AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Povijest hrvatske uprave

ŽELJKA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
help,koja je literatura za ispit? jedino to nemrem nigdje naći...ajd nek please neko napiše. I di je ima?tnx:happy:
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Literatura:Medvedović- Upravno sudstvo u hrvatskoj-hrestomatija upravnog prava od 309-356 (zgb,2003)

Pusić- Hrvatska središnja državna uprava i usporedni uprav.sustavi 139-181(zagreb 1997)

Sirotkovič-Organizacija uprave u hrvatskoj i slavoniji iu njenom građanskom razdoblju -hrestomatija povijesti hrvatskog prava i države 293-306 (Zgb 1998)

Trebaju ti samo naznačene stranice iz ovih knjiga. Sve možeš fotokopirati u onoj knjižnici/kopirnici na prvom katu Pravnog faksa (TMT 14). Ponesi indeks, daj stričeku papir s naznačenim stranicama, oni će ti to klonirat i reći da dođeš za pol sata po to.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sto bi se tocno trebalo reci za reforme Marije Terezije i Franje Josipa I...(vidim da se cesto to pitanje ponavlja)...u knjizi bas nisam razumjela, pa ako bi mi netko mogao pomoci u kratkim crtama???puno hvala
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hejm ima li netko tko je skoro polagao ovaj predmet, koliko je zahtjevno i da li prof pita detaljno?
 

Vik

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pune dvije godine nitko nije podijelio iskustva s ovog ispita. Evo ja danas polagala i mogu reći da je prof. super. Ne ide u detalje i totalno pomaže. Pitanja:uprava u Hrvatskoj u 18 st. (to je u reformama Marije Terezije, Kraljevsko vijeće), zatim za vrijeme bana Mažuranića ( to je 5 reorganizacija hrvatske uprave), onda upravno sudstvo od 1919.do 1939. i upravno sudstvo od 1945. Znači pita iz sve tri knjige navedene kao obvezna literatura. Kao što je netko prije već napisao zanima ga uprava i sudstvo u Hrvatskoj. Ako naučiš, onda ti njegova potpitanja definitivno pomažu. Npr. kod sudskog nadzora od 1945. mi je postavio potpitanje: kakve su se promjene dogodile u upravnosudskom nadzoru u tom razdoblju. To je kad je federacija prepustila republikama da uređuju sudski sustav, te je Hrvatska 1977. osnovala Upravni sud u Zagrebu. Nije mi žao što sam upisala taj izborni predmet, iako mi je cilj bila Socijalna politika, ali sam zakasnila zbog lošeg rada i organizacije naše bajne referade, koja ne sluša kaj im pričaš i šalju te malo amo, malo tamo. Eto, nadam se da sam nekome pomogla.
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pune dvije godine nitko nije podijelio iskustva s ovog ispita. Evo ja danas polagala i mogu reći da je prof. super. Ne ide u detalje i totalno pomaže. Pitanja:uprava u Hrvatskoj u 18 st. (to je u reformama Marije Terezije, Kraljevsko vijeće), zatim za vrijeme bana Mažuranića ( to je 5 reorganizacija hrvatske uprave), onda upravno sudstvo od 1919.do 1939. i upravno sudstvo od 1945. Znači pita iz sve tri knjige navedene kao obvezna literatura. Kao što je netko prije već napisao zanima ga uprava i sudstvo u Hrvatskoj. Ako naučiš, onda ti njegova potpitanja definitivno pomažu. Npr. kod sudskog nadzora od 1945. mi je postavio potpitanje: kakve su se promjene dogodile u upravnosudskom nadzoru u tom razdoblju. To je kad je federacija prepustila republikama da uređuju sudski sustav, te je Hrvatska 1977. osnovala Upravni sud u Zagrebu. Nije mi žao što sam upisala taj izborni predmet, iako mi je cilj bila Socijalna politika, ali sam zakasnila zbog lošeg rada i organizacije naše bajne referade, koja ne sluša kaj im pričaš i šalju te malo amo, malo tamo. Eto, nadam se da sam nekome pomogla.
hvala puno na ovom postu
a koliko si dugo učila?
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala na podjeljenom iskustvu, konačno da je netko odlučio nešto napisati i tako pomoći ostalima u orijentaciji oko učenja. Bilo bi lijepo da ljudi malo više gledaju da dijele svoja iskustva jer su jako korina, barem za mene, pri učenju i pomažu mi da se fokusiram na bitne stvari.
 

Vik

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala puno na ovom postu
a koliko si dugo učila?
Oko 2 tjedna, ali ja radim, pa je to dnevno bilo oko sat-dva učenja. Nije teško, čak mi je i zanimljivo. Jedino mi je malo teže, tj. brkalo mi se kad i koliko je gdje bilo okruga, kotareva, općina, oblasti i sl.
 

Aine

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pune dvije godine nitko nije podijelio iskustva s ovog ispita. Evo ja danas polagala i mogu reći da je prof. super. Ne ide u detalje i totalno pomaže. Pitanja:uprava u Hrvatskoj u 18 st. (to je u reformama Marije Terezije, Kraljevsko vijeće), zatim za vrijeme bana Mažuranića ( to je 5 reorganizacija hrvatske uprave), onda upravno sudstvo od 1919.do 1939. i upravno sudstvo od 1945. Znači pita iz sve tri knjige navedene kao obvezna literatura. Kao što je netko prije već napisao zanima ga uprava i sudstvo u Hrvatskoj. Ako naučiš, onda ti njegova potpitanja definitivno pomažu. Npr. kod sudskog nadzora od 1945. mi je postavio potpitanje: kakve su se promjene dogodile u upravnosudskom nadzoru u tom razdoblju. To je kad je federacija prepustila republikama da uređuju sudski sustav, te je Hrvatska 1977. osnovala Upravni sud u Zagrebu. Nije mi žao što sam upisala taj izborni predmet, iako mi je cilj bila Socijalna politika, ali sam zakasnila zbog lošeg rada i organizacije naše bajne referade, koja ne sluša kaj im pričaš i šalju te malo amo, malo tamo. Eto, nadam se da sam nekome pomogla.
Možeš mi molim te reći di si nabavila literaturu? Tnx :)
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja sam literaturu nabavila u gradskoj knjižnici pa sam si kopirala stranice koje su navedene u popisu literature. Ako želiš mogu ti poslati na mail jer imam skenirane stranice knjige. Samo mi ostavi svoju mail adresu na pm.
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bila danas na ispitu-veoma ugodan ispitivač. Pitanja: reforme Marije Terezije, Upravni sud do 1945. nadležnosti i položaj Banovinskog pravnog suda, javne službe za vrijeme Mažuranića i uprava poslije 1974. mislim da je to sve.
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege, je li itko odgovarao kod profesora Ivana Kosnice možda? Može li neki osvrt na nj?
Profesor Čepulo ove godine nije ispitivao ovaj predmet tako da se svi postovi od 11 mjeseca 2012. pa nadalje odnose na profesora Kosnicu
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks