AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Povijest hrvatske uprave

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hellou! je li postoji netko tko je izlazio na ovaj ispit? je li ga teško položiti? čula sam da se piše esej,je li to točno?
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam (dok bila na pravu)polagala nacionalnu povijest kod prof. Čepule i bio je super, isto čula da za ovaj izborni treba esej ali nisom još bila na konzultacijama kod njega da to provjerim, ak saznam kaj više javim!
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam (dok bila na pravu)polagala nacionalnu povijest kod prof. Čepule i bio je super, isto čula da za ovaj izborni treba esej ali nisom još bila na konzultacijama kod njega da to provjerim, ak saznam kaj više javim!
Hej! Baš super da se je konačno netko javio tko ima nekakvih saznanja o ovom predmetu! čim nešto više saznaš molim te javi!
 

maggie

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo da vas obavjestim malo o ispitu jer sam nedavno bila...profesor je korektan,postavlja konkretna pitanja,ne gnjavi i fer je,barem je bio na mom roku...


literatura:medvedović-upravno sudstvo u hrvatskoj-hrestomatija upravnog prava od 309-356(zgb,2003)

pusić-hrvatska središnja državna uprava i usporedni uprav.sustavi139-181(zagreb 1997)

sirotkovič-organizacija uprave u hrvatskoj i slavoniji iu njenom građanskom razdoblju -hrestomatija povijesti hrvatskog prava i države293-306(zgb 1998)
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Thx na info!
Jel možda znaš dal se literatura može nabavit u fotokopiraoni (dal imaju), kak si ti nabavila?

Predavanja iz ovog predmeta su 07. i 06. 04. 2009., pretpostavljam u Gundlićevoj (ak nije nek me netko ispravi:)
 

veki

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam literaturu nabavila u biblioteci od pravnog,kad sam tražila u kopiraoni nije bilo tih knjiga.
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
HEJ!! bila ja na ispitu i prošla sam...pitanja:Reforme Marije Terezije, Reforme županija i upravno sudstvo u razdoblju od 1945 do danas..profesor postavi pitanje i ti pričaš sve što znaš o tom pitanju,ne ide u detalje,pomogne sa podpitanjem..
 

beeee

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja u vodiču imam drugu literaturu.Sada neznam koja je prava ova prethodno navedena ili ova iz vodiča.Što je profesor rekao na predavanjima
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja u vodiču imam drugu literaturu.Sada neznam koja je prava ova prethodno navedena ili ova iz vodiča.Što je profesor rekao na predavanjima
Da i mene to zbunilo (različita literatura), ali sad sam već nabavila (dio na pravnom fakultetu u biblioteci fotokopirala) ovu gore navedenu, pa po njoj učim!
Jel netko zna u kolko sati je ispit sad na drugom roku 17.9. 2009. jer jučer još nije bilo izvješeno? Thx
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok! Jesam, ali je bilo napeto- na koncu izvukla 2 (valjda na simpatičnost, ha ha šalim se:)
Pitao me reforme Marije Terezije (podpitanje: Kraljevsko vijeće- sve o njemu), pa razdoblje od 1945.g., pa onda natrag na reforme F. JopsipaI, ugarsko-hrvatska nagodba, Banska hrvatska (što znam tj. sve o njoj), županije (one tri reforme)...
Kako i nagovješteno (hvala kolega:): ne zanimaju ga ustavi, imena, godine već "samo" uprava, županije, sudski nadzor uprave.
Unatoč svemu (mojem neslavnom odgovaranju- ne bude ušlo u povijest) prof. je ok!:)
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hej ludovi.pliz jel mi može netko pomoci gdje da nađen knjigu od pusić-hrvatska središnja državna uprava i usporedni uprav.sustavi139-181(zagreb 1997) bila sam gledala na pravnom i nemaju tu knjigu,gdje da tu knjigu nađem
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja na usmenom su-reforme marije terezije (koje su županije...), hrv-uga nagodba,jugoslavija-kakvom je položaju bila hrv,banovina hrvatska
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bijah danas na ispitu zajedno s još dvije kolegice.
Pitanja standardna: Stanje uprave u Hrvatskoj nakon Hrvatsko-ugarske nagodbe, Reforme za vrijeme Marije Terezije, što se događalo kasnije - za vrijeme Bachovog apsolutizma, Banovina Hrvatska, stanje uprave u Hrvatskoj za vrijeme socijalističke Jugoslavije, što se događalo s upravom za vrijeme banske vlade (1850).
Tu i tamo zna uletit s nekim podpitanjem; recimo mene je pitao Hrvatsko-ugarsku nagodbu i one tri reorganizacije županija (1870, 1874 i 1886.g.) - pa me pitao koji trend se da uočiti u tim reorganizacijama - trend je takav da se samoupravni djelokrug županija stalno smanjuje i da se sve više ide u centralizaciju upravnih poslova.
Kad me pitao stanje uprave u Hrvatskoj za vrijeme socijalističke Jugoslavije pitao je da li je Hrvatska imala u to vrijeme ikakvu upravno neovisnost - ne, sve do Ustava SFRJ 1974. kad su uvedeni konfederalni elementi i kad je dano u nadležnost Republikama da samostalno odlučuju o svom zakonodavstvu - zato je Upravni sud i počeo raditi u hrvatskoj 1977. jer su iskoristili tui mogućnost
Još je pitao je li još koja republika iskoristila tu ustavnu ovlast i osnovala Upravni sud - je - Bosna i Hercegovina, ali ga je ukinula samo nakon dvije godine; to je on sam rekao, toga nema u knjizi.
Inače zanima ga samo uprava i to na području Hrvatske - na to kod čitanja obratite posebnu pozornost. Vrlo je ugodan sugovornik. Petak je pao.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li ima tko jos kakva saznanja o ovom ispitu...jos neka pitanja koje profesor pita???puno hvala
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks