AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Proračunsko finanaciranje

ch_smile

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može mi netko reći kako izgleda kolokvij kod tereze? odnosno, da li je šta na predavanjima govorila o izgledu kolokvija? hvala ;)
 

malaplava

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U literaturu za drugi kolokvij ulazi:

1. UdŽbenik fpfz - str. 708 - 730.

2. UdŽbenik hfs - 404. - 422., 434 - 462.

3. Zakon o proraČunu - Čl. 22. - 32., 37.- 40., 42.-43., 55.-58., 108.-110., 115.-122.
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
dali mogu izci na kolokvij ukoliko nisam polozila prvi?
da,možeš izaći na drugi kolokvij ako nisi položila prvi.ako prođeš drugi kolokvij,na ispitu ćes odgovarati samo dio koji nisi položila.
 

jassa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Izišli su rezultati drugog kolokvija "proračunskog" u repozitoriju katedre Financijsko pravo i financijska znanost.
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja se sjecam samo dijela, tj.nesto imam zapisano...
- definicija proracuna prema Zakonu, obiljezja proracuna, funkcije, objasniti gospodarsku, nabrojati propise proracunskog prava, osnovna struktura proracunskog prava, nabrojati proracunska nacela navedena u Zakonu, objasniti sta su opcenito proracunska nacela, objasniti nacelo specijalizacije, nacelo potpunosti (nesto kod njega po bruto i neto nacelu), proracunsko pravo-podjela
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo ja sam jučer odgovarala prvi kolokvij. Pitala me podjelu proračunskih načela, objasniti načelo prethodnog odobrenja, načelo javnosti, podjela proračunskog prava i objasniti, šta je prethodilo proračunu- koji dokumenti (Magna Chartum-objasniti, Bill of rights i još jedan), to je to
 

jeeci

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam odgovarala cijelo gradivo pitanja su:
sto proracun po pravnoj teoriji može biti
izvršavanje proracuna i njegove faze
financijski plan
subvencije,koje vrste postoje
prihodi EU
 

jassa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nisam baš sigurna da je dovoljno, pitanja svakako prouči da znaš odgovore, ali bilo bi dobro da prođeš i knjigu, jer sve ovisi o njenoj volji, meni je bila ok i nije puno pitala, a kolegicu na drugom roku je ispitivala dvadesetak minuta, a odgovarala je samo drugi kolokvij, tako da mislim da bi ipak trebala sve proći, osim ako želiš riskirati...
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bio sam na roku u petak.nije me pitala zakon.
Pitanja:
što je proračunsko pravo,kako se dijeli,
objasni podjelu proračunskog prava
načelo prethodnog odobrenja
metoda akontacije
metoda proračunskih dvanaestina
računsko sudska kontrola-objasni
upravna kontrola
što je državna riznica i koje su njezine funkcije

Prošao sam ispit:)Savjet:prođite obje knjige ,zakon baš i ne pita.Bila je dobre volje,meni je bilo ok,ne traži puno ako znate ali treba dobro naučiti predmet.Sretno svima na ispitu
 

tina.hb

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Izvolite: pitanja koja se okreću

Pravni izvori proračuna u RH, definicije subjektivnog i objektivnog proračunskog prava prema knjizi FPFZ. U RH izvori su: 1.proračun u brojkama, 2.Zakon o proračunu (spoj subjektovnog i objektivnog proračunskog prava) i 3. Zakon o izvršenju državnog proračuna/odluke o izvršenju proračuna (propis isključivo objektivnog proračunskog prava)
- Zaključni račun - pojam. Koje su sličnosti zaključnog računa i proračuna. Koje su dvije metode izrade zaključnog računa (računska i proračunska metoda) (knjiga fpfz)
- Rezerve - pojam. Koliko iznose u RH i za što se koriste?
-Rasprava o proračunu. (fpfz)
- Donošenje proračuna. (fpfz)
- Razlika između nacrta i prijedloga proračuna.
- Načela (po knjizi fpfz). Koja su klasična. Podjela na materijalnodinamička i formalnostatička (klasična). Voli pitati načelo prethodnog odobrenja, javnosti, točnosti... Ekipa kaže da pita i načela prema proračunu, ali nas je pitala samo iz knjige.
- Povijest proračunskog prava. Koji je dokument preteča proračuna (Velika povelja o slobodama, Magna charta Libertatum iz 13 st). Zemlja - Engleska
- Funkcije proračuna (pravna, politička, gospodarska, socijalna)
- Teorija cikličkog proračuna. (fpfz)
-Koje je glavno načelo u postupku izrade proračuna? (institucijalno načelo - jer se rashodi razvrstavaju prema korisnicima)
- Koja je razlika između izmjene i dopune proračuna. Zašto se uopće ide na izmjenu proračuna, koji su razlozi izmjene, što se izmjenom želi postići...

-Razlika između nacionalnog proračuna i proračuna EU (ima ih 4)
-Prihodi proračuna EU, Rashodi proračuna EU (samo nabrojati)
-Koja je razlika između proračunskog i fiskalnog deficita (proračunski se odnosi na proračun, a fiskalni na deficit cijelog javnog sektora)
- Definicija državne riznice (iz čl 3 zakona) i tri funkcije državne riznice (bankovna, blagajnička i nadzor nad financijskim i novčanim sredstvima)
- 4 obilježja koja akt treba imati da bi se radilo o proračunu (knjiga FPFZ, tamo kod povijesti)
-Dotacije - pojam i vrste (knjiga fpfz)
- Subvencije - pojam i vrste (knjiga fpfz)

-Financijski plan
- Privremeno financiranje i metode privremenog financiranja
- izvršavanje proračuna (knjiga fpfz), 4 koraka i tri osobe (računopolagač, rukovoditelj imovinom i onaj treći)
-Pojam proračuna prema zakonu, obilježja
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks