AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove građanskog prava

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla sam kod prof.Matanovac, evo nekih pitanja:

-imovina
-zastara
-izvori građanskog prava prava
-sastojci pravnog posla
-uvjet
-činidba
-stvari
-nuzni prolaz
-sluznost, razlika izmedju stvarne i osobne, nabrojat stvarne
-pobojni i ništetni pravni poslovi
-pretpostavke odgovornosti za štetu, što je šteta, nadoknađivanje štete-moralna satisfakcija
-načela zakonskog nasljedjivanja
-načela nasljednog prava
-oporuka
-simulacija
-presumpcija
-nasljedni redovi

To je sve što sam zapamtila!

Sretno svima s učenjem, budite smireni na ispitu! Nekom treba više, nekom manje, ali smatram da je potrebno minimalno mjesec dana da se nauči za prolaz!

Ja sam na ispit išla 3 puta, s time da sam prvi put išla bezveze da vidim kak to izgleda! Čitala sam skriptu da baš ne budem tumplek i pala kod prof.Matanovac. Drugi put sam baš učila, ali po skripti od 80str. i pala kod Keglavićke, jer nisam znala onak detaljno (nekih stvari nije bilo u skripti)! I sad 3 put sam učila po knjizi, no nisam sve naučila, ali imala sam malo i sreće, jer me pitala baš ono što sam znala!

Stoga, moj savjet vam je da učite po knjizi i izađite na ispit! Sumnjam da ćete ikad baš sve znati, no bolje je da pokušate, pa možda budete imali sreće i prodjete, nego da vam bezveze propadne rok! Kad vidite tko će vas ispitivat, još jednom prodjite ova pitanja s foruma, tj. pitanja koja je pitala Matanovac, ako će vas ona pitat, ili pitanja od Keglavićke ako ste kod nje

Nadam se da sam vam bar malo pomogla!
Sretno!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel dovoljno učiti iz skripte? Znam da za profesoricu Keglević nije, ali za prof. Matanovac? Šta mislite?
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel dovoljno učiti iz skripte? Znam da za profesoricu Keglević nije, ali za prof. Matanovac? Šta mislite?
Dovoljno je, ali obrati pozornost na primjere, jer puno znače objema, ali i lakše zapamtiš primjer nego definiciju! Ako se slučajno ne sjetiš definicije, objasniš na primjeru! I uči po pitanjima s foruma, to je najvažnije!
 

go...ana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zanima me koliko je važno znati primjere uz definiciju, tj. za što bi uglavnom trebali dati primjer?

Da li profesori postave pitanje iz jednog poglavlja ili postavljaju i potpitanja?
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zanima me koliko je važno znati primjere uz definiciju, tj. za što bi uglavnom trebali dati primjer?

Da li profesori postave pitanje iz jednog poglavlja ili postavljaju i potpitanja?
Postave ti po jedno pitanje iz svakog dijela (opći dio, stvarno pravo, obvezno pravo i nasljedno pravo), a primjere je poželjno znati čim više, to bolje!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Skupila sam pitanja koja se najčešće vrte na usmenom, pa molim kolege koji su izlazili na ispit da potvrde jel su to sva pitanja i naravno da me nadopune!! :tongue2:

OPĆI DIO

1)poslovna sposobnost
2)stvari
3)činidba
4)imovina
5)pravni poslovi, vrste, oblici
6)zastara
7)izvori građanskog prava
8)satojci pravnog posla
9)uvjet
10)pobojnost
11)ništetnost
12)presumpcija
13)mane volje
14)pravne činjenice

STVARNO PRAVO

1)posjed
2)pravo vlasništva
3)samopomoć kod zaštite vlasništva
4)suvlasnštvo i razvrgnuće suvlasništva
5)zemljišne knjige
6)vrste upisa u zemljišne knjige
7)služnosti
8)razlika između stvarne i osobne služnosti
9)založno pravo
10)zaštita posjeda
11)pravo građenja
12)etažno vlasništvo

OBVEZNO PRAVO

1)pojam obveze
2)ugovori
3)odogovornost za materijalne i pravne nedostatke stvari
4)cesija
5)bonitet
6)jamstvo
7)prijeboj
8)pretpostavke odgovornosti za štetu
9)šteta
10)krivnja i vrste krivnje
11)popravljanje štete

NASLJEDNO PRAVO

1)nužno nasljedno pravo
2)pojam oporuka i karakteristike
3)vrste oporuke
4)nasljednopravni ugovori
5)odgovornost za pravne nedostatke oporuke
6)načela zakonskog nasljeđivanja
7)načela nasljednog prava

Nadopunite me slobodno, jer činjenica je da se cijela knjiga nikad perfektno ne može naučiti!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam jednom davno bila kod njega i bio je ok, bez obzira na to što sam pala! :D
Moj savjet je da idete na konzulatcije ili da slušate ispit kod bilo kojeg prof., jer će vas
zapamtiti i bolje ćete proći ;)
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam slušao ispit kod Ernsta:

- ulazi se po troje, s time da 2 ispituje paraleleno, a kad završi, pozove "partnera" za ovog koji je čekao;
- dosta dugo ispituje, cca 30 min (ako znaš naravno :zubo:) i želi vidjeti dal si prošao cijelu knjigu;
- pomaže i postavlja dosta potpitanja;
- ako se negdje zapne, ne ruši odmah, već ti postavi zamjensko pitanje, nekad i 2, al nakon toga sve ostalo moraš znati, jer inače :thumbsdown:
- relativno je strpljiv i pristojan;
- zaključak: ako se nauči, nema nikakvih problema, dapače, dobije se i dobra ocjena, stoga :kava:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene je profesorica Matanovac danas pitala:

-pravne poslove i vrste
-posjed i vrste
-ugovorna kazna ili penal
-nužni dio

Prof. je dobra, ako zapnete navodi na odgovor! Ja nisam znala baš sve definicije kao u knjizi, ali sam joj na nekim primjerila pojasnila neke stvari (npr.penal -to sam prepričala po sjećanju i primjere navela), no važno je da sam prošla :tongue2:
 

anavi23

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ostala pitanja prof. Matanovac sa danjašnjeg roka :

-izvori gp-a
-pravne činjenice
-činidba
-zastara
-pravo vlasništva (definicija i karakteristike, suvlasništvo)
-založno pravo
-jamstvo
-odgovornost za štetu (pretpostavke)
-načela nasljednog prava

Ostalih pitanja se ne sjećam, pa neka me netko nadopuni. :blushed:
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li bi mi netko mogao odgovoriti da li prof. pitaju kod ugovora one podjele (npr. usluge, korištenje i uporaba, promijena prava i stvari)? Znam da spada pod ugovore, ali jel traže bas dosta o tome? I molila bi da mi netko napiše pitanja iz 1.dijela knjige (opći dio), bar otprilike! Hvala
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zamolila bih nekog da mi objasni razliku između stvarne i osobne služnosti?
Stvarne služnosti se osnivaju zbog boljeg gospodarskog iskorištavanja stvari (npr. nekretnine), a osobne da osiguraju osiguraniku materijalna sredstva potrebna za život. :crazy:
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mi mogao netko reći nešto o odgovornosti za štetu i pretpostavkama pošto nemam knjigu, a u skripti mi fali taj dio!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks