AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove informatike

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
zanima me da li za ispit treba učit zakone ili smo mi toga oslobođeni. U Vodiću za ovu godinu pod literautorom se spominje samo knjiga od Dragičevića i onaj njegov članak- Privatnost u virtualnom svijetu, zakoni ne?
mislim da se treba učiti zakon o osobnim podacima

ej ljudi jel zna ko sta pita na usmenom...ako dodjem do njega..hehe LOL
na usmenom te pita najviše taj zakon o osobnim podacima trebaš ga fakat dobro naučiti
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mozes ga naci na internetu:zakon o zaštiti osobnih podataka mislim da se zove. Ne znam, ima jedno 9-11 str. i i dosta je čitljiv.
 

lilyka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja prosla inf iz trece!
pitanja na ispitu:protokol,lifeware,www,aspekti elektronickog poslovanja,biometeriske metode,kriptografija,etiologija,operativna sigurnost,telefonski hakeri..!a usmeni:softversko piratstvo,kompjutorski kriminal
prosla sam iz 3!juupiii
ispit fakat nije tezak!
 

nelija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima!
Ja sam 10.04. prošla informatiku i dobila 3. Ispit nije težak, ali savjet svima - obavezno pročitajte knjigu i obratite pozornost na članak Privatnost u virtualnom svijetu.
 

nelija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo nekih pitanja iz usmenog kojih se sjećam:
što je kriptografija,
kriptoanaliza,
kriptologija,
kakve vrste privatnosti postoje,
Zakon o zaštiti osobnih podataka - kada se podaci mogu objaviti bez privole ispitanika,
što je elektronsko poslovanje,
kojim zakonom je kod nas regulirana kompjuterska prijevara.
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam pročitala knjigu jednom,dobro i temeljito i prošla iz prve.
nije težak ispit a i profesor je ful simpa i susretljiv,na usmenom pomogne ako vidi da ima u tebi potencijala.
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Na roku u 2.mj pismeni je bio ujutro oko osam, i odmah u jedan su bili rezultati i usmeni, ispitivao je Dragičević, a Lisičar je bio na pismenom, tako da se sigurno ne zna do zadnjeg trenutka tko će ispitivati
 

maya_21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Narode, ja sam prošle godine informatiku riješila među prvim ispitima,pa sad ovako mali savjet svima koji idu polagat
pamtite epitete i svojstva pojmova
-on vam ponudi takve odgovore da recimo čisto zbog brzine kojom morate riješavati test možete lako zamijeniti pojmove koje znate:
pr. kriptografiju i kriptoanlizu,adwere i spywere,rac.prijevaru i krivotvorenje.
-tamo gdje imate nabrajanja i podjele naučite ih dobro napamet,jer ćete imati ziher pitanje da zaokružite sto spada ili ne spada pod neki pojam.
naučite dobro razlikovat razlike izmedu pojmova

oni koji se kuže u kompjutere neće imat problema,samo trebaju zakone naučiti,ali oni koji nisu baš upuceni moraju dobro paziti na najčešće zahebe kao sto su:
-zapamtite da "trojanac nije virus" i za razliku od crva i virusa se ne umnozavaju!
-nemojte brkat podjelu virusa i crva

sjećam se nekih pitanja kako su bila formirana:

1.sto je dos-denial of service (sve kratice treba znat punim značenjem)
2.sto je des, edi, html, http, carnet-(hrvatska akademska istraživacka mreža)- sve to treba znati u punom značenju,,,,,,
3.nemojte brkat komp. špijunazu i komp.sabotažu
4.takodjer elek.poslovanje i elek.trgovina nisu isti pojmovi
5.kod entropije sustava nemojte zaboraviti zaokruziti da je to i izostanak energije.
6.funkciju i strukturu is obavezno znati
7.što je komp program u pravnom smislu i kakvu pravnu zaštitu uživa?
u pravnom smislu to je intelektualno vlasništvo i uživa autorsku pravnu zaštitu.
8.podrucja primjene e vlasti (kratice upamtite)
9.sto je hoax
10.jedna grupa će imati pitanja o podrucju primjene e vlasti (g2g,g2c,g2b.g2e.te kratice znati treba)
11. druga grupa aspekte trgovanja, trebat će zaokružiti (b2b,b2c,b2e,b2g) nemojte se zabuniti!

nadam se da sam vam malo pomogla, puno sreće svima, tolko kolko se sjećam kako su pitanja postavljena
 

agatha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi, imam 4 pitanja na koja ne mogu naći odgovore, pa molim pomoć:
---iz privatnosti u virtualnom svijetu:
1. Što je spam ili spamming?
2. Privatnost na radnom mjestu?

---iz zakona o zaštiti osobnih podataka:
1. Kada se moraju provesti posebne mjere tehičke zaštite osobnih podataka?
2. Koja su osnovna načela predvidjena Zakonom o zaštiti osobnih podataka?

ja imam odgovore u scripti, ali ne mogu to naći u literaturi, tj. u dodatku o privatnosti u virtualnom svijetu i ova 2 pit. iz zakona, ne mogu naći u zakonu.
Pa ako netko zna na kojim stranicama, odnosno koji su članci, zahvaljujem mu na
odgovoru i pomoći!
:salute2:
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Sve češće privatni sektor ili zlonamjerni pojedinci šalji velike količine elektroničke pošte (tzv. spam). Zanemarimo li sigurnosni aspekt, tj. mogućnost prenošenja kompjutorskih virusa, već i svakodnevno primanje velikog broja poruka koje ne želimo i ne očekujemo zasigurno jest zadiranje u našu privatnost. Budući da takav način komuniciranja, reklamiranja i nuđenja proizvoda smanjuje troškove poslovanja, a elektroničke adrese velikog broja ljudi nije problem naći ili kupiti, takvi oblici zadiranja u privatnost sve su češći. Ako je riječ o fizičkim osobama, takvo što nije moguće spriječiti, ali takav način rada moguće je ograničiti pravnim osobama

Privatnost na radnom mjestu.
Postoje nesuglasice oko toga da li komunikacija na radnom mjestu može biti privatna, pogotovo kad se uzme u obzir da se koristi oprema poslodavca. Ako zanemarimo krađu vremena i troškove za poslodavca, i ja mislim da je to komunikacija kao i svaka druga i da treba biti zaštićena zakonom




Koja su osnovna načela predviđena Zakonom o zaštiti osobnih podataka?
Zakonom o zaštiti osobnih podataka uređuje se zaštita osobnih podataka o fizič¬kim osobama te nadzor nad prikupljanjem, obradom i korištenjem osobnih podataka u Republici Hrvatskoj. Svrha zaštite osobnih podataka je zaštita privatnog života i ostalih ljudskih prava i temeljnih sloboda u prikupljanju, obradi i korištenju osobnih podataka.
Zaštita osobnih podataka u Republici Hrvatskoj osigurana je svakoj fizičkoj osobi bez obzira na državljanstvo i prebivalište te neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama.,
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
---iz zakona o zaštiti osobnih podataka:
1. Kada se moraju provesti posebne mjere tehičke zaštite osobnih podataka?
mislim kad se radi obrada podataka u povijesne, statističke ili znanstvene svrhe, ali nisam sigurna
 

Boris

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel se trazi na pismenom da znas zakon o zastiti osobnih podataka i njegove izmjene i dopune?
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
za sve one koji vape za pitanjima, pogledajte si na Pravokutnik pod skriptarnica skriptu za policijsku akademiju. Tu se nalaze sva pitanja i odgovori potrebni za predrok... :wink5:

UUUps... krivo sam napisala. :redface: To je zapravo na pravokutnikovoj stranici, pod pravna informatika u skriptarnici, a naziv joj je SKRIPTA IZ PRAVNE INFORMATIKE FER VERZIJA. Ima samo 21 stranicu. Sretno svima s ucenjem.
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e jel bi mi mogao netko pomoći s 29. pitanjem, koje se metode zaštite temelje na kriptografiji?
u skripti piše:
Na kriptografiji se temelje metoda tajnog ključa i metoda javnog ključa. Prva metoda je brza, ali je prijenos tajnog ključa nesiguran. Druga metoda koristi dva različita ključa: tajni i javni.
Ove dvije metode moguće je kombinirati i to na način da se metoda javnog ključa koristi samo za prijenos tajnog ključa, dok se za prijenos podataka koristi metoda tajnog ključa.

ali mi se čini da to nije točno već da su to digitalni certifikat, digitalni potpis, digitalni vremenski biljeg i mrežni identifikacijski protokol Kerberos.

to je na 87. str..please help
da, to je digitalni certifikat, digitalni potpis, digitalni vremenski biljeg i mrežni identifikacijski protokol Kerberos
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ovo je primjer pitanja kakva ce biti na kolokviju ili predroku (ova su konkretno bila na pravu):

1. Entropija sustava :
a) je slaba informiranost sustava
b) je kvalitetna informiranost sustava
c) je pogresna informiranost sustava
d) je pozeljno stanje
e) je nepozeljno stanje
f) smanjuje se boljom organiziranoscu sustava

2. Tko je donio Smjernice za sigurnost informacijskih sustava?
a) Vijece Europe
b) Organizacija Ujedinjenih naroda
c) Svjetska trgovinska organizacija
d) NATO
e) Europska Unija
f) Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj

3. Idejni zacetnik interneta bio je :
a) Alvin Toffler
b) Tim Barners - Lee
c) Lawrence Lessig
d) Joseph Carl Robnett Licklider
e) Grainne de Burca

4. Kako se naziva program koji prevodi izvorni kod napisan u nekom visem programskom jeziku najprije u asemblerski pa potom u strojni jezik?
a) Asembler
b) Kompajler
c) Macro program
d) Boot sector program

5. Kako se nazivaju programi koji koriste resurse racunala ili mreze bez znanja korisnika, s ciljem da nadgledaju njegove navike?
a) Asembleri
b) Kompajleri
c) Adware programi
d) Spyware programi
e) Racunalni crvi
f) Trojanski konji

6. Log datoteke :
a) su datoteke u kojima se biljezi svaka aktivnost vezana uz neki kompjuterski sustav
b) bitne za ocuvanje anonimnosti napadaca
c) vodi ih ovlasteni korisnik kompjutorskog sustava

7. Steganografija :
a) je znanost o sigurnoj komunikaciji
b) je tehnologija skrivenog pisanja
c) je postojala prije nastanka interneta
d) nije nuzno povezana sa kriptografijom

8. Hoax :
a) je maliciozni program
b) nije virus
c) nalazi se u elektronickoj posti
d) ima za cilj da prevari, zastrasi, kompromitira ili odvrati primatelja od koristenja nekih usluga

9. U RH racunalni programi uzivaju :
a) autorskopravnu zastitu
b) patentnopravnu zastitu
c) zastitu erga omnes
d) zastitu inter partes


odgovori:
1. a,e,f
2. f
3. d
4. b
5. d
6. a,b
7. b,c,d
8. c,d
9. a,c
 

mateja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja idem 17.na ispit i ucim po knjizi... //" u maliciozne programe,zbog njihove zlonamjernosti,svrstat cemo i hoaxe tj.lazne poruke iako nije rijec o kompjuterskim programima"---knjiga//
 

andrea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za pocetak HVALA Mateji...

ja sam izasla na predrok, imala sam 18 bodova, a na usmenom sam dobila 4...ispitivao nas je kak se zove onaj kaj je kakti uvijek ljut?? Lisicar??? tip je prevelika legenda!!! ak cete bit na usmenom kod njega super ste prosli... tip izvlaci iz vas, zeza se..totalno druga osoba od one s predavanja!! ja nisam mogla vjerovati... rusio je, ali malo ljudi, nije strasno!!

e sad sto se tice ispita... bilo je pitanja koja nisu bila u onim koji su nam dali ali kasnije na usmenom nikog ali apsolutno nikog NIJE pitao neko pitanje iz knijge... iskljucivo i samo iz onih pitanja!!! pa je to mozda razlog zasto su na ispitu bila pitanja iz konjige... mozda su nam to zaboravili reci, kao i ovo za usmeni!!! :)
dosta je inzistirao na zakonima, jednog decka je rusio... za to konkretno znam jer smo ulazili po 4... a obavezno svakog je pitao aspekte prava na prrivatnost!! neznam kaj mu je tak zanimljivo s tim pitanjem.. :)

ovak usmeni je trajao pola sata, 16 trebalo za prolaz... mislim da je dosta vremena ako se ucilo... objektivno i nije tako tesko...vjerujem da bi vecina prosla da je jos samo jednom procitala knjigu, ali smo se svi ogranicili na ta pitanja... znaci, 16 za prolaz, ljudi koji su imali iznad 20 imali su direktan upis, a mi smo mogli odg...

nadam se da je ovaj detaljan opis pomogao!!! sretno svima!!! pozz
 

andrea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e da, pitanja... :)

1.Informacijski brokeri
2.Inteligentni agenti
3.Cilj analize rizika
4.Što obuhvacaju adm. i organizacijske mjere?
5.Spam
6.Kriptologija je...
7.Kriptoanaliza je...
8.Steganografija
9.Backup
10.Da li je neovlasten pristup kaznjiv u RH?
11.Podatkovni rajevi stvaraju se u:
a)zemljama s niskom pravnom regulativom
b)zemljama s visokom pravnom regulativom
12.Internet je...
13.Za koje je zemlje vezan nastanak Interneta
14.WWW ukljucuje (ili tak nesto) pa je odg HTTP protokol i HTML dokumente i jos nesto i jos je nesto bilo ponudeno, za ovo sam sigurna
15.Tko je zasluzan za razvitak ARPANETA-a?
16.Uskracivanje usluga
17.Koja je vrasta pravne reguacije najbolja za kompj. programe?
18.Digitalni potpis je...
19.Softversko piratstvo
20.e onda je bilo kako je kaznjivo poticanje genocida i rasne diskriminacije? Kazna zatvora i novcana kazna
21.Opci pristup


i evo, naprezem si mozak i nemogu se vise nicega sjetiti!! probajte shvatiti, danas je puno toga prosao!! :)

oni koji su ucili za predrok, nista nisu izgubili... ona pitanja obuhvacaju veliki dio gradiva i sad samo kjigu procitajte dva tri puta i ja mislim da je to ok!!! sto se tice ponudenih odgovora, daju se prepoznati i nemojte se ogranicavati..ako mislite da je tocno zaokruzite ve.. npr. kod pitanja sto obuhvacaju adm. i org. mjere svih 5 odg je tocno!! a i bilo je jedno pitanje da nista nije bilo tocno.. nemojte kao ja, pa da vam kao i meni bude netocno!! haha

nadam se da sam bar nekome pomogla... SRETNO svima!!! pozz
 

katarina1507

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
koliko vidim po pitanjima kolegice Andree, nismo svi imali ista pitanja... neka koja je ona napisala, ja nisam imala...

sjetila sam se jos nekih pa evo za sve koji izlaze na sljedeci rok (mozda pomogne):

1. Subjektivni kriminogeni cimbenici
2. Informaticka revolucija
3. Informacijska revolucija
4. Sustavi za pronalazenje i pretrazivanje mreznih resursa i baza podataka
5. Firewall
6. Ciljevi naprada na internetu
7. Denial of Service
8. Tipovi napadaca (haking, kraking, phreaking)
9. Zastita racunalnog prava
10. Kome odgovara Agencija za zastitu osobnih podataka
11. Postupak protiv Agencije za zastitu osobnih podataka
12. Kompjutersko ragadjivanje
13. EDI
14. Zakoni koji cine okvir za razvoj e- poslovanja u RH
15. Backdoor
16. Iznosenje osobnih podataka iz RH
17. Agencija za zastitu osobnih podataka

uglavnom... predrok nam je trebao biti "laksi" i trebao je obuhvacati "samo" pitanja koja smo dobili... ne znam cemu je onda svrha predroka i tih pitanja kad smo trebali nauciti cijelu knjigu... ja sam procitala knjigu jednom i izvadila si odgovore, ali sam se kasnije kod ucenja drzala samo pitanja posto je tako receno... i eto... falila mi 2 boda za prolaz... uzas jedan...

dosla sam do zakljucka da dok god profesori na katedrama ne pocnu funkcionirati kak spada... necemo ni mi studenti...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks