na roku 12.04.2010.

1.Definiraj upravnu stvar prema ZOUP
2.Što je predmet upravnog spora
3.Kada će drugostupanjsko tijelo odbiti žalbu? (Mislim da je to provjerim, pa javim...)
4. Kada prvostupanjsko rješenje postaje izvršno?
5.Šutnja administracije
6.Pokretanje postupka javnom objavom

Asistentica Lana Ofak je stvarno korektna na usmenom i ima razumijevanja, ako se nauči ne morate se ničeg bojati. Sve pohvale.
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo pitanja koja sam cuo od kolegice:

1.nagodba
2.razlozi za ponistaj rjesenja
3.pretpostavke za nistavost akta
4.nacelo razmjernosti
5.naknada stete
6.odlaganje izvrsenja akta
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mi mogao netko reći, jel ovaj predmet lakši za naučiti i proći od usporednih poreznih sustava?
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mi mogao netko reći, jel ovaj predmet lakši za naučiti i proći od usporednih poreznih sustava?
Meni osobno je lakše postupovno od usporednih,ali to ti je individualno...usporedni su mi bili koma.
uči ono što misliš da ćeš lakše zapamtiti
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mi mogao netko reći, jel ovaj predmet lakši za naučiti i proći od usporednih poreznih sustava?
UPP je živi štreberaj od ispita, totalno nezanimljivo (barem meni), a usporedni su bar malo zanimljiviji, iako ne baš previše! U svakom slučaju treba ti neko vrijeme da ti bilo koji od ta va ispita "sjedne", jer nisu baš lagani, tj. spadaju u najteže na drugoj godini!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks