AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravljanje gradovima i urbanim razvojem

Vitaap

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I ja planiram izać na rok u drugom mjesecu. Jel se promjenila literatura il je sve ostalo isto? hvala
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
i ja sam mislila skriptu naucit, uz zakone i one neke povelje. kolko sam vidjela, mijenjala se literatura, ovo mi je škarica poslao da vrijedi:

Pavić, Željko: Od antičkog do globalnog grada (knjiga): str 4-32

Pavić, Željko: Grad i gradski rub. Hrvatska javna uprava br. 4/2000, str. 603-638

Pavić, Željko: Monotipski i politipski ustroj lokalne samouprave. Hrestomatija upravne znanosti, svezak II, 1998, str. 125-138

Ivanišević, Stjepan: Europska iskustva u decentralizaciji upravljanja velikim gradovima. Hrvatska javna uprava br. 2/2008, str. 407-420

Koprić, Ivan: Decentralizacija i dobro upravljanje gradovima. Hrvatska javna uprava br. 1/2009, str. 69-78

Rogić Lugarić Tereza: Financiranje velikih gradova. Pravni fakultet Sveučilišta u

Zagrebu, 2012 – odabrana poglavlja

Vijeće Europe: Status glavnih gradova. Hrvatska javna uprava, br. 3/2008, str. 587- 630

European Urban Charter – Vijeće Europe, 1992

Leipzig Charter on Sustainable European Cities, 2007

Povelja europskih gradova i mjesta o održivosti (Aalborška povelja, 1994)

Ustav Republike Hrvatske (NN 85/10 – pročišćeni tekst) – čl. 4, 133-138

Europska povelja o lokalnoj samoupravi (NN-MU, 14/97, 4/08)

Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (NN 19/13 – pročišćeni tekst)

Zakon o Gradu Zagrebu (NN 62/01, 125/08, 36/09)

Zakon o komunalnom gospodarstvu
 

dsvlux

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Literatura se sada smanjila i u onoj skripti od 30.str iz skriptarnice neke djelove ne treba znati. Medutim jel treba znat onaj clanak o stupnjevanju jedinica lokalne samouprave? Njega vise nema u popisu za literaturu,a kolega koji je to odgovarao na proslom roku veli da je bitan.. i da slazem se,za jedan izborni kolegij,previse literature. A kolege bas i ne pisu iskustva,mozda jer nas i malo slusalo kolegij.
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja sam uspjela smanjit i skriptu na 11 str (maknula staru lit i izbrisala sve razmake koji su mi smetali).
za ovaj clanak nemam pojma. da im je tolko bitan, ostao bi u litareturi. ovako mi je glupo da se oslanjam na staru litaraturu jer prof to nikad nije spomenuo, a odkud bi ja mogla znati jer sam tek sada upisala.

jel ima netko z o komunalnom gospodarstvu???
 

dsvlux

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Imam ti to ja. E da,ja onaj Zakon o gradu Zagrebu učim skroz novi.On stupa na snagu 1.1. 2015. Koliko vidim pitanja,mislim da se Škarica najviše na kraju bazira na one članke o decentralizaciji,grad i gradski rub,faze u razvoju gradova(pavićev članak) i zakon o kom.gospodarstvu i zakon o jlp(r)s. Ja se nadam to riješit odmah na prvom roku.
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
neznam koja je bila stara lit, imamo samo ovaj popis :(. ja sam mislila jos bacit pogled na ovo, al se vecinom koncentrirat na naše zakone i skriptu

Vijeće Europe: Status glavnih gradova. Hrvatska javna uprava, br. 3/2008, str. 587- 630
European Urban Charter – Vijeće Europe, 1992
Leipzig Charter on Sustainable European Cities, 2007
Povelja europskih gradova i mjesta o održivosti (Aalborška povelja, 1994)
 

Ivanka J

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Nama je na predavanju za izvanredne rekao da je literatura malo izmjenjena i naglasio da je jedina vazeca literatura za ispit ona koju ce nam on poslati na slajdu putem maila...
(mail jos uvijek nismo dobili)
 

dsvlux

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Hmmm,ja sam jedino citao,ucio ovaj status velikih gradova od vijeca europe i moram priznat da mi je malo sto jasno. S time da te kojekakve povelje necu stici proci do 2.2 kad bude ispit kako kaze u studomatu. Ja cu se prvenstveno orjentirati po clancima iz kojih su kolege dobivale pitanja na prethodnim rokovima. Na proslom roku je svakome postavio po jedno pitanje iz tih par clanaka.
 

dsvlux

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Idem ja. Ja ucim po glavnim clancima plus zakon o komunalnom gospodarstvu,zakon o gradu zagrebu i zakon o jlprs,ali samo djelovi koji se ticu gradova,barem su tako ucili kolege koji su to rjesili na proslom roku. A ove povelje cu proci ako stignem. I molim Boga da bude Skarica.
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja cu ici na drugi rok. na prvom pripremam drugi izborni koji ima puuuuuno manje literture.
molim vas da pisete dojmove sa ispita, hvala.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
danas ispit kod Škarice je protekao sasvim u redu, pitao me fazu metropolinizacije i kako se spaja grad sa okolnim područjem, onih 10 kod grada i gradskog ruba, koje su jednice lok. saouprave po našem zakonu drugačije od ostalij, a od kolegice pitanja, faza lokalizacije i komunalizacije, tko vrši komunalnu službu i što je sa županijama kod tog pitanja.. nisu teška pitanja al traži da pokopčaš i povežeš
Na roku na koji sam ja izlazila postavljao je ista pitanja.
Pitao je i kriterije za grad u RH.
Ispit nije kompliciran. Ispitivač je korektan.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks