AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravljanje zapisima

lidija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Profesor Kolanović ima ispit 14.10. u 10 sati u sobi 9. Eto prilike za razjasniti neke dileme:happy:
 

elamica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel u skripta u skriptarnici ona koju je profesor dao?
Ili je to neka druga?

skripta u skriptarnici je dovoljna za ispit???

Hvala
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li je netko danas bio na ispitu da nam kaže dojmove? i da li se priznaju arhivistika i uredsko poslovanje za one kiju su to položili? puno hvala
 

lidija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel u skripta u skriptarnici ona koju je profesor dao?
Ili je to neka druga?

skripta u skriptarnici je dovoljna za ispit???

Hvala
Da, skripta u skriptarnici je ona koju je profesor dao. Ja sam učila po literaturi iz vodiča (skriptu sam kasnije dobila), ali mislim da je dovoljna. Na ispitu me profesor pitao da li sam učila po njoj.
 

marta29

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
meni je prof. Kolanović napisao u mailu da učim osnove klasifikacijskog nacrta
da li netko zna gdje ima to na netu ili to ima,da mi pošalje na mail.
Bila bih jako zahvalna [email protected]
 

SanjaS

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok svima!
Da li se netko sprema za ispit? Ja sam upravo krenula s učenjem - može li netko tko je već izlazio napisati primjere pitanja koja profesor postavlja na ispitu?
Hvala!
 

SanjaS

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molila bih iskustva s ispita, neka pitanja, bilo šta :wink5:
Bok svima! Ja sam bila na ispitu, slušala sam. Bile su dvije djevojke, obje su prošle.

Profesor pita vrlo konkretna pitanja:
- što označuje klasifikacijska oznaka, od čega se ona sastoji
- kako se stvaraju klasifikacijske oznake (Pravilnik o klasifikacijskim oznakama, donosi ministarstvo, temeljem njega svaka ustanova radi svoje planove)
- što je urudžbeni broj, od čega se sastoji
- prijamni štambilj - što se sve upisuje
- izlučivanje građe, tko daje dozvolu za izlučivanje
- lista s rokovima čuvanja, što je, tko ju izrađuje a tko potvrđuje
- kako se vrši primopredaja građe arhivu, koji se predmeti čuvaju (koji imaju trajnu vrijednost)
- život dokumenta: tekući, polutekući, pasivni
- što su tekući dokumenti
- Što je omot spisa, što se upisuje na omot, što na unutarnju stranu omota
- razlika dokumenta i predmeta
- razlika između klasičnog dokumenta i elektroničkog
- što podrazumijevamo pod "archives"? (trajnu građu)
- koja je prva faza kada se zaprimi dokument? Što je sve potrebno napraviti?

Uglavnom, pitanja su vrlo konkretna, profesor je fantastičan - ispit se u principu svodi na razgovor o tematici upravljanja zapisima. Kod ovog ispita nije ključ u bubanju definicija već o konkretnom, životnom postupanju kada se radi o upravljanju zapisima. Djevojka koja je imala praktičnog iskustva s dokumentima je dobila 5 :)

Profesor me uputio da si pročitam:
- novu Uredbu o uredskom poslovanju (koja vrijedi od 01.01.2010.)
- pravilnik o zaštiti i čuvanju arhivske građe
- pravilnik o vrednovanju te postupku odabiranja i izlučivanja arhivskoga gradiva
-pravilnik o predaji arhivskoga gradiva arhivima

Ako proučite profesorovu skriptu, to vam daje jako dobar temelj za ispit jer sadrži upravo podatke koji su ispitno gradivo. (Jedino što je u međuvremenu izašla nova Uredba o uredskom poslovanju.)

Sve ove pravilnike možete pronaći na stranicama Hrvatskog državnog arhiva i Ministarstva kulture.

Sretno nam bilo :)
 

SanjaS

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudi, jel išao možda netko do faksa vidjeti kad će nam biti ispit iz Upravljanja zapisima? Hvala!
 

zecica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molila bi nekog da mi napiše što sve treba učiti za ovaj ispit... je li dovoljna ona skripta koja je u skriptarnici i da li pokraj nje treba još učiti zakone koji su u vodiću... puno vam hvala..
 

SanjaS

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molila bi nekog da mi napiše što sve treba učiti za ovaj ispit... je li dovoljna ona skripta koja je u skriptarnici i da li pokraj nje treba još učiti zakone koji su u vodiću... puno vam hvala..
Treba učiti ovo kako sam napisala 15.02. (pogledaj nekoliko postova gore), tako je meni rekao profesor Kolanović.
Dakle,
- novu Uredbu o uredskom poslovanju (koja vrijedi od 01.01.2010.)
- pravilnik o zaštiti i čuvanju arhivske građe
- pravilnik o vrednovanju te postupku odabiranja i izlučivanja arhivskoga gradiva
- pravilnik o predaji arhivskoga gradiva arhivima

Navedene pravilnike imaš obuhvaćene i u skripti. (Ti pravilnici imaju svega nekoliko stranica i lako je pamtljivo)
 

zecica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Treba učiti ovo kako sam napisala 15.02. (pogledaj nekoliko postova gore), tako je meni rekao profesor Kolanović.
Dakle,
- novu Uredbu o uredskom poslovanju (koja vrijedi od 01.01.2010.)
- pravilnik o zaštiti i čuvanju arhivske građe
- pravilnik o vrednovanju te postupku odabiranja i izlučivanja arhivskoga gradiva
- pravilnik o predaji arhivskoga gradiva arhivima

Navedene pravilnike imaš obuhvaćene i u skripti. (Ti pravilnici imaju svega nekoliko stranica i lako je pamtljivo)

hvala ti puno... znači netreba one zakone koji su u vodiču več te i profesorovu skriptu??
 

SanjaS

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala ti puno... znači netreba one zakone koji su u vodiču več te i profesorovu skriptu??
Da.
Meni je profesor rekao točno ovako kako sam navela - on nije eksplicitno navodio što sve ne treba, već je naveo što sve treba.

Međutim, danas sam bila na faksu - ispit se nije održao jer profesor nije mogao doći zbog zdravstvenih razloga.
Rekla mi je gospođa u referadi da nazovem za tjedan dana - tada će valjda znati kad će se održati ispit.
Nadam se da će profesor brzo ozdraviti i da neće doći do promjene ispitivača, jer bi to moglo značiti i drugačiji naputak oko ispitne literature. Vidjet ćemo. Ja ću napisati čim nešto doznam.
Pozdrav.
 

SanjaS

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Info ako koga zanima - ispit je sutra u Gundulićevoj u 10 sati, ispituje profesor Kolanović.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks