AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porez na dobit

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
profesorica je draga i super je! za prolaz moras znati poreznog obveznika i poreznu osnovicu detaljno(prvih 7 clanaka zakona)!! ja nisam prosla jer nisam dovoljno naucila ali sad znam sta moram sljedeci put!! jos je pitala transferne cijene i rezerviranja!!
 

leica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka 08.11.:

1. Porezna osnovica u RH - definicija, smanjenja i povećanja
2. Porezni obveznik nerezident, poslovna jednica nerezidenta
3. Metode zakonitog izbjegavanja poreza - općenito! ( samo reć da su to transferne cijene i potkapitaliziranje i prvu rečenicu o tome )
4. Kamate na zajmove dioničara i povezanih osoba

Prva dva pitanja se mora znat od A-Ž za 2! :happy:
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege, jel mi može netko reći dal se još uvijek uči iz knjige Hrvatski fiskalni sustav iz 2008.g.? Vidim da je kolegica napisala nešto za knjigu iz 2010.g. pa me to zbunilo. Hvala!
 

Monikaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolege, jel mi može netko reći dal se još uvijek uči iz knjige Hrvatski fiskalni sustav iz 2008.g.? Vidim da je kolegica napisala nešto za knjigu iz 2010.g. pa me to zbunilo. Hvala!
Moja preporuka ti je uzeti Zakon i Pravilnik o porezu na dobit, sve to vrlooo dobro proučiti i naučiti, i dobit ćeš 5 ;) Ja ne znam nikoga tko je učio iz te knjige, a na ovaj način su i mene uputili i prošlo je fenomenalno. Za prolaz moraš znati od a-ž prvih 7 članaka zakona i pravilnika!
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
slazem se stobom

molim vas da mi netko napise odg.na pitanje: opcenito o poreznoj osnovici i def.prihoda i rashoda..jer sam ja ucila prosli put po skripti u kojoj o tome nista ne pise..osim jedne recenice,tj.def.por.osnovice i smanjenja i povecanja(sto sam znala ali smanjenja i povecanja nije pitala mene nego drugu curu).. i zbog toga sam pala...
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
slazem se stobom

molim vas da mi netko napise odg.na pitanje: opcenito o poreznoj osnovici i def.prihoda i rashoda..jer sam ja ucila prosli put po skripti u kojoj o tome nista ne pise..osim jedne recenice,tj.def.por.osnovice i smanjenja i povecanja(sto sam znala ali smanjenja i povecanja nije pitala mene nego drugu curu).. i zbog toga sam pala...
evo odgovora

Članak 5.
(1) Porezna osnovica je dobit koja se utvrđuje prema računovodstvenim propisima kao razlika prihoda i rashoda prije obračuna poreza na dobit, uvećana i umanjena prema odredbama ovoga Zakona.
(2) Poreznu osnovicu poreznog obveznika rezidenta čini dobit ostvarena u tuzemstvu i inozemstvu.
(3) Poreznu osnovicu nerezidenta čini samo dobit ostvarena u tuzemstvu, a utvrđuje se prema odredbama ovoga Zakona.
(4) U poreznu osnovicu ulazi i dobit od likvidacije, prodaje, promjene pravnog oblika i podjele poreznog obveznika, a porezna osnovica utvrđuje se prema tržišnoj vrijednosti imovine, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(5) Rashodima iz stavka 1. ovoga članka smatraju se i rashodi po osnovi uplaćenih premija dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja koje poslodavac uplaćuje u korist zaposlenika, uz njegov pristanak, tuzemnom dobrovoljnom mirovinskom fondu koji je registriran u skladu s propisima koji uređuju dobrovoljno mirovinsko osiguranje, a na koje se ne plaća porez na dohodak prema Zakonu o porezu na dohodak.
(6) Rashodima poreznog razdoblja ne smatraju se rashodi koji nisu u svezi s obavljanjem djelatnosti poreznog obveznika niti su posljedica obavljanja djelatnosti.

2. Smanjenje porezne osnovice
Članak 6.
(1) Porezna osnovica iz članka 5. ovoga Zakona smanjuje se:
1. za prihode od dividendi i udjela u dobiti,
2. za prihode od vrijednosnih usklađenja dionica i udjela (nerealizirani dobici) ako su bili uključeni u poreznu osnovicu,
3. za prihode od naplaćenih otpisanih potraživanja koja su u prethodnim poreznim razdobljima bila uključena u poreznu osnovicu, a nisu isključena iz porezne osnovice kao porezno priznati rashod,
4. za svotu amortizacije koja nije bila porezno priznata u ranijim razdobljima do vrijednosti propisane u članku 12. ovoga Zakona,
5. za svotu poticaja u obliku poreznog oslobođenja ili olakšice sukladno posebnim propisima,
(2) Porezna osnovica iz članka 5. ovoga Zakona može se smanjiti za rashode ranijih razdoblja koji su bili uključeni u poreznu osnovicu.
(3) Za svote iz stavka 1. ovoga članka može se iskazati porezni gubitak, odnosno gubitak se može povećati.

3. Povećanje porezne osnovice
Članak 7.
(1) Porezna osnovica iz članka 5. ovoga Zakona povećava se:
1. za rashode od vrijednosnih usklađenja dionica i udjela (nerealizirani gubici), ako su bili iskazani u rashodima,
2. za svotu amortizacije iznad svota propisanih u članku 12. ovoga Zakona,
3. za 70% troškova reprezentacije (ugošćenja, darova sa ili bez utisnutog znaka tvrtke ili proizvoda, troškova odmora, športa, rekreacije i razonode, zakupa automobila, plovila, zrakoplova, kuća za odmor), u visini troškova nastalih iz poslovnog odnosa s poslovnim partnerom,
4. za 30% troškova, osim troškova osiguranja i kamata, nastalih u svezi s vlastitim ili unajmljenim mo¬tornim vozilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz (osobni automobil, plovilo, helikopter, zrakoplov i sl.) poslovodnih, rukovodnih i drugih zaposlenih osoba, ako se na osnovi korištenja sredstava za osobni prijevoz ne utvrđuje plaća,
5. za manjkove na imovini iznad visine utvrđene odlukom Hrvatske gospodarske komore, odnosno Hrvatske obrtničke komore, u smislu propisa o porezu na dodanu vrijednost, po kojoj osnovi se ne plaća porez na dohodak,
6. za troškove prisilne naplate poreza ili drugih davanja,
7. za kazne koje izriče mjerodavno tijelo,
8. za zatezne kamate između povezanih osoba,
9. za povlastice i druge oblike imovinskih koristi danih fizičkim ili pravnim osobama da nastane, odnosno ne nastane određeni događaj, tj. da se određena radnja obavi, primjerice, bolje ili brže nego inače ili da se propusti obaviti,
10. za darovanja iznad svote iz stavka 7. i 8. ovoga članka.
11. za rashode utvrđene u postupku nadzora s pripadajućim porezom na dodanu vrijednost, porezom na dohodak, prirezom porezu na dohodak, te obveznim doprinosima koji su nastali u svezi skrivenih isplata dobiti, te izuzimanja dioničara, članova društva i fizičkih osoba koje obavljaju samostalnu djelatnost od koje se plaća porez na dobit, te s njima povezanim osobama,
12. za sve druge rashode koji nisu izravno u svezi s ostvarivanjem dobiti i druge svote povećanja porezne osnovice na koji nisu bili uključeni u poreznu osnovicu.
(2) Za rashode iz stavka 1. ovoga članka, osim za rashode iz točke 9. i 12. toga stavka, ne povećava se porezna osnovica kada se sukladno Zakonu o porezu na dohodak obračunava i plaća porez na dohodak.
(3) U troškove iz stavka 1. točke 4. ovoga članka spadaju troškovi s pripadajućim porezom na dodanu vrijednost, prema statusu pojedinog sredstva:
1. za sredstva u vlasništvu poreznog obveznika troškovi goriva i ulja, održavanja i popravaka, registracije i amortizacije,
2. za rent-a-car usluge zaračunana naknada uvećana za troškove goriva,
3. za vozila u najmu trošak naknade po ugovoru, trošak goriva i održavanja te svi drugi troškovi koje po ugovoru o najmu snosi korisnik najma, a kod financijskog najma trošak amortizacije.
(4) Brisan.
(5) Brisan.
(6) Iznimno od stavka 1. točke 3. ovoga članka, ne smatraju se reprezentacijom proizvodi i roba iz asortimana poreznog obveznika prilagođeni za te svrhe s oznakom »nije za prodaju«, te drugi reklamni predmeti s nazivom tvrtke, proizvoda i drugog oblika reklame (čaše, pepeljare, stolnjaci, podmetači, olovke, rokovnici, upaljači, privjesci i slično) dani za uporabu u prodajnom prostoru kupca, a ako se daju potrošačima, ne smatraju se reprezentacijom do 80,00 kuna pojedinačne vrijednosti.
(7) Darovanjima iz stavka 1. točke 10. ovoga članka smatraju se darovanja u naravi ili novcu, učinjena u tuzemstvu za kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe udrugama i drugim osobama koje navedene djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima, ako su veća od 2% prihoda ostvarenog u prethodnoj godini. Iznimno, svota može biti i veća od 2% prihoda prethodne godine ako je dana prema odlukama nadležnih ministarstva o provedbi financiranja posebnih programa i akcija.
(8) U darovanja iz stavka 7. ovoga članka spada i plaćanje troškova za zdravstvene potrebe fizičkih osoba (operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala) rješavanje kojih nije plaćeno osnovnim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe, a pod uvjetom da je darovanje odnosno plaćanje troškova obavljeno na žiroračun primatelja dara ili zdravstvene ustanove te na temelju vjerodostojnih isprava.
(9) Porezna osnovica povećava se za privremeno nepriznate rashode.
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mogu sa sigurnoscu reci da je za prolaz dovoljno nauciti sve o poreznom obvezniku i poreznoj osnovici iz zakona i opcenito o poreznoj osnovici iz knjige(plus def.prihoda i rashoda) Profesorica uvede 2 studenta i pita 4 pitanja od kojih su prva 2.za 2(ali moras ih detaljno znati!!) mene je pitala: porezni obveznik,opcenito o por.osnovici(to nisam znala jer je to iz knjige,osnovna def. te def.prihodi i rashodi,pa sam prvi put pala),rezerviranja i transferne cijene!!! 2.put kad sam otisla na ispit sjela sam na isto mjesto i pitala me ista pitanja!! i prosla sam! prof.je draga ali trazi razumjevanje i prvih 7 clanaka od a do ž!! :))
 

MONIKA BOR

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mene je dns na predroku pitala poreznu osnovicu kod statusnih promjena, ostale porezne obveznike, porezni gubitak, manjkovi na imovini i amortizaciju. ok je profesorica.
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li mi netko reći dali kod profesorice Bogovac je moguće dobiti potpis prilikom izlaska na ispit?hvala
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li je potrebno učit onih 7 članaka iz pravilnika,ili samo onih 7 članaka iz zakona?hvalaaaa:)
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dali je za ovaj ispit dovoljno ucit iz skripte i zakona ili samo zakon i pravilnik?
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zaboravi pravilnik.Uči iz knjige FPFZ,poglavlje Porez na dobit i Zakon o porezu na dobit.
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dali mi netko može reći da o amortizaciji treba znati ono najosnovnije ili moramo učit i one amortizacijske stope,trošak i to?
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mene je dns na predroku pitala poreznu osnovicu kod statusnih promjena, ostale porezne obveznike, porezni gubitak, manjkovi na imovini i amortizaciju. ok je profesorica.
porezna osnovica kod statusnih promjena? Gdje mogu nac odg na to pitanje? I ako mi netko moze napisat def por.osnovice IZ KNJIGE! Hvala!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks