AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo II.

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
@Vugra, nisi pravila si skriptu za OUP 2.?
Jesam :D
Kombinacija (sa ispravcima i brisanjem nepotrebnog) skripte sa pravukutnika,zakona,prezentacija svih i knjige , al nikak da ja sjednem i naucim ,nego se zaje...
A i kak sam slagala tak sam automatski isprintala,pa kad polozim i/ili ulovim vise vremena, budem objavila
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. Otpust iz drzavljanstva
2. Uzrocna veza
3. Načelo samostalnosti kod tijela drzavne uprave
4. Davanje podataka iz prekrsajne evidencije
5. Koncesije - objasni kriterij biranja najpovoljnije.ponude
6. Podjela javnog dobra po kriteriju vlasnistva

Tak se ja sjecam.
prošla sam pismeni.
neznam kolko nas je prošlo (nije bilo puno ljudi na rezultatima), ali kod staničića samo odgovarale samo jedna cura i ja.
obadvije smo prošle i usmeni.

pitanja kojih se sječam: vrste (tipovi koncesija), postupak davanja koncesije, upravni ugovor- što je to,karakteristike, naknada štete prouzročene izvanrednim događajima, javno dobro u općoj upotrebi ili podjela javnih dobara prema njihovoj namjeni ili korištenje javnog dobra :D (nisam ziher koje od ta tri je bilo ), kod izvlaštenja- privremeno uzimanje zemljišta u posjed, stjecanje prava na posjed izvlaštene nekretnine

to je to što se sječam, pitanja od kolegice i od mene...

sretno svima !
 

kruska

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa, vi koji ste položili..Iz čega je najbolje učiti Oup2 ?
Knjiga stvarno je super samo izbacis primjere iz dr zemaljaa i zakkoni naravno.ja sam prvo ucila koncesije i izvlastenje jer je to najbitnije i malo teze od ostalog al sve u svemu nije tako strasno .trebalo mi je tjedan dana da ga naucim.
 

Luka11/7

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. Otpust iz drzavljanstva
2. Uzrocna veza
3. Načelo samostalnosti kod tijela drzavne uprave
4. Davanje podataka iz prekrsajne evidencije
5. Koncesije - objasni kriterij biranja najpovoljnije.ponude
6. Podjela javnog dobra po kriteriju vlasnistva

Tak se ja sjecam.
Pozdrav,

Molim Vas pomoć
Može li mi netko objaniti: Načelo samostalnosti kod tijela drzavne uprave - da li je to vezano uz načelo samostalnosti kod ustanova?
i drugo pitanje : Davanje podataka iz prekrsajne evidencije - ovoga nema u prekršajnom zakonu članci 1-81 koje sam učio.

Unaprijed zahvaljujem na trudu i odgovoru.
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
prvo mi se neda sad tražit, ali imaš u skripti.
a drugo: imaš u prekršajnom, evo copy-paste

PODACI IZ PREKRŠAJNE EVIDENCIJE

Podaci iz prekršajne evidencije mogu se dati samo sudovima, tijelima državne uprave koja vode prekršajni postupak i državnim tijelima – ovlaštenim tužiteljima kad se radi o prekršajnom postupku protiv počinitelja prekršaja za kojeg se traže podaci.
Podaci iz prekršajne evidencije mogu se dati i drugim državnim tijelima na njihov obrazloženi zahtjev kad se radi o povjeravanju određenih poslova i zadataka u državnoj službi ili kada je to potrebno za ostvarivanje određenih prava osobe za koju se traže podaci kod tijela državne uprave ili tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave u upravnom postupku iz njihove nadležnosti. U postupku javne nabave tijela koja je provode mogu zatražiti podatke iz prekršajne evidencije samo putem nadležnog tijela državne uprave.
Prekršajnom evidencijom mogu se u okviru svoje zakonske ovlasti koristiti i tijela unutarnjih poslova radi otkrivanja počinitelja prekršaja. Navedeni podaci smatraju se službenom tajnom.
Nitko nije dužan podnositi dokaze o svojoj prekršajnoj osuđivanosti ili neosuđivanosti.
Svatko ima pravo tražiti podatke iz prekršajne evidencije za sebe samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi.
Podaci o prekršaju za koji je nastupila rehabilitacija ne mogu se nikome dati a ni koristiti za bilo koje potrebe.
 

fakin

Super Moderator
može li netko napisati pitanja s ovotjednog roka? znam da je svega par ljudi pisalo ovaj predmet, ali nadam se da će netko od njih vidjeti ovaj post...
 

martina.az

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znaci ako sam dobro skopcala druge kolege osobna stanja i drzavljanstvo ucimo iz prezentacije i zakona, te koncesije i konces. javne sluzbe takodjer prezentacija i zakon o koncesijama, a sve ostalo knjiga ( skripta) i izvlastenja treba i iz zakona?
 

mape5

Super Moderator
Pozdrav,

Molim Vas pomoć
Može li mi netko objaniti: Načelo samostalnosti kod tijela drzavne uprave - da li je to vezano uz načelo samostalnosti kod ustanova?
i drugo pitanje : Davanje podataka iz prekrsajne evidencije - ovoga nema u prekršajnom zakonu članci 1-81 koje sam učio.

Unaprijed zahvaljujem na trudu i odgovoru.
načelo samostalnosti mislim da je to u djelu poslovi državne uprave. Mislim da u ovom slučaju misle baš na tijela državne uprave, a ne na ustanove.
a to bi moglo biti ovo:
U funkcionalnom izrazu – tijela vrše poslove iz svoje nadležnosti samostalno uz poštivanje pravne norme i potpunu odgovornost te
U organizacijskom obliku – u svakoj teritorijalnoj jedinici njeno predstavničko tijelo formira vlastita upravna tijela samostalno prema svojim uvjetima i potrebama koja mu onda odgovaraju.


valjda nije krivo :D

Slaže li netko skriptu za OUP 2, pa da je zajedničkim snagama dovršimo?
čuj... poslala bum ja svoju koja je skombinirana iz više skripti ovdje...pa ju onda ljepo sredite. i taman će se promjeniti literatura :)))))))))

Poslala ;)
 

mape5

Super Moderator
a ne neznam..... zezam se :) kak kod nas vole novu literaturu, a istina bog i ova je fakat stara knjiga, nikad se ne zna
 

lola

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Imam pitanje u vezi literature koja je navedena na stranici katedre za ovaj predmet, navodi se da treba znati sljedeća poglavlja Borkovića: VII, XIII,XIV,XVII,XXI i XXII, zakoni i prezentacije se nigdje ne spominju, da li se što mijenjalo ili je popis literature nepotpun.Vidim da se još uvijek izlazi na ispit po prijašnjoj literaturi.
 

raznolikost

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
nije se ništa mijenjalo. Upravo je Mape pisala o tome jedan post iznad. ;) mislim da je poptuniji popis literature u prvoj poruci ove teme, nego na stranicama fakasa. :D neka me ispravi netko, ako griješim.
 

mape5

Super Moderator
Borković, Ivo; Upravno pravo; Narodne novine (2002), glave: I. (t. 2. i 3., 4. 1. i. 4. 2., 5.), VII., VIII., IX. (t. 1.-8), XII. (t.5.), XIII., XIV., XXI. i XXII. (t. 1.-10.)
Zakon o sustavu državne uprave, NN 150/11. Zakon o općem upravnom postupku, NN 47/09, čl. 150.-154. Zakon o koncesijama, NN 143/12. Zakon o hrvatskom državljanstvu, NN 53/91, 70/91 (ispravak), 28/92, 113/93 i 130/11. Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade, NN 74/2014. Prekršajni zakon, NN 107/07 i 39/13, čl. 1.-81

uvijek je nit vodilja obavijest na katedri. toga se držite jer je to službena literatura

Pozdrav,

i drugo pitanje : Davanje podataka iz prekrsajne evidencije - ovoga nema u prekršajnom zakonu članci 1-81 koje sam učio.

Unaprijed zahvaljujem na trudu i odgovoru.
evo ja sam si dala truda još oko prekršajnog zakona, pa te molim i ti si daj truda pa ga pročitaj ;) članak 78. koji govori o evidencijama
 

lola

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kod postupka izvlaštenja trebam li učiti onaj dio iz knjige ili učiti iz zakona od čl.25.-37. ?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks