AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove trgovačkog prava

MONIKA BOR

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala punoo:D
Nema na čemu. :D

Pitanja od 15.4.: sve moguće o upravnom odboru - tko ga bira, broj članova, zadaci, tko su članovi (neizvršni direktori), koliki im je mandat..., izvršni direktori - tko su oni, kakve poslove obavljaju (operativne, tj. vode poslove društva, a neizvršni direktori vode društvo --> to morate razlikovati), što znači da je upis imenovanja u registar deklaratorne naravi, ima li upravni odbor obvezu ili ovlast davati im obvezne upute i što to znači...kolegicu je pitala sve o komanditnom društvu - tko ga može osnovati (fizičke ili pravne osobe, najmanje 2), kakvim aktom se osniva, kako članovi odgovaraju za društvo i kako vode društvo...ugl, traži se razumijevanje i zaključivanje. :)
 

porezni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas kolege,koja je TOČNO literatura za ovaj predmet... na našoj internet stranici pišu zakoni o obveznim odnosima,zakon o mjenici,zakon o čeku,knjiga itd... :/
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim vas kolege,koja je TOČNO literatura za ovaj predmet... na našoj internet stranici pišu zakoni o obveznim odnosima,zakon o mjenici,zakon o čeku,knjiga itd... :/
knjiga osnove trgovačkog prava.izdanje iz 2011 godine.ovi zakoni su za pravnike.autori su petar ceronja i siniša petrović,nisam siguran jel 2010 godina izdanja ili 2011.
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Pravni fakultet ima četiri zgrade. Glavnu, TMT 14, zatim tu, bijelu, u kojoj ćeš odgovarati trgovačko. Njena adresa ti je TMT 3. Drugi kat, desno.
 

ivana99

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nema na čemu. :D

Pitanja od 15.4.: sve moguće o upravnom odboru - tko ga bira, broj članova, zadaci, tko su članovi (neizvršni direktori), koliki im je mandat..., izvršni direktori - tko su oni, kakve poslove obavljaju (operativne, tj. vode poslove društva, a neizvršni direktori vode društvo --> to morate razlikovati), što znači da je upis imenovanja u registar deklaratorne naravi, ima li upravni odbor obvezu ili ovlast davati im obvezne upute i što to znači...kolegicu je pitala sve o komanditnom društvu - tko ga može osnovati (fizičke ili pravne osobe, najmanje 2), kakvim aktom se osniva, kako članovi odgovaraju za društvo i kako vode društvo...ugl, traži se razumijevanje i zaključivanje. :)
Da li netko zna možda odgovor na ovo pitanje: što znači da je upis imenovanja u registar deklaratorne naravi? punoo hvala :D
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ako se ovo imenovanje odnosi na člana upravnog odbora,imaš u knjizi strana 126 "Nije li u odluci izboru odnosno u izjavi o imenovanju što drugo rečeno,mandat članu upravnog odbora započinje s danom donošenja odluke odnosno davanje izjave bez obzira na upis u sudski registar,pa taj upis ima deklaratoran učinak" što znači mojim rječima kad bi morala opisat ja bi rekla znači da mandat člana počinje donošenjem odluke o izboru odnosno izjavom o imenovanju,bez obzira na to kada će ta odluka biti upisana u sudski registar...ja msilin da je to točan odgovor,neka me netko ispravi ako griješin,u ovom slučaju govorin o imenovanju člana upr odbora,međutin provjeri si za imenovanje člana uprave i ostalih organa,jer nisan sigurna za sve...:)

i može mi molin vas netko reći odgovor na pitanje proboj pravne osobnosti,znam što je to,ali vidin da ima podpitanja ko podnosi tužbu i tak nešt...a sjećan se da je kad san bila no prošlom roku pitala to jendu curu i ona nije znala,a ni ja to nisan nigdje u knjizi pronašla...i isto jel itko zna zašto u d.o.o.postoji hijerarhijski odnos??
 

MONIKA BOR

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko zna možda odgovor na ovo pitanje: što znači da je upis imenovanja u registar deklaratorne naravi? punoo hvala :D
i mene je to pitala na ispitu, rekla sam da to znači da se upisom u registar samo potvrđuje imenovanje pa se nasmijala i rekla dobro. :)

i može mi molin vas netko reći odgovor na pitanje proboj pravne osobnosti,znam što je to,ali vidin da ima podpitanja ko podnosi tužbu i tak nešt...a sjećan se da je kad san bila no prošlom roku pitala to jendu curu i ona nije znala,a ni ja to nisan nigdje u knjizi pronašla...i isto jel itko zna zašto u d.o.o.postoji hijerarhijski odnos??
str. 33, zadnji odlomak, a na idućoj str. su ti odmah i zloupotrebe. :)
 

ivančica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Današnja pitanja na roku :
-javno trgovačko društvo,
-trgovac pojedinac,
-komanditno društvo,
-dionice s nominalnim / bez nominalnog iznosa,
-razlika izmedju simultanog i sukcesivnog osnivanja
-prospekt ( javni poziv )
-dualističko / monističko načelo
-statut
-uprava /upravni odbor
-izvršni / neizvršni direktori
-poslovni udjeli - prava koja članovi imaju iz posl.udjela
-isključenje/istupanje člana iz društva
-koncern... sretno svima ;)
 

sandra1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene samo zanima da li ucimo po knjizi koja se zove odredjenje prava drustva i to po petom izdanju
 

Anita1507

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Neka od pitanja sa usmenog kod prof.Nina Š. 2.rok 2mj.
Trgovačka punomoc, da li se daje samo radniku ili moze i nekom drugom?
Prokura
Stečaj
Likvidacija
Vinkulacija
Organi dualisticki,monisticki ,tko imenuje koga
Razrjesnica
Revizija kod osnivanja
Proboj pravne osobnosti
 

dajana.b

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Rok 30.1.2017, kod profesora Jaksica
Prof prema meni kolegici bio korektan i opuszena atmosfera,cak se i zezao s nama. Pomaze indirektno(ako nije tocan odgovor postavi ponovno pitanje)
Pitanja su bila :
1. Drustva u HR pravu i koje su razlike.
2. Sve o prokuri
3. Opoziv/imenovanje clanova uprave d.d.
4. Broj clanova u upravi i nadzornom odboru
5. Monosticko i dualisricki ustroj
6. Prijenos dionica
7. Je li glavna skupstina moze utjecati na izbor uprave( tako da bira NO) i pitanjenza razrjesnicu
8. NO u d.o.o.
9. Proboj pravne osobnosti
10. Sazivanje GS

Sretno svima
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks