AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Regulacijski menadžment

*tamarica*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispit je bio u utorak.
Pitanja:
1. materija koju treba sadržavati zakon prema OECD-u
2. odnos zakona i uredbi za izvršenje zakona
3. odnos politike i uprave
4. policy pristup upravi
5. nešto za eu - ona dva trenda-posljedice na upravno politički sustav pristupanjem države eu
6. mehanizmi koordinacije kojim države članice zastupaju svoje interese u eu
7. faze regulacijske reforme
8. indikatori kvaliatete regulacijskog menadžmenta
9. problem zarobljavanja (capture)
10. nešto za reg. agencije ako se dobro sjećam.
Nek me kolege nadopune.. i nek mi netko otkrije odgovor na ovo pitanje koje se tiče problema zarobljavanja :confused::confused:
 

martina_sk

Administrator
šaljem pitanja koja sam dobila od prijašnjih rokova. može netko napisati pitanja sa zadnjeg roka. što pitaju na usmenom?

pametna regulacija i 4 cilja
koje metode komisija koristi za upr. pojednostavljanje
pojam društvo rizika
razvojni procesi koji potiču regulaciju i jedan detaljno objasniti
gospodarske službe općeg interesa, nešto vezano za eu
uredbe za izvršenje i njihova ograničenja
zašto se javlja potreba za regulacijom
problemi nazav. regulatora
upravljanje putem tržišta i natječaja
policy proces, nešto vezano uz odlučivanje

1. a) bolj reg što je i razlog pojave
b) 3 faze razvoja reg reforme
2. a) na temelju čega se donose uredbe
b) što su izvrsne kaluzule i vrste
3. a) nabroji faze javnih politika
b) objasni upravljanje putem ciljeva
4. a) nezavisne agencije i prednosti
b) kontrolni mehanizam agencija
5. a) što je rizik, može li se sa sigurnošću utvrditi
b) rizici s obzirom na razinu utjecaja
 

Mandy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na ovom roku prvo je pitanje bilo koji smo propis ucili.Neka od pitanja sa pismenog:svrha pup, izazovi pup, klauzule, bolja regulacija, organizacijsko-menadzerska i pravna autonomija, razlozi prenosenja poslova agencijama....
 

dsrecec

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ekspertno znanje i s njim povezana uska specijalizacija stvara informacijske prednosti i
predstavlja potencijal za zloupotrebu u smislu tehnokratskih tendencija, neetičnog postupanja te nedostatka
transparentnosti i participacije, ali i potencira problem zarobljavanja (capture), prvenstveno od strane aktera
na tržištu / korisnika koje agencije nastoje regulirati, ali i potencijala da sama agencija ‘zavlada’ ministarstvom u
čijem djelokrugu djeluje, postajući moćnija od ministarstva. U tom smislu vrlo važan problem vezan uz delegaciju ovlasti
agencijama odnosi se na mogućnost da agencije postanu plijen tržišta koje reguliraju, da budu ‘zarobljene’ od strane velikih
kompanija koje na njih vrše utjecaj, posebno putem osoblja koje fluktuira iz javnog (agencija) sektora prema tržištu. Govori
se o regulokraciji (Levi-Faur, 2006: 111), kao kvalificiranom obliku tehnokracije, sad opasnijem i manje podložnom kontroli,
upravo radi separacije od redovnih mehanizama odgovornosti i izrazite ekspertne podloge u visokostručnim područjima
djelatnosti, često povezanih u međunarodne mreže. Neutralizacija tog problema nastoji se postići putem dodatnih
mehanizama kontrole, prije svega od strane zakonodavnih i sudskih tijela.
Problem zarobljavanja može se razviti i kao nuspojava načelno pozitivne prakse participacije zainteresiranih subjekata
u radu agencije, pa tako interesne skupine koje mogu ‘zarobiti’ agenciju mogu biti korisnici programa ili adresati odluka
agencija (npr. sveučilišta, mediji, telekomunikacijske kompanije), zatim pripadnici neformalne agencijske strukture agencije
koji je koriste za promicanje vlastitih ili organizacijskih ciljeva nauštrb javnog interesa, ili političari koji upravljaju ili nadziru
aktivnosti agencije i mogu koristi svoj položaj za osobnu korist ili korist stranke ili izbora (v. Grosse, 2006: 15). Nužno je
dakle dobro organizirati, formalizirati i učiniti transparentnom odgovarajuću društvenu participaciju koja na
taj način može povećati legitimitet i agencije i politike.
 

viktoria

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja s pismenog:
1a. bolja regulacija i razlog pojave u EU
b. faze razvoja regulatorne reforme
2a. profesije - definicija
b. nešto vezano uz tržište i samoregulaciju - ne sjećam se
3a. pokretači regulacije rizika na institucionalnoj razini
b. pokretači regulacije rizika na organizacijskoj razini
4a. pametna regulacija i 4 cilja
b.
5a. prednosti nezavisnih agencija
b. odgovornost (kontrola) agencija

usmeni je bio jučer kod prof. Džinić, mene je pitala komore - definicija i struktura, vladavinu prava i dimenzije rizika. kolegicu je pitala načelo zakonitosti, proces savjetovanja u HR, povjeravanje upravljanja rizikom agencijama. Profesorica je bila ok, ako ne znaš pomaže dodatnim pitanjima, pita iz onog područja koje nisi znao na pismenom.
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ima li netko skenirani dio za ispit ili knjigu za posudit ''Agencije u Hrvatskoj''?
Na faksu toga više nema za dobiti a u KGZ-u je posuđeno do tko zna kada, samo mi to još fali od literature :/
 

tinach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koliko si učila za ispit?
Učiš baš sve iz literature ili kak?
jučer sam počela učiti. :)))
učim iz one skripte, ali samo po pitanjima kja su već bila pa eventualno tražit sreću za dvojku. ako ne, onda drugi rok.
ti?
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ja malo duže ali po svim materijalima i isprekidano tako da mi ništa od onih članaka nije baš ostalo u glavi, ali mi je ovo iz knjiga nešto bolje i zanimljivije.
Oni rizici su stvarno teški.
Mislim da neću ići sad na ovaj rok, pismeni nema šanse da prođem, usmeni još nekako da je samo to.
Ajde napiši pitanja koja su bila i dojmove! :)
 

tinach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja s današnjeg roka:
1. faze javne politike
kriteriji za evaluaciju javne politike
2. što su nezavisne reg agencije i prednosti
objasni vrste odgovornosti aagencija
3. klasifikacija uredbi
izvršne klauzule
4. što je rizik
vrste rizika s obzirom na dvije dimenzije: vjerojatnosti i učinka
5. faze regulatorne reforme
indikatori kvalitete regulacijskog menadžemnta
 

tinach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danas je bio usmeni kod prof muse. sve je prošlo super, osim što je ona malo kasnila.:)
koliko znam, dvoje kolega nije pitala ništa osim ako ne žele za veću ocjenu, mene i još jednog kolegu je pitala jer smo imali puno bodova pa valjda da potvrdimo ocjenu. dobili smo odličan nakon par vrlo jednostavnih pitanja. mene je pitala- rizici, regulatorna reforma. s obzirom da je to vrlo opširno, ja sam ju pitala na što ona točno misli pa je rekla da pričam što god želim, dakle, ništa zahtjevno.
sretno svima na drugom roku!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks